Spis treści
- DREZNO – FLORENCJA NAD ŁABA I MIASTO NA LIŚCIE UNESCO
- POWTÓRKA Z HISTORII – ZWIĄZEK DREZNA Z POLSKĄ
- DREZNO, KTÓRE POWSTAŁO Z RUIN – HISTORIA MIASTA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
- 1. Atrakcje Drezna z dziećmi: Muzeum Higieny w Dreźnie (Deutsches Hygiene-Museum).
- 2. Atrakcje Drezna z dziećmi: Muzeum Transportu w Dreźnie (Verkehrsmuseum) i Miasteczko Ruchu Drogowego
- 3. Atrakcje Drezna z dziećmi: Drezdeńska Kolejka parkowa w Großer Garden
- 4. Atrakcje Drezna z dziećmi: Zoo w Dreźnie
- 5. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Na co zwrócić uwagę na Starówce?
- 6. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Wieża widokowa na kopule Kościoła Marii Panny (Frauenkirche)
- 7. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Pałac Rezydencjalny, Opera SemperOper i Kościół św. Trójcy
- 8. Atrakcje Drezna: Pałac Zwinger
- 9. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Co zobaczyć nad Łabą?
- 10. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Nowe Miasto w Dreźnie
- PLUS Place zabaw w Dreźnie
- PLUS poszukaj atrakcji sezonowych w Dreźnie
- · FAQ: Gdzie znajduje się Drezno?
- · FAQ: Jak dojechać do Drezna pociągiem? Co to jest Promocja Drezdeńska?
- · FAQ: Na ile dni jechać do Drezna?
- · FAQ: Gdzie spać w Dreźnie?
- · FAQ: Jaką porę roku wybrać? Kiedy jechać do Drezna?
- · FAQ: Kiedy zaczyna się Jarmark w Dreźnie?
- · FAQ: Jak poruszać się po Dreźnie?
- · FAQ: Co zjeść w Dreźnie?
- · FAQ: Nie mówię po niemiecku? Czy dogadam się w Dreźnie?
- · FAQ: Co warto mieć ze sobą podczas wizyty w Dreźnie?
Drezno uznawane jest za najpiękniejsze miasto Saksonii, a może nawet całych Niemiec. Wielu mieszkańców Polski zachodniej ma tu zdecydowanie bliżej niż do Krakowa, Warszawy, czy Lublina. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Drezno? Czy jechać do Drezna z dziećmi? Oraz jak zaplanować wizytę w stolicy Saksonii i co zobaczyć w Dreźnie?
Ten wpis powstał przy współpracy z Kolejami Dolnośląskimi w ramach reklamy oferty „Promocja Drezdeńska” (klik, dowiedz się co to takiego). Nasza podróż z Jeleniej Góry pociągiem do Drezna trwała mniej niż 4 godziny (dokładnie 3 godziny i 41 min). Gdybyśmy jechali z Wrocławia czas podróży byłby podobny).
Zapraszam Was do wpisu z Drezna na który składają się trzy części:
- Drezno, ciekawostki i to, co warto po prostu wiedzieć przed wizytą w mieście (poniżej)
- 10 atrakcji Drezna, które warto odwiedzić z dziećmi (kliknij i przejdź od razu do tej części)
- Jak zaplanować zwiedzanie Drezna? Wycieczka do Drezna w pytaniach i odpowiedziach (kliknij i przejdź od razu do tej części)
To co? Zaczynamy? Choć właściwie powinnam napisać: GUTEN MORGEN! LOS GEHT’S!
A. DREZNO, CIEKAWOSKI I TO, CO WARTO PO PROSTU WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W MIEŚCIE
DREZNO – FLORENCJA NAD ŁABA I MIASTO NA LIŚCIE UNESCO
Panorama miasta widziana z łąk na południowym brzegu Łaby z zarysem opery Opery (Semperoper), Pałacu Zwinger, Zamku Rezydencjalnego (Residenzschloß), kościoła Św. Trójcy (Hofkirche), kościoła Marii Panny (Frauenkirche), Tarasów Bruhla (Brühlsche Terrasse) oraz mostu Augusta (Augustusbrücke) jest jedną z piękniejszych miejskich panoram na świecie.
Drezno wraz z Doliną Łaby w 2004 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze.
Dziś jednak nie znajduje się już na tej liście. Drezno zostało bowiem z niej wykreślone kilka lat później, a winien był temu nowy most na Łabie – Waldschlösschenbrücke. Sugerowano budowę tunelu, tak aby nie zaburzać krajobrazu kulturowego drezdeńskiej doliny Łaby. Według Komisji UNESCO most „popsuł” krajobraz. Mimo to, mieszkańcy w wyniku referendum zdecydowali o budowie mostu, a Drezno utraciło status UNESCO.
Z tytułem czy bez, Drezno wciąż zachwyca i nie chodzi tu nawet o malownicze położenie w Dolinie Łaby, czy pięknie odrestaurowane barokowe zabytki i ciekawe obiekty epoki socrealizmu, ale o niezwykła atmosferę, jaką tworzą tutejsi mieszkańcy i turyści.
POWTÓRKA Z HISTORII – ZWIĄZEK DREZNA Z POLSKĄ
Drezno swój urok, piękno i bogactwo zawdzięcza Augustowi II Mocnemu Sasowi, który był równocześnie elektorem Saksonii i od 1697 elekcyjnym królem Polski.
Jego koronacja doprowadziła do unii polsko-saksońskiej trwającej do 1763 roku, kiedy to umarł jego syn, także elekcyjny król Polski, August III Sas. W mieście można dostrzec kilka znaków, które przypominają nam o tym związku. Jednym z nich są kartusze z herbem Polski w Pałacu Zwinger.
Za czasów tych dwóch królów, w Dreźnie powstało wiele słynnych budowli i zabytków, które do dziś uchodzą za najpiękniejsze barokowe budynki w tej części Europy. Jednak nie tylko. August Mocny oraz jego syn August III kochali nie tylko Drezno i architekturę, ale także sztukę. Ich zamiłowania doprowadziły do stworzenia w Dreźnie jednej z najbardziej znanych kolekcji sztuki w Europie. W czasach XVIII i XIX Europy dodały miastu olbrzymiego znaczenia na międzynarodowej arenie kulturalnej. Dziś prezentowane są w kilku drezdeńskich muzeach.
A’propos związków miasta z Polską, z ciekawostek, warto pamiętać, że w czasie rządów Bolesława Chrobrego tereny nad Łabą stanowiły część Królestwa Polski. I choć trwało to zaledwie kilka lat, to w średniowieczu Polacy, jak i Czesi rościli sobie prawo do tych terenów. Pierwsze osady założyły tu bowiem słowiańskie plemiona Serbołużyczan, a ich nazwa „Drežďany” w dosłownym tłumaczeniu oznaczało mieszkańcy bagien.
DREZNO, KTÓRE POWSTAŁO Z RUIN – HISTORIA MIASTA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
Jadąc do Drezna, warto mieć na uwadze, że to miasto wciąż powstaje. I mowa tu zarówno o nowoczesnych dzielnicach mieszkalnych, jak i wspomnianych chwilę wcześniej barokowych zabytkach.
