Spis treści
Jesień. Poranki są już chłodne, a wieczorem bez ciepłej bluzy nie ma co iść na spacer. Nie w głowie nam już wodne szaleństwo, ale nie pogardzimy leśnym spacerem, czy jesiennymi górami. Podpowiadamy 10 miejsc, które warto odwiedzić tej jesieni i zdradzamy nasze plany na nadchodzące miesiące.
Właśnie dziś, 23.09 oficjalnie rozpoczęła się jesień. Mimo że w naszych sercach jeszcze tli się lato, bo wróciliśmy właśnie z weekendu nad morzem, którego w żadnym wypadku nie można nazwać jesiennym. Były długie spacery brzegiem Bałtyku. Kąpiele w wodzie. Opalanie się na piaszczystych plażach. I wieczorne ognisko. Lato na całego. We wrześniu!
Nie da się jednak ukryć… że to już końcówka ciepłych dni. A w tym roku wyjątkowo napawa mnie to ogromną nostalgią.
Bo o tyle, ile wakacyjne miesiące niemal zawsze spędzaliśmy w Polsce, to ciszej lub głośniej planowaliśmy ucieczkę przed jesienną słotą, albo przed zimą na południe. Do słonecznej Fujairah, na Wyspy Kanaryjskie, czy tak jak zrobiliśmy w ostatnim roku, do Azji. W tym roku też miała być Azja. Marzyliśmy o tym, że w grudniu 2020 zamiast walczyć z wiatrem i zimnem, będziemy uciekać przed palącym słońcem. Popijać wodę z kokosa, zajadając padthai’a lub mango sticky rice i raz po raz odpowiadać Sarze „tak, zaraz wejdziemy posnorkować”. Jak będzie? Czy się uda? Nikt tego nie wie. Choć coraz bardziej dopuszczamy do siebie myśli, że na dalekie podróże będziemy musieli jeszcze poczekać.
NA SZCZĘŚCIE JESIEŃ W POLSCE JEST NAJPIĘKNIEJSZA
A tymczasem czeka nas Złota Polska Jesień i z tej okazji wybraliśmy dla Was 10 kierunków na weekendowe wypady. Jak macie blisko, to może i być na jeden dzień:)
GDZIE WYJECHAĆ JESIENIĄ? W GÓRY
To, że „jesienią góry są najszczersze” to nie tylko wers piosenki śpiewanej przy ognisku. To oczywista oczywistość. Jesienne góry przyjmują zupełnie inne oblicze. Drzewa mienią się dziesiątkami barw, liście opadają tworząc barwne dywany. Łagodne słońce i pojawiająca się mgła podkreśla ich wyjątkowość przyrody. To samo miejsce odwiedzone latem i jesienią wygląda zupełnie inaczej.
-
KARKONOSZE (Dolny Śląsk)
Nasze miejsce na ziemi, które będziemy polecać zawsze i wszędzie. Jesienne Karkonosze zapraszają na swoje szlaki. Wreszcie w spokoju można wejść na Śnieżkę. Najlepiej drogą przez Kocioł Małego Stawu i Samotnię. Letni tłum już dawno zszedł lub zjechał wyciągiem z Kopy i na rok zapomniał o górskich wędrówkach. Teraz jest ciszej. Spokojniej. Prawdziwiej.
Zobacz! Śnieżka wyciągiem przez Kopę na pierwszy raz
Zobacz! Szlak na Ścieżkę przez Kocioł Małego Stawu i Schronisko Samotnia
Zobacz! Wszystkie atrakcje w Karpaczu
Jeśli jednak szukacie czegoś mniej oczywistego, to polecam Ścieżkę nad Reglami, którą przeszliśmy latem. Kilka pięknych odcinków z noclegiem w schronisku. Po drodze Pielgrzymy, piękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską, bliskość górnego regla Karkonoszy i piętro subalpejskie nad nami, Kocioł Jagniątkowski, Śnieżne Kotły.
Zobacz! Ścieżka nad reglami – najpiękniejszy szlak w Karkonoszach
Jak się ubrać?
