Spis treści
- ZAMEK KSIĄŻĘCY W OLEŚNICY
- WIEŻA ZAMKOWA – PUNKT WIDOKOWY W OLEŚNICY
- OLEŚNICA – MIASTO RÓŻ I WIEŻ
- FAQ O ZAMKU KSIĄŻĘCYM W OLEŚNICY?
- 1. Ile kosztują bilety do Zamku Książęcego w Oleśnicy?
- 2. W jakich godzinach otwarty jest Zamek Książęcy w Oleśnicy?
- 3. Jak dużo czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Zamku Książęcego w Oleśnicy?
- 4. Gdzie dokładnie znajduje się Zamek Książęcy w Oleśnicy? Jak daleko jest od dworca kolejowego w Oleśnicy?
- CZY WARTO ODWIEDZIĆ OLEŚNICĘ? JAKIE ATRAKCJE KRYJE OLEŚNICA?
- JAK DOJECHAĆ DO OLEŚNICY? PODRÓŻ DO OLEŚNICY POCIĄGIEM
Słyszeliście o znajdującym się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców Zamku Książęcym w Oleśnicy? Pojechaliśmy sprawdzić, czy warto go odwiedzić w ramach naszego cyklu na inspirujące podróże koleją. Czy faktycznie tak było? Sprawdźmy.
Podróż z Wrocławia do Oleśnicy Kolejami Dolnośląskimi zajmuje około 35 minut. Idealnie na jednodniową i szybką wycieczkę z Wrocławia.
ZAMEK KSIĄŻĘCY W OLEŚNICY
Zamek Książęcy w Oleśnicy jest jednym z 21 zamków i pałaców znajdujących się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku.
Jednym z nich jest renesansowy zamek wybudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszej gotyckiej budowli z XIII wieku. Do dziś zachowała się gotycka wieża.
Obiekt robi duże wrażenie z zewnątrz, zachwycając swoją zwartą formą oraz różnorodnością. Zwiedzając można dostrzec ślady średniowiecznego grodu, gotyckiego zamku, aż w końcu renesansowej rezydencji. Zamek Książęcy w Oleśnicy to dawna rezydencja Piastów, Podiebradów, Wirtemberóow oraz Hohenzollernów. To świadek bogatej historii Dolnego Śląska.
Przepięknie wygląda dziedziniec z krużgankami. Na ścianach można odnaleźć ślady bogatej historii zamku: płytę z herbem Piastów Oleśnickich, popiersia Jana Podiebrada i Krystyny z Szydłowieckich, czy herb Wirtenbergów.
Zamek ma także swoich małych, skrzydlatych mieszkańców – papugi umieszczone w klatce na dziedzińcu.
Podczas zwiedzania można zwiedzić m.in. Sale Rycerską, Salę Karola II. Zwróćcie uwagę na stiuki, polichromie i sztukaterie.
Największe wrażenie (choć niezbyt pozytywne) zrobiła na nas… głowa słonia będąca trofeum myśliwskim Wilhelma Hohenzollerna, pałacowa łazienka w szafie, oraz piękne zdobienie za pomocą intarsji jednej z pałacowych sal.
WIEŻA ZAMKOWA – PUNKT WIDOKOWY W OLEŚNICY
Jednym z miejsc, które można odwiedzić podczas zwiedzania zamku, jest wieża zamkowa. Uwaga! Schody są bardzo strome i wąskie. Zdecydowanie nie polecamy dla rodzin z małymi dziećmi. Nasza 6-latka potrzebowała pomocy i asekuracji podczas schodzenia.
Z wieży zamkowej roztaczają się ładne widoki na miasto i okolicę. Warto poszukać śladów średniowiecznej zabudowy miasta w układzie ulic, pozostałości murów miejskich oraz pięknego położenia miasta.
Wieżą Zamku Książęcego w Oleśnicy została wzniesiona w 1248 roku. Miała wówczas kształt cylindryczny i około 20 metrów wysokości pełniąc rozmaite funkcje: obronną, obserwacyjną, reprezentacyjną, gospodarczą, a także więzienną. W późniejszych wiekach wieżę rozbudowano.
W wieży znajduje się ciekawy mechanizm zegara.
OLEŚNICA – MIASTO RÓŻ I WIEŻ
Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej, na wysokości 152 m n.p.m. na lewym brzegu rzeki Oleśnica. W związku z tym jej panorama widziana jest już z oddali. Znakiem rozpoznawczym Oleśnicy są liczne wieże. Są to, kolejno ze względu na wysokość, wieże kościołów, zamku oraz ratusza. Najwyższa jest wieża Bazyliki Świętego Jana, co ma podkreślać zwierzchność władzy boskiej nad królewską oraz miejską (najniższa, podległa także królowi).
Obecność wysokich budowli oraz licznych klombów róż w mieście sprawiła, że Oleśnica nazywana jest także „Miastem Róż i Wież”. Róże są obecne w historii miasta od samych początków. Gałązka Róży znalazła się w herbie Konrada I, założyciela oleśnickiej linii Piastów. To właśnie róże zabrała jako pamiątkę z miasta Izabela Czartoryska podczas swojej podróży po Śląsku w 1816 roku. A w czasach PRL-u oleśniccy oficjele chcieli wyróżnić się spośród innych miast właśnie różami.
