GÓR MI MAŁO! KARKONOSZE Z WÓZKIEM? KTÓRY SZLAK Z ŁADNYM WIDOKIEM?

with 6 komentarzy

Takie pytanie zadałam kiedyś na Facebooku. Córka miała już kilka miesięcy, a ja olbrzymi głód przestrzeni i gór. Przy okazji postanowiliśmy wypróbować nasz wózek w terenie. Wybór padł na Samotnię i niebieski szlak od Świątyni Wang w Karpaczu. Co prawda, ta trasa nie miała najwięcej poleceń, ale wybraliśmy ją z wielkiego sentymentu.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz iść w Karkonosze z wózkiem, to wpis dla Ciebie. Tak, to możliwe, a co więcej, z wózkiem możesz odwiedzić jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach.

Niebieski szlak ze Świątyni Wang w Karpaczu na Samotnię to takie „must do” Karpacza, a może nawet całych Karkonoszy. Trasa jest w miarę łatwa i przyjemna, choć trzeba przyznać, że osoby które nie mają dobrej kondycji i nie są wprawione w górskich wędrówkach poczują zmęczenie. Jednak przepiękne widoki na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet aż po Rudawy Janowickie, a na finale Mały Staw i Schronisko Samotnie z pewnością wynagrodzą trudy wędrówki i pot wylany na podejściach.

Karkonosze-z-wozkiem


Opisywana przez nas trasa to 4,2 km w jedną stronę. Według mapy-turystyczne.pl jej przejście powinno zająć około półtorej godziny. Czeka na Was 344 metrów przewyższenia i 30 metrów obniżeń, co przy tak długiej wędrówce rozkłada się całkiem przyjemnie. To nie jest parkowa alejka, więc droga jest miejscami nierówna, ale jeśli się chce, to da się pokonać ją wózkiem.


SAMOTNIA - NAJPIĘKNIEJSZE SCHRONISKO W POLSCE

Naszym celem na tej tasie jest przepięknie położone w Dolinie Małego Stawu, Schronisko Samotnia. Jest jednym z najstarszych, ale i najbardziej urokliwych schronisk w Polsce. Drewniane wnętrze, charakterystyczny zapach, eksponaty górskiego ekwipunku na ścianach i olśniewające widoki z okien na jezioro i skaliste, przetykane porostami, ściany kotła, sprawiają, że człowiek czuje się tu jak w zupełnie innym świecie. Baśniowa kraina! Karkonosze-z-wozkiem

Nawet jeśli nie planujecie iść wyżej polecam żeby obejść schronisko i pójść kawałek dalej w kierunku Strzechy Akademickiej. Stąd zobaczycie Samotnię i Kocioł Małego Stawu z innej perspektywy - może właśnie tej najpiękniejszej :). Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną wieżyczkę Samotni, z której kiedyś wzywano pomoc w momencie zejścia lawiny.

Samo dojście do Strzechy Akademickiej to zaledwie 15 minut wędrówki. Jednak ostrzegam, odcinek mimo, że krótki to dość stromy i absolutnie niedostępny dla wózka), podejdźcie chociaż kawałek. Karkonosze-z-wozkiemCharakterystyczna dla Samotni jest jej wieżyczka, z której kiedyś wzywano pomoc w momencie zejścia lawiny.

Karkonosze-z-wozkiem

SAMOTNIA NIE JEST SAMOTNA - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PO DRODZE?

Wybierając się na spacer z Karpacza do Schroniska Samotnia warto przystanąć przy kilku miejscach "po drodze".

Bez wątpienia pierwszym z nich będzie sama Świątynia Wang. Ten pochodzący z przełomu XII-XIII wieku drewniany kościółek został zbudowany bez użycia gwoździa i przyjechał do Karpacza z ... Norwegii w XIX wieku. Za jego obecność na tych ziemiach możemy być wdzięczni hrabinie von Reden, która mocno optowała u króla Prus, aby zakupiony od Norwegów kościółek postawić właśnie w Karkonoszach. Zresztą hrabinie von Reden możemy być wdzięczni także za piękny Park Krajobrazowy w pobliskim Bukowcu. W Kościółku Wang, warto się zatrzymać. Jeśli wędrujecie z dziećmi wejdźcie do środka i poszukajcie wśród rzeźb smoków, lwów i... twarzy wikingów.

Sudety_karkonosze_Karpacz_Wang

Kolejnym punktem na trasie jest Stara Polana (po 2,2 km). Niegdyś w tym miejscu zbudowane było Schronisko im. Bronka Czecha, do którego można było dojechać saniami. Było ośrodkiem sportów narciarskich. Spłonęło w latach sześćdziesiątych na skutek zaprószenia ognia. Jednak do dziś jest to miejsce z ławkami i stołami (idealne na przystanek), w którym rozchodzą się szlaki, w lewo można iść niebieskim do Schroniska Samotnia i Strzechy Akademickiej, na wprost zielonym nad Kocioł Wielkiego Stawu (szliśmy tędy zimą do Schroniska Lucni Bouda), a w prawo niebieskim na Pielgrzymy i Słonecznik.

