FAQ USA – Ile kosztuje podróż do Stanów Zjednoczonych? – Realizacja American Dream w 10 pytaniach

with 13 komentarzy

Mówi się, że gentlemani o pieniądzach nie rozmawiają. Cóż. Dzisiaj złamię ten stereotyp i napiszę Wam co nieco o dolarach, a właściwie, o tym, ile pieniędzy potrzeba na podróż do USA. Stany Zjednoczone dla wielu Polaków wydają się być niedostępne, właśnie przez duże koszty podróży. Okazuje się jednak, że poza drogimi biletami lotniczych, których niestety nie przeskoczymy, wiele rzeczy kosztuje tam tyle samo, albo wręcz mniej niż w Europie. Zobaczcie ile co kosztuje.

„Ile kosztuje podróż do USA?”, „Ile powinnam mieć pieniędzy żeby podróżować po Stanów Zjednoczonych” – od naszej wyprawy do zachodnich stanów USA dostaliśmy od was dziesiątki maili z takimi pytaniami. Równie często pytacie o jedzenie dla dzieci w Stanach oraz o wynajęcie auta. Pomyślałem zatem, że w końcu czas się tym podzielić na szerszym forum.

Wiadomo, że koszt wyprawy w dużej mierze zależy od planów i standardu, w jakim lubicie podróżować. Ten kto będzie spał pod namiotem i jadł jedzenie z puszki z pewnością wyda o wiele mniej niż ktoś kto, tak jak my, woli czysty pokój z łazienką i obiadu w restauracji. Natomiast przy wersji lux – sky is the limit!

Czytaliście już nasze wcześniejsze poradniki?

<< Jak dostać wizę do Stanów Zjednoczonych? (klik) >>

<< Noclegi w Stanach – jak ich szukać? Gdzie spać? (klik) >>


Poniżej 10 odpowiedzi o koszty, które mogą was zainteresować.

 1. WIZA
 2. LOT
 3. NOCLEGI
 4. WYNAJĘCIE AUTA
 5. KOSZT JAZDY AUTEM
 6. JEDZENIE
 7. ZWIEDZANIE PARKÓW NARODOWYCH
 8. UBEZPIECZENIE
 9. JEDZENIE I PIELUCHY DLA NIEMOWLAT
 10. CAŁKOWITY KOSZT NASZEJ WYPRAWY DO PARKÓW NARODOWYCH

1. Ile kosztuje podróż do USA – WIZA

Szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj. Wizę najlepiej zacząć załatwiać na minimum 3 miesiące wcześniej, bez wizy nie warto kupować biletu, a cena lotu z dnia na dzień może być wysoka. Wiza sama w sobie jest bezpłatna, a płacimy za złożenie i rozpatrzenie wniosku, niezależnie od powodzenia. Tak więc, musicie liczyć się z kosztem niezależnie od tego czy dostaniecie wizę, czy też nie.

Koszt złożenia i rozpatrzenia wniosku – 160 USD

2. Ile kosztuje podróż do USA – LOT

Lot to zdecydowanie jeden z największych kosztów podróży do USA. My lecieliśmy dreamlinerem na nowej trasie LOT Warszawa – Los Angeles. Same bilety mieliśmy prawie za darmo dzięki milom Miles and More, a standardowa cena biletów w klasie ekonomicznej, to zazwyczaj ok. 2800 zł za osobę (cena za lot Wrocław – Warszawa – Los Angeles – Warszawa – Wrocław).

<< Możesz zbierać mile na „darmowe” loty. Nasz poradnik! (klik) >>

Jeśli możecie dopasować się z terminem lotów do tańszych biletów, to zdarzają się promocje na loty do USA i bilet można kupić poniżej 2000 zł. Za lot do Chicago, płaciliśmy np. ok. 1700 zł za osobę. Lufthansa do Nowego Jorku lub Chicago kosztowała nas zazwyczaj ok. 2200-2600 zł. Czasem pojawiają się ogłoszenia „USA za mniej niż tysiąc złotych”, są to zazwyczaj loty z Norwegii lub Irlandii, a tam też trzeba się jakoś dostać.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (6)-min

Oczywiście, możesz lecieć też dużo drożej. Lecąc do Los Angeles spotkaliśmy 5-osobową rodzinę, która do Stanów leciała biznes klasą, co kosztowało ich spokojnie 40-70 tys. zł!

