Spis treści
Chcesz wyjechać z miasta na spacer, ale nie wiesz gdzie? Niekoniecznie chcesz chodzić po górach, ale chciałbyś poprzebywać w pięknym miejscu? Mamy dla Ciebie propozycje na spacer inny niż wszystkie. Intensywna zieleń poprzeplatana kolorowymi i zadbanymi rabatkami. Cztery dolnośląskie ogrody: parkowe arboretum, leśne arboretum, ogród japoński w Karkonoszach i… tropikalny ogród… gdyby jednak było Ci za zimno :D.
Czy wiesz, że 64% brytyjskich dzieci bawi się na świeżym powietrzu rzadziej niż raz w tygodniu, a 28% nie było na spacerze w ciągu ostatniego roku? Inne, także brytyjskie badania, pokazują, że dzieci spędzają mniej niż godzinę dziennie na dworze. A tyle właśnie, według wytycznych ONZ, powinien spędzać każdego dnia na dworze każdy… więzień. Brak doświadczeń zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko kwestia otyłości dzieci, czy zdrowia, ale także inteligencji i psychiki.
A ty? Ile czasu spędzasz na świeżym powietrzu?
Jeśli masz głód przyrody i czas na to, by wyjechać z miasta (a długi weekend to naprawdę idealna okazja by choć jeden dzień poświęcić na eksploracje najbliższego otoczenia) skorzystaj z naszej propozycji: cztery piękne ogrody na Dolnym Śląsku!
Sprawdź, może któryś będzie dla Ciebie idealny!
NAJPIĘKNIEJSZY PARK NA DOLNYM ŚLĄSKU – ARBORETUM W WOJSŁAWICACH
Absolutny klasyk. Przepiękny park, który koniecznie trzeba zobaczyć. Zachwyca w każdą porę roku. W maju kwitną różaneczniki, a na Wzgórzu Czereśniowym można jeść owoce prosto z drzewa rozkoszując się widokami Przedgórza Sudeckiego, Ślęży, Gór Sowich, a nawet Karkonoszy. Lipiec to czas kwitnienia liliowców. Jednak także w pozostałe miesiące jest tu niezwykle barwnie.
Teren jest bardzo zadbany i ciekawy. Nasza córka z zainteresowaniem przebiegała przez kolejne alejki, by zobaczyć co kryje się za zakrętem. Obsługa parku przygotowała dla dzieci specjalną grę w poszukiwanie kryjówek i zbieranie pieczątek, które mogą zainteresować i skłonić do spacerów nawet te oporne maluchy (więcej o grze tutaj).
Teren jest po prostu piękny: ławki, miejsce na grilla, plac zabaw dla dzieci. Do tego dobra infrastruktura (jest co zjeść, gdzie skorzystać z toalety, umyć ręce).
Więcej o Arboretum w Wojsławicach w naszej relacji.
OSWOJONY LAS, CZYLI ARBORETUM W STRADOMII KOŁO SYCOWA
Lubisz chodzić do lasu? Ja bardzo! Jeśli jednak chcesz trafić do miejsca, które jest nieco bardziej zagospodarowane koniecznie przyjedź do Arboretum Leśnego w Stradomii koło Sycowa. Olbrzymi teren z ławkami, huśtawkami oraz wiatami, w których możesz schronić się przed słońcem. Przepiękne kwiaty. A do tego biegające sarny, zające, łabędzie (uwaga, są groźne), rechoczące żaby i wyskakujące z wody ryby. Koniecznie wybierz się do stawów, gdzie drewnianym pomostem wśród traw możesz przejść niemal przez środek.
Przełom maja i czerwca to okres kwitnienia różaneczników, a jest ich tutaj co niemiara!
Czy warto jechać tam z dziećmi? Brak samochodów, pędzących rowerów, biegających psów sprawi, że Twoje dziecko wreszcie będzie mogło swobodnie pobiegać. Do tego olbrzymi teren idealnie nadający się do puszczania baniek, gry w piłkę, badbingtona, czy piknik.
W pobliżu Arboretum jest polecany przez wiele osób Zalew Stradomia Wierzchnia.
Więcej o Arboretum Stradomia w naszej relacji.
OGRÓD SIRUWIA W PRZESIECE
Fascynuje Cię kultura japońska? Uwielbiasz Ogród Japoński we Wrocławiu, ale chciałbyś zobaczyć coś nowego. Koniecznie przyjedź w Karkonosze, a dokładnie do Przesieki. Tutaj, na wysokości 600 metrów n.p.m. znajduje się Siruwia – Ogród Japoński w Karkonoszach.
Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty, pełen roślin, stawów, wodospadów, fantazyjnych kamieni i licznych odwołań do japońskiej kultury ogród. Co ciekawe, początkowo był to ogród prywatny! To prawdziwe dzieło życia i owoc wielkiej miłości i pasji.
O pełnych godzinach można zwiedzać ogród z przewodnikiem. Na miejscu jest też wystawa oręża i zbroi samurajów. Więcej informacji znajdziecie na stronie ogrodu.
Nasz urzekło przepiękne położenie ogrodu. Żeby tu dotrzeć trzeba przejechać jednokierunkową drogą przez piękny las z cudownymi widokami na Karkonosze. Będąc tutaj koniecznie wybierz się też do Wodospadu Podgórnej (klik).
TROPIKI NA DOLNYM ŚLĄSKU – PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU
Na niską temperaturę raczej w najbliższym czasie nie będziemy narzekać, ale gdyby zdarzył się jakiś deszczowy dzień, albo gdybyś chciał się schronić od słońca, jedź do Palmiarni. Poczujesz się tu jak w egzotycznym kraju. Nie tylko przez wysoką temperaturę, ale także palmy, eukaliptusy, kaktusy czy rośliny cytrusowe (mandarynki, pomarańcze, czy cytryny!)
Mieszkają tu także pawie, żołwie i ryby.
Nie lada gratką jest też sam zabytkowy budynek Palmiarni. Na zakończenie wędrówki polecamy deser w klimatycznej kawiarni „Pod Tropikiem”.
Będąc tutaj aż żal nie zajrzeć do Zamku Książ. Przełom maja i czerwca to okres kwitnienia różaneczników. Polecamy też mniej popularne miejsce, nieco zaniedbane, ale urokliwe: Dolina Różaneczników, zaledwie kilkanaście minut od Dziedzińca Zamku Książ.
Więcej o Palmiarni oraz o Dolinie Różaneczników.
O jakich pięknych ogrodach na Dolnym Śląsku powinniśmy jeszcze napisać? Podpowiecie?