Spis treści
- SZWEDZKIE SKAŁY – NIECO ZAPOMNIANE MIEJSCE W KARKONOSZACH
- JAK DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY Z BOROWIC?
- LEŚNĄ ŚCIEŻKĄ Z BOROWIC PRZEZ DOLINĘ PIĘCIU POTOKÓW
- TARAS WIDOKOWY NA SZWEDZKICH SKAŁACH – CZY JEST BEZPIECZNIE?
- KASKAD MYI
- DROGA CHOMONTOWA I DROGA SUDECKA
- CO ZOBACZYĆ W BOROWICACH?
- JAK NAJSZYBCIEJ DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY?
- JAK DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY Z KARPACZA?
- WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Karkonosze to nie tylko Śnieżka, Kocioł Małego Stawu, Pielgrzymy czy Słonecznik. Dziś pokażę Wam nieco zapomniane miejsce w tym paśmie górskim. Mowa o Szwedzkich Skałach w Dolinie Myi w Borowicach. To najwyższy ostaniec skalny w polskich Karkonoszach. Można dotrzeć tu przyjemną ścieżką z Borowic, ale też z Karpacza.
SZWEDZKIE SKAŁY – NIECO ZAPOMNIANE MIEJSCE W KARKONOSZACH
Szwedzkie Skały to okazałe granitowe ostańce znajdujące się w górnej części dolinie Myi na wysokości 880 m n.p.m. Leżą na północno-wschodnim stoku Śląskiego Grzbietu, kilka kilometrów od Borowic. Ich nazwa prawdopodobnie pochodzi od oddziału Szwedów, który trafił w te okolice podczas wojny trzydziestoletniej. Niektórzy twierdzą zaś, że to kwestia podobieństwa krajobrazu do szwedzkiego. Kiedyś bowiem skały nazywały się „Thumpsa Felsen, Tompsah Felsen, Tumpsafels, Tumpsahütte”, czyli „Skały Chaty Tumpsy” na część leśniczego Tomasza Seligera, który wybudował tu schron.
Na Szwedzkie Skały składają się dwa 30 m bastiony zbudowane z granitu karkonoskiego. Dla porównania Słonecznik ma „zaledwie” 12,5m, a Pielgrzymy 25 m. Są to zatem najwyższe skały w Karkonoszach!
Z góry roztacza się piękny widok na Śląski Grzbiet. Widać m.in. Słonecznik. Warto spojrzeć też w dół, w stronę przepaści i szumiącego potoku Myi (jeśli nie macie lęku wysokości i warunku na to pozwolą).
Szwedzkie Skały są miejscem do wspinaczki skałkowej.
JAK DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY Z BOROWIC?
Do skał nie został poprowadzony szlak turystyczny, ale traficie tu bez problemu, bo sieć dróg leśnych i ścieżek jest bardzo gęsta.
Planując wycieczkę w te okolicę warto wiedzieć, że w okolicy zauważono sokoły wędrowne. W związku z tym lepiej nie planować wycieczek na Szwedzkie Skały w okresie kwiecień-czerwiec żeby nie przeszkadzać w gniazdowaniu tych ptaków.
Oczywiście, spójrzcie najpierw na mapę, żeby zorientować się, jak musicie się kierować. Choć bardzo lubimy mapa-turystyczna.pl, w tym przypadku polecam wam mapy.cz, bo są dokładniejsze i zaznaczono na nich nawet najmniejszą ścieżkę.
Przeszliśmy dwie ze ścieżek, wytyczając około 6 km pętlę spacerową.
LEŚNĄ ŚCIEŻKĄ Z BOROWIC PRZEZ DOLINĘ PIĘCIU POTOKÓW
Nasza trasa w górę, to leśna ścieżka z Borowic: około 2,2 km i 225 m przewyższenia. Nam, z dwójką kilkulatek, zajęło to ok. 1,5 h. Droga nie jest wymagająca, choć pojawiają się kamienie i mokre odcinki. Absolutnie nie nadaje się dla wózka dziecięcego.
Kilkadziesiąt metrów od zabudowań Borowic wchodzimy do pięknego lasu. Przez długi czas droga jest w miarę płaska.
Później ścieżka zaczyna coraz bardziej stromo kierować się w górę. To, co mnie zachwyciło to fakt, że jest bardzo różnorodna.
Moim dziewczynkom najbardziej spodobało się przejście przez potok Granicznik. To jeden z pięciu potoków, które przepływają przez Borowice, przez tzw. Dolinę Pięciu Potoków.
Po drodze znaleźliśmy kamień datowany na 1869 roku (przynajmniej tak nam się udało odczytać;) – z pewnością to właśnie wtedy to miejsce było najpopularniejsze.