Nieco dalej warto przystanąć przy Domku Myśliwskim (3,4 km trasy). Latem szlak prowadzi obok niego, pod Kotłem Małego Stawu, ale to miejsce jest nieprzejezdne dla wózka, więc jeśli zdecydowaliście się wędrować z wózkiem musicie pójść główną drogą dojazdową. Sam Domek Myśliwski to siedziba Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym odbywają się warsztaty edukacyjne, także dla turystów indywidualnych. Więcej informacji na stronie KPN :)

Dobrze, to teraz coś co zainteresuje wędrujących rodziców, czyli:

KARKONOSZE Z WÓZKIEM, NA SZLAKU Z MALUCHEM

Niebieski szlak do Samotni, rozpoczyna się w Karpaczu przy rondzie Biały Jar, ale my dołączyliśmy do niego przy Świątyni Wang, tuż przy bramie do Karkonoskiego Parku Narodowego. Niestety dużym minusem tej drogi jest jej popularność. W sezonie trudno o chwilę ciszy i samotności. Na drodze spotkacie zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i wytrawnych turystów... bo do Samotni po prostu trzeba pójść!

Karkonosze-z-wozkiem

Nie bójcie się chodzić w góry z dziećmi, one wynoszą z takiej wędrówki o wiele więcej niż myślicie: świeże powietrze, kontakt z naturą, ale przede wszystkim bliskość rodzica! Jeśli jesteście ciekawi co o górskich wyprawach z dziećmi myślą bardziej doświadczeni rodzice, koniecznie przeczytajcie ten materiał << Co małe dziecko wynosi z górskiej wędrówki (klik) >>.

Jeśli to Was pierwszy raz i macie obawy, że na szlaku nie ma odpowiedniej infrastruktury, na pewno znajdziecie kilka, mniej lub bardziej naturalnych miejsc do przewinięcia, czy nakarmienia dziecka. My zdecydowaliśmy się na totalną naturę. Myślę, że Sarze taki przewijak przypadł do gustu :), a kiedy zobaczy to zdjęcie za kilka lat będzie miała frajdę.

PRZEJEZDNA, ALE NIE IDEALNA TRASA W KARKONOSZACH DLA WÓZKA

Trasa wiedzie leśnym traktem, ale duża część jest brukowana. Wózek musi mieć duże koła, ale powiedzmy sobie szczerze: nie jest lekko. Z nieukrywanym zdziwieniem patrzyłam na mijane na szlaku wózki „parasolki” i turkoczące w nich dzieci. Ale to chyba tak samo jak z turystami, którzy wybierają się na szlak w klapkach. Można?! Można! ale z tym czy to wygodne i przede wszystkim bezpieczne można by już dyskutować.

My nad wózkiem myśleliśmy długo. O tyle ile, na gondolę zdecydowaliśmy się małą i typowo miejską. Wózek spacerowy musiał być zwrotny, mieć duże, pompowane koła, nadawać się do wyjazdów terenowych, małych przebieżek po parku, a przy tym nie być mega duży i ciężki. Wybór padł na Baby Jogger City Elite, jak na razie spełnia swoją rolę. W drodze na Samotnie sprawdzał się dobrze. Chociaż miejscami było ciężko. Brukowana droga dla trójkołowca nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niebieski szlak miejscami jest stromy, pchanie wózka jest dodatkowym treningiem nóg i rąk, ale większość drogi jest płaska. Trasa mimo, że brukowana, nie jest prosta, ma kocie łby przez co od czasu do czasu wózek zawieszał się na większych kamieniach i blokował koła.

Podsumowując jeśli pytacie nas, czy można dojść na Samotnię z wózkiem, odpowiadamy: MOŻNA, ale zdecydowanie bardziej polecamy w góry chustę lub nosidło. Jednak jeśli szukacie pięknej trasy z widokiem na góry w Karkonoszach na pierwszy raz i nie straszne są Wam kilometry to polecamy by wybrać się właśnie tu!

To co? Idziecie? 

<< Nie tylko latem. Nasza zimowa wyprawa w Karkonosze z dzieckiem >>

 << Góry z dzieckiem - Dlaczego trzeba wjechać wyciągiem na Śnieżkę >>

stopień trudności :

czas:

90 min. - 120 min.

typ transportu dzieci:

wózek, chusta/nosidło

droga:

brukowana, szutrowa, miejscami stroma

udogodnienia:

na 2,2 km trasy: Stara Polana (ruiny Schroniska im. Bronisława Czecha: wiata (możliwość schronienia się przed deszczem i wiatrem), ławki pod gołym niebem

na 3,4 km trasy: Domek Myśliwski (otwarty w określonych godzinach): toaleta

na 4,3 km trasy Schronisko Samotnia: możliwość schronienia się przed deszczem i wiatrem, bar, toalety

namiary w internecie:

www.kpnmab.pl/domek-mysliwski

www.samotnia.pl