Spis treści
Zupełnym przypadkiem odkryliśmy ścieżkę spacerową na Górze Gapy w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Dziś pokażemy Wam dlaczego warto odwiedzić to miejsce.
Góra Gapy ma 485 m n.p.m. i znajduje się pomiędzy Bobrem a ulicami Grunwaldzką i Podchorążych w Jeleniej Górze. Stanowi fragment wschodniego krańca Pogórza Izerskiego. Góra Gapy występuję także pod nazwą Kapturowa Góra, co stanowi tłumaczenie z języka niemieckiego (Kappenberg) i z pewnością może mieć związek z kształtem samej góry.
Nazwa Gapy została nadana górze w 1945 roku i może mieć związek z ludową nazwą gawronów, które upodobały sobie ta okolicę.
Niegdyś ta okolica była częstym terenem spacerowym dla mieszkańców miasta. Z czasem odeszła w zapomnienie, a nawet została oddzielona od Jeleniej Góry terenami wojskowymi. Dziś powoli wraca do łask i za sprawą prac wykonywanych przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze, odzyskuje swój charakter. Choć trzeba przyznać, że w porównaniu z archiwalnymi fotografiami wygląda bardziej dziko.
Góra Gapy – dlaczego warto ją odwiedzić?
POWÓD 1: PIĘKNIE PACHNĄCY LAS I CIEKAWE TRASY SPACEROWE
Góra Gapy porośnięta jest lasem świerkowym i bukowym, a okolica znana jest grzybów.
Na górze wytyczono ścieżkę i postawiono drogowskazy, które pozwalają na dotarcie do najładniejszych punktów widokowych. Jeśli chodzi o znalezienie skałek, to tu trzeba zdać się na swoją inwencję i orientację w terenie. Okolica jest jednak tak piękna, że warto się tutaj zgubić.
W XIX wieku po górze wytyczono pętlę, drogę księżniczki Charlotty (Charlottenweg). To samo imię nosiła też jedna z ławek na wzgórzu. Dziś po tej ławce, ani dziesiątkach innych nie ma niestety ani śladu.
Południową stroną stoku, równolegle do Bobru prowadzi leśna droga z Jeleniej Góry do Siedlęcina. Na starych mapach można znaleźć ją pod nazwą „Marktsteig”, czyli Rynkowa Ścieżka.
POWÓD 2: ZŁOTY WIDOK NA KOTLINĘ JELENIOGÓRSKĄ Z GÓRY GAPY
Już nas samym wstępie do lasu wita nas piękna panorama Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej wraz z otaczającymi ją pasmami górskimi. To miejsce bywa nazywane Złotym Widokiem. Niektórzy uważają, że roztacza się stąd jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. W XVII i XIX wieku było miejscem wielu plenerów malarskich,
Idąc dalej w las, warto odwiedzić kolejne punkty i osie widokowe
-
PROGI
Z punktu widokowego można podziwiać Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.
Sam punkt swą nazwę zawdzięcza skalnej formacji – Progom. Znajdziecie na niej poprowadzone ścieżki wspinaczkowe, ale na górę możecie też spokojnie wejść.
-
SOŚNIK
To najwyżej zlokalizowana forma skalna na Gapach. Szczytowa ambona ma 7 metrów wysokości i znajduje się na 474 m n.pm. Od strony północnej skała opada stromą, 12 metrową skałą. Na górze wytyczono punkt widokowy. Roztacza się stąd panorama na Jeżów Sudeckich, Jelenią Górę, część Gór Kaczawskich oraz Karkonosze.
Na Sośniku postawiono także tablicę panoramiczną, która pozwala zorientować się w otoczeniu.
-
CZYŻYNKI
Znajduje się na północnym stoku góry Gapy. W skład tej formacji skalnej wchodzą dwie baszty i jedna ambona o wysokości 15 metrów. Baszty mają 14 i 12 metrów.
Będąc na punkcie widokowym Czyżynki można usłyszeć huk wystrzałów, to położona nieopodal strzelnica wojskowa. Została wybudowana już na przełomie XIX i XX wieku jako strzelnica wojskowa dla Batalionu Strzelców.
Zobacz też! Punkty widokowe na Karkonosze
POWÓD 3: TRASY WSPINACZKOWE NA GÓRZE GAPY
Na stoku Góry Gapy oraz Borowego Jaru znajduje się około 50 skał o wysokości dochodzącej do 20 metrów. To dobre miejsce dla miłośników wspinaczki, ale także osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym sporcie.
Jako rodzice kilkulatek często poszukujemy fantazyjnych skałek, bo nie ma nic lepszego niż leśny plac zabaw podczas spaceru.
Z inicjatywy Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego oraz Urzędu Miasta Jelenia Góra na tutejszych skałach poprowadzono ponad 100 dróg wspinaczkowych. Wiele z nich wyposażono w atestowane punkty asekuracyjne.
GÓRA GAPY – JAK DOJŚĆ NA SZCZYT? GDZIE ZAPARKOWAĆ? ILE ZAJMUJE SPACER?
Jeśli chcesz dotrzeć na Górę Gapy trzeba kierować się na ulicę Podchorążych a następnie iść wzdłuż torów aż do pojawienia się drogowskazów na Złoty Widok i dalej kolejne punkty widokowe.
Zaparkować najlepiej przy ulicy Podchorążych lub Kadetów.
Zobacz! 11 miejsc, które warto odwiedzić w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru