Spis treści
- JAK DOJŚĆ DO GWARKOWEJ PERCI Z POKRZYWNEJ?
- CZY ZIMA TO DOBRA PORA ROKU NA WYCIECZKĘ NA GWARKOWĄ PERĆ?
- JAK NAJKRÓCEJ DOJŚĆ DO GWARKOWEJ PERCI? ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA „DOLINĄ BYSTREGO POTOKU NA BISKUPIĄ KOPĘ”
- 9 CIEKAWOSTEK O GWARKOWEJ PERCI
- GWARKOWA PERĆ W SKRÓCIE
- SZUKASZ INNYCH INSPIRACJI W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM? ZOBACZ CO PROPONUJEMY
- WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Słyszeliście o Gwarkowej Perci w Górach Opawskich? To jedyna perć w Sudetach. Jednak w przeciwieństwie do skalnych ścieżek w wyższych partach gór, nie zawdzięczamy jej owcom i pasterzom, a gwarkom, czyli górnikom. To właśnie oni, w okolicy Jarnołtówka, wydobywali łupek tworząc dość spory kamieniołom, który dziś jest atrakcją turystyczną. Zobacz jak dojść do Gwarkowej Perci z dziećmi. Czy bezpiecznie jest robić to zimą?
Gwarkowa Perć, to był nasz pierwszy cel podczas rodzinnego odkrywania Gór Opawskich.
Pojechaliśmy na weekend do Hotelu Dębowy Dwór, który w czasie ferii zimowych ma bardzo dobrą ofertę dla rodzin z dziećmi (kliknij i zobacz ofertę*). Pierwszy raz odwiedziliśmy to miejsce podczas wycieczki szlakiem kulinarnym „Opolski Bifyj”. Hotelowa restauracja znajduje się na szlaku, oferując najwyższej jakości specjały kuchni regionalnej. To właśnie m.in. one ponownie przywiodły nas w te okolice.

Kiedy wyszaleliśmy się już na małpim gaju, w basenie, oraz skorzystaliśmy ze spa, ruszyliśmy na szlak!
JAK DOJŚĆ DO GWARKOWEJ PERCI Z POKRZYWNEJ?
Z Hotelu Dębowy Dwór w Pokrzywnej do Gwarkowej Perci mieliśmy 3,6 km w jedną stronę. Według mapy taka trasa powinna zająć około 72 minuty. Nam w warunkach zimowych i z dwójką kilkulatek wycieczka w dwie strony zajęła 180 minut (3 h, wyruszuliśmy o 12.30, a w hotelu byliśmy o 15.30).
Wędrowaliśmy niebieskim szlakiem, który jest nazywany także Szlakiem Przełomu Złotego Potoku.
Wystartowaliśmy z Dębowego Wzgórza w Pokrzywnej. Po drodze pokonaliśmy Złoty Potok przechodząc obok Parku Zaginione Miasto Rossnau, przy którym znajduje się parking. Dalej wędrowaliśmy Doliną Złotego Potoku, by w pewnym momencie skręcić w Dolinę Bystrego Potoku, której dnem poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza, a zimą trasy narciarstwa biegowego.
Tuż przy naszym wejściu do Doliny Bystrego Potoku, na dużej polanie rekreacyjnej z ławkami oraz miejscem na ognisko, znajduje się kaplica polowa i kilka wiat, w których można schronić się przed wiatrem, śniegiem i deszczem.
Z ciekawych punktów po drodze warto zwrócić uwagę na pozostałość po skoczni narciarskiej, która powstała w Dolinie Bystrego Potoku w 1931 roku. Funkcjonowała do 1947 roku. Sama skocznia dziś nie wygląda imponująco, ale jeśli będziecie wędrować zimą, kiedy na trasie będzie więcej śniegu, wydaje się być dobrym miejscem na zjazdy na sanki, czy jabłuszka.
CZY ZIMA TO DOBRA PORA ROKU NA WYCIECZKĘ NA GWARKOWĄ PERĆ?
Samo dojście do Gwarkowej Perci zarówno od naszego hotelu w Pokrzywnej, czy bliższych parkingów przy wejściu do doliny, jest bardzo proste. Idealnie nadaje się na spokojną rodzinną wędrówkę, tym bardziej, że na trasie znajduje się też dobre miejsce na ognisko! Na naszej drodze mieliśmy tylko dwa krótkie, dość strome zejścia. Przez większość czasu szliśmy leśną aleją i szutrową drogą Doliną Bystrego Potok.
Potok słynie z krystalicznie czystej wody, w którym spotkać można m.in. pstrąga potokowego.
Sytuacja zmienia się przy dojściu do Gwarkowej Perci, czyli terenu kamieniołomu. Tu niebieski szlak, którym można pójść dalej do Piekiełka (drugi kamieniołom) i Jarnołtówka, a odbijając po kilkuset metrach w żółty na Biskupią Kopę, wije się wśród skał.
Na krótkim odcinku mamy do pokonania kilkanaście metrów przewyższenia wzwyż po stromym zboczu, w pewnym momencie po skalnej grzędzie. Maluchy potrzebują asekuracji. Po kilkudziesięciu metrach takiego spaceru docieramy do celu naszej wycieczki, czyli pionowej ściany kamieniołomu, przy której postawiono kilkunastometrową drabinę. To właśnie nią prowadzi szlak! Tuż obok znajduje się też możliwość obejścia drabiny tzw. zakosami (nie próbowaliśmy, bo było dość dużo śniegu i lodu).