Koszt biletu lotniczego 2000 – 2500 złotych / osobę dorosłą

Po kliknięciu poniższego baneru możecie zobaczyć sprawdzić aktualne ceny lotu. (Będzie nam miło jeśli to zrobicie właśnie przez ten link, bo to kilka groszy do naszego podróżniczego budżetu :)

europa2 Image Banner 750 x 100

3. Ile kosztuje podróż do USA – NOCLEGI

O tyle, ile dwa poprzednie koszty są raczej stałe, to w przypadku noclegów mogą Cię one kosztować 0 złotych, jeśli śpisz w samochodzie lub w namiocie na dziko, albo nawet kilkaset tysięcy dolarów. Z tej pierwszej opcji skorzystaliśmy :), zarówno będąc w Stanach sami, jak i z dzieckiem, z tej drugiej, JESZCZE nie :D.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (1)

W tym artykule przeczytasz o tym, jak my szukamy noclegów. Jeśli do rezerwacji noclegów użyjesz wyszukiwarki booking.com na naszym bocznym pasku, w pewien sposób nam podziękujesz, bo booking podzieli się z nami swoją prowizją:)), z kolei klikając tutaj dostaniesz dodatkowy bonus w postaci 50zł. Naszym zdaniem taki deal się opłaca!

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (2)-min

Wracając jednak do noclegów w samych Stanach. My założyliśmy sobie 100 USD za noc i mimo, że ceny oscylowały między 59 USD a 160 USD, to średnio wyszło nam nieco poniżej 100 USD. W większości przypadków hotele były w dobrym, turystycznym standardzie, czyste i bezpieczne dla rodziny z dzieckiem. W hotelach zazwyczaj wliczone jest śniadanie i termosy z kawą na wynos w hotelowym lobby. I śniadania i kawa zostawiają często wiele do życzenia, ale coś ciepłego na ząb i kofeina to zawsze plus :).

Możesz też skorzystać z serwisu airbnb, gdzie wyszukujemy pokoje lub apartamenty od miejscowych. Jeśli nie masz jeszcze konta na tym serwisie, po kliknięciu w ten link, założeniu konta i zarezerwowaniu pierwszego pobytu za minimum 210 złotych dostaniesz 100 zł zniżki od portalu! No powiedz, że się nie opłaca? :)

Koszt noclegu w USA 0 – tysiące dolarów.

Koszt noclegu w hotelu w standardzie turystycznym (3*) 100 USD dziennie za pokój.

4. Ile kosztuje podróż do USA – WYNAJĘCIE AUTA

Wypożyczenie samochodu w Stanach Zjednoczonych wraz z fotelikiem samochodowym kosztowało nas ok. 140 zł/dzień. Chcąc być dokładnym to samo auto kosztowało ok. 35 USD/dzień + 90 USD za fotelik (chociaż my dzięki zniżce płaciliśmy 60 USD). Najtaniej wychodzi rezerwacja auta przez Internet w wyprzedzeniem, przy płatności w PLN z góry! Może to być 200-300 USD taniej dla miesięcznego wynajmu auta Full Size na polskiej wersji strony Hertz.

To koszt wynajęcia hybrydowego Forda Fusion (Mondeo). Jest to auto typu Full Size z dość pojemnym bagażnikiem, do którego spokojnie wrzuciliśmy 3 walizki, wózek i plecak.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (4)-min

My korzystamy z wypożyczalni Hertz, mamy tam status President’s Circle, dzięki czemu mamy nieco lepsze warunki (niższa cena ubezpieczenia, fotelika, czy GPS). Na pewno nie jest to najtańsza wypożyczalnia, ale jest jedną z największych (jeśli nie największą) i mamy do niej duże zaufanie. Auta zawsze są w zadbane, prawie nowe, a fotelik dziecięcy świeży i dezynfekowany (mamy doświadczenie z innymi wypożyczalniami i niestety nie zawsze tak jest, a maluch jednak ma bezpośredni kontakt z fotelikiem (rączkami, a czasem i ustami).

WYNAJĘCIE FOTELIKA

Jeśli nie bierzecie fotelika z Polski (my woleliśmy wziąć wózek), polecamy wypożyczyć fotelik w wypożyczalni. Przeczytaliśmy wiele opinii o bajecznie tanich fotelikach w amerykańskich supermarketach, ale MY nie widzieliśmy takich ofert. Fotelik w supermarkecie kosztował zawsze więcej niż w wypożyczalni (przynajmniej my tak trafialiśmy). Ponadto, szkoda nam było czasu na niebezpieczną dla dziecka jazdę bez fotelika od marketu do marketu, żeby znaleźć tani fotelik.