Drezno, a właściwie większa część Starego Miasta, zostało zrównana z ziemią podczas II Wojny Światowej. Miało to miejsce podczas bombardowań dywanowych dokonanych przez brytyjsko-amerykańskie lotnictwo w 1945 roku. Zniszczeniu uległo 39 km2 miasta!
Po wojnie, kiedy Drezno trafiło do radzieckiej strefy okupacyjnej i utworzono tu Niemiecką Republikę Demokratyczną, miasta zdecydowano nie odbudowywać w całości. Co więcej, historyczną zabudowę Starego Miasto wyburzano lub rozebrano. Odbudowano za to m.in. Pałac Zwinger, katedrę św. Trójcy, dworce kolejowe oraz wzniesiono wiele budynków w stylu modnego wówczas socrealizmu.
Taki stan trwał aż do lat 90-tych, kiedy znalazły się chęci i fundusze na rewitalizację zabytkowego centrum, która zresztą trwa do dzisiaj.
Odbudowano budynki, do których kształtu, stylu i kolorystyki była pewność. W pozostałych miejscach powstały nowe kamienice, kolorystyką i kształtem nawiązujące do przedwojennej zabudowy. Tak więc w Dreźnie za fasadą kamienic mogą kryć się nowoczesne centra handlowe, czy biurowce. Dzięki czemu ta renowacja uznawana jest za jedną z lepszych… na świecie.
Pałace, rezydencje, zabytkowe kamienice, 50 muzeów, liczne parki, atrakcje… jak zatem ułożyć plan zwiedzania Drezna? Masz do wyboru…
– daj się porwać miastu i wybierz na spacer, błądząc uliczkami Drezna,
– albo skorzystać z naszych odpowiedzi. A najlepiej zrób to i to!
B. 10 ATRAKCJI DREZNA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ Z DZIEĆMI W DREŹNIE
Kolejność atrakcji jest przypadkowa, chociaż na początku znajdują się 4, które moim zdaniem są najciekawsze dla rodzin planujących wycieczkę w Dreźnie z dziećmi. Warto zaplanować wizytę tak, aby połączyć te atrakcje z tymi klasycznymi perełkami Drezna.
1. Atrakcje Drezna z dziećmi: Muzeum Higieny w Dreźnie (Deutsches Hygiene-Museum).
Jeśli miałabym wybrać jedno muzeum, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Drezna z dziećmi, zdecydowanie postawiłabym na Muzeum Higieny w Dreźnie (Deutsches Hygiene-Museum). Wystawa główna „Abenteuer Mensch” opowiada o człowieku, jego ciele i zdrowiu oraz o tym, jak wpływa na niego środowisko naturalne. Jest też wiele eksponatów prezentujących historię medycyny, które pokazują jak wielką drogę przeszła ta dziedzina nauki na przestrzeni wieków.
Choć trzeba przyznać, że nasza 4- i 6-latka z równie wielką ekscytacją poznawała kolejne eksponaty na wystawie dla dorosłych, bardziej ucieszyła je wystawa dedykowana dzieciom.
W Muzeum Higieny znajduje się bowiem Kinder Museum, czyli ekspozycja dla najmłodszych. Jest poświęcona zmysłom. Choć nieduża, to jedna z ciekawiej zaaranżowanych wystaw, na jakiej byliśmy.
Nasze córki z wielkim zaangażowaniem testowały kolejne zmysły w Kinder Museum. Mogły wszystkiego dotknąć, przetestować, usłyszeć i poczuć.
Z kolei na wystawie dla dorosłych, dziewczynki analizowały jak rośnie dziecko w brzuchu mamy.
I sprawdzały wiedzę na temat nazw różnych wewnętrznych organów. W Muzeum Higieny znajduje się wiele historycznych eksponatów, m.in. szklany człowiek (Gläserner Mensch), który powstał na potrzeby studentów medycyny w 1930 roku!
Muzeum Higieny powstało na bazie wystawy poświęconej temu tematowi, która odbywała się w Dreźnie w 1911 roku z inicjatywy drezdeńskiego producenta płynu do płukania ust ”Odol” Karla Augusta Lingnera. Temat zainteresował ponad 5 mln osób! Kolejną edycję wystawy zorganizowano w 1930 roku już w nowym budynku muzeum.
Aktualnie w Muzeum Higieny w Dreźnie można zobaczyć także ekspozycję poświęconą Fake newsom (do 5.03.2023). Zrobiła na nas duże wrażenie, choć trzeba przyznać, że jest przeładowana informacjami, które ciężko przyswoić w języku angielskim/niemieckim w towarzystwie dwóch rozbieganych kilkulatek. To nie jest wystawa dla dzieci, choć znajdzie się na niej kilka elementów, które je zainteresują (np. dziurkacze przy każdej Sali, którymi zaznaczamy na specjalnych kartach, co już widzieliśmy).
Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Higieny w Dreźnie?
- Muzeum Higieny w Dreźnie znajduje się 20 min pieszego spaceru z Dworca Głównego (Dresden Hauptbahnhof) i 24 min od Starego Miasta (Neumarkt).
- Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 10 euro, osoby uczące się od 16. roku życia – 5 euro. Dzieci do 16. roku życia mają wstęp bezpłatny.
- Muzeum Higieny w Dreźnie jest czynne od 10 do 18 od wtorku do niedzieli.
- Na zwiedzanie przeznacz 2-3 godziny w zależności od tego, czy chcesz zobaczyć wszystkie wystawy, czy tylko jedną i jak dokładnie zamierzasz je zwiedzić. Godziny otwarcia Muzeum Higieny sprawdź na stronie www.
2. Atrakcje Drezna z dziećmi: Muzeum Transportu w Dreźnie (Verkehrsmuseum) i Miasteczko Ruchu Drogowego
Muzeum Transportu w Dreźnie to gratka dla fanów motoryzacji, lotnictwa, żeglugi, kolejnictwa, ale też… dzieci. Dlaczego? Bowiem na 2. piętrze zabytkowego budynku Johanneum, położonego w samym centrum drezdeńskiej Starówki (Neumarkt), mieści się sala zabaw w formie miasteczka ruchu drogowego, a także makieta z torami kolejowymi.
Samo muzeum składa się z 4 wystaw, każda z nich poświęcona jest innemu typowi transportu. Można zobaczyć tu całą plejadę form transportu, począwszy od historii koła, przez pierwsze bicykle, automobile, aż po nowoczesne rowery i samochody elektryczne. To jednak nie wszystko, bo zobaczyć tu można także… parowozy, lokomotywy (m.in. replikę pierwszej niemieckiej lokomotywy parowej „Saksonia”), czy balon i aeroplan.
Na dzieci czeka także sala eksperymentów, w której mogą sprawdzić, jak to się dzieje, że maszyny latają.
Podczas zwiedzania wystaw z dziećmi doceniliśmy punkty zabaw znajdujące się w poszczególnych miejscach wystawy. To krótkie gry tematyczne i łamigłówki angażujące najmłodszych turystów.
Wystawa dostępna jest w języku niemieckim i angielskim. Prócz tabliczek informacyjnych oraz licznych stanowisk ze słuchawkami, można także pobrać aplikację, która poprowadzi nas po wystawie.
Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Transportu w Dreźnie?
- Muzeum Transportu w Dreźnie znajduje się w samym centrum miasta, na Neumarkt.
- Aktualne ceny najlepiej sprawdzić na stronie internetowej, jednak w październiku 2022 ceny prezentowały się następująco: 2+2 – 22 euro, normalny – 11 euro, ulgowy od 6. roku życia – 5 euro. Dzieci do 6. roku życia – wstęp bezpłatny.
- Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10 do 18 poza świętami.
- Na zwiedzanie przeznacz 2-3 godziny w zależności od tego, czy zamierzacie także spędzić czas w Miasteczku Ruchu Drogowego, oraz jak dokładnie zamierzasz zwiedzić całe muzeum.
- Zarówno wejście do miasteczka ruchu drogowego, jak i do makiety z kolejką elektryczną odbywa się o konkretnych godzinach, które najlepiej sprawdzić na stronie muzeum przed planowaną wizytą.
3. Atrakcje Drezna z dziećmi: Drezdeńska Kolejka parkowa w Großer Garden
Niewątpliwie jedną z ciekawszych i bardziej charakterystycznych atrakcji w Dreźnie dla dzieci jest Drezdeńska Kolejka Parkowa. Przewozi turystów i mieszkańców po najbardziej zielonym zakątku Drezna, Großer Garden. Niestety, jeździ tylko do końca października, a potem zaczyna kursować w kwietniu, dlatego jeśli chcesz zobaczyć tę atrakcję, z wizytą w Dreźnie musisz poczekać do wiosny.
Możliwość przejazdu miniaturową kolejką to świetny pomysł na poznanie najpiękniejszych zakątków Großer Garden, który jak sama nazwa wskazuje, jest duży. Park ma 147 hektarów, a trasa przejazdu kolejki ma długość 5,6 km.
Miniaturowe pociągi suną po torach o szerokości zaledwie 38,1 cm i są ciągnięte przez jedną czterech lokomotyw. Dwie z nich, Moritz i Lisa to lokomotywy parowe z 1925 roku! Pociąg mogą uzyskać prędkość maksymalną 30 km/h, ale ze względów bezpieczeństwa po parku poruszają do 20 km/h.
Dredeńska Kolejka Parkowa w Großer Garden powstała na początku lat 30-tych XX wieku. Kiedy w Dreźnie odbywała się słynna wystawa higieny. Początkowo miała jeździć po parku tylko tymczasowo, ale stała się tak popularna, że zdecydowano się zatrzymać tę atrakcję na dłużej.
Co ciekawe, kolej nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną, to także środek transportu dla mieszkańców Drezna. Na całej trasie jest 5 stacji (Am Straßburger Platz, Zoo, Carolasee, Karcherallee, Palaisteich), a bilety można kupić na ich określoną ilość.
Załogę Drezdeńskiej Kolejki Pakowej stanowią… dzieci! Na stacjach kolejowych i bocznicach pracuje tu ponad 100 drezdeńczyków. Poznają zawody związane z kolejnictwem, dobrze się przy tym bawiąc, a jednocześnie ucząc punktualności, odpowiedzialności i pracowitości.
Großer Garden to wielki park, który początkowo był zwierzyńcem i miejscem polowań dla mieszkańców wczesnobarokowego pałacu. Dziś zwierzęta zamieszkały w wydzielonej części, w ogrodzie zoologicznym, a park jest miejscem rekreacji. W pałacu odbywają się imprezy i wydarzenia.
Co warto wiedzieć przed wizytą w Drezdeńskiej Kolejce Parkowej?
- Drezdeńska Kolejka Parkowa znajduje się na Strassburger Platz , 27 min pieszego spaceru od Starego Miasta (Neumarkt), 14 min od ZOO, 8 min od Muzeum Higieny.
- Kolejka jeździ od kwietnia do końca października.
- Koszt biletu dla osoby dorosłej za całą pętle to 7 euro, a bilet dla dzieci od 2. do 16. roku życia to 4,5 euro.
- Przejazd całej pętli zajmuje ok. 30-40 min. Kolejka jeździ od 10 do 18 od środy do niedzieli co 15-30 minut.
Tuż przy głównej stacji kolejki parkowej znajduje się przeszklona fabryka VW – Gläserne Manufaktur. Budynek można zwiedzać, a ponoć wystawa jest niezwykle interesująca. Są ponoć grupy prowadzone w języku polskim, dlatego, jeśli interesują Was takie tematy, przed wizytą warto napisać i zapytać, czy na dany dzień nieplanowane są polskie grupy.
Inną atrakcją, którą warto odwiedzić w Dreźnie, jest Ogród Botaniczny (wejście bezpłatne). Znajduje się on kilkaset metrów od głównej stacji kolejki.
4. Atrakcje Drezna z dziećmi: Zoo w Dreźnie
Ogród zoologiczny to zawsze dobry pomysł podczas wycieczek z dziećmi do wielkich miast. ZOO w Dreźnie nie jest duże, więc z łatwością wkomponujecie je w plan zwiedzania.
W ZOO w Dreźnie mieszka 1400 zwierząt należących do 235 gatunków. Chlubą ogrodu zoologicznego są orangutany, które są tu hodowane i rozmnażane już od końca XIX wieku. Aktualnie powstaje przepiękny, nowoczesny wybieg i dom orangutanów (otwarcie planowane na 9.2023). Całkowity koszt budowy tego obiektu to 17 mln euro! Według planów w nowym budynku zamieszkają różne gatunki pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej, a wizualizacje naprawdę robią wrażenie.
Nas zauroczył nieduży, choć bardzo ciekawie urządzony wybieg dla pingwinów Humbolta. Dziewczynki były przeszczęśliwe, bo kiedy podchodziły do szyby, pingwiny przypływały blisko, jakby chcąc się bawić ze zwiedzającymi.
Duże oczekiwania mieliśmy też wobec koali! Mieliśmy szanse je zobaczyć, to niezłe z nich śpiochy. Przychodziliśmy do nich trzy razy podczas całej wizyty w zoo i dopiero za trzecim razem udało nam się dostrzec ich mordki.
Koale mieszkają wspólnie z leniwcami, które urozmaicały nasze oczekiwania leniwie przechodząc się nad głowami w domu prof. Brandesa.
Tradycyjnie podobały nam się też słonie z olbrzymią słoniarnią, żyrafy oraz wybieg dla lwów. Były też gepardy, karakale, czy surykatki.
Dużą zaletą ogrodu zoologicznego w Dreźnie jest wiele miejsc, w których można odpocząć podczas zwiedzania. Są zacienione ławeczki oraz ciekawe place zabaw.
Ogród zoologiczny w Dreźnie jest jednym z najstarszych w Niemczech. Powstał w 1861 roku. W obiekcie można zobaczyć zarówno historyczne budynki, jak i nowoczesne wybiegi.
Co warto wiedzieć przed wizytą w ZOO w Dreźnie?
- ZOO w Dreźnie znajduje się 20 min pieszego spaceru z dworca (Hauptbanhof Drezno), 30 min pieszego spaceru od Starego Miasta (Neumarkt). Przy tylnym wyjściu z ZOO znajduje się także przystanek Kolejki parkowej.
