Spis treści
- TRASA NA GÓRSKI SPACER Z WÓZKIEM ZE ŚWIERADOWA-ZDROJU
- CZY Z WÓZKIEM MOŻNA JECHAĆ KOLEJĄ GONDOLOWĄ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU?
- GDZIE MOŻNA IŚĆ Z WÓZKIEM Z GÓRNEJ STACJI KOLEI GONDOLOWEJ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU?
- GÓRY IZERSKIE TO IDEALNE MIEJSCE NA SPACER Z WÓZKIEM
- POWRÓT NIEBIESKIM SZLAKIEM DO ŚWIERADOWA-ZDROJU – UWAGA! BĘDZIE DOŚĆ STROMO!
Zastanawiasz się, czy wózek poradzi sobie w Górach Izerskich? Gdzie wybrać się na spacer z wózkiem w Świeradowie Zdrój? Czy trzeba ograniczać się wyłącznie do spacerów po Parku Zdrojowym? Absolutnie nie! Podpowiadamy jak uatrakcyjnić sobie pobyt i wyruszyć na górską wędrówkę, nawet z wózkiem! Będzie izerski las, piękne widoki, świeże powietrze i … jagody, jeśli wybierzecie się tam jesienią.
Górski spacer z wózkiem w Świeradowie-Zdroju? Tak, to możliwe! Pokażemy Ci co, gdzie i jak.
TRASA NA GÓRSKI SPACER Z WÓZKIEM ZE ŚWIERADOWA-ZDROJU
Poniżej opis z naszego spaceru z wózkiem w Świeradowie-Zdroju. Szliśmy od górnej stacji kolei gondolowej w Świeradowie-Zdroju do Łąki Izerskiej i ponownie do Świeradowa-Zdroju. Z Łąki Izerskiej moglibyśmy pójść spokojnie aż do Jakuszyc (zahaczając o naleśniki w Chatce Górzystów), jednak nam nie starczyło tym razem czasu.
CZY Z WÓZKIEM MOŻNA JECHAĆ KOLEJĄ GONDOLOWĄ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU?
Wyruszyliśmy koleją gondolową SKI&SUN Świeradów. W wagonikach mieści się 8 osób, bez problemu można wchodzić tu z wózkiem dziecięcym, czy z rowerami. Dolna stacja wyciągu mieści się na wysokości 671 metrów npm., a górna – 1060 metrów npm. Pokonanie tego przewyższenia zajmuje około 8 minut. Trasa prowadzi ponad drzewami, a także stokiem narciarskim i drogą rowerową.
Przy górnej stacji wyciągu czekają na nas przepiękne widoki na Świeradów-Zdrój, a także Schronisko na Stogu Izerskim. Tu można napić się kawy z widokiem na Świeradów, albo zjeść pyszny obiad. Nam jednak marzyły się naleśniki w Chatce Górzystów, więc wyruszyliśmy dalej.
GDZIE MOŻNA IŚĆ Z WÓZKIEM Z GÓRNEJ STACJI KOLEI GONDOLOWEJ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU?
Asfaltową drogą, którą prowadzi zielony szlak zeszliśmy kilometr w dół w stronę Czerniawy-Zdrój. Pięknie pachnący las, a wokół… setki (tysięcy) jagodowych krzaczków. Nasza Sara była wniebowzięta. Stwierdziła, że jagódki są lepsze od słodyczy. Szkoda tylko, że nie dały jej takiego powera jak sok z gumi-jagód, bo część trasy pokonała na doczepkę w wózku siostry.
Na rozdrożu, gdzie zielony szlak skręca ostro w prawo, w stronę Czerniawy-Zdrój, my skręciliśmy w lewo w asfaltową drogę rowerową i szlak dla nart biegowych. Długie i miejscami strome podejście może zmęczyć, ale nam dostarczyło pięknych widoków, świeżego powietrza i… jagodowych przygód. Nasze tempo było „zawrotne”, ale nie dlatego, że nie mieliśmy sił. Po prostu nie mogliśmy odciągnąć dziecka od nowego zajęcia.
Po kolejnym kilometrze dotarliśmy do „Łącznika”, omijając tym samym szczyt Stogu Izerskiego. Wciąż byliśmy na wysokości ponad 1 tys. m npm. Tu skończył się asfalt i zaczął szutr, a miejscami kamienista ścieżka. Droga jest jednak przejezdna dla wózków. Oczywiście, nie ryzykowalibyśmy i nie przychodzilibyśmy tu z lekkimi wózkami typu „parasolka”, ani z wózkami typowo miejskimi na małych kółeczkach. Nasz Thule Sleek (przeczytaj recenzje tego podwójnego wózka), który jest wózkiem miejskim, ale nadaje się także w terenie poradził sobie na medal.
Dzięki temu przejściu ominęliśmy podejście przez Stóg Izerski, które jest dość kamieniste i trudne dla wózków.
GÓRY IZERSKIE TO IDEALNE MIEJSCE NA SPACER Z WÓZKIEM
O dziwo (była piękna pogoda i ostatni weekend wakacji), od Łącznika do Polany Izerskiej praktycznie nie spotkaliśmy innych ludzi! Tak jakby wszyscy zatrzymali się na Łączniku. Kolejny etap to 4 km po całkiem prostej drodze czerwonym szlakiem przez las do Polany Izerskiej.
Na Polanie Izerskiej była leśna osada, ale nie przetrwała zawieruchy związanej z wysiedleniem po II WŚ, podobnie zresztą jak osada Gross Iser, o której już pisaliśmy na blogu, o tu.
POWRÓT NIEBIESKIM SZLAKIEM DO ŚWIERADOWA-ZDROJU – UWAGA! BĘDZIE DOŚĆ STROMO!
Odpoczęliśmy na polanie i stwierdziliśmy, że jest już za późno na to, by iść dalej do Chatki Górzystów (w dwie strony to 6 km) więc postanowiliśmy sprawdzić jeszcze niebieski szlak wiodący do samego Świeradowa. Nie szliśmy jednak nim w całości, bo zdecydowaliśmy się po prostu na asfaltową drogę rowerową i … było ciężko. Bardzo stromo w dół. Za to widoki – mega!
Cały górski spacer z wózkiem w Świeradowie-Zdroju to ok. 11 km, przy czym pamiętajcie, że skorzystaliśmy z wyciągu w jedną stronę. Trasę można zrobić też odwrotnie, wtedy unikniemy ostrego zejścia, ale musimy liczyć się z dość trudnym początkiem :)
<< 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O GÓRACH IZERSKICH >>
Chcesz przeczytać więcej o Górach Izerskich? Koniecznie sprawdź inne nasze artykuły:
- Szukamy drogi mlecznej w Izerskim Parku Ciemnego Nieba oraz o tym jak z wózkiem przeszliśmy z Jakuszyc do Chatki Górzystów
- Góry z wózkiem – leśny spacer z Jakuszyc do Schroniska Orle
- Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – łatwy szlak dla rodzin z dziećmi
- Izery i Stóg Izerski zimą – Góry Izerskie od strony Świeradowa Zdrój
- Biegi górskie, o tym jak Jacek przebiegł swój pierwszy górski półmaraton, właśnie w Izerach
- Biegówki z dzieckiem: widok na Szrenicę i Wysoką Kopę z Górnego Duktu w okolicy Jakuszyc
- Biegówki z dzieckiem: z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle, nasze pierwsze kroki na biegówkach