Spis treści
- ZBIERAJ SIĘ DO SZCZECINA!
- 1. PODZIWIAJ SZCZECIN Z PERSPEKTYWY WODY
- 2. SPACERUJ PO BULWARACH NADODRZAŃSKICH SZCZECINA
- 3. POZNAJ MORSKIE CENTRUM NAUKI IM PROF. JERZEGO STELMACHA W SZCZECINIE
- 4. ODPOCZNIJ W PŁYWAJĄCYM OGRODZIE
- Jasne Błonia im. Jana Pawła II.
- Park Kasprowicza z Teatrem Letnim im. Heleny Majdaniec
- Park Różany zwany też Różanką
- Lasek Arkoński (Park Leśny Arkoński)
- Puszcza Bukowa z Jeziorem Szmaragdowym
- Zielone Wzgórze w Dzielnicy Gocław
- … Cmentarz Centralny – nie, nie żartuję!
- ⮕ Które zielone miejsca w Szczecinie odwiedzić?
- 5. SPÓJRZ NA SZCZECIN Z WIEŻY WIDOKOWEJ I PLANUJ SPACER PO MIEŚCIE
- 6. PODZIWIAJ ARCHITEKTURĘ SZCZECINA I ZŁAP TROCHĘ KULTURY
- 7. POZNAJ HISTORIĘ SZCZECINA NA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH ORAZ W MUZEUM HISTORII SZCZECINA W RATUSZU STAROMIEJSKIM
- 8. ZOBACZ PODZIEMNE TRASY SZCZECINA I CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY
- 9. ZASMAKUJ SIĘ W SZCZECINIE
- 10. WEŹ UDZIAŁ W ŚWIĘCIE SZCZECINA – ŻAGLE
- MAPA ATRAKCJI SZCZECINA I MIEJSC WARTYCH ZOBACZENIA OD ZBIERAJSIE.PL
Z czym kojarzy Ci się Szczecin? Z wielkim portem, promenadami nad Odrą, parkami miejskimi, ciekawą architekturą, interesującą historią, a może po prostu z Paprykarzem Szczecińskim? Odkryj z nami Szczecin i zobacz, dlaczego warto odwiedzić to miasto z dziećmi lub bez!
Choć Szczecin mijaliśmy dziesiątki razy, przemierzając drogę z południa Polski nad morze, potrzebowaliśmy impulsu, by zjechać z wygodnej S3 do miasta. Tym impulsem okazało się wielkie żeglarskie święto >> Żagle 2023 <<. Od kilku lat odbywa się ono co roku i jest swego rodzaju preludium do The Tall Ships Races 2024, najstarszej żeglarskiej imprezy świata, która swój finał będzie miała właśnie w Szczecinie w pierwszy weekend sierpnia 2024 roku!
I choć można o nas powiedzieć raczej „szczury lądowe” niż „wilki morskie”, to z wielką przyjemnością odkrywaliśmy tajniki żeglarskiego fachu, zwiedzając żaglówki, żaglowce, oldtimery, czy inne jednostki pływające, które przypłynęły do Szczecina.
Podziwialiśmy miasto z perspektywy wody, wyruszając w dwa rejsy, najpierw statkiem turystycznym Joanna z przewodnikiem, a następnie żaglówką Zryw. Braliśmy udział w licznych wydarzeniach podczas Żagli 2023 jak np. Parada Żaglowców, koncerty Orkiestr Dętych, koncerty Szant, czy imprezach i animacjach dla dzieciaków. Przez te 3 dni żeglarskiej fety zdecydowanie poczuliśmy morską duszę miasta.
ZBIERAJ SIĘ DO SZCZECINA!
Choć atrakcji na Żaglach było co niemiara, wygospodarowaliśmy czas na zwiedzanie miasta. Podjęliśmy się bowiem zadania od Visit Szczecin, aby poszukać perełek i atrakcji w mieście, które zachęcą naszych czytelników do tego, by do Szczecina przyjechać. To co? Zaczynamy?
Wyświetl ten post na Instagramie
Nasz wpis o Szczecinie podzieliłam na dwie części. W pierwszej z nich znajdziesz 10 powodów, by przyjechać do Szczecina. Prócz konkretnych miejsc do zobaczenia w Szczecinie, przemycam Wam też trochę ciekawostek na temat samego miasta.
Z kolei druga część to informacje praktyczne, które pozwolą Wam zaplanować wycieczkę do Szczecina. Znajdziesz tam informacje o tym, jak dojechać do Szczecina, jak się po nim poruszać, gdzie zjeść, gdzie przenocować, ale też plan na weekendowy pobyt w stolicy województwa zachodniopomorskiego oraz pomysł na „szybki” spacer po mieście.
A! I jeszcze na końcu obu wpisów znajdziesz mapkę z miejscami, o których opowiadam. Tylko ostrzegam! To zdecydowanie więcej atrakcji niż uda Ci się zobaczyć w jeden weekend :)
DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SZCZECINA?
1. PODZIWIAJ SZCZECIN Z PERSPEKTYWY WODY
Czy Szczecin leży nad morzem? Choć wiele osób błędnie zakłada, że tak, wszak jest to stolica województwa zachodniopomorskiego i znajduje się w nim wielki port morski, to ze Szczecina nad morze w linii prostej jest ok. 60 km. Podróż drogą wodną trwa ok. 4 h, a samochodem ok. 1,5 h.