- Bilety można kupić w kasie przy ul. Tiergartenstraße lub online (na 19.10. kosztowały 15 Euro dla dorosłych i 7 euro dla dzieci od 3. do 16. roku życia. Bilet rodzinny to 40 euro). W poniedziałki są tańsze bilety, ale można kupić je tylko w kasie! Dla posiadaczy kart Dresden-Pass jest zniżka. Szczegóły sprawdźcie na stronie zoo w Dreźnie.
- Do ZOO nie można przychodzić z dużymi bagażami (na mniejsze są szafki) oraz psami.
- Można wypożyczyć wózek ręczny.
- Na zwiedzanie przeznacz 2-3 godziny. ZOO Godziny otwarcia ogrodu sprawdź na stronie www zoo, bo są uzależnione od pory roku.
5. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Na co zwrócić uwagę na Starówce?
Spacerując po Dreźnie, nie można oprzeć się wrażeniu, że tu wszystko pasuje do siebie, choć na pierwszy rzut oka nie powinno. Piękne budynki w stylu baroku i rokoko współgrają z odbudowanymi w nowoczesnym stylu kamienicami, a nawet… budynkami w stylu socrealizmu. Dla miłośników architektury to prawdziwy raj! Choć nawet tym mniej czułym na piękno tkwiące w miejskiej zabudowie, Drezno jawi się jako ładne i przyjemne miasto.
Zabieram Was teraz na spacer po Starym Mieście w Dreźnie.
Prager Strasse
Od dworca głównego (Hauptbanhof Dresden) prowadzi szeroka arteria dla pieszych (Prager Strasse). Jest tu dużo sklepów, kawiarni, restauracji, a także miejsc, w których można usiąść i chłonąć „nowoczesny” klimat miasta. Miłośnicy modernizmu dostrzegą tu wiele ciekawych budynków, m.in. Prager Line – najdłuższy budynek mieszkalny w Niemczech (ma 240 m długości!).
Altmarkt w Dreźnie: Kościół św. Krzyża i Pałac Kultury w Dreźnie
Po drodze mijamy Stary Rynek (Altmarkt), na którym odbywają się Jarmarki Bożonarodzeniowe. Przy placu stoi protestancki kościół św. Krzyża (Kreuzkirche). Na jego wieży znajduje się platforma widokowa (na wysokości 54 m, wejście F, w tygodniu 10-18, w sb 10-15, w ndz 12-18). Kościół został odbudowany 10 lat po II WŚ.
Idąc zwróciliśmy uwagę na… Pałac Kultury (Kulturpalast) wybudowany tu w 1959 roku na miejscu zniszczonej tkanki miejskiej, pierzei Starego Rynku, w stylu klasycyzmu socjalistycznego. Początkowo planowano wzniesienie w tym miejscu wieżowca podobnego do moskiewskich budynków „7 sióstr Stalina”, czyli radzieckich wieżowców wzorowanych na amerykańskich (czyli, coś w stylu warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki). Ostatecznie zdecydowano się na mniej monumentalny projekt. Warto zwrócić uwagę szczególnie na 30-metrową mozaikę na fasadzie budynku „Droga Czerwonej Flagi” (Der Weg der roten Fahne). Można na niej zobaczyć Marksa i Engelsa, Prusaków, chłopów i wyzwolicieli z Armii Czerwonej. Są symbole ZSRR i NRD, które przypominają o powojennej historii tego miasta.
Neumarkt w Dreźnie
Tuż za nim skręciliśmy w prawo i klimatycznymi uliczkami doszliśmy na Nowy Rynek (Neumarkt). To właśnie to miejsce skradło nasze serce. Na Neumarkt znajduje się Kościół Marii Panny (Frauenkirche), o którym opowiem Wam w kolejnym punkcie, wspominane już Muzeum Transportu, oraz wiele kamienic w nowoczesnym stylu, które powstały dokładnie w tych samych miejscach, w których istniały kamienice przed wojną.
Tarasy Bruhla, Albertinum, Festung Drezden, Orszak Książęcy
Następnie kierujemy się przez rynek w prawo, do Tarasów Bruhla i budynku Albertinum.
Tarasy Bruhla (Brühlschen Garten) nazywane są promenadą Drezna albo Balkonami Europy. To część Pałacu wybudowego w Twiedzy Drezno w XVIII wieku.
W bliskim sąsiedztwie tarasów można też odwiedzić Albertinum, dziś, w budynku dawnej zbrojowni mieści się tzw. Muzeum Nowych Mistrzów (zobaczyć można tu m.in. Degasa, Moneta, Gaugina, czyli artystów począwszy od romantyzmu aż do współczesności).
Twierdza Drezno
Spacerując Tarasami Bruhla z pewnością zwrócicie uwagę na tabliczki kierujące do Twierdzy Drezno (Festung Dresden). W zabytkowych pomieszczeniach znajduje się projekcja na temat drezdeńskich umocnień warownych „Festung Experience”, które swego czasu uchodziły za najnowocześniejszy bastion w Europie.
Z tej części miasta startują też statki wycieczkowe po Dolinie Łaby.
Orszak Książęcy w Dreźnie
Równolegle do Łaby, na ulicy Auguststrasse znajduje się olbrzymie malowidło ścienne, na którym przedstawiono wszystkich władców Saksonii. To „Orszak książęcy” (Fürstenzug). Ma 101 metrów długości i 10,5 m wysokości. Powstał na 25 tys. ceramicznych kafli pochodzących z pobliskiej Miśni (Meissen).
6. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Wieża widokowa na kopule Kościoła Marii Panny (Frauenkirche)
Zabytkiem, który zrobił na nas największe wrażenie w Dreźnie, jest bez wątpienia barokowy Kościół Marii Panny (Frauenkirche), który odbudowano z ruin po wojnie dopiero w 2005 roku. Tak jak przed wojną, dziś Frauenkirche został zbudowany z piaskowca i ma przepiękną kopułę z kamienia w kształcie dzwonu.
Nie tylko dostaniecie przepiękne widoki na Drezno i okolicę (widać stąd nawet Szwajcarię Saksońską), ale także będziecie mogli zajrzeć do wnętrza kościoła z nietypowej perspektywy. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 67 metrów.
Pierwotnie Kościół Marii Panny został zbudowany w XVIII wieku przez Georgea Bähra. To jeden z ważniejszych obiektów europejskiej architektury sakralnej i bez wątpienia jeden z najważniejszych w całych Niemczech. Przy wejściu G można zobaczyć oryginalny fragment wieży. Z ciekawostek warto wiedzieć, część kamieni na fasadzie to oryginalne kamienie, które zostały z ruin kościoła. Dziś ok. 45 proc. budulca kościoła to zabytkowy materiał. Do budowy kościoła użyto 8425 kamiennych ciosów.
Zwiedzanie wnętrza Kościoła Marii Panny
Kościół można zwiedzać bezpłatnie poza czasem, w którym odbywają się tu nabożeństwa i liczne wydarzenia artystyczne. Warto zwrócić uwagę na ołtarz, który został połączony z organami, a także przepiękne malowidła, które pokrywają kopułę od środka.
Zwiedzanie Kopuły Kościoła Marii Panny
Wejście na kopułę jest płatne i znajduje się przy wejściu G (od 12 do 18 poza poniedziałkiem). Warto mieć na uwadze, że nie wjedziecie tam windą. Piszę o tym, bo byłam dość zawiedziona, kiedy na miejscu zostałam wyprowadzona z błędnego przekonania. W Internecie znalazłam bowiem informacje, że na górę można wjechać windą. Czeka na was niemal 300 schodów! I kilkadziesiąt metrów po chodniku wijącym się wokół kopuły. I choć nie jest łatwo… to naprawdę warto!
Co warto wiedzieć przed wizytą na wieży widokowej Kościoła Frauenkirche?
- Frauenkirche znajduje się Neumarkt, wejście na platformę widokową to wejście G.
- Aktualne ceny najlepiej sprawdzić na stronie internetowej, jednak w październiku 2022 ceny prezentowały się następująco: Dorośli 10 Euro, dzieci i młodzież od 6 do 16 lat 5 Eur, dzieci do 6. roku życia wstęp bezpłatny. Bilet rodzinny 22 Eur.
- Na wieżę można wejść wtorku do niedzieli od 12 do 18. Najlepiej sprawdzić to tutaj.
- Na zwiedzanie przeznacz około godziny w zależności od tego, jak długo będziesz wdrapywał się na górę i ile czasu zajmie Ci podziwianie widoków.
7. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Pałac Rezydencjalny, Opera SemperOper i Kościół św. Trójcy
Pałac Rezydencjalny (Residenzschloss)
Duże wrażenie robi też Pałac Rezydencjalny (Residenzschloss) połączony łącznikiem z kościołem katedralnym św. Trójcy (Hofkirche). Choć my, ze względu na ograniczony czas, zdecydowaliśmy się podziwiać go tylko z zewnątrz.
Historia Rezydencja Wettynów, czyli książąt Saksonii, sięga jeszcze XII wieku. Aktualny kształt, który wiernie odzwierciedla stan zamku sprzed bombardowania zawdzięczanym odbudowie, która rozpoczęła się tuż po wojnie, a zakończyła dopiero w 2004 roku. Zamek jest renesansowy.
W Rezydencji Wettynów znajdują się liczne wystawy, na których zwiedzanie warto przeznaczyć więcej czasu. Szczegóły odnośnie zwiedzania dostępne są pod tym linkiem.
Są to:
- Historyczne Zielone Sklepienie (Grünes Gewölbe) – skarbiec Augusta Mocnego. Prezentowane jest tu galeria sztuki z najbogatszą kolekcją klejnotów w Europie, znajduje się tu ponad 250 dzieł sztuki w oryginalnej barokowej scenerii.
- Nowe Zielone Sklepienie (Neues Grüne Gewölbe)
- Zbrojownia – Komnata Turecka i Wielka Sala Rycerska
- Gabinety Numizmatyczny i Miedziorytów
- Wieża widokowa (Hausmannsturm).
Katedra św. Trójcy (Kathedrale Ss. Trinitatis, Hofkirche)
Tuż obok znajduje się Katedra św. Trójcy (Kathedrale Ss. Trinitatis, Hofkirche). Kościół został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, a jego odbudowa zakończyła się w 1965 roku. W kryptach znajdują się grobowce Wettynów oraz kapsuła z sercem Augusta Mocnego. Katedrę można zwiedzać wewnątrz (poza czasem nabożeństw), my jednak poprzestaliśmy na podziwianiu jej bryły z zewnątrz.
Opera Sempera (Semperoper)
Zanim przejdziemy do Pałacu Zwinger, który pokazuje rozmach Wettynów, zatrzymajmy się chwilę na placu. Stoi tu słynna Opera Sempera (Semperoper). Jej odbudowę zakończono w 1985 roku. Jednak to nie koniec jej przygód, w 2002 roku podczas powodzi Łaba zniszczyła budynek.
8. Atrakcje Drezna: Pałac Zwinger
Chyba najbardziej znanym zabytkiem w Dreźnie jest Pałac Zwinger, zbudowany z inicjatywy Augusta II. Jego nazwa pochodzi od słowa „zwischen”, a to dlatego, że znajdował się pomiędzy murami wewnętrznymi i zewnętrznymi miasta.
Według założeń Augusta II Pałac Zwinger był tylko niewielką częścią całego kompleksu, który był wzorowany na Wersalu. Początkowo miał być oranżerią i miejscem organizacji balów, przyjęć i wystaw dzieł sztuki. Zaprojektował go architekt Matthäus Daniel Pöppelmann i rzeźbiarz Balthasar Permoser.
Dziś wycieczka po Zwingerze to prawdziwa wędrówka wśród aniołków i licznych ornamentów epoki rokoko. I choć plac pomiędzy budynkami jest w dużej części zagrodzony, bo wciąż trwają tam prace budowlane, to turyści mogą spacerować po galeriach pomiędzy budynkami.
Na jednej z bram można znaleźć herb Rzeczypospolitej i polską koronę królewską. Wejście na galerie i dziedziniec jest bezpłatne. Na jednej z nich znajduje się także kawiarnia, w której polecamy dobre lody truskawkowe!
Wystawy i Muzea w Pałacu Zwinger
- Zbiory Porcelany,
- Salon Matematyczno-Fizyczny
- Galeria Obrazów Starych Mistrzów
- oraz najnowsza, multimedialna wystawa „Zwinger Experience – Władza. Epoka. Rozmach. Podróż w czasie”. Wystawa znajduje się w galerii łukowej w pawilonie francuskim. Zawiera projekcie panoramiczne i porywa w wirtualny świat przez historie Pałacu Zwingera. To swoista możliwość odbycia podróży w przeszłość do świata przyjęć, ekstrawaganckich kostiumów i dzieł sztuki. Co ważne trasa dostępna jest także w języku polskim!
Galeria Obrazów Starych Mistrzów – Czy to dobre miejsce na wizytę z dziećmi?
Niestety, nie mieliśmy ani wystarczająco dużo czasu, by zobaczyć wszystkie wystawy, jakie znajdują w Zamku Rezydencjalnym oraz Pałacu Zwinger, a nasze córki wystarczającej motywacji, by zwiedzić tak dużą liczbę muzeów, dlatego prócz Muzeum Higieny i Muzeum Transportu, zdecydowaliśmy się wybrać tylko jedno.
Mimo wielkich obaw, czy oby na pewno pójście do jednej z piękniejszych galerii sztuki w Europie, do której przyjeżdżają pasjonaci malarstwa z całego świata, z moimi dziećmi (4 i 6 lat) to dobry pomysł, zdecydowaliśmy się odwiedzić Galerię Obrazów Starych Mistrzów w Pałacu Zwinger.
Moje córki są dość żywe i głośne. Preferują aktywny sposób zwiedzania, najlepiej połączony z biegami przez przeszkody, więc bałam się czy nie rozniosą muzeum. I choć zdecydowanie było to trudniejsze niż wizyta w drezdeńskim ZOO (pkt 4.), czy KinderMuseum w Muzeum Higieny (pkt 1.), bo trzeba pilnować, by dzieci nie biegały, nie kładły się na kanapach rozłożonych w każdej z sal, nie dotykały obrazów i po prostu nie przeszkadzały innym, którzy z pewnością chcieliby kontemplować sztukę w ciszy i spokoju, a nie w akompaniamencie dość głośnych dziewczynek), było warto!