ZAKUP MAP

Jeżdżąc po USA korzystaliśmy z darmowych, offlineowych map na telefon Here We Go. Nigdy nas nie zawiodły, a zaoszczędziły sporo „zielonych”, bo GPS w wypożyczalni może kosztować nawet 300 USD. Polecamy tą opcję.

UBEZPIECZENIE AC

Wypożyczając auto warto pomyśleć też o ubezpieczeniu Auto Casco na wypadek wypadku lub kradzieży.

Uwaga: my w pakiecie mamy zawsze wliczone pełne ubezpieczenie, więc nie bierzemy tych kosztów pod uwagę. Czasami pełne ubezpieczenie (pełna ochrona AC od wypadków, kradzieży i ochrona szyb) może kosztować prawie drugie tyle, co wynajem auta, dlatego warto potwierdzić koszt dodatkowego ubezpieczenia przed wynajmem. W podstawowej cenie najmu (dla zwykłego wynajmującego) wliczone jest podstawowe ubezpieczenie (OC na auto, czyli za szkody wyrządzone na samochodzie w ramach standardowych zapisów w regulaminie). W tym przypadku decyzję podejmujcie zgodnie z Waszym odczuciem. Możecie po prostu zrezygnować z dodatkowych kosztów, do niczego Was nie namawiamy. Na podstawie naszych doświadczeń z przejechanych kilkunastu tysięcy kilometrów po wschodnich i zachodnich stanach USA uważamy, że Amerykanie jeżdżą dość bezpiecznie. Samo auto też było zawsze bezpieczne (parkowanie). Nie mniej jednak, w kilku miejscach Kalifornii znajdziecie ostrzeżenia o złodziejach i wybijanych szybach np. w San Francisco.

Koszt wypożyczenia samochodu: ok. 40 USD/ dzień

Koszt wypożyczenia fotelika dla dziecka: ok. 90 USD za cały okres

Koszt wypożyczenia GPS w wypożyczalni: ok.  250-300 USD za cały okres

5. Ile kosztuje podróż do USA – KOSZT JAZDY AUTEM

Paliwo w USA jest stosunkowo tanie, ale ceny w różnych stanach mogą się znacznie od siebie różnić. Czasami tankowaliśmy ok. 2,4 USD/galon, czasami cena przekraczała 4 USD/galon. Kalifornia ma chyba najdroższe paliwo (ponad 3 USD/galon), a ceny paliw na stacjach w parkach narodowych są już całkowicie horrendalne (w stosunku do „zwykłych” stacji). Przejazd naszym hybrydowym Fordem (silnik 2.0) po miastach był praktycznie za darmo, za to na trasie palił jak smok, co kosztowało nas średnio 25 zł/100km

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (3)-min

Często płatne są przejazdy przez duże mosty (np. wjazd na Manhattan, czy do San Francisco). W niektórych stanach płatne są też autostrady. Płatna może być cała trasa, albo tylko jeden wydzielony pas, dla tych którzy chcą uniknąć korków, jak np. LA, gdzie korki są olbrzymie. Kosztować może również parkowanie. Koszty te są jednak na tyle małe, że nie warto się nimi przejmować.

Bezpiecznie jest założyć 9 USD/100km dla auta Full Size. Powinno wyjść mniej, ale jeśli pokusicie się na SUVa, albo pick-upa, to koszt przejazdu zapewne się zwiększy. Nasza największa zabawka – Chevrolet Suburban, którego wynajęliśmy w Miami – spalał „jedynie” 30 l na setkę.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (7)

Koszt paliwa w USA – 9 USD/ 100 km

6. Ile kosztuje podróż do USA – JEDZENIE

Wszystko zależy o tego, co i gdzie chcesz jeść. Śniadania często są wliczone w cenę hotelu (ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia). W IHOP, czy Denny’s śniadanie kosztuje ok. 10-15 USD/osobę. Podobnie z burgerem w Denny’s.

McDonalds, Burger King, Checkers – tu możesz zjeść taniej, ale… spróbujcie i oceńcie sami, nam nie smakuje. Z tych tańszych daje radę Taco Bell, ale zdecydowanie lepiej zjeść w „dinners” sieciowym, lub nie, ale z lepszej jakości jedzeniem.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (2)

Czasami jedliśmy steki i burgery w przydrożnych barach lub lepszych sieciówkach, czasami jedliśmy coś zdrowszego, albo robiliśmy jedzenie sami (głównie kolacje, jedliśmy wtedy z Sarą kaszę :D).