Nie da się jednak ukryć, że za sprawą położenia tuż nad Odrą, Jeziorem Dąbie oraz w bliskiej odległości od Zalewu Szczecińskiego miasto ma wodny charakter. Zresztą przez Szczecin przepływa nie tylko Odra, ale także Duńczyca, Parnica oraz Święta, a w mieści jest ponad 20 jezior. Prócz Jeziora Dąbie w Szczecińskich lasach i parkach znajdziecie m.in. Jezioro Głębokie, Jezioro Rusałka, czy Syrenie Stawy.
Ponadto umownie uznaje się, że od mostu Trasy Zamkowej nad Odrą rozpoczynają się morskie wody śródlądowe. To zmienia nieco postać rzeczy w odpowiedzi na pytanie o tym, czy Szczecin leży nad morzem:)
Szczecin bez wątpienia ma żeglarską duszę i będąc tutaj, koniecznie trzeba spróbować ją odkryć.
Z morskim charakterem miasta wiąże się pewna anegdota, a właściwie dwie. Pierwsza z nich miała miejsce w czasach powojennych, w których wymieniła się praktycznie cała ludność Szczecina. Do miasta przyjechali mieszkańcy Polski centralnej i wschodniej, którzy niekoniecznie znali te tereny. Kiedy ówczesny wojewoda wszedł na wieżę w Urzędzie Marszałkowskim, na widok położonego w granicach miasta jeziora Dąbie wykrzyknął „O! I morze jest!”.
Z kolei druga opowiada już o mieszkańcach, którzy zniecierpliwieni pytaniami turystów o drogę na plażę z centrum miasta wskazywali niedziałający tramwaj linii numer 10.
PRZEPŁYŃ PRZEZ SZCZECIN
My nie będziemy zachęcać Was ani do wypatrywania morza ze szczecińskich wież widokowych, ani wycieczki tramwajem nad morze, zachęcamy Was do tego, by popłynąć w rejs i podziwiać miasto z perspektyw wody.
Krajobraz Szczecina, a dokładnie to Wałów Chrobrego z majestatycznymi budynkami Politechniki Morskiej, Muzeum Narodowego oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego widziane z pokładu statku przepływającego Odrą w stronę morza są wizytówką Szczecina.
Dziś do tych wizytówek należy dodać także położony na przeciwległym brzegu, na wyspie Łasztownia, przepiękny budynek Morskiego Centrum Nauki. Przypomina on wielki statek cumujący w szczecińskim porcie. Budynek ma 122 m długości oraz 14 m wysokości. O tym, co kryje się w środku, napiszę Wam jednak w dalszej części wpisu.
Rejs statkiem, czy to wycieczkowym, żaglówką, czy motorówką dostarcza wielu przeżyć. Prócz możliwości podziwiania miasta możecie także popłynąć do portu i dalej do Orlego Przesmyku, którym można wypłynąć na wody Jeziora Dąbie. Dąbie to 4. co do wielkości jezioro w Polsce! Ma powierzchnię 56 km2 i w całości leży na terenie Szczecina.
Z kolei nazwa Orlego Przesmyku ma związek z gniazdującymi tutaj Bielikami, które przez wiele lat były uznawane właśnie za orły. Na odrzańskich nadbrzeżach w Szczecinie spotkać można zresztą nie tylko bieliki, ale też czaple, czy wydry.
Po drodze do Jeziora Dąbie możesz podziwiać zabudowania portowe, m.in. Elewator Ewa (BULK), potężną budowlę będącą symbolem rozwoju Szczecina w XX wieku. Elewator może pomieścić 50 tys. ton zboża.
⮕ Jak podziwiać Szczecin z perspektywy wody?
- Na rejs wycieczkowy możesz popłynąć np. Statkiem Joanna. W ofercie są godzinne rejsy po mieście i porcie w Szczecinie, rejsy w zielone zakątki Odry oraz rejsy po zachodzie słońca. Dowiedz się więcej.
- Z kolei Żegluga Szczecińska ma do wypożyczenia motorówki i katamarany. Dowiedz się więcej.
- Warto też pobrać aplikację Explore Oder do planowania aktywnych wycieczek w okolicy Szczecina zarówno na wodzie, jak i dwóch kółkach.
2. SPACERUJ PO BULWARACH NADODRZAŃSKICH SZCZECINA
Kolejną rzeczą, którą warto zrobić będąc w Szczecinie, jest wybranie się na spacer po szczecińskich nadbrzeżach.
LEWY BRZEG ODRY – WAŁY CHROBREGO
Spacer rozpoczynamy na Wałach Chrobrego, które wcześniej podziwialiśmy z perspektywy wody. Wały powstały w XIX wieku po wyburzeniu fortyfikacji na wznoszącej się 19 metrów nad Odrę skarpie. Na część ówczesnego nadburmistrza Szczecina zostały nazwane Tarasami Hakena (Hakenterrasse). Taras widokowy na wałach ciągnie się przez 500 metrów. To piękna aleja spacerowa z półokrągłymi placykami, z których można podziwiać Odrę i przypływające do miasta statki.
Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne kolumny, symbolizujące nadmorskie latarnie oraz fontannę.
Jeśli masz więcej czasu, wstąp do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Jest tu ciekawa wystawa malarstwa „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII w.”, która nas bardzo zainteresowała i z ciekawością spędzilibyśmy na niej więcej czasu.