Przyznaję z ręką na sercu! Wyszłam zachwycona. Nie jestem znawcą malarstwa, ale uwielbiam atmosferę galerii sztuki. Wielkie obrazy mistrzów, które pamiętają wiele otaczają nas z każdej strony wprawiają mnie w niemały zachwyt.
W Galerii Starych Mistrzów można podziwiać m.in. „Madonnę Sykstyńską” Rafaela, a także wiele rzeźb i obrazów z XVII i XVIII wieku (Rembrandt, Rubens, Durer, Tycjan, czy Canaletto).
Czy dziewczynkom się podobało? Tak, z ciekawością oglądały obrazy. Choć spędziliśmy tam niecałą godzinę, więc nie zdążyły się znudzić. A że byliśmy po intensywnym dniu, potraktowały to jako swoisty odpoczynek.
Co warto wiedzieć przed wizytą w Galerii Obrazów Starych Mistrzów?
- Galeria Obrazów Starych Mistrzów znajduje się w Galerii Drezdeńskiej
- Aktualne ceny najlepiej sprawdzić na stronie internetowej, jednak w październiku 2022 ceny prezentowały się następująco: Dorośli – 14 Eur, młodzież – 10,50 Eur, osoby poniżej 17 lat – wstęp bezpłatny.
- Galeria Obrazów Starych Mistrzów jest otwarta od 10 do 18 za wyjątkiem poniedziałku.
- Szybkie przejście przez galerię, to około 1 godziny. Jeśli możesz, zarezerwuj na samą galerię ok. 2 godzin, wtedy będzie to bardziej komfortowe. Dodatkowo tuż obok znajdują się tez inne wystawy, na które możesz wejść na tym samym bilecie.
9. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Co zobaczyć nad Łabą?
Łaba i Most Augusta (Augustusbrücke).
Drezno leży nad Łaba (Elba), to ona dodaje mu kolorytu i charakteru, co widać m.in. na słynnym obrazie Canaletto w Galerii Starych Mistrzów. Poszliśmy zobaczyć, skąd artysta namalował to dzieło.
Najpierw musieliśmy przejść pięknym most Augusta (Augustusbrücke). Udokumentowano ślady przebiegu mostu w tym konkretnym miejscu już w XI wieku. Następnie w 1727-1731 wybudowano tu most z piaskowca z charakterystycznymi 12 łukami według projektu Matthaeus Daniel Poeppelmanna na zalecenie Augusta II Mocnego. Z czasem (już w XX wieku) most zastąpiono szerszym, 9-łukowym, żeby umożliwić przepływ większych jednostek rzecznych przez Łabę i większy ruch drogowy. Drugi most zaprojektowali Wilhelm Kreis i Theodor Klette.
Podobnie jak reszta Starego Miasta, nie uniknął zniszczeń wojennych. Został odbudowany tuż po wojnie, 1948-1949. Początkowo, po wojnie, most nosił imię bułgarskiego działacza komunistycznego Georgiego Dymitrowa, jednak w latach 80. przywrócono jego historyczną nazwę. Dziś mostem poruszają się głównie tramwaje, rowerzyści i piesi.
Północny brzeg Łaby i Widok Canaletto
Północny brzeg Łaby to ogromne tereny spacerowe i rekreacyjne dla mieszkańców Drezna i turystów. To właśnie stąd najlepiej podziwiać zachód słońca. Wzdłuż rzeki prowadzi asfaltowa droga dla pieszych i rowerów (uwaga! Nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej, toteż chwilami może być niebezpiecznie). Na zielonej trawie wylegują się turyści, podziwiając drezdeńską starówkę odbijającą się w wodach leniwie płynącej rzeki.
Najpierw Kierujemy się w stronę miejsca, w którym włoski malarz z XVIII wieku, Canaletto, a właściwie Bernardo Belotto namalował swój obraz Drezna (można go zobaczyć w Galerii Starych Mistrzów w Zwingerze na ostatnim piętrze). Jego obrazy bez wątpienia przyczyniły się do wiernego odwzorowania drezdeńskich zabytków w czasie odbudowy miasta. Canalatto znany jest także w Polsce, bowiem od 1787 roku do końca swego życia malował polskie pejzaże, zmarł w Warszawie.
Pałac Japoński i Muzeum Etnograficzne
Nieopodal znajduje się Pałac Japoński (Japanisches Palais), w którym dziś mieści się muzeum etnograficzne (wstęp darmowy).
Yenidze
Warto przespacerować się jeszcze kawałek i zwrócić swoją uwagę w drugą stronę. W oddali widać ciekawą kopułę przypominającą synagogę, to Yenidze. Powstał jako fabryka cygar i papierosów z inicjatywy drezdeńskiego przedsiębiorcy, zafascynowanego Bliskim Wschodem, Hugo Zietza. Obecnie znajduję się w nim biurowiec, restauracja oraz teatr.
To jednak nie wszystko. Jeśli jesteśmy już na prawym brzegu Łaby, warto zobaczyć też Nowe miasto.
10. Najciekawsze Atrakcje Drezna: Nowe Miasto w Dreźnie
Jeśli macie czas i chęć, by zobaczyć inną twarz Drezna, polecam pójść do tzw. dzielnicy alternatywnej (Neustadt), która słynie z licznych restauracji, barów i knajp, a także secondhandów i małych sklepików z rzemiosłem i rękodziełem. Tu czuć jeszcze większy luz. Początkowo planowaliśmy przyjechać tu tramwajem. Jednak po przejściu Mostu Augusta i minięciu wielkiego złotego pomnika Augusta II, okazało się, że droga prowadzi szeroką zieloną aleja (Hauptstrasse) w cieniu wysokich drzew i XIX-wiecznych kamienic, które uniknęły zburzeniu podczas nalotów w 1945.
Co ciekawe, pomnik Augusta Mocnego skierowany jest w stronę Polski.
Kunsthof Passage i ASP PANAMA
Naszym celem był Kunsthof Passage, czyli podwórka kilku kamienic pomiędzy Görlitzer Strasse i Alaunstrasse. To coś jak Kolorowe Podwórka na wrocławskim Nadodrzu (klik). Na nas największe wrażenie zrobiła wielka żyrafa i deszczowa orkiestra.
Będąc w okolicy, można podejść też do mini ZOO – ASP PANAMA. I choć my świadomie chcieliśmy zrezygnować z tej atrakcji, bo następnego dnia mieliśmy zaplanowaną wizytę w ZOO, wędrując pomiędzy kamienicami nowego miasta (ulicą Alaunstrasse) w pewnym momencie wyszliśmy wprost na otwarte gospodarstwo, w którym mieszkają kury, konie, kozy i osły, czyli właśnie ASP Panama.
Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry (Militärhistorisches Museum der Bundeswehr).
