Gór mi mało! Karkonosze z wózkiem? Który szlak z ładnym widokiem?

with 6 komentarzy

Takie pytanie postawiłam kiedyś na Facebooku. Córka miała już kilka miesięcy, a ja olbrzymi głód przestrzeni i gór. Przy okazji postanowiliśmy wypróbować nasz wózek w terenie. Wybór padł na Samotnię i niebieski szlak od Świątyni Wang w Karpaczu. Co prawda, ta trasa nie miała najwięcej poleceń, ale wybraliśmy ją z sentymentu.

Karkonosze z wózkiem? Czemu nie!

Niebieski szlak ze Świątyni Wang na Samotnię to takie „must have” Karpacza. Wydaje się być łatwa i przyjemna, a przy tym ma przepiękne widoki na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet aż po Rudawy Janowickie.

Karkonosze-z-wozkiem
Panorama na niebieskim szlaku. W tle widać Śnieżkę.

Wybrana przez nas trasa to 4,2 km. Według mapy-turystyczne.pl przejście trasy zajmuje półtorej godziny. Czeka na Was 344 metrów przewyższenia i 30 metrów obniżeń.


Samotnia najpiękniejsze schronisko w Polsce

Naszym celem na tej tasie jest przepięknie położone w Dolinie Małego Stawu, Schronisko Samotnia . Jest jednym z najstarszych, ale i najbardziej urokliwych schronisk w Polsce. Drewniane wnętrze, charakterystyczny zapach , eksponaty górskiego ekwipunku na ścianach i olśniewające widoki z okien na jezioro i skaliste, przetykane porostami, ściany kotła, sprawiają, że człowiek czuje się tu jak w zupełnie innym świecie.

Karkonosze-z-wozkiem
Pierwsza wizyta Sary w Samotni. Ciekawe co pomyśli za te naście lat, kiedy odwiedzimy je znów :).
Karkonosze-z-wozkiem
Widok na schronisko ze szlaku do Strzechy Akademickiej. / fot. Kamila Piotrowicz
Charakterystyczna dla Samotni jest jej wieżyczka, z której kiedyś wzywano pomoc w momencie zejścia lawiny.
Charakterystyczna dla Samotni jest jej wieżyczka, z której kiedyś wzywano pomoc w momencie zejścia lawiny. / fot. Kamila Piotrowicz
Karkonosze-z-wozkiem
Za naszymi plecami Mały Staw.

Karkonosze z wózkiem, na szlaku

Niebieski szlak, na który się zdecydowaliśmy rozpoczyna się w Karpaczu przy rondzie Biały Jar, ale my dołączyliśmy do niego przy Świątyni Wang oraz bramie do Karkonoskiego Parku Narodowego. Niestety dużym minusem tej drogi jest jej popularność. W sezonie trudno o chwilę ciszy i samotności.

Karkonosze-z-wozkiem

Na szlaku znajdzie się kilka, mniej lub bardziej naturalnych miejsc do przewinięcia, czy nakarmienia dziecka, o których możecie przeczytać w tabelce obok. My zdecydowaliśmy się na totalną naturę.

Przejezdna, ale nie idealna trasa w Karkonoszach dla wózka

Trasa wiedzie leśnym traktem, ale duża część jest brukowana. Wózek musi mieć duże koła, ale i tak jest ciężko. Z nieukrywanym zdziwieniem patrzyłam na mijane na szlaku wózki „parasolki” i turkoczące w nich dzieci. Ale to chyba tak samo jak z turystami, którzy wybierają się na szlak w klapkach. Można?! Można! ale z tym czy to wygodne i przede wszystkim bezpieczne można by już dyskutować.

My nad wózkiem myśleliśmy długo. O tyle ile, na gondolę zdecydowaliśmy się małą i typowo miejską. Wózek spacerowy musiał być zwrotny, mieć duże, pompowane koła, nadawać się do wyjazdów terenowych, małych przebieżek po parku, a przy tym nie być mega duży i ciężki. Wybór padł na Baby Jogger City Elite, jak na razie spełnia swoją rolę. W drodze na Samotnie sprawdzał się dobrze. Chociaż miejscami było ciężko. Brukowana droga dla trójkołowca nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niebieski szlak miejscami jest stromy, pchanie wózka jest dodatkowym treningiem nóg i rąk :). Trasa mimo, że brukowana, nie jest prosta, ma kocie łby przez co od czasu do czasu wózek zawieszał się na większych kamieniach i blokował koła. Zdecydowanie bardziej polecamy w góry chustę lub nosidło.

Latem można wybrać malowniczą trasę obok Domku Myśliwskiego, w którym odbywają się prelekcje filmów i zajęcia dotyczące przyrody Karkonoszy. Trasa alternatywna wiedzie wzdłuż potoku Łomnicy aż do brzegu Małego Stawu. Ten wariant z uwagi na wózek był dla nas niestety niedostępny.

Szliście tym szlakiem, czy dopiero planujecie? Zostawcie nam kilka słów :)

 << Góry z dzieckiem - Dlaczego trzeba wjechać wyciągiem na Śnieżkę >>

<< Park Narodowy? Marsz! >>

stopień trudności :

czas:

90 min. - 120 min.

typ transportu dzieci:

wózek, chusta/nosidło

droga:

brukowana, szutrowa, miejscami stroma

udogodnienia:

na 2,2 km trasy: Stara Polana (ruiny Schroniska im. Bronisława Czecha: wiata (możliwość schronienia się przed deszczem i wiatrem), ławki pod gołym niebem

na 3,4 km trasy: Domek Myśliwski (otwarty w określonych godzinach): toaleta

na 4,3 km trasy Schronisko Samotnia: możliwość schronienia się przed deszczem i wiatrem, bar, toalety

namiary w internecie:

www.kpnmab.pl/domek-mysliwski

www.samotnia.pl

Czy warto iść na Samotnię z wózkiem?

Zawsze warto! Dla tych widoków można się trochę pomęczyć :) My następnym razem na pewno wybierzemy się tam z nosidłem, ale nie przekreślalibyśmy tego szlaku jeśli ktoś woli wózek. Karkonosze z wózkiem? Tak, to możliwe!


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYM WYZWANIU

rodzina z dzieckiem w chuście
Zbieraj się i podejmij wyzwanie #52oddechynatury

 


 

  • Też się wybieram może spotkamy się gdzieś na szlaku

  • super! to będziemy wypatrywać :) My tym razem po czeskiej stronie, a Wy?

  • Jeszcze bez planu będzie spontanicznie!

  • Kocham góry, ale stesknilam się za wiosna i wolę wypatrywac jej na nizinach

  • haha :) w mieście też wolimy wiosnę!

  • Justa Sko na spontanie jest najfajniej :) ale ja już odpowiedzialna matka. muszę planować, coby dziecko nie musiało spać gdzieś na grani pod gołym niebem