Z kolei naszym dzieciom spodobały się wystawy poświęcone Afryce. Można na nich zobaczyć codzienne życie na afrykańskiej sawannie ludów Lobi z Burkina Faso oraz Somba z Beninu oraz lalki, jakimi bawią się tamtejsze dzieci. Tematyka tych wystaw nawiązuje do wystaw w czasach przedwojennych, a także uruchomionej w latach 50.-tych przez Polską Żeglugę Morską linii zachodnioafrykańskiej.
Poza tym, naszym zdaniem widok z wieży widokowej w Muzeum Narodowym jest zdecydowanie warty zobaczenia.
LEWY BRZEG ODRY – BULWAR PIASTOWSKI
Następnie, po majestatycznych schodach schodzimy na Bulwar Piastowski i kierujemy się nim w stronę mostu na Łasztownię. Po drodze warto zwrócić uwagę na Morską Kronikę Szczecina i Aleję Żeglarzy. Są tu rzeźby kapitana Kazimierza Haski, Ludomira Mączki, ale też przyrządy nawigacyjne, jak sekstant, kwadrant, kompas, czy astrolabium.
Przy nadbrzeżu można spotkać statki np. Nawigator XXI, czyli statek szkoleniowy Akademii Morskiej, a także statki wycieczkowe.
Podczas naszej wizyty przy nadbrzeżu stało wiele innych jednostek wodnych, bowiem odbywały się Żagle, czyli zlot żaglowców, który odbywa się w Szczecinie od 2021 roku. Widzieliśmy m.in. Generał Zaruski, Baltic Beauty, Joanna Saturna, Morgenster, Bonawentura, Victoria. Wcześniej jednostki spływały tu na Dni Morza, a w przyszłym roku będzie można je zobaczyć podczas finału The Tall ShipS Races 2024.
Zwróć uwagę na ciekawą mozaikę Mare Dambiensis (Morze Dąbskie), jak było nazywane Jezioro Dąbie tuż po II WŚ oraz Zwróć uwagę na ciekawą mozaikę Mare Dambiensis (Morze Dąbskie), jak było nazywane Jezioro Dąbie tuż po II WŚ
PRAWY BRZEG ODRY – ŁASZTOWNIA
Następnie Mostem Długim lub Trasą Zamkową wchodzimy na Łasztownię, rzeczną wyspę, której nazwa pochodzi od dawnej jednostki miary (1 łaszt to około 3600 litrów). Łasztowniami określano w miastach portowych miejsca, w których odbywał się załadunek towarów na statki. Wyspa otoczona jest wodami Odry i Parnicy. Warto ją odwiedzić za sprawą znajdujących się tutaj symboli Szczecina.
Od kilku miesięcy otwarte jest Morskie Centrum Nauki, o którym wspominałam w poprzednim punkcie, i o którym napiszę więcej w kolejnym, bo to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Szczecinie.
My jednak pójdźmy dalej na spacer, zobaczyć Dźwigozaury, czyli najstarsze w Szczecinie dźwigi portowe, o których śpiewała Kasia Nosowska w piosence „Umieraj stąd”, charakterystyczny napisz Szczecin, pomnik szefa wszystkich szefów – Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, znanego z kultowego filmu Poranek Kojota, a także… pomnik Paprykarza Szczecińskiego. Ten ostatni znajduje się na placu Gryfitów pomiędzy Starą Rzeźnią a halami spółki Gryf.
W sezonie letnim na Łasztowni znajduje się wesołe miasteczko Holiday Park Szczecin z największym młyńskim kołem w Polsce Wheel of Szczecin! Polecamy skorzystać z atrakcji po zmroku. Oświetlone karuzele robią jeszcze większe wrażenie niż w dzień. A jeśli masz ochotę na relaks, pójdź kawałek dalej na Wyspę Grodzką z dużym piaszczystym beach barem.
⮕ Na jakie miejsca zwrócić uwagę nad Odrą w Szczecinie?
- Przejście całej trasy począwszy od Wałów Chrobrego do Łasztowni to 2,5 km w jedną stronę. Bulwary są otwarte całą dobę i znaleźć na nich można wiele barów i restauracji.
- O Muzeum Narodowym w Szczecinie więcej napisałam w kolejnych punktach. Warto jednak wiedzieć, że znajduje się ono przy ul. Wały Chrobrego 3, jest otwarte od wt. do ndz. od 10 do 18 (w pt. i ndz. do 16). Na wieżę widokową można wchodzić od kwietnia do września.
- Więcej o Morskim Centrum Nauki przeczytasz tutaj (klik).
- Holiday Park Szczecin to atrakcja sezonowa, otwarta od czerwca do września przy ul. Tadeusza Wendy na Łasztowni, tuż obok Morskiego Centrum Nauki. Atrakcje czynne są codziennie od 12 do 23 (dokładne godziny najlepiej sprawdzić przed zaplanowaną wizytą).
- Najciekawsze miejsca zaznaczyłam na mapce, którą znajdziesz na końcu wpisu.
3. POZNAJ MORSKIE CENTRUM NAUKI IM PROF. JERZEGO STELMACHA W SZCZECINIE
Bez wątpienia największą atrakcją dla rodzin z dziećmi w Szczecinie jest otwarte w tym roku Morskie Centrum Nauki znajdujące się w pięknym budynku przypominającym wielki statek.
Morskie Centrum Nauki składa 5 wystaw, na których znajdziemy ponad 200 interaktywnych pomocy naukowych, które wprowadzą nas w świat wody. Eksponaty są bardzo różnorodne, a większości z nich nie widzieliśmy w żadnym innym centrum nauki w Polsce. Naszym 5 i 7-latkom bardzo się podobało i spędziliśmy tu około 2,5 godziny.