Podczas naszej wycieczki na trasie był mokry i twardy śnieg. Nie było jednak ślisko, więc bez problemu udało nam się dojść do tego miejsca. Gdyby jednak warunki były gorsze, podejście do słynnej drabiny byłoby zdecydowanie trudniejsze. Sama drabina podczas naszej wycieczki w styczniu 2023 była dość mocno oblodzona, szczególnie na poręczach, co znacznie utrudniłoby bezpieczną wędrówkę z dziećmi, dlatego tym razem w tym miejscu zakończyliśmy naszą podróż.
Warto uważać nie tylko zimą, na podejściu może być ślisko, szczególnie po dużych opadach deszczu!
JAK NAJKRÓCEJ DOJŚĆ DO GWARKOWEJ PERCI? ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA „DOLINĄ BYSTREGO POTOKU NA BISKUPIĄ KOPĘ”
Najkrótsza trasa na Gwarkową Perć prowadzi z parkingu w Pokrzywnej przy Dolinie Bystrego Potoku. Znajdziecie tu spory bezpłatny parking. Żeby dojść do Gwarkowej Perci, musicie kierować się zielonymi znakami ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę”. Jeśli będziecie chcieli wejść na teren wyrobiska, przy drogowskazie „Gwarkowa Perć” trzeba odbić w prawo w niebieski szlak. Po niespełna kilkudziesięciu metrach stromego podejścia będziecie na miejscu.
Trasa z parkingu w Pokrzywnej do Gwarkowej Perci to 1,2 km, co powinno zająć około 30 minut (zimą trochę więcej). Latem ta ścieżka świetnie sprawdzi się na wycieczki z wózkiem.
Cała Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę” ma 5,9 km. Przez pewien odcinek prowadzi razem z niebieskim szlakiem, który w pewnym momencie odbija na Gwarkową Perć, a na ostatnim odcinku z żółtym szlakiem z Jarnołtówka. Ścieżka od Pokrzywnej na Biskupią Kopę ma 569 m przewyższenia, cały czas łagodnie prowadzi pod górę. Tym razem niestety nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, warunki pogodowe nie były najlepsze, a nasze córki nie miały ochoty na co najmniej 5-godzinną wędrówkę, więc… na Biskupią Kopę wybraliśmy krótszą drogę (zobacz, którym szlakiem weszliśmy!).
9 CIEKAWOSTEK O GWARKOWEJ PERCI
- Gwarkowa Perć znajduje się na wysokości 430 m n.p.m. na zboczu Góry Bukowej w Górach Opawskich.
2. Eksploatacja łupka fyllitowego (potocznie znanego jako łupek dachówkowy) prowadzona była metodą odkrywkową. Górnicy warstwowo wcinali się w zbocza góry, w efekcie tworząc półki skalne tzw. ambony.
3. Prace w kamieniołomie trwały od 1820 do 1938 roku. Dziś nieczynne już wyrobisko ma powierzchnię 1200 m2.
4. W niektórych miejscach skały mają 50 metrów wysokości.
5. Odsłonięte skały, to świetna możliwość na zaobserwowanie zjawisk tektonicznych.
6. Drabina, która umożliwia pokonanie niemal pionowej ściany kamieniołomu na niebieskim szlaku ma 35 stopni i 11 metrów wysokości.
7. Przejście nazywane jest „żelazną drogą” a przez wiele osób uznawane jest za jedyną sudecką via feratta.
8. W sąsiedztwie Gwarkowej Perci znajduje się stara sztolnia, w której dziś mieszkają nietoperze m.in. podkowiec mały i nocek duży, a kiedyś wydobywano tam złoto. Wejście jest zakratowane.
9. Perć oznacza ścieżkę wśród skał, a przydomek „Gwarkowa” to zasługa górników, którzy stworzyli to miejsce.
GWARKOWA PERĆ W SKRÓCIE
- Najkrótsza trasa prowadzi ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą Doliną Bystrego Potoku. Ma 1,2 km w jedną stronę, co przy dobrych warunkach powinno zająć około 30 minut.
- Do Gwarkowej Perci można dojść także od strony Jarnołtówka. Wtedy trasa w jedną stronę ma 2 km (ok. 41 minut) i do wyrobiska docieramy od górnej części drabiny. Dlatego zimą sugeruję jednak wybranie trasy z Pokrzywnej.
- Wejście na teren Gwarkowej Perci jest bezpłatne i dostępne o każdej porze roku. Warto jednak uważać podczas wycieczki w deszczowe dni oraz zimą (podejście może być śliskie).
SZUKASZ INNYCH INSPIRACJI W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM? ZOBACZ CO PROPONUJEMY
Gwarkowa Perć to było nasze pierwsze spotkanie z Górami Opawskimi. Jednak to nie wszystko, co zobaczyliśmy w województwie opolskim:
- Szlakiem kulinarnym „Opolski Bifyj” – zobacz najsmaczniejsze restauracje w regionie!
- Co zobaczyć w Opolu?
- Zamek w Mosznej
- Najkrótszy szlak na Biskupią Kopę
- Wieża widokowa na Granicznym Wierchu
WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Prowadzimy dla Was tego bloga już ponad 6 lat!!! Znajdziecie tu wiele inspiracji na bliskie i dalekie wycieczki.
Obiecujemy wypić gdzieś na szlaku podczas zbierania materiałów do nowych wpisów.