Spis treści
- 1. Jak dolecieć do Londynu?
- 2. Jak dojechać z lotniska do centrum Londynu?
- 3. Ile kosztuje podróż samolotem do Londynu?
- 4. Jeśli nie samolot to co? Jak wygląda podróż samochodem do Londynu?
- 5. Jak poruszać się po Londynie z dziećmi?
- 6. Czy warto korzystać z autobusów Hop On Hop Off w Londynie?
- 7. O czym pamiętać przed wyjazdem do Londynu: ubezpieczenie, waluta, Internet?
- 8. Gdzie spać w Londynie?
- 9. Weekend w Londynie: Co zobaczyć w Londynie?
- 10. Kiedy najlepiej lecieć do Londynu?
- 11. Ile kosztuje rodzinny weekend w Londynie?
Jak zorganizować weekend w Londynie na własną rękę? Jak najlepiej poruszać się po Londynie? Ile pieniędzy kosztuje weekend w Londynie z dziećmi? Zapraszam Was do praktycznego wpisu o organizacji weekendu w Londynie.
1. Jak dolecieć do Londynu?
Londyn ma kilka lotnisk, do których można dolecieć z Polski bez przesiadek.
Największe lotnisko, zarazem najbliżej centrum, to Londyn Heathrow (LHR), jednak bezpośrednio doleci się tu chyba tylko z Warszawy. Przy okazji będzie to zazwyczaj najdroższa opcja.
Z innych miast Polski można dolecieć na nieco mniejsze, nieco dalej położone (ok. 50-60 km), ale za to tańsze lotniska: Londyn Stansted (STN), Londyn Luton (LTN), Londyn Gatwick (LGW).
Na portalu skyscanner sprawdzisz dokąd dolecisz najtaniej.
UWAGA! Cena lotu to jednak nie wszystko, z lotniska trzeba jeszcze dojechać do samego Londynu, a tu może spotkać Was niespodzianka, bo dojazd metrem z droższego lotniska Heathrow jest dużo tańszy niż z tańszych lotnisk.
2. Jak dojechać z lotniska do centrum Londynu?
Opcji jest kilka.
Wynajęcie auta na samo zwiedzanie Londynu jest kiepskim pomysłem (korki, problemy z parkowaniem, ale też dodatkowe opłaty za wjazd do centrum, np. Congestion charge), podobnie jak taxi/uber (spory koszt).
Lepiej jest zatem wybrać transport zbiorowy
- Autobus (kilka linii do wyboru, my podróżowaliśmy National Express, byliśmy zadowoleni z czystych, wygodnych autobusów, więc przykłady podajemy na podstawie tej sieci). Orientacyjny czas podroży i koszt biletu w 1 stronę dla naszej rodziny (2+2) w ciągu dnia na stację London Victoria
- Heathrow: 55-60 min, ok. 37 GBP
- Standstead: 1:45 – 2:00 h, ok. 39 GBP
- Gatwick: 2:20 – 3:00 h, od 30 GBP
- Luton: 1:30 – 1:45 h, ok. 35 GBP
- Pociąg ekspresowy
- Heathrowexpress do London Paddington: ok. 20 min, 50 GBP w jedną, lub 74 GBP w dwie strony
- Standsteadexpress do London Liverpool Street: ok. 50-60min, od 47 GBP w jedną stronę lub od 72 GBP w 2 stony
- Gatwickexpress do London Victoria: 30 min, od 45 GBP w jedną lub 90 GBP w dwie strony
- Lutonexpress do London St Pancras International: ok. 35 min, cena nieznana (na żadnym urządzeniu nie ładowała się strona ze sprzedażą biletów, ceny zaczynają się od 10 GBP za osobę w 1 stronę, ale nie wiemy co ze zniżkami dzieci i co z transportem ze stacji kolejowej Luton do lotniska (DART train, który może być wliczony w cenę, a może kosztować dodatkowe 5 GBP).
- Metro, czyli Londyński Tube, jeździ tylko z lotniska Heathrow i jest zdecydowanie najtańszą opcją. Na stację London Piccadilly metro jedzie ok. 50 min, a koszt przejazdu za osobę dorosłą to ok. 6 GBP, dzieci mogą jechać za darmo, ale od 5. roku życia potrzebują wyrobić ZIP Oyster PhotoCard (przynajmniej w teorii).
3. Ile kosztuje podróż samolotem do Londynu?
Ceny lotów są różne, czasami można “upolować” promocję za kilkadziesiąt złotych, do szacowania budżetu lepiej założyć średnio ok. 250-300zł (z małym bagażem podręcznym) na osobę w dwie strony za sam lot (jeśli znajdziecie coś taniej, to jesteście „do przodu”).
Zatem zakładając “normalną” cenę biletu tanich linii, dla 4 osób to 1000 zł + 80 GBP za dojazd z/na lotnisko, co daje ok. 1400 zł na rodzinę 2+2.
4. Jeśli nie samolot to co? Jak wygląda podróż samochodem do Londynu?
Trasa z Wrocławia do Londynu to ok. 1400 km w jedną stronę (i kilkanaście godzin samej jazdy). Koszt paliwa wyniesie zatem mniej więcej tyle samo, co przelot tanimi liniami bez specjalnej promocji + dojazd z i na lotnisko.
Do tego trzeba doliczyć koszt promu (min. 200 Euro w 2 strony) + ew. koszty noclegu po drodze + parkowanie i wjazd do centrum Londynu.
Przy wycieczce tylko do Londynu, podróż autem zupełnie się nie opłaca (większa cena podroży + 2 dni samej jazdy).
5. Jak poruszać się po Londynie z dziećmi?
Jeśli dobrze zaplanujesz trasę zwiedzania i bierzesz pod uwagę spanie w kilku różnych miejscach, możesz zwiedzać Londyn pieszo (z niewielkim wspomaganiem komunikacji miejskiej) musisz się jednak liczyć z tym, że będziesz cały dzień na nogach i z plecakiem na plecach.
Komunikacja miejska w Londynie
Jeśli planujesz jeździć komunikacją miejską, koniecznie miej ze sobą kilka kart płatniczych (mogą być w telefonie). Bilety kupowane za gotówkę są kilkukrotnie (!) droższe niż płatność zbliżeniowa w autobusie lub na bramce metra. Metro jest zdecydowanie szybsze, ale droższe niż autobusy i w teorii wymaga wyrobienia karty Zip Oyster PhotoCard dla dzieci od 11. roku życia, jeśli chcesz korzystać ze zniżek, czy darmowych przejazdów (nie wiemy jak to wygląda w praktyce, my metrem jechaliśmy raz, udało się bez sprawdzania, pani przy bramkach powiedziała, że po prostu mamy przejść z dziećmi bramkami rodzinnymi). Koszt wyrobienia tej karty to kilka funtów. Do przejazdów autobusem nie trzeba wyrabiać karty.
Pojedynczy przejazd autobusem to 1,75 GBP, a metrem w okolicy ścisłego centrum (strefa 1 i 2, w których zasięgu jest większość najważniejszych atrakcji) 2,70 GBP za osobę dorosłą. Konieczne jest odbicie się kartą na wejściu i wyjściu, inaczej mogą Wam naliczyć większe opłaty (za przejazd całej trasy, przez