Zobacz! Więcej zdjęć i nasza relacja z wizyty w Morskim Centrum Nauki (klik)
W Morskim Centrum Nauki znajduje się także Planetarium. Po zwiedzeniu centrum wybierz się także na taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny krajobraz na Szczecin. Nam niestety, nie było dane go zobaczyć, bo w czasie Żagli taras był zamknięty, ale nadrobiliśmy to z pokładu cumującego tuż obok z okazji żeglarskiego zlotu, statku Planeta 1.
⮕ Co warto wiedzieć o Morskim Centrum Nauki przed wizytą?
- Morskie Centrum Nauki znajduje się na Łasztowni i jest otwarte od wt. do pt. od 9 do 17 oraz w sb. i ndz. od 10 do 18. Na wizytę warto przeznaczyć około 2 h. Bilety najlepiej zarezerwować online. Zobacz nasze podsumowanie wizyty (klik).
4. ODPOCZNIJ W PŁYWAJĄCYM OGRODZIE
Woda i tereny zielone stanowią niemal połowę powierzchni Szczecina! Widać to gołym okiem zarówno spacerując po mieście przepięknymi nadrzecznymi bulwarami, jak i patrząc na nie z góry z tarasów widokowych.
Można odnieść wrażenie, że otoczony licznymi kanałami i rozlewiskami Odry oraz Jeziora Dąbie Szczecin wraz ze swoimi parkami, skwerami i puszczami jest swoistym pływającym ogrodem. Stąd miasto komunikuje się ze światem hasłem „Szczecin – Floating Garden”.
Nie jest to nowa idea, bo architekci miasta już na początku XX wieku projektowali kolejne kwartały ulic właśnie w myśl koncepcji miasta-ogrodu.
Jeśli tak jak my lubicie zieleń, koniecznie spójrzcie na miasto z perspektywy tutejszych parków i terenów zielonych. A jest naprawdę w czym wybierać. Oto najważniejsze z nich
Jasne Błonia im. Jana Pawła II.
W parku warto zwrócić uwagę na aleje majestatycznych platanów klonolistnych, których jest tutaj ponad 200 To największe skupisko tych drzew w Polsce.
Szczecińskie błonia zostały zaprojektowane w latach 20.-tych ubiegłego wieku jako salon Szczecina. Do dziś pełnią tę funkcję ciesząc zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Park Kasprowicza z Teatrem Letnim im. Heleny Majdaniec
Największy park Szczecina, w którym warto spacerować nad Jeziorem Rusałka. Koniecznie zobaczcie też ciekawą rzeźbą Ognistych Ptaków Władysława Hasiora. Warto też wspomnieć, że tutejszy teatr letni to jeden z większych amfiteatrów w Polsce. Teatr Letni został w 2022 najlepszą „Przestrzenią publiczną” w Polsce w konkursie Property Design Awards. Powiem Wam szczerze, że robi naprawdę duże wrażenie i warto go zobaczyć. Gdybyśmy mieli więcej czasu chętnie zostalibyśmy tu na dłużej, bo między drzewami zauważyliśmy ciekawe drewniane hamaki dla odpoczywających.
Nad parkiem góruje Pomnik Czynu Polaków, który jest oddaniem hołdu trzem pokoleniom szczecinian – Polonii sprzed II WŚ, powojennym pionierom oraz ludności odbudowującej miasto.
Park Różany zwany też Różanką
Obecnie możemy podziwiać tu aż 9 tysięcy krzewów należących do 100 gatunków róż. W parku warto zwrócić też uwagę na ciekawą Ptasią Fontannę z 1935 roku. W parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci.
Lasek Arkoński (Park Leśny Arkoński)
Lasek Arkoński to piękny i dziki teren spacerowy Szczecinian. Tak naprawdę to część Puszczy Wkrzańskiej, która otacza Szczecin od północnej strony. Są tu świetnie przygotowane trasy na rower, rolki, czy hulajnogi. Warto przespacerować się do Jeziorka Goplany. Jeśli macie więcej czasu, koniecznie poszukajcie wśród drzew wybudowanej na początku ubiegłego wieku Wieży Quistorpa (nazwa pochodzi od nazwiska szczecińskiego fabrykanta i filantropa).
Do Lasku Arkońskiego warto przyjechać szczególnie latem. Nie dość, że w cieniu wysokich drzew jest zdecydowanie chłodniej niż w mieście, to jeszcze znajduje się tu Arkonka, czyli Kompleks Rekreacyjny. W jego skład którego wchodzi m.in. basen miejski. Na 7 hektarach powierzchni znajdują się 4 niecki basenowe, atrakcje wodne oraz zjeżdżalnie.
Puszcza Bukowa z Jeziorem Szmaragdowym
Z kolei południowo-wschodnia część Szczecina szczyci się Parkiem Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”. Szczecinianie określają to miejsce mianem Gór Bukowych. Warto rozpocząć, albo zakończyć, zwiedzanie Szczecina właśnie od tego miejsca, bo znajduje się ono na wjeździe do miasta. W parku wytyczono wiele szlaków i tras spacerowych. Na pewno warto wyruszyć na krótki, 2,6 km spacer wokół Jeziora Szmaragdowego.
Jezioro w Puszczy Bukowej to pozostałość po dawnej kopalni kredy i margla. To właśnie tym surowcom zawdzięczamy szmaragdowy kolor wody. Tuż obok jeziorka znajduje się parking, a my polecam Wam, by ruszyć na dłuższy spacer po lesie. Znaleźć tu można m.in. bunkry, w których żyją nietoperze, ale też punkt widokowy na Polanie Słonecznej, z której roztacza się panorama na dolinę dolnej Odry i Szczecin.
Zielone Wzgórze w Dzielnicy Gocław
Innym zielonym zakątkiem Szczecina jest Zielone Wzgórze w dzielnicy Gocław. Warto tam odwiedzić wieżę Bismarcka, która była niegdyś punktem widokowym na miasto. Takich wież na terenie Rzeszy było niemal 200! Znamy je dość dobrze z Dolnego Śląska. Obiekt aktualnie jest w remoncie, ale w planach jest usytuowanie w nim kawiarni.
… Cmentarz Centralny – nie, nie żartuję!
Szczeciński cmentarz to nie tylko największa nekropolia w Polsce i jedna z największych w Europie, ale także olbrzymie skupisko flory i fauny! Po cmentarzu poprowadzono ścieżkę botaniczną (dendrologiczną), bowiem w parku znajduje się wiele okazów roślin. Przy najciekawszych ustawione są tabliczki z najważniejszymi informacjami o nich.
Spotkać tu można także wiele zwierząt, m.in. lisy, jednoty, borsuki, zające, jeże, dziki, bażanty, czy żaby.
To jednak przede wszystkim miejsce pamięci setek tysięcy Szczecinian, zarówno tych mieszkających w mieście przed II Wojną Światową, jak i po. Jeśli masz więcej czasu możesz spacerować Ścieżką Historyczną, która prowadzi do najpiękniejszych nagrobków na cmentarzu.
⮕ Które zielone miejsca w Szczecinie odwiedzić?
- Jeśli masz mało czasu, idź na Jasne Błonia, do Parku Kasprowicza i na Różankę.
- Jeśli masz więcej czasu, odwiedź Puszczę Bukową z Jeziorem Szmaragdowym oraz Lasek Arkoński z Jeziorem Goplana.
- Zielone miejsca do zobaczenia zaznaczyłam na mapie zielonym świerkiem. W niektórych z nich znajdziesz place zabaw i atrakcje dla dzieci
5. SPÓJRZ NA SZCZECIN Z WIEŻY WIDOKOWEJ I PLANUJ SPACER PO MIEŚCIE
Nie wiem jak Ty, ale my uwielbiamy podziwiać miasta z wież widokowych. W Szczecinie jest ich kilka. Początkowo mieliśmy dylemat, na którą się zdecydować, ostatecznie odwiedziliśmy dwie z nich i mamy swojego faworyta, chociaż Tobie i tak polecamy obie :).
Na początku wdrapaliśmy się na Wieżę Dzwonów w Zamku Książąt Pomorskich. Prócz możliwości podziwiania malowniczego położenia miasta oraz architektury Szczecina, można lepiej zaznajomić się z interesującą bryłą szczecińskiego zamku. I to właśnie dla zamku warto wejść na tę więżę.
Bo choć widoki były całkiem interesujące, zdecydowanie większe wrażenie zrobiły na nas te podziwiane z wieży widokowej Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Znajdują się one bliżej rzeki.
Na trzecią wieżę już niestety nie starczyło nam czasu. A pewnie też dostarcza ciekawych widoków i innej perspektywy na miasto. Ma też tą przewagę, że na szczyt można wjechać windą! Wieżę widokową w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła warto też odwiedzić z powodu znajdującego się w niej wahadła Foucaulta. Z kolei minusem jest fakt, że nie ma tu otwartego tarasu widokowego, a Szczecin podziwiamy przez szyby.
Innym pomysłem na spojrzenie na Szczecin z góry jest kawa wypita w Cafe 22, która znajduje się na 22. piętrze wieżowca Pazim, który jest jednym z najwyższych budynków w mieście.
⮕ Gdzie znajdują się punkty widokowe w Szczecinie?
- Punkty widokowe zaznaczyłam na mapce pomarańczową ikonką wieży widokowej
- Wieża Dzwonów w Zamku Książąt Pomorskich jest otwarta od wt. do ndz., od 10-18, bilet, a zwiedzanie kosztuje 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).
- Wieża widokowa Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego otwarta jest od czerwca. Wejście możliwe jest od wt. do ndz., od 10 do 18 (z wyjątkiem pt. i ndz., kiedy muzeum zamykane jest o 16). Wejście kosztuje 10 zł (normalny) i 6 zł ulgowy.
- Wieżę widokową w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła można zwiedzić za 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) codziennie od 10 do 18 a w weekendy do 19.
- Kawa w kawiarni Cafe 22 w biurowcu Pazim to koszt min. 13 zł. Kawiarnia jest czynna od 11 do 23.
6. PODZIWIAJ ARCHITEKTURĘ SZCZECINA I ZŁAP TROCHĘ KULTURY
Zarezerwuj 2-3 godziny na spacer po mieście, szukając ciekawostek na szczecińskich kamienicach, a także ulicach. Spacerując po Szczecinie natrafisz jednak nie tylko na tysiące bogato zdobionych XIX i XX-wiecznych kamienic z przepięknymi balkonami, płaskorzeźbami, czy wykuszami, ale też na liczne instytucje kultury. Już w samym Zamku Książąt Pomorskich znajduje się Opera na Zamku i Kino Zamkowe, a to dopiero początek tego, co zobaczysz podczas miejskiego spaceru.