Szwedzkie Skały leżą poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, więc możecie bez obaw poruszać się po ścieżkach, ale też z nich schodzić.
TARAS WIDOKOWY NA SZWEDZKICH SKAŁACH – CZY JEST BEZPIECZNIE?
Żeby dojść do Szwedzkich Skał trzeba w pewnym momencie odbić w prawo, w wąską ścieżkę pomiędzy gęstymi świerkami. Początkowo przegapiliśmy to zejście, więc trochę nadłożyliśmy drogi. Dlatego wypatrujcie takiej zielonej „furtki”.
Szwedzkie Skały wyglądają przepięknie. Robią wrażenie. Można na nie wejść i jeszcze bardziej zachwycić się widokiem, który co prawda jest dość ograniczony, ale i tak robi wrażenie.
Przy czym! Nie jest to miejsce z infrastrukturą, więc nie ma żadnych ławeczek ani balustrad. Trzeba mieć się na baczności.
KASKAD MYI
Powrót zaplanowaliśmy inną drogą. Chcieliśmy sprawdzić łatwiejsze podejście tzw. Drogą Chomontową. Jeśli ktoś chciałby dotrzeć na Szwedzkie Skały jak najszybciej, to właśnie tędy. Należy zaparkować auto przy Drodze Sudeckiej, w obie strony tą samą drogą to zaledwie 4 km.
Droga Chomontowa to leśna droga na zboczach Śląskiego Grzbietu nazwana tak przez miejscowych leśników. To właśnie tędy wozy z końmi w chomontach zwoziły karkonoskie drewno. Droga ma około 5,5 km i prowadzi od Karpacza Górnego, aż do Drogi Sudeckiej w Borowicach.
My pokonaliśmy jej niespełna 2 km odcinek zachwycając się pięknymi widokami na Kotlinę Jeleniogórską. Znaleźliśmy przy niej małą atrakcję w postaci strumienia i potoku Myi, która utworzyła w lesie małą kaskadę i lodospad.
Jeśli nie znacie tego potoku, koniecznie wybierzcie się do Przesieki, gdzie prócz znanego i pięknego wodospadu Podgórnej, Myja tworzy niezwykle malownicze kaskady. Zobacz wpis.
DROGA CHOMONTOWA I DROGA SUDECKA
Drogą Chomontową docieramy do Drogi Sudeckiej. To niedokończona górska droga, która miała połączyć Borowice z Przełęczą Karkonoską. Drogę budowali polscy więźniowie oraz francuscy i radzieccy jeńcy wojenni.
My tym razem skręcamy w prawo, w stronę Borowic. Jednak gdybyśmy poszli w lewo, kilka kilometrów dalej znajduje się cmentarz więźniów obozu w Borowicach z lat 1939-1943. Początkowo był on obozem pracy, a później obozem jenieckim. Liczbę ofiar, które zginęły podczas budowy drogi ocenia się na około 600.
Choć miejsce smutne i skłaniające do refleksji, to trzeba przyznać, że bardzo piękne, szczególnie zimą. Na wjeździe na ten odcinek drogi znajduje się znak zakazu, więc nie powinny poruszać się tędy żadne pojazdy.
CO ZOBACZYĆ W BOROWICACH?
Borowice to mała karkonoska miejscowość położona pomiędzy Karpaczem, Sosnówką a Przesieka. Ich główną atrakcją, oczywiście prócz położenia i pięknych szlaków, jest Kalevala, fińska wioska w Karkonoszach.
Przeczytaj nasz wpis o Kalevali (klik)!!!
My tym razem nie zwiedzaliśmy, bo już dość dobrze znamy to miejsce, ale zatrzymaliśmy się na chwilę na tutejszym ryneczku (otwarty w weekendy), żeby kupić jakąś ciepłą przekąskę (ziemniaczki z kefirem).
JAK NAJSZYBCIEJ DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY?
Pętle naszego spaceru mogłaś zobaczyć powyżej. O tu:
Jeśli zależy Ci na tym, by dotrzeć do Szwedzkich Skał jak najszybciej, wystartuj na Drodze Sudeckiej i wracają tą sama drogą:
JAK DOJŚĆ NA SZWEDZKIE SKAŁY Z KARPACZA?
WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Prowadzimy dla Was tego bloga już prawie 6 lat!!! Znajdziecie tu wiele inspiracji na bliskie i dalekie wycieczki.
Możesz nas wesprzeć kwotą już od 5 zł. Każda złotówka, to cegiełka do rozwoju materiałów na blogu, których jest tu już kilkaset!
Obiecujemy wypić gdzieś na szlaku podczas zbierania materiałów do nowych wpisów.
DZIĘKUJEMY :)
Źródla: Ciekawostki na temat Karkonoszy znajduję w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów pod redakcją Marka Staffa