W tej dzielnicy mieści się też Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry (Militärhistorisches Museum der Bundeswehr). Jest to jedno z największych muzeów historycznych w Niemczech, które pokazuje historię wojny i wojskowości, a w centrum stawia człowieka, jako tego, który stosuje przemoc, ale i jej doświadcza.
PLUS Place zabaw w Dreźnie
Niemcy potrafią w place zabaw!
I choć niestety nie udało nam się zobaczyć wszystkich placów zabaw, które sobie zaznaczyłam na liście „do zobaczenia w Dreźnie”, wskażę Wam kilka z nich, które warto wpleść w plan wycieczki.
- Na nowym mieście odwiedź Spielplatz Theresienstraße – plac zabaw po prawej stronie Łaby, 5 min od dworca Dresden Neustadt. My poszliśmy do niego na samym początku w drodze ze stacji kolejowej do widoku Canaletto, na który chcieliśmy zdążyć na zachód słońca. Z placu zabaw do punktu widokowego Canaletto jest raptem 9 minut, a droga prowadzi obok Muzeum Etnograficznego w Pałacu Japońskim.
- W centrum miasta znajduje się malutki, historyczny plac zabaw. Wejście znajduje się od ulicy Weiße Gasse. Jest to właściwie tylko zjeżdżalnia z kilkoma miejscami do wspinania… w kształcie słonia (der Elefanten-Rutsche). Co ciekawe, taki słoń to charakterystyczny widok na placach zabaw w latach 60-70-tych.
Córki co prawda kazały mi napisać w przewodniku „to nie jest plac zabaw!”, ale kiedy następnego dnia przechodziliśmy nieopodal zapytały, czy możemy choć na chwilę odwiedzić słonia?
- W okolicy Altmarkt, na Wallstrasse – po drugiej stronie Altmarktu, bliżej dworca, jest bardzo fajny i dość duży plac zabaw „Bastion merkur”. Nazwa placu zabaw nawiązuje do istniejącego w tym miejscu bastionu.
- Place zabaw w ZOO – w ZOO w Dreździe znajdziecie kilka ciekawych placów zabaw
- Miasteczko Ruchu Drogowego – miejsce do zabaw pod dachem.
- Plac zabaw w PANAMA – mały drewniany plac zabaw
Na swojej liście miałam jeszcze place zabaw w okolicy Thearterstrasse (blisko Zwingera) i w Bohemisestarasse na Nowym Mieście, ale niestety zabrakło nam czasu, żeby sprawdzić, czy warto je odwiedzić.
PLUS poszukaj atrakcji sezonowych w Dreźnie
Niewątpliwie największą atrakcją sezonową w Dreźnie jest Jarmark Świąteczny. Jest to najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech, znany pod nazwą Striezelmarkt organizowany na Altmarkt. W tym roku odbędzie się już po raz 588! Dodaje on miastu wiele koloru.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podczas naszej wizyty w październiku dziewczynki wypatrzyły w oddali sezonowo postawiony Diabelski Młyn z wesołym miasteczkiem, który stał się jedną z naszych atrakcji pobytu w Dreźnie.
C. DREZNO: JAK ZAPLANOWAĆ WYJAZD DO DREZNA? WYCIECZKA DO DREZNA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
· FAQ: Gdzie znajduje się Drezno?
Drezno (niem. Dresden) to stolica Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, położone jest w południowo-wschodniej części Niemiec, 110 km od granicy Polski.
Można tu dojechać samochodem, autobusem, pociągiem i samolotem. Choć to ostatnie rozwiązanie nie jest korzystne w przypadku Polski, bo jest za blisko, nie ma bezpośrednich lotów, a ich ceny z przesiadką są duże.
· FAQ: Jak dojechać do Drezna pociągiem? Co to jest Promocja Drezdeńska?
Podróż do Drezna pociągiem z Wrocławia przez Legnicę (ale też z Jeleniej Góry przez Gryfów Śląśki) zajmuje mniej niż 4 godziny. Najszybsze połączenie pozwala dotrzeć z Wrocławia Głównego do Drezna w zaledwie 3 godziny i 12 minut!
Z Wrocławia możemy dotrzeć do Drezna 3 razy dziennie, z przesiadką w Zgorzelcu do pociągu niemieckiego przewoźnika Länderbahn (DLB).
Przesiadka jest sprawna, szybka i płynna. Pasażerowie podróżujący z Jeleniej Góry mają do wyboru aż 6 połączeń, z przesiadką w Goerlitz (lub w Zgorzelcu, jeśli wolą przesiąść się wcześniej).
Dzięki współpracy Kolei Dolnoślaskich Länderbahn (DLB) przejazd odbywa się na jednym bilecie w „Promocji Drezdeńskiej”, a pociągi są ze sobą skomunikowane tak, aby na dworcu przesiadkowym w nie czekać zbyt długo.
Bilety możesz kupić maksymalnie 7 dni przed podróżą:
- za pośrednictwem systemu e-Podróżnik (z wyjątkiem relacji od stacji Zgorzelec i Zgorzelec Miasto),
- we wszystkich kasach biletowych Kolei Dolnośląskich i Biurach Obsługi Klienta Kolei Dolnośląskich,
- w pociągu u konduktora Kolei Dolnośląskich,
- we wszystkich kasach biletowych POLREGIO.
W ramach tej promocji: jednorazowy, dwudniowy TAM/POWRÓT lub 14-dniowy TAM/POWRÓT. My zdecydowaliśmy się na trzecią opcję, bo do Drezna pojechaliśmy w piątek w południe, a wróciliśmy w poniedziałek wieczorem.
Aktualne ceny biletów, najlepiej sprawdzić na stronie Promocji Drezdeńskiej.
W pociągach KD i DLB można przewozić także psa lub rower. Obowiązuje wtedy dodatkowy bilet.
Ważne! Przed wyjazdem sprawdź, jakie są aktualne obostrzenia przeciw COVID w Niemczech. Podczas naszego wyjazdu akurat się zmieniły i w pojazdach komunikacji zbiorowej obowiązkowe były maseczki.
· FAQ: Na ile dni jechać do Drezna?
Jeśli wiesz konkretnie, co chcesz zobaczyć i nie zamierzasz odwiedzać wielu muzeów i atrakcji, możesz wybrać się tam nawet na jeden dzień. Taki czas wystarczy na spacer po Starówce, wzdłuż Łaby, a nawet wizytę w jednym z tutejszych muzeów, czy na Jarmarku Świątecznym.
Jeśli jednak chcesz zobaczyć więcej i na spokojnie, optymalne będzie spędzić w Dreźnie 2-3 dni.
My w Dreźnie spędziliśmy przedłużony weekend (2,5 dnia, przyjechaliśmy około 17.30, a odjeżdżaliśmy w pn po południu). Udało nam się zobaczyć prawie wszystko, co zaplanowaliśmy. Był czas na lody, place zabaw, spokojne spacery nad Łabą, a nawet wizytę w wesołym miasteczku.
Nie dotarliśmy do zabytkowej mleczarni – Pfunds Molkerei (ponoć jednej z piękniejszych) i kolejki linowej (z Loschwitz do Weißer Hirsch). Gdybyśmy byli o jeden dzień dłużej chętnie odwiedziłabym też odwiedzić Galerię Nowych Mistrzów, wystawę „Zwinger Experience – Władza. Epoka. Rozmach. Podróż w czasie”, a dziewczynki sprawdziły jeszcze kilka drezdeńskich placów zabaw. Mamy zatem plan, na kolejną wycieczkę do Drezna.