Spacer po mieście to będzie bardzo przyjemna wycieczka, miasto, aż tonie w zieleni. Nam bardzo do gustu przypadła Aleja Jana Pawła z Aleją Fontann i licznymi kawiarniami.
Zauroczyliśmy się też Rynkiem Siennym z pięknym budynkiem Ratusza Staromiejskiego, który widzieliśmy z okien restauracji w naszym hotelu.
I Placem Orła Białego z Pałacem pod Globusem. Jest tu także ciekawostka dla dzieci (choć nie tylko) – zegar kulkowy!
Szczecin czasem określany jest mianem Paryża Północy. Wyraźnie zauważalne jest zainspirowanie się paryskim Placem de Gaulle’a i gwiaździstym układem ulic. Ciekawostką jest odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów, że lokalizacja szczecińskich placów (Plac Szarych Szeregów, Plac Odrodzenia, Plac Grunwaldzki) jest taka sama jak rozkład gwiazd w konstelacji Oriona i układ piramid w Gizie względem Drogi Mlecznej, czy Nilu (w przypadku Szczecina – Odry). Brzmi niesłychanie ciekawie!
Podczas spaceru po mieście koniecznie udaj się też na spacer do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Współczesny śnieżnobiały budynek uzyskał prestiżową nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury stając się najpiękniejszym budynkiem Europy w 2015 roku. Budynek jest podświetlany na różne kolory m.in. w czasie świąt narodowych na biało-czerwono, a w czasie gdy we wnętrzu występują szczecińscy artyści, na biało-zielono-niebiesko.
Nowoczesna bryła pięknie kontrastuje z zabudowaniami Placu Solidarności 1, m.in. Bramą Królewską, pozostałością po obwarowaniach XIX-wiecznego Szczecina. Nie ograniczaj się jednak tylko do podziwiania jej na zewnątrz. Wejdź do foyer i zachwyć się prostotą i pięknem tutejszego wnętrza. Wybierz się na tutejszy koncert (sprawdź repertuar) lub zwiedzanie z przewodnikiem (sprawdź godziny).
⮕ Które miejsca w centrum Szczecina warto zobaczyć?
- Zobacz na naszej mapie, punkty, które zaznaczyłam „do zobaczenia” podczas spaceru po mieście, ale nie ograniczaj się do nich. Po prostu rusz przed siebie i odkrywaj miasto. Osią spacerową może być ulica Wojska Polskiego albo Aleja Jana Pawła II z Aleją Fontann.
- Podczas spaceru po mieście zwróć uwagę na klimatycznie wyglądające niebieskie pompy miejskie, liczne rzeźby, ale też ciekawe murale, mozaiki i rzeźby parkowe, z których słynie Szczecin.
- Dla rodzin z dziećmi! Niedaleko Filharmonii znajduje się Park Żeromskiego z przyjemnym placem zabaw. Tuż obok jest Cerkiew św. Mikołaja z piękną złotą kopułą.
7. POZNAJ HISTORIĘ SZCZECINA NA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH ORAZ W MUZEUM HISTORII SZCZECINA W RATUSZU STAROMIEJSKIM
Historia Szczecina jest bogata i nieco burzliwa. Przez wieki przez miasto przetoczyły się wpływy Polaków, Niemców, Duńczyków i Francuzów. Widać to na każdym kroku, także dzisiaj. W końcu to miasto transgraniczne, z centrum Szczecina do granicy Niemiec jest zaledwie kilka kilometrów, a na szczecińskich ulicach można usłyszeć języki z całego świata, szczególnie podczas takich wydarzeń jak Żagle.
RATUSZ STAROMIEJSKI NA RYNKU SIENNYM
Historię miasta poznasz lepiej odwiedzając przepiękny budynek Ratusza Staromiejskiego na Rynku Siennym w Szczecinie. Spacerując po renesansowym budynku, wyruszysz w podróż przez wieki, oglądając ekspozycję Muzeum Historii Szczecina. Począwszy od pierwszych osad plemion słowiańskich (tereny te zasiedlili Wkrzanie), przez czasy panowania rodu Gryfitów, którzy początkowo mieli piastowskie imiona i śląskie powiązania, a z czasem zaczęli ulegać wpływom skandynawskim i niemieckim. Następnie zobaczysz czym żył Szczecin w czasach nowożytnych, już po ustaniu rodu Gryfitów, kiedy Księstwo Szczecińskie przejęli Szwedzi, Brandenburczycy, Prusacy i Niemcy. Aż w końcu zobaczysz ogromną przemianę miasta po II WŚ, z niemieckiego Sttetina na polski Szczecin.
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Historię Gryfitów poznasz w renesansowym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Leży on na wzgórzu, górując nad Odrą. To właśnie tutaj znajdowało się pierwsze grodzisko w tej okolicy. Obecny zamek jest efektem burzliwej historii, był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany. Zresztą, aktualnie trwa w nim remont.
Będąc na zamku warto zwiedzić dziedzińce: Duży i Menniczy, wspiąć się na Wieżę Dzwonów oraz odwiedzić Salę Multimedialną. Spacerując po dziedzińcach można wypatrzeć wiele renesansowych i późnogotyckich detali. Na uwagę zasługuje m.in. zegar z maszkaronem.