W San Francisco kanapka z krabem w przystani Fisherman’s Wharf kosztuje ponad 20 USD a w kultowej knajpie Road Kill Cafe & O.K. Saloon na Route 66 w Arizonie wydaliśmy ok. 50USD na kolację dla 2 osób.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (6)

Koszt jedzenia w USA: 15-30 USD / osobę dziennie.

7. Ile kosztuje podróż do USA – ZWIEDZANIE PARKÓW NARODOWYCH

Wstęp do Parków Narodowych w USA jest płatny, dzięki czemu możecie liczyć na naprawdę dobrą infrastrukturę. America the Beautiful Pass (klik)  – to karta umożliwiająca wjazd 1 auta (dowolna liczba pasażerów) do wszystkich Parków Narodowych (niektóre parki stanowe też ją honorują, ale rzadko) przez 1 pełny rok od daty zakupu.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie (1)-min

Z Polski karty nie można kupić przez Internet, ale dostaniecie ją bez problemu przed każdym wjazdem do Parku Narodowego (Visitor’s Center, albo budka strażnika przy wjeździe). Po prostu powiedzcie, że chcecie kupić roczną kartę (annual pass).

Koszt rocznej karty – 80 USD

Koszt pojedynczego wjazdu do parku – 10-25 USD

8. Ile kosztuje podróż do USA – UBEZPIECZENIE

Ceny leczenia w Stanach mogą być bardzo wysokie. Oczywiście najlepiej unikać i szeroko omijać wszelkich lekarzy i  szpitali, ale niestety wszystko może się zdarzyć. Dlatego koniecznie pomyślcie o ubezpieczeniu, najlepiej o jak najwyższej wartości.

Koszt ubezpieczenia na 500 tys. zł koszty leczenia, 1 mln złotych OC – 220 zł/ osobę / 3 tygodnie

9. Ile kosztuje podróż do USA – JEDZENIE I PIELUCHY DLA NIEMOWLĄT

Zostawiamy to na koniec, bo nie każdego to dotyczy :), ale wielu z Was o to pyta.

ile-kosztuje-podroz-do-usa-zbierajsie

Ceny jedzenia dla niemowlaków są zbliżone do polskich. Dostać na miejscu możesz wszystko, ale nie wszędzie. Problemem zachodniego Wybrzeża i Parków jest to, że podróżuje się głównie przez bezdroża i małe miasteczka. Ciężko znaleźć duży market nie zbaczając zbytnio z trasy. W Walmart, czy Walgreens dostaniesz wszystko, pieluchy znajdziesz też w jakichś mniejszych marketach, ale jedzenie już nie jest tak łatwo dostępne poza dużymi sklepami.

Wybór jest ogromny (łącznie z dziwnymi dla nas smakami i połączeniami warzyw i owoców, co nie przypadło do gustu naszej córce:)). Gdy szukaliśmy musu owocowego (0,89 – 1,8 USD), żeby zrobić zapas, to staliśmy przed całym regałem tubek przez dobre 10 min, zastanawiając się jaki smak spodoba się Sarze. Obiadków też jest sporo (ok. 1,4-1,5 USD). Mleka nie używamy (Magda ciągle dokarmia piersią i to nam mocno pomagało), więc cen nie potrafimy porównać (600-900 g 30-40 USD).

Pieluchy (najpopularniejsza są chyba Huggies) są ok. 2 razy droższe niż w Polsce (no name od 15 USD za ok. 100szt do „firmowych” 25 USD za 70 szt rozmiaru”4″).

Jeśli chodzi o jedzenie dla Sary to my wzięliśmy zapasy z Polski. Mieliśmy trochę słoiczków, musów z owocami oraz kaszy, którą robiliśmy w hotelu na kolację.

10. Ile kosztuje podróż do USA?

Tak jak pisałem na początku to zależy. Od twoich oczekiwań:)

Podczas naszej 3 tygodniowej wyprawy wydaliśmy w sumie ok. 16 tyś zł (pamiętajcie, że nasze bilety kosztowały dużo mniej niż normalnie). Nie byliśmy rozrzutni, powiem wręcz, że staraliśmy się żyć oszczędnie :). Jasne, można taniej (szczególnie koszty noclegu, zakupów, czy jedzenia), ale na to samo można też wydać dużo więcej.

Na co? PLN
zakupy przed

+ ubezpieczenie

 

600

444

zakupy w USA (m.in. prezenty i bieżące potrzeby) 3560
nocleg 5100
transport i stacje paliw (przejechalismy ponad 5 tys. km) 800,35
wypożyczenie auta 2546,23
lot 919
jedzenie 2205
Suma 16 174,58

 

Masz więcej pytań? Pytaj śmiało! A może chcesz się z nami podzielić swoimi doświadczeniami z kosztem podróży po USA? Chętnie je poznamy  – koniecznie zostaw nam komentarz!