-
GÓRY IZERSKIE (Dolny Śląsk)
Góry Izerskie najlepiej odwiedzić jesienią, by nad Izerą pospacerować wśród torfowisk. Przysiąść na kamieniu. Poczuć jesień pełną piersią. Wędrować od Jakuszyc przez Orle i Łąkę Izerską, aż do Świeradowa-Zdroju. Po drodze napić się ciepłej herbaty w dawnej osadzie i hucie szkła, gdzie dziś mieści się Schronisko Orle, czy zjeść naleśniki z jagodami w Chatce Górzystów.
Poczuć magię gór i luksus bycia tu właśnie jesienią.
A najlepiej, to będąc w Górach Izerskich spojrzeć do góry. Nocą. Na Izerski Park Ciemnego Nieba. Właśnie dlatego dwa lata temu w listopadzie pojechaliśmy na weekend do Schroniska Orle. Nie zawiedliśmy się. Niebo było obłędne!
Zobacz! Izerski Park Ciemnego nieba, czyli dlaczego nocowaliśmy w schronisku Orle
Zobacz! Izerski spacer z Jakuszyc do Chatki Górzystów
-
RUDAWY JANOWICKIE (Dolny Śląsk)
Jeśli jednak ktoś pytałby mnie z jakim sudeckim pasmem górskim kojarzy mi się jesień, odpowiedziałabym bez wahania, że z Rudawami Janowickimi. Spacer wśród kolorowych liści z Janowic Wielkich do Zamku Bolczów, to kwintesencja jesieni. Szczególnie jeśli wybierzecie się tu w piękny, słoneczny dzień.
Jeśli mało Wam koloru, możecie wybrać się też na Kolorowe Jeziorka, by sprawdzić jak wyglądają przeglądające się w kolorowych wodach kolorowe drzewa. Czy natura zbytnio nas nie rozpuszcza tą feerią barw?
Zobacz! Jak dojść na Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich?
Zobacz! Jak zdobyć Zamek Bolczów? Gdzie znajduje się Skalny Most, Piec i Starościńskie Skały?
Zobacz! Cud Rudaw Janowickich – Starościńskie Skały
-
BESKID ŚLĄSKI (Śląsk)
Barania Góra zauroczyła nas latem. Jestem przekonana, że jesienią wygląda jeszcze piękniej. Kiedy lasy przywdziewają niecodziennych, intensywnych barw, a trawy na szczycie Baraniej Góry tańczą na wietrze jakby cieszyły się ostatnimi słonecznymi dniami.
Zobacz! Wekendowa wyprawa na Baranią Górę – zobacz jak wejść i gdzie nocować?
GDZIE WYJECHAĆ JESIENIĄ? MORZE, JEZIORA I RZEKI
-
LUBNIEWICE (lubuskie)
Lubuskie zauroczyło nas rok temu. Pokochaliśmy te gęste lasy, które kryją wiele tajemnic i pięknych miejsc. To właśnie w nich leży niemal 600 jezior! Wśród nich jezioro Lubiąż, Lubniewsko i Krajnik położone tuż przy Lubniewicach. To właśnie ta miejscowość zauroczyła Michalinę Wisłocką. Jeśli lubicie klimat małych przepięknie położonych miasteczek, to na pewno Wam się spodoba.
A jeśli wolicie przyrodę, to koniecznie wybierzcie się na rowerową wyprawę po Uroczysku Lubniewsko. Tamtejsze lasy jesienią muszą wyglądać obłędnie!
Zobacz! Uroczysko Lubniewsko co zobaczyć?
-
ŁĘKNICA I ŁUK MUŻAKOWA (lubuskie)
Zdecydowanie najpiękniejsze i najciekawsze parki krajobrazowe jakie widzieliśmy w Polsce. W Parku Mużakowskim, leżącym po dwóch stronach granicznej Nysy Łużyckiej, zobaczysz arcydzieło sztuki ogrodniczej, wielkie dzieło księcia Pucklera. Przepiękne osie widokowe. Długie parkowe aleje i niezwykle pięknie wyglądający Zamek Księcia Pucklera odbijający się w wodach stawu.
Tuż obok, po drugiej stronie Łęknicy, znajduje się Światowy Geopark Unesco z jedynym w Polsce Kolorowym Pojezierzem. Tu woda mieni się dziesiątką barw, a spacer wśród pokopalnianych zbiorników dostarczy Ci wielu wrażeń estetycznych.
Zobacz! Światowy Geopark Unesco – co to za miejsce? Jak dojechać? Czy warto?
-
ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY (łódzkie)
Cisza. Spokój. Piękna jesień i leniwie płynąca Warta. W cieplejsze dni można spływać po niej także jesienią. My płynęliśmy pod koniec kwietnia. W deszczu.
Gęste lasy pełne grzybów i kolorowych liści. Kapliczki przy drodze i krowy pasące się na przyrzecznych pastwiskach. A jeśli głębiej poszukamy, to także wapienne ostańce i jaskinie w Rezerwacie Przyrody Węże, na Górze św. Genowefy. Sielanka.
Zobacz! Co zobaczyć w Załęczańskim Parku Krajobrazowym i gdzie się zatrzymać?
-
MIĘDZYZDROJE – WOLIŃSKI PARK NARODOWY (zachodniopomorskie)
Co by nie mówić, woda w Bałtyku jest zimna niezależnie od pory roku. A nie każdy z nas lubi spędzać czas całymi dniami wylegując się na plaży. Może by zatem przełamać wycieczkową rutynę i pojechać na przedłużony weekend właśnie nad morze?
Polecamy Międzyzdroje. Długie spacery brzegiem morza aż do Wisełki pod wysokim na niemal 90 metrów klifem. W cieniu punktów widokowych – Kawczej Góry z długimi schodami z plaży (otwarte po remoncie na początku sierpnia), Wzgórza Gosań (najpiękniejszy widok, polecam, choć nie da się wejść z plaży). Spacer po bukowych lasach do Żubrowiska w Wolińskim Parku Narodowym.
Na tych, którzy wolą „miejskie” atrakcje czeka Aleja Gwiazd, molo w Międzyzdrojach i zabytkowe wille w Międzyzdrojach. Jest też coś dla amatorów dalszych podróży – Bałtycki Park Miniatur, w którym w zaledwie 45 minut będziesz miał szansę na zobaczenie najpiękniejszych zabytków krajów nadbałtyckich.
GDZIE WYJECHAĆ JESIENIĄ? CITYBREAKE
-
TORUŃ
Toruń, to idealne miasto na każdą porę roku. Przepiękne kamienice mienią się różnymi kolorami i w promieniach słońca odsłaniając niuanse ozdobnych fasad. Zaułki i malownicze uliczki aż proszą się o nieśpieszne jesienne spacery.
A mnogość atrakcji pod dachem – daje schronienie na wypadek gorszej pogody. Są dwa muzea toruńskich pierników, Planetarium, Młyn Wiedzy, czy choćby Muzeum Historii Miasta.
Zobacz! Jak zwiedzać Toruń, plan na zwiedzanie Torunia
Gdzie nocować w Toruniu? Polecamy hotel Copernicus
-
WROCŁAW
Na koniec zapraszamy Was na jesienny spacer po naszym mieście. Najpierw spacer Promenadą Staromiejską wokół Starego Miasta. Odpoczynek w cieniu wysokich drzew w Ogrodzie Staromiejskim i obiad na rynku. A potem lody i spacer po Bulwarze Dunikowskiego w stronę Muzeum Narodowego, które jesienią wygląda szczególnie pięknie.
Zobacz! Bulwar Dunikowskiego, czyli zielony spacer w centrum Wrocławia
Wrocław to także miasto, które ma wiele atrakcji pod dachem. Począwszy od Afrykanarium i wrocławskiego ZOO oraz Hydropolis-czyli Muzeum Wody. Przez Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką, aż na Kolejkowie kończąc.
Zobacz! Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu w czasie niepogody
Wszystkie powyższe wycieczki mamy przetestowane na własnej skórze i służymy radą i pomocą. Piszcie w komentarzach.
ZBIERAJ SIĘ JESIENIĄ 2021 – JAKIE MY MAMY PLANY?
Dla nas to będzie bardzo intensywny czas. Za trzy tygodnie jedziemy na tydzień w Tatry. Będziemy w Kościelisku – jeśli macie jakieś sugestie miejsc do odwiedzenia, będziemy bardzo wdzięczni:). Tatry znamy bardzo słabo. Czas to zmienić.
Zbieraj się w Tatry – zobacz co robiliśmy w Tatrach w listopadzie 2021!
A o ubrania outdoorowe dziewczynek w tym roku zadbała