Z kolei multimedialna sala wprowadza nas w świat ciekawostek o rodzie, a także kilku legend. Dowiesz się w niej m.in. dlaczego błazen księcia Jana Fryderyka zginął od… kiełbasy. Przy okazji polecam, by skusić się na zwiedzanie Szczecina z przewodnikiem. Żadna, nawet najlepsza publikacja online lub w papierze, nie wprowadzi was w świat ciekawostek tak, jak miejski przewodnik.
Zarówno w Muzeum Historii Szczecina, jak i na Zamku zwróć uwagę na piękną mapę Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII wieku. Mapa Księstwa Pomorskiego uznawana jest za arcydzieło kartografii. Na mapie można zobaczyć pięknie ilustrowane tereny księstwa, a także drzewo genealogiczne oraz herby wszystkich rodów szlacheckich Pomorza Zachodniego.
⮕ Gdzie dowiesz się więcej o historii Szczecina?
- Warto skorzystać z usług przewodników miejskich. Nas po Szczecinie oprowadzał Jacek Woch, a o historii miasta opowiadała też pani Małgorzata Peszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Na pewno z pomocą w znalezieniu przewodnika przyjdzie Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej na pl. Żołnierza Polskiego 20 (tel.+48 91 434 04 40, cit@zstw.szczecin.pl)
- Muzea i miejsca historyczne zaznaczyłam na mapce fioletowym znaczkiem muzeum.
- Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina mieści się na Rynku Siennym przy ul. Księcia Mściwoja II 8. Muzeum jest otwarte od wt. do ndz., od 10 do 18 (z wyjątkiem pt. i ndz., kiedy muzeum zamykane jest o 16). Ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum (klik). Muzeum urządzone jest w tradycyjnym stylu, nie ma tu żadnych dodatkowych atrakcji dla dzieci.
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie znajduje się przy ul. Korsarzy 34. Bezpłatnie można zwiedzać dziedzińce i salę multimedialną. Za opłatą można wejść na punkt widokowy na Wieży Dzwonów. Z kolei część muzealna zamku jest aktualnie nieczynna. Na zamku znajduje się także informacja turystyczna. Zobacz informacje o zamku.
8. ZOBACZ PODZIEMNE TRASY SZCZECINA I CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY
Z trudną historią miasta można zapoznać się, zwiedzając Podziemne Trasy Szczecina. To pełna tajemnic i historii atrakcja Szczecina zlokalizowana w podziemiach szczecińskiego dworca. Wystawa, a właściwie trzy wystawy: II Wojna Światowa, Zimna Wojna i Selfie z PRL-em znajdują się w dawnym bunkrze z czasów bombardowań miasta.
Po II Wojnie Światowej bunkier został przebudowany na schron przeciwatomowy, który mógł stać się schronieniem nawet dla 5 tys. osób.
Szacuje się, że podczas bombardowań Szczecina aż 90% powierzchni Starego Miasta została zniszczona. To, jak wygląda dzisiaj, to olbrzymia zasługa powojennych mieszkańców miasta, którzy każdego dnia starają się przywrócić go do lat świetności. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia Szczecina z czasów powojennych i zestawić z tym, co widzimy dziś. Robi olbrzymie wrażenie.
Osobom, które interesują się historią, na pewno spodoba się podziemne Centrum Dialogu Przełomy. Mieści się w symbolicznym miejscu, pod Placem Solidarności. Na Placu Solidarności w grudniu 1970 policja krwawo tłumiła protesty stoczniowców, o czym przypomina stojący tu Pomnik Ofiar Grudnia 1970. W Centrum Dialogu Przełomy znajdują się wystawy poświęcone historii Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale też Polski. Rozpoczynamy od historii wojny i czasów powojennych, aż po czas PRL-u i obalenia komunizmu.
To miejsce warto odwiedzić nawet wtedy, kiedy nie planujecie zwiedzać wystaw. Koncepcja budynku muzeum, które w całości zostało ukryte pod ziemią, spotyka się z licznymi zachwytami zarówno ze strony architektów, jak i mieszkańców, czy turystów. Dach Centrum Dialogu Przełomy służy jako miejsca uroczystości, demonstracji, ale też codziennych sportowych aktywności Szczecinian. Poza tym jest tam świetne bistro!
⮕ Gdzie dowiesz się więcej o historii XX wieku w Szczecinie?
- Muzea i miejsca historyczne zaznaczyłam na mapce fioletowym znacznikiem muzeum.
- Podziemne Trasy Szczecina otwarte są codziennie od 12 do 16 przy ul. Kolumba 2 na terenie szczecińskiego dworca kolejowego. Jeśli odwiedzacie schron latem, koniecznie pamiętajcie o czymś ciepłym do ubrania, pod ziemią jest zimno. Są tu co prawda koce dla zapominalskich, ale co swoja kurtka, to swoja :). Ceny bletów oraz inne informacje najlepiej sprawdzić na stronie.
- Centrum Dialogu Przełomy otwarte jest od czwartku do niedzieli pod Placem Solidarności, wejście od ulicy Małopolskiej. Centrum jest otwarte w czw. i sb. od 10 do 18, a w pt. i ndz. od 1 do 16. Ceny biletów najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie. Przy czym w soboty wstęp jest bezpłatny.