· FAQ: Gdzie spać w Dreźnie?
Podczas pobytu w Dreźnie spaliśmy w hostelu sieci A&O, które mają swoje obiekty w większych miastach Europy. Hasłem sieci jest „Travel is for everyone” co pokazuje, że sieć hosteli umożliwia budżetowe podróżowanie. Koszt 3 nocy ze śniadaniami we własnym pokoju z łazienką dla 4-osobowej rodziny wyniósł ok. 400 zł za dobę.
Tu sprawdź dostępność pokoi w Hostelu A&O w Dreźnie (KLIK)!
Już jakiś czas temu dostaliśmy zaproszenie do przetestowania oferty hosteli A&O. Zdecydowaliśmy się zrobić to właśnie w Dreznie i to był strzał w 10-tkę (#materiałsponsorowany).
Hostel A&O w Dreźnie zlokalizowany jest kilkaset metrów od głównego dworca w Dreźnie (1 przystanek tramwajem 8 i 9), 2 km od drezdeńskiej starówki (4-5 przystanków) i 1 km od zoo (2 przystanki).
Został urządzony jest w 10-piętrowym bloku w stylu socrealistycznym (czyli po prostu wielka płyta).
W swojej ofercie hostel ma wiele pokoi w różnej wielkości i standardzie. My spaliśmy w pokoju rodzinnym z podwójnym łóżkiem, łóżkiem piętrowym i własna prysznicem + WC. W pokoju było wszystko co potrzebne do budżetowego podróżowania (czystość, wygodne materace, ręczniki, pościel, żel do mycia ciała).
W przyziemiu znajduje się kuchnia i pralnia dla gości, a także jadalnia dla osób korzystających z oferty tutejszych śniadań. Śniadania podawane są formie bufetu i oferują naprawdę szeroki wybór: wędliny, sery, jajka na twardo, kilka rodzajów mussli, kilka rodzajów mleka (także roślinne), soki, kawa, kilka rodzajów herbat oraz maszyna do robienia naleśników.
Tu sprawdź dostępność pokoi w Hostelu A&O w Dreźnie (KLIK)!
W hostelu A&O w Dreźnie na ostatnim piętrze znajduje się roofbar, z otwartym balkonem, z którego można podziwiać panoramę Drezna.
Dodatkowo, na parterze jest miejsce do pracy (4 stanowiska z biurkami, gniazdkaim i wifi) oraz kącik z piłkarzykami, grami oraz zabawkami dla dzieci. Są też automaty vendingowe, w których kupić można to, czego zapomniało się z domu np. szczoteczkę do zębów, kabel USB itp.
· FAQ: Jaką porę roku wybrać? Kiedy jechać do Drezna?
Tak naprawdę Drezno jest dobre o każdej porze roku. Jesienna wizyta w Dreźnie wydała nam się wręcz idealna. Piękne kolorowe liście w licznych skwerach, parkach i terenach zielonych dodały miastu wiele uroku. Trzeba jednak przyznać, ze względu na dużą liczbę ciekawych muzeów jest też świetnym pomysłem na wycieczkę w zimniejsze miesiące w roku. Tym bardziej, że Drezno słynie z jednego z piękniejszych w Niemczech Jarmarków Świątecznych i to właśnie wówczas jest chętnie wybierane na miejsce wycieczek przez turystów z całego świata.
· FAQ: Kiedy zaczyna się Jarmark w Dreźnie?
- Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy (Dresdner Striezelmarkt) zaczyna się 23. listopada i trwa do 24. grudnia od 10 do 21. W dwa ostatnie dni godziny pracy jarmarku są skrócone.
*Jestem bardzo ciekawa, jak będzie i chyba wybierzemy się sprawdzić, bo podczas naszej wizyty, cały Stary Rynek był zagrodzony wysokimi barierkami.
· FAQ: Jak poruszać się po Dreźnie?
Do Drezna pojechaliśmy pociągiem, więc nie poruszaliśmy się po mieście samochodem. Mieliśmy w ogóle wrażenie, że aut na ulicach (i to nie tylko w centrum) jest bardzo mało!
Naszym głównym środkiem transportu były własne nogi. Przeszliśmy po Dreźnie ładnych kilkadziesiąt kilometrów! Prawda jest tak, że większość atrakcji w Dreźnie jest oddalona od siebie dystansem spacerowym (max. 20 min). Jedynie chcąc odwiedzić Dzielnice Artystów (Äußere Neustadt)) trzeba liczyć się z 30 min spacerem ze Starego Miasta. Wizyta w ZOO to także – 30 min pieszo od centrum.
Kiedy nogi odmawiały nam już posłuszeństwa, korzystaliśmy z tramwajów. Google maps bardzo dobrze podpowiada, gdzie znajduje się najbliższy przystanek oraz którą linię wybrać. Bilety w październiku 2022 kosztowały 2,9 euro za osobę dorosłą i 1,5 euro za dziecko od 6. do 11. roku życia. Można też kupić bilety całodniowe. Wszystkie informacje odnośnie zasad kupna biletów znajdowały się w biletomatach.
Alternatywnym sposobem poruszania się po mieście może być także skorzystanie z oferty autobusów hop on hop off. Zatrzymują się w okolicznych najpiękniejszych miejsc w Dreźnie.
· FAQ: Co zjeść w Dreźnie?
Drezno słynie z bogatej oferty restauracyjnej i streetfood’ów. Koniecznie spróbuj tutejszych specjałów:
– currywurst, czyli pokrojona biała kiełbaska z sosem curry
– bratwurst, czyli przyrumienione kiełbaski (w bułce lub pokrojone)
– oryginalny turecki kebap (b)
– Kartoffelsuppe, czyli zupe ziemniaczną
– Kartoffelsalat, czyli sałatkę ziemniaczaną
– Solijanka
· FAQ: Nie mówię po niemiecku? Czy dogadam się w Dreźnie?
W większości miejsc dogadasz się po angielsku (jak nie we wszystkich). W kilku miejscach są też tablice i ulotki w języku polskim. Na pewno, możesz poszukać ich na stojakach w Muzeum Transportu, czy w Galerii Obrazów Wielkich Mistrzów w Zwingerze.
Bardzo fajnie, że w komunikacji zbiorowej, przy zakupie biletów, można wybrać polski jako język komunikatów.
· FAQ: Co warto mieć ze sobą podczas wizyty w Dreźnie?
Nikogo z pewnością nie zdziwi, że w Niemczech płacimy w euro. W większości miejsc można płacić kartą. Warto mieć jednak ze sobą także gotówkę. Przyda się podczas płacenia za WC (w Zwingerze). A także do wynajęcia szafek w muzeach (obowiązkowo trzeba zostawić duże bagaże, także miejskie plecaki!).
Wyświetl ten post na Instagramie
Drezno to już kolejny wpis z cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”, który powstaje w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Pozostałe materiały i inspiracje wycieczkowe znajdziecie pod powyższym linkiem. #Materiałsponsorowany