Spis treści
- GDZIE LEŻĄ JAKUSZYCE? JAK DOJECHAĆ NA POLANĘ JAKUSZYCKĄ?
- NAJWYŻEJ POŁOŻONA STACJA KOLEJOWA W POLSCE
- NAJNOWOCZEŚNIEJSZY OŚRODEK NARCIARSTWA BIEGOWEGO
- PO CO TURYŚCI PIESI JADĄ DO JAKUSZYC?
- Trasa spacerowa Polana Jakuszycka – Stacja Turystyczna Orle
- Trasa z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby – zielonym szlakiem przez Owcze Skały na Halę Szrenicką
- Trasa z Jakuszyc na Babiniec – zielonym szlakiem w stronę Owczych Skał, a następnie leśna drogą
- Trasa z Jakuszyc przez Świńskie Dziury do Rozdroża pod Działem Izerskim
- SANKI W JAKUSZYCACH. GDZIE IŚĆ NA SANKI Z DZIEĆMI W JAKUSZYCACH?
- WYCIECZKA DO JAKUSZYC? CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM NA POLANĘ JAKUSZYCKĄ?
Jakuszyce to brama do przygody w Górach Izerskich. Dziś powiem wam, dokąd można wybrać się na zimowy pieszy spacer tak, by było przyjemnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Pokażę szlaki turystyczne w Jakuszycach, zdradzę gdzie można jeździć na sankach oraz powiem, dlaczego warto do Jakuszyc przyjechać pociągiem.
Dlaczego wszyscy chcą jechać do Jakuszyc?
Między innymi dlatego, że nawet jeśli w pobliskiej Szklarskiej Porębie nie ma śniegu, to właśnie w Jakuszycach jest ogromna szansa na biały puch. Tyczy się to zarówno narciarzy biegowych, jak i turystów pieszych, którzy przyjeżdżają tu czasem z bardzo daleka. W czasach, kiedy śnieg staje się towarem deficytowym, trudno dziwić się tym, którzy przemierzają dziesiątki, jak nie setki kilometrów, by pokazać dzieciom śnieg.
W tym wpisie pokażę cztery kierunki dla pieszych w Jakuszycach. Dzięki nim możecie zaplanować 7 bezpiecznych spacerów wychodzących z Polany Jakuszyckiej: do Stacji Turystycznej Orle, do Jizerki, do Chatki Górzystów, na Owcze Skały, na Babiniec, do Szklarskiej Poręby przez Halę Szrenicką i na… Świńskie Dziury. Powiem też gdzie można jeździć z dziećmi na sankach oraz w jaki sposób najlepiej dostać się do Jakuszyc.
GDZIE LEŻĄ JAKUSZYCE? JAK DOJECHAĆ NA POLANĘ JAKUSZYCKĄ?
Jakuszyce to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby. Leżą na wysokości 850-886 m n.p.m. Na ich terenie znajduje się Przełęcz Szklarska, która oddziela pasmo Gór Izerskich od Karkonoszy. Mimo że położona jest zdecydowanie niżej, tutejszy klimat porównywany jest do tego panującego w Alpach. Zima jest tu długa, a okolica cechuje się dużą wilgotnością powietrza, obfitymi opadami śniegu oraz długim zaleganiem pokrywy śnieżnej.
Przez Jakuszyce prowadzi krajowa droga nr 3. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, przed przystąpieniem Polski do strefy Schengen, istniało tu przejście graniczne z Czechami (Jakuszyce-Harrachov). Dziś ruch odbywa się bez przeszkód… no może poza tym, że droga czasem potrafi być nieźle zasypana (konieczne są dobre zimowe opony) i zakorkowana (szczególnie w pogodne zimowe weekendy, albo podczas Biegu Piastów).
Tutejsze parkingi często pękają w szwach. Dlatego dobrym pomysłem jest przyjechanie do Jakuszyc pociągiem. Przez Jakuszyce przebiega tzw. Kolej Izerska, połączenie kolejowe łączące Jelenią Górę i Szklarską Porębę z czeskim Harrachovem i Korenovem.
NAJWYŻEJ POŁOŻONA STACJA KOLEJOWA W POLSCE
Stacja Szklarska Poręba Jakuszyce to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce. Wznosi się na wysokość 886 m n.p.m. i składa się na nią jeden peron o długości 130 metrów, tablica z nazwą stacji, wiata, rozkład jazdy, ławeczki i… tablica upamiętniająca 110-lecie najwyżej położonej linii kolejowej w Polsce.