Dobrze, że ten wyróżnik obecny jest w mieście do dziś, bo dzięki temu spacery są jeszcze przyjemniejsze.
FAQ O ZAMKU KSIĄŻĘCYM W OLEŚNICY?
1. Ile kosztują bilety do Zamku Książęcego w Oleśnicy?
Bilet normalny uprawniający do zwiedzania Zamku, Dziedzińca, Pałacu oraz Wieży to koszt 27 zł.
Bilety dla dzieci od 5. do 18. roku życia to koszt 22 zł.
W cenie biletu jest także wypożyczenie audioprzewodnika. Zamek zwiedza się samodzielnie.
2. W jakich godzinach otwarty jest Zamek Książęcy w Oleśnicy?
Zamek Książęcy w Oleśnicy jest otwarty od wtorku do niedzieli od 10 do 18
3. Jak dużo czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Zamku Książęcego w Oleśnicy?
Na zwiedzanie Zamku Książęcego w Oleśnicy warto przeznaczyć około 90 minut. Na miejscu znajduje się także kawiarnia oraz przyjemne ławki na dziedzińcu. W pobliżu znajduje się rynek Oleśnicy z dużą liczbą ciekawych punktów gastronomicznych oraz park z placem zabaw dla dzieci.
4. Gdzie dokładnie znajduje się Zamek Książęcy w Oleśnicy? Jak daleko jest od dworca kolejowego w Oleśnicy?
Zamek Książęcy w Oleśnicy znajduje się przy ulicy Zamkowej 4, to około 17 minut spacerem od stacji Oleśnica Rataje i 20 minut od stacji Oleśnica.
Nieopodal zamku znajdują się miejsca parkingowe oraz parking. W weekendy parkowanie jest bezpłatne,
CZY WARTO ODWIEDZIĆ OLEŚNICĘ? JAKIE ATRAKCJE KRYJE OLEŚNICA?
Zamek Książęcy w Oleśnicy jest bez wątpienia największą atrakcją miasta. Prócz niego warto zwrócić uwagę także na:
- Rynek w Oleśnicy budynkiem Ratusza, kolumną Zwycięstwa oraz rzeźbą „Dziewczynki z różą”. Na rynku jest kilka ciekawie wyglądających obiektów gastronomicznych.
- Bazylikę św. Apostoła w Oleśnicy nazywana także Kościołem Zamkowym – w tym kościele znajduje się biblioteka łańcuchowa, w której wiekowe księgi umieszczono na łańcuchach chroniących je przed kradzieżą. To ostatnia tego typu biblioteka w Europie Środkowej.
- Mury Obronne w Oleśnicy – do dziś zachowało się aż 1250 metrów obwarowań miejskich! Pierwsze obwarowania miasta miały konstrukcję drewnianą i pochodziły z XIII wieku.
- Bramę Wrocławską (kiedyś Bramą Trzebnicką) – jedyna z czterech bram do miasta, która przetrwała do dzisiejszych czasów. W Bramie Wrocławskiej znajduje się powierzchnia wystawiennicza Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Przeczytaj więcej.
- Kościół Zielonoświątkowy w Oleśnicy
- Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy
- Kolumna Złotych Godów
- Oleśnicki Dom Spotkań z Historią ul. Bociania 11 – można w nim zobaczyć m.in. Skarb Groszy praskich (420 monet z XV wieku), liczne pocztówki, plany miasta, fotografie, reklamy oraz posłuchać legend i muzyki związanej z miastem. Więcej info.
- Murale miejskie
- Park Nad Stawami, ale też Park Zamkowy (ul. Wałowa), czy Park Książąt Oleśnickich.
Jeśli zaciekawiło Was miasto i chcecie jeszcze lepiej przygotować się do wycieczki polecamy opublikowany na stronie oleśnica.pl, Spacerownik oleśnicki, autorstwa Krzysztofa Dziedzica. Znajdziecie tam wiele ciekawostek oraz kompleksową historię miasta!
JAK DOJECHAĆ DO OLEŚNICY? PODRÓŻ DO OLEŚNICY POCIĄGIEM
Do Oleśnicy dojedziesz pociągami Kolei Dolnośląskich.
Przykładowe połączenie z Wrocławia Głównego do Oleśnicy pociągami relacji Wrocław Główny – Milicz jest o 9:55 (na miejscu o 10:29) lub 11:35 (na miejscu 12:07). W tym przypadku wysiadamy na stacji Oleśnica Rataje, około 17 minut od zamku (1,3 km).
Pociągi powrotne do Wrocławia odjeżdżają ze stacji Oleśnica Rataje o 13:56 (na miejscu 14:48), 17:49 (na miejscu 18:24).
Z kolei do stacji głównej Oleśnica D.K. (20 min od zamku, 1,4 km) dojeżdżają pociągi Polregio (relacja Jelcz Laskowice-Milicz) oraz autobusy KD relacji Oleśnica – Syców. Uwaga! Dolnośląski Bilet Weekendowy obowiązuje zarówno w pociągach KD, jak i Polregio.
Bilet możesz kupić bezpośrednio na stronie kolejedolnoslaskie.pl!
Wpis o Zamku Książęcym w Oleśnicy to kolejna odsłona cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”.
One Response
Asia z mTower
Wygląda bardzo ciekawie :)