9. ZASMAKUJ SIĘ W SZCZECINIE
Jakie dania kojarzą Ci się ze Szczecinem? Oczywiście Paprykarz Szczeciński. Jego historię poznaliśmy w Morskim Centrum Nauki, a na Łasztowni można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z instalacją przedstawiającą… puszkę paprykarza. Jak się okazuje, przepis na Paprykarz Szczeciński został przywieziony z Afryki, a dokładnie z Senegalu przez szczecińskich marynarzy w latach 60.-tych XX wieku. Składa się ze zmielonego mięsa ryb, ryżu, cebuli, ostrego koncentratu pomidorowego, oleju oraz ostrych papryczek piri-piri.
Szczeciński Paprykarz kupisz w legendarnym sklepie Rybarex (ul. Małopolska 45), w którym znajduje się też smażalnia ryb.
Warto spróbować go także w jednej ze szczecińskich knajpek, czy restauracji.
Drugą potrawą, którą smakuje Szczecin, są śledzie! Srebro Bałtyku! Ponoć najpyszniejszą bułkę ze śledziem można zjeść w Cafe Przełomy. Nie wiemy co prawda, jak smakuje gdzie indziej, ale ta tutaj to istne „niebo w gębie” (podobnie zresztą jak ich bułka z paprykarzem)! Dlatego przyszliśmy na nią podczas tego weekendu aż dwa razy. Także szczecińskie śledzie były inspiracją do stworzenia… pomnika beczki ze śledziami, którą znajdziecie na Bulwarze Piastowskim, tuż obok Mostu Długiego.
Trzecim smakiem Szczecina są paszteciki szczecińskie z baru Pasztecik na Wojska Polskiego. To wręcz kultowa potrwa, która od 2010 roku widnieje na Liście Produktów Regionalnych. Sam Bar Pasztecik został otwarty 20 października 1969 roku (niedawno świętował 54 lata!). O tym, że jest niezwykle ważny dla Szczecinian świadczy fakt, że w rocznicę jego otwarcia ustanowiono nawet Dzień Pasztecika Szczecińskiego. Szczecińskie paszteciki zrobione są z ciasta drożdżowego wypełnionego różnym farszem: kapustą z grzybami, mięsem lub pieczarką z serem. Bar warto odwiedzić jednak nie tylko dla smaku, ale też wystroju.
A jak pachnie Szczecin? CZEKOLADĄ! Poczujecie ja spacerując po Łasztowni. Tu znajduje się Szczecińska Fabryka Czekolady Gryf.
⮕ Gdzie zjeść w Szczecinie?
- Zajrzyj na mapę atrakcji Szczecina oraz do wpisu z praktycznym przewodnikiem po mieście (klik)
10. WEŹ UDZIAŁ W ŚWIĘCIE SZCZECINA – ŻAGLE
Szczecin jawi nam się jako świetne miasto na weekendową wycieczkę, choć jak napisałam na początku, ciężko zmieścić wszystkie interesujące atrakcje w jeden weekend. Choć da się wybrać te najciekawsze, o czym napisałam Wam w gotowym planie zwiedzania Szczecina, który znajdziecie tutaj (klik).
Żeby jeszcze bardziej poczuć klimat i ducha Szczecina, warto odwiedzić go w tracie żeglarskich świąt. Są nimi coroczne Żagle, czy finał The Tall Ships Races, który w 2024 roku odbędzie się właśnie w Polsce! Prócz Wielkiej Parady Żaglowców takie wydarzenia mają wiele imprez towarzyszących.
W tym roku były to koncerty szantowe, a także takich gwiazd jak Julia Pietrucha, Bryska, Sara James, koncerty orkiestr dętych, czy liczne animacje i atrakcje dla dzieci.
Nam najbardziej do gustu przypadł rejs żaglówką Zryw, zwiedzanie żaglowców i rozmowy z załogami, Wielka Parada Żaglowców, a także orkiestry dęte! Te ostatnie skradły serce naszych dziewczynek.
⮕ Jakie są najważniejsze święta w Szczecinie?
- Finał The Tall Ship Races 2024 – 2-5.08.2024!
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie – 1-23.12.23
- Oktoberfest Szczecin na Alei Kwiatowej – 6-8.10.23
Wyświetl ten post na Instagramie
MAPA ATRAKCJI SZCZECINA I MIEJSC WARTYCH ZOBACZENIA OD ZBIERAJSIE.PL
Zapraszam Cię do zobaczenia na mapie miejsc, o których opowiedziałam w powyższych 10 punktach. Jeśli już planujesz wycieczkę do Szczecina, koniecznie zajrzyj do drugiej części naszego przewodnika, w którym podchodzę do tematu bardziej praktycznie.
Zobacz! Druga część przewodnika o Szczecinie: Jak zaplanować wycieczkę do Szczecina (klik)
Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej Visit Szczecin
8 Responses
Przemek
Szczecin to niesamowite miejsce, miałem okazję zwiedzić go. Takie wydarzenie to też fenomen :)
Asia
Widzę że Szczecin ma mnóstwo atrakcji ;) musimy się kiedyś wybrać :D
Jarek
We mnie zawsze najlepsza wspomnienia budzą Wały Chrobrego i zamek Książąt Pomorskich. Mam sentyment to tych miejsc.
Magda
A wiesz, że może będziemy tam w przyszłym roku? Kusi już od dawna :)
Magda
A myślisz że zimą też byloby tam co robić?
Grzegorz z Podróże bez ości
Nigdy jeszcze nie zwiedzałem Szczecina, a chętnie bym to zrobił :)
Kasia
Szczecin nas kusi od dawna! Trochę tam już widzieliśmy, ale sporo nam jeszcze zostało :)
Anna
Musimy się tam w końcu wybrać!