Kamień, na którym wygrawerowano napis, pochodzi z pobliskiej kopalni „Stanisław”.
Zgodnie z zapowiedziami Dolnośląskiego Centrum Sportu, już wkrótce stacja kolejowa zostanie przeniesiona na teren głównego budynku, w którym znajdzie się poczekalnia, toalety, szatnie i szafki.
Tory na tym malowniczym szlaku wiodącym gęstym izerskim lasem, nad urwiskami, tuż obok szemrzących leśnych potoków, zostały wybudowane jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo, głównie z myślą o transporcie drewna, kamieni i surowców oraz szkła. Dziś szynobusami jeżdżą głównie turyści.
Dojazd pociągiem ze stacji Szklarska Poręba Górna to raptem 13 minut i koszt 5,4 zł. Przy zakupie od 2 do 4 biletów na raz, można już liczyć na 30% zniżki w ramach promocji „Razem z KD”. Bilet można kupić przez Internet, a rozkład jazdy sprawdzić tutaj. Linia obsługiwana jest przez Ceske Drahy na zlecenie Kolei Dolnośląskich. Dla porównania koszt parkingu to 20 zł niezależnie od czasu.
Rozkład jazdy pociągów jest tak skonstruowany, żeby bez problemu przesiąść się z pociągu z relacji Wrocław Główny – Szklarska Poręba na pociąg jadący do Jakuszyc. Podróż z Jeleniej Góry zajmuje 1 godzinę i 14 min, a z Wrocławia 3 godziny i 33 minuty.
NAJNOWOCZEŚNIEJSZY OŚRODEK NARCIARSTWA BIEGOWEGO
Klimat oraz ukształtowanie terenu sprawiają, że Jakuszyce są idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa klasycznego. Śnieg potrafi tu leżeć od października aż do maja (około 150 dni w roku). To właśnie w Jakuszycach odbywa się Bieg Piastów, a Polana Jakuszycka została okrzyknięta mekką narciarzy biegowych (także tych bardzo początkujących:))
Dziś prężnie rozwija się tu Dolnośląskie Centrum Sportu, a po leśnych traktach poprowadzono ponad 100 km tras narciarskich, za które utrzymanie odpowiada Stowarzyszenie Bieg Piastów. Budowane centrum sportu będzie najnowocześniejszym ośrodkiem biathlonu i narciarstwa biegowego w Europie!
Na terenie Polany Jakuszyckiej funkcjonuje wiele wypożyczalni oraz szkół narciarstwa klasycznego. Trasy są zadbane, dobrze oznaczone i opisane. Początkującym polecamy spotkanie z instruktorem narciarstwa biegowego oraz wspólną dla pieszych i narciarzy trasę spacerową do Stacji Turystycznej Orle.
PO CO TURYŚCI PIESI JADĄ DO JAKUSZYC?
Jak już wspomniałam na początku, turyści piesi przyjeżdżają do Jakuszyc w poszukiwaniu śniegu. Nie bez znaczenia są też łagodne szlaki turystyczne w Jakuszycach, które prowadzą do takich kultowych miejsc w Górach Izerskich jak Stacja Turystyczna Orle, Most na Izerze, Jizerka, czy Chatka Górzystów.
Nie ma też co ukrywać, że kuszą ich wyratrakowane leśne drogi, przez które zimą nie trzeba przedzierać się po pas (choć taką propozycję też mam!).
Zobacz! Więcej ciekawostek na temat Gór Izerskich (klik)
Pamiętajmy jednak, że ratrakowane szlaki narciarskie (szczególnie te o średniozaawansowanym, czy zaawansowanym stopniu trudności) to nie najlepsze miejsce dla turystów pieszych. Zderzenie z rozpędzonym narciarzem biegowym nie jest bezpieczne dla nikogo. Dlatego, warto przed wizytą w Jakuszycach rozeznać się w terenie i zobaczyć po których szlakach mogą bezpiecznie chodzić piesi. Przed wejściem na szlak zapoznajmy się ze znakami. Może się okazać, że pominiemy znak, który informuje nas, że właśnie wchodzimy na trasę dla zaawansowanych narciarzy biegowych. Jak sama nazwa sportu wskazuje narciarze nie suną wolno po śniegu, a biegną.