<< Zobacz nasz plan podróży po zachodnich stanach USA (klik) >>

 • Małgosia Piatkowska-Retkiewicz

  super pomocny tekst :) planuje podróż i ciekawa byłam jak to obliczyć :) bardzo zaciekawiło mnie ubezpieczenie – czy możesz podać gdzie kupiliście za taką cenę ? pzdr Małgosia

 • Jacek Zbieraj

  Hej, na ten wyjazd kupowaliśmy ubezpieczenie w Hestii. Znajomy broker dobrał nam najlepszą ofertę. Zależało nam na wysokich kosztach leczenia. Polisa Ergo Podroz

 • Małgosia Piatkowska-Retkiewicz

  dziękuję :) to jeszcze jedno pytanie , czytałam wiele komentarzy dotyczących naszych europejskich kart bankowych – i problemu z wypłacaniem w stanach z nich pieniędzy. Czy mieliście z tym problem ?

 • Jacek Zbieraj

  Z wypłacaniem w bankomatach problemu nie było. Kilka lat temu miałem problem z płatnościami w niektórych miejscach, ale nie było żadnej reguły, nie umiałem znaleźć przyczyny :) Po prostu niektóre sklepy/terminale nie przyjmowały płatności moją kartą. Sporadyczne przypadki w małych sklepikach.
  Na niektórych stacjach benzynowych nie będzie można płacić naszymi kartami bezpośrednio w dystrybutorze paliwa (czasami trzeba podać swój kod pocztowy, którego system nie przyjmie). W takich przypadkach będziesz musiała iść do kasy na stacji, żeby zapłacić awansem za paliwo.
  Mieliśmy tylko kasrty mastercard, nie wiem, czy visa ma podobnie.
  Ogólnie nie było większych problemów z płatnością, ani z wypłatą pieniędzy, ale… może upewnij się w banku, że nie masz żadnych blokad?
  P.S 2 razy bank zablokował mi kartę, bo wydało im się to dziwne, że w krótkich odstępach czasu używałem kartę na 2 kontynentach. Podczas 2 różnych pobytów w USA.

 • Chyba ze względu na koszty to marzenie trzeba przesunąć na trochę później ;)

 • Łukasz Stolarski

  hej, mam pytanie co do ceny wynajmu samochodu. Gdzie bym nie patrzył, to przy opcji oddania samochodu w innej lokalizacji niż wypożyczenia, na znajduje nic poniżej 90USD / dzień. Nawet gdy na polskiej stronie hertz wyklikuję wynajem z dużym wyprzedzeniem (na wrzesień). Może źle szukam? :)

 • Hej, a na jakiej trasie szukasz auta? Wyprzedzenie nie ma nic do ceny wynajmu (na pewno nie do ceny za oddanie w innym miejscu, ale w dużych wypożyczaniach raczej nie zmieni się też cena najmu). Może się okazać, że taniej będzie przelecieć do innego stanu i tam wypożyczyć auto ;) Np. Wypożyczenie w Chicago, a oddanie w LA jest dodatkowo płatne, a w drugą stronę nie ma już opłat.
  Napisz dokładniej skąd dokąd, może coś podpowiem.

 • Łukasz Stolarski

  Fakt, może to mieć ogromne znaczenie. Wszędzie szukałem jednego z najskrajniejszych przypadków czyli NY -> SF. Być może trzeba będzie podzielić taką podróż z jednego wybrzeża na drugie na kilka krótszych wypożyczeń :).

 • Dzielenie to jedna opcja (często możesz przejechać 1-2 stany dalej bez opłat), albo poluj na bilety do LAX, albo do Oakland (dużo tańsze lotnisko niż SF) i stamtad autem na wschód.

 • Łukasz Stolarski

  Wow, różnica prawie dwukrotna. Dzięki wielkie! :)

 • Do usług, pisz śmiało! Żeby było śmieszniej, to wypożyczenie w Chicago i oddanie w Chicago jest droższe niż wypożyczenie w LAX i oddanie w Chicago ;)

 • Helena

  16 tysięcy przy 2 osobach dorosłych i 1 dziecku , tak ? :) czy 16 tysięcy na 1 osobę ?

 • Całość:) tylko pamiętaj, że mieliśmy bardzo tanie bilety. Na pewno da się taniej i drożej:)