1. SZLAKI TURYSTYCZNE W JAKUSZYCACH: GDZIE IŚĆ NA WYCIECZKĘ Z POLANY JAKUSZYCKIEJ?
Trasa spacerowa Polana Jakuszycka – Stacja Turystyczna Orle
Trasa do Stacji Turystycznej Orle to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce spacerowe prowadzące z Polany Jakuszyckiej. Wejście na właściwy szlak zaczyna się na południowo-zachodnim krańcu polany. Obecnie duży plac jest zagrodzony z uwagi na budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu. Można go ominąć idąc wzdłuż szosy, albo wyratrakowaną drogą przez las.
Trasa prowadzi najpierw żółtym, a potem zielonym szlakiem, które łagodnie biegną przez las. Ośnieżone drzewa, delikatny szum potoku w oddali i przedzierające się zza drzew krajobrazy na okolicę są wręcz idealne na spokojny zimowy spacer.
Zarówno sama polana, jak i budynek mają swój niesamowity urok. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na architekturę i ciekawą historię, ale także znajdujący się w tym miejscu Izerski Park Ciemnego Nieba. Z dala od światła miast, niebo nad Górami Izerskimi wygląda obłędnie.
Choć trasa jest niemalże płaska, bo na odcinku 5 km różnica przewyższeń to zaledwie 154 metrów, potrafi zmęczyć, szczególnie w drodze powrotnej. Tuż przy Orle zaczyna się delikatne, ale długie podejście do Rozdroża pod Działem Izerskim. W pierwszą stronę nie jest ono tak odczuwalne, jak właśnie idąc z powrotem. Cała trasa ze Stacji kolejowej Jakuszyce do Stacji Turystycznej Orle i z powrotem, to 10,7 km.
Trasy turystyczne w Jakuszycach – gdzie mogę iść dalej?
Jeśli czujesz się na siłach, możesz wędrować dalej. 5 km i 1,5 h marszu od Schroniska Orle znajduje się Chatka Górzystów, w której podawane są kultowe naleśniki z jagodami. Dotrzesz do niej, idąc czerwonym szlakiem. Mierz jednak siły na zamiary i pamiętaj, że zimą zmierzch zapada znacznie szybciej, a na Polanie Izerskiej jest bardzo, bardzo zimno, a to dodatkowe 10 km!
Zobacz! Więcej ciekawostek o Górach Izerskich (klik)
Z kolei, jeśli obierzesz żółty i zielony szlak, dotrzesz do mostu granicznego na rzece Izera i dalej do niezwykle malowniczej czeskiej osady Jizerka. Zajmie Ci to dodatkowo 3 km, ok. 1 h marszu w jedną stronę.
Długość trasy w dwie strony Stacja kolejowa Szklarska Poręba Jakuszyce – Stacja Turystyczna Orle: 10,7 km pieszo (żółty i zielony szlak), ok. 3 godzin marszu
Szczegółowy opis trasy znajdziesz tutaj. My pokonaliśmy go na nartach biegowych, z uwagi na fakt, że trasa spacerowa jest dedykowaną trasą dla pieszych i początkujących narciarzy biegowych.
Uwaga! Na mapie możecie zobaczyć inną możliwość dojścia do Schroniska Orle. To trasa przez tzw. Samolot. Niegdyś prowadził tędy czerwony szlak turystyczny, ale z uwagi na fakt, że prowadzi tędy też trasa narciarska, a narciarze biegowi na tym odcinku osiągają dość duże prędkości, szlak ten zlikwidowano. Droga przez Rozdroże pod Działem Izerskim jest wprawdzie dłuższa, ale zdecydowanie bezpieczniejsza.
Schronisko: po 5,3 km (ok. 1,5 godziny)
Czas potrzebny na pokonanie trasy zimą: 3:01 (pamiętaj, że idąc z dziećmi warto pomnożyć czas przejściaprzez 1,5)
Łatwość trasy: łatwa, spokojnie do pokonania nawet z małymi dziećmi. Trasa prowadzi leśną wyratrakowaną drogą
Sanki/przyczepka: tak!
Psy: tak!
Minus: trasa jest bardzo oblegana
Trasa z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby – zielonym szlakiem przez Owcze Skały na Halę Szrenicką
Kolejna propozycja to coś dla tych, którzy nie lubią wracać tą samą drogą. Chcieliby odkryć mniej znaną (i mniej zadeptaną) część Karkonoszy, a przy okazji zobaczyć kilka karkonoskich atrakcji.
Proponowany szlak co prawda nie robi pętli, ale dzięki przejazdowi pociągiem na trasie „Szklarska Poręba Górna- Szklarska Poręba Jakuszyce” nie musimy wracać do punktu wyjścia.
Polecam, by samochód zostawić na parkingu Szklarska Poręba Górna i stąd pociągiem wyruszyć do Jakuszyc, wracając już górami. Co prawda, można byłoby zrobić odwrotnie i auto zostawić w Jakuszycach. Wiąże się to jednak z koniecznością zdążenia na konkretny pociąg schodząc z gór oraz opłatą za parking. Przy stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie jest bezpłatny, a w Jakuszycach płatny i często zatłoczony.
Na zielony szlak prowadzący z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby najlepiej wejść w okolicy Leśniczówki. Wcześniej ze stacji kolejowej do Szosy Czeskiej można dojść wyratrakowanymi trasami dojazdowymi na Polanie Maliszewskiego. Teoretycznie sam szlak przebiega wzdłuż drogi, ale zachęcam jednak, by pominąć ten odcinek i dojść polaną.
Zielony szlak jest przepiękny i dość zróżnicowany. Pierwszy odcinek od Leśniczówki to wygodna leśna droga prowadząca doliną rzeki Kamienna. Droga łagodnie pnie się do góry i wydaje się być idealna dla rodziców ciągnących dzieci na sankach. Nie ma tu w ogóle narciarzy biegowych, a turystów pieszych jest jak na lekarstwo.
Owcze skały, Stara Droga Saneczkowa, Hala Szrenicka
Później szlak prowadzi dość stromo i wyboiście przez las, dochodząc do Owczych Skał – ciekawej formacji skalnej z przepięknym widokiem na Karkonosze. Przy dobrej pogodzie góry widać jak na dłoni.
Dalej droga prowadzi polaną wśród ośnieżonych świerków i jagodowych krzaczków. Ścieżka jest wąska, nierówna. Nie nadaje się do ciągnięcia sanek.
W pewnym momencie szlak dociera do znaku „Stara Droga Saneczkowa” – to pozostałość infrastruktury sportowej Szklarskiej Poręby pochodzącej jeszcze z lat 30-tych XX wieku. Drogą saneczkową można dojść do Schroniska Kamieńczyk, ale zimą jest to utrudnione z uwagi na grubą i nieubitą pokrywę śnieżną.
Dalszy odcinek szlaku, to dość długie podejście na Halę Szrenicką. Podczas naszej wędrówki część trasy była skuta lodem, więc przydały się raczki niesione w plecaku.
W pewnym momencie szlak wchodzi na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, a z uwagi na bytujące w tej okolicy cietrzewie jest zakaz poruszania się nim ze zwierzętami. Droga prowadzi na przemian, wąskimi ścieżkami, schodkami i drewnianymi podestami.
Ten szlak zauroczył nas już latem (klik). Zimą jest równie piękny.
Wodospad Kamieńczyka, Schronisko Kamieńczyk, Krucze Skały
Po 7 km docieramy do Schroniska na Hali Szrenickiej, w którym można naładować akumulatory i wrócić do Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem tuż obok Wodospadu Kamieńczyka, Schroniska Kamieńczyk, Kruczych Skał.
Szlak jest dość stromy i prowadzi szeroką leśną drogą. Najtrudniejszy jest odcinek w okolicy wodospadu, przygotujcie się na oblodzone kamienie i wyślizganą drogę! Oszczędzajcie siły do końca! Podejście ze Szklarskiej Poręby do stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna jest dość strome!
Gdybym miała porównać szlak na Orle do tego, to zielony jest zdecydowanie ciekawszy, ale również dużo trudniejszy!
Szlaki turystyczne w Jakuszycach: trasa z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby (pętla) – podsumowanie
Długość trasy: pociąg Szklarska Poręba Górna-Jakuszyce + 12,2 km pieszo (zielony i czerwony szlak)
Schronisko po 7 km
Czas potrzebny na pokonanie trasy zimą: wg mapy 3h 44min, nam ze żwawo chodzącą prawie 6-latką zajęło to 5 godzin! (pamiętaj, że idąc z dziećmi warto pomnożyć czas przejścia przez 1,5)
Łatwość trasy: średnio trudna. Trasa jest dość długa i ma wymagające momenty. Jednym z nich jest dość długie i pokryte lodem (na początku stycznia) podejście od Starego Toru Saneczkowego do Hali Szrenickiej. Drugim stromym kawałkiem jest cały czerwony szlak w dół od Hali Szrenickiej i absolutnie najgorsza trasa od Wodospadu Kamieńczyka – bez raczków ani rusz!
Nie zdecydowaliśmy się zabierać na tę trasę 3,5-latki zimą. Została w domu, bo preferuje krótsze, max 3-4 km trasy. Sprawny (i lubiący zimowe wycieczki) kilkulatek poradzi sobie świetnie.
Sanki/przyczepka: nie
Psy: nie (od wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, czyli po 1/3 trasy, szlak nie jest dostępny dla czworonogów).
Trasa z Jakuszyc na Babiniec – zielonym szlakiem w stronę Owczych Skał, a następnie leśna drogą
Babiniec to łagodne wzniesienie w Karkonoszach, zaledwie 4 km od Polany Jakuszyckiej. Wznosi się na wysokość 998 m n.p.m., a wokół szczytu można znaleźć wiele ciekawych formacji skalnych.
Z tych znajdujących się na samej górze przepięknie widać Karkonosze. Z kolei, z miejsca, w którym kiedyś kończył się wyciąg narciarski, pięknie widać Wysoki Kamień, czy nieczynną kopalnię kwarcu Stanisław leżące już w paśmie Gór Izerskich.
Na Babińcu znajdował się kiedyś stok narciarski, który dziś może być wykorzystywany przez saneczkarzy. Co prawda, porasta młodnikiem, ale jest miejsce zarówno na szalone zjazdy jak i spokojne ciągnięcie saneczek przez rodzica po leśnych traktach. Trasa zjazdowa miała 530 metrów długości i różnicę poziomu wynoszącą 136 metrów!
Żeby dotrzeć ze stacji kolejowej w Jakuszycach na Babiniec, trzeba najpierw kierować się zielonym szlakiem. Przez pierwsze kilometry to ta sama trasa. W momencie, kiedy zielony szlak odbija już na Owcze Skały, chętni do zobaczenia Babińca powinni skierować się w lewo, a nie w prawo.
Choć ja osobiście zachęcam do tego, by połączyć oba miejsca i podczas spaceru zobaczyć zarówno Owcze Skały, jak i Babiniec.
Po przejściu 1 km przyjemną leśną drogą, docieramy na szczyt góry. Stoi tu dawny budynku górnej stacji wyciągu (zakaz wstępu) z takim widokiem. Po drodze warto obrócić się i zerknąć, czy zza drzew nie wyłania się Szrenica. Nam udało się ją dostrzec, ale niestety sprzęt fotograficzny nie pozwolił tego uchwycić.
Szlaki turystyczne w Jakuszycach: trasa z Jakuszyc na Babiniec – podsumowanie
Długość trasy w dwie strony: 8,6 km pieszo (zielony szlak i leśna droga) – powrót tą samą trasą. W przypadku, gdy zahaczycie jeszcze o Owcze Skały, trasa wyniesie 9,6 km.
Schronisko: brak!
Czas potrzebny na pokonanie trasy: 2 godziny 53 minuty
Łatwość trasy: łatwa!
Sanki/przyczepka: tak (choć jest jeden stromy i kamienisty kawałek, gdzie sanki trzeba będzie nieść)!
Psy: tak!
Trasa z Jakuszyc przez Świńskie Dziury do Rozdroża pod Działem Izerskim
Trasa jest polecana m.in. przez Bieg Piastów właśnie jako miejsce spacerowe dla turystów pieszych. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale zaintrygowana nazwą, poszłam sprawdzić jak wygląda. Niestety, nie udało mi się dotrzeć do końca, jak to lubię zrobić zanim Wam coś polecę. Ale po tym, co zobaczyłam, mogę wysnuć już pierwsze wnioski i powiedzieć, że zdecydowanie nie jest to trasa dla każdego.
Świńskie Dziury to podmokłe obniżenie terenu nad strumieniami Dzik, Wolarz i Mielnica. Znajduje się na wysokości 680-740 m nieopodal Koziego Grzbietu. Ich olbrzymią zaletą jest cisza, spokój i… dziewiczy charakter. Ja nie spotkałam tam nikogo! Co więcej, choć śnieg padał już jakiś czas temu, na miejscu zastałam wyłącznie ślad jednego pieszego i jednego narciarza.
Trzeba przyznać, że trasa jest niezwykle urokliwa. Prowadzi leśną drogą przez piękny las, łagodnie opadając w dolinę. W dole doliny płynie strumień, który przekracza się malowniczym mostkiem.
Za drzewami słychać przejeżdżający pociąg. Po kilku kilometrach droga prowadzi pod małym wiaduktem kolejowym. Idąc dalej można dotrzeć nią do żółtego szlaku, czyli trasy spacerowej i wrócić nią na Polanę Jakuszycką albo pójść dalej w kierunku Stacji Turystycznej Orle.
Droga ma swoje minusy i zdecydowanie nie jest dla każdego.
- Pierwszy to fakt, że idziecie w nieubitym śniegu, co jest dość męczące i przy dużych opadach wręcz niemożliwe. Przydałyby się rakiety śnieżne lub ski tury.
- Drugi minus to fakt, że wyłącznie najlepiej dotrzeć tu samochodem. Pieszo od stacji kolejowej trzeba przejść dość duży kawałek wzdłuż drogi bez pobocza.
- Z kolei, o trzecim minusie już wspomniałam. Nie prowadzą tędy żadne szlaki. Wiaduktu nie ma nawet na mapie, a miejsce jest rzadko uczęszczane. Co oczywiście dla niektórych może okazać się być dużą zaletą.
Szlaki turystyczne w Jakuszycach: trasa z Jakuszyc przez Świńskie Doły – podsumowanie
Jak dotrzeć: Żeby dotrzeć na Świńskie Dziury, trzeba kierować się Szosą Czeską aż do ostatniej zatoczki przed granicą (w zasadzie przy słupkach granicznych). Znajduje się tu dość duża zatoczka, w której można zaparkować auto i ruszyć w dół, ku przygodzie.
Schronisko: brak!
Łatwość trasy: Trasa prowadzi leśną drogą. Nie jest stroma, ani zbyt trudna. Choć trzeba brac pod uwagę dużą pokrywę śnieżną, która nie jest ratrakowana, ani wydeptana (trasa jest niepopularna, wręcz dziewicza :P).
Edit. Jak podaje Bieg Piastów, trasa będzie utwardzona skuterem śnieżnym.
Sanki/przyczepka: zależy od opadów śniegu, ale można próbować.
Psy: tak!
SANKI W JAKUSZYCACH. GDZIE IŚĆ NA SANKI Z DZIEĆMI W JAKUSZYCACH?
W czterech trasach spacerowych, które zaproponowałam Wam w tym wpisie, po trzech spokojnie możecie jeździć z dziećmi na sankach. Jeśli szukacie górki do zjazdów saneczkowych, znajdziecie ją na Polanie Maliszewskiego na północno-zachodnim krańcu Polany Jakuszyckiej, a także na Wiciarce, czy Babińcu.
Zdecydowanie więcej o sankach w Jakuszycach pisałam tutaj. Podpowiadam, którą górkę wybrać jeśli jedziesz z maluszkiem, a na której będą świetnie bawić się starszaki.
WYCIECZKA DO JAKUSZYC? CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PRZYJAZDEM NA POLANĘ JAKUSZYCKĄ?
Jakuszyce i Polana Jakuszycka to jedno z naszych ulubionych miejsc na Dolnym Śląsku.
Polecamy każdemu, zarówno zimą, jak i latem.
Szukając noclegów w Jakuszycach zajrzyjcie tutaj! Choć my polecamy Wam, by skusić się i kiedyś przenocować w Stacji Turystycznej Orle.
Jeśli szukacie rozkładu jazdy pociągu do Jakuszyc, znajdziecie go tutaj (klik)!
Nie wiecie co spakować do plecaka na jednodniową wycieczkę? Sprawdźcie ten wpis (klik)!
Bo propozycje na zimowe szlaki turystyczne w Jakuszycach znaleźliście już powyżej w tym poście (mam taką nadzieję 😊).
Do zobaczenia na szlaku!
Ten wpis to pierwszy wpis z nowego cyklu na ZBIERAJSIE, który powstaje w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Przez najbliższe miesiące będziemy podróżować koleją odkrywając nowe zakamarki naszego województwa. Wszystkie materiały powstające w ramach tego cyklu znajdziecie w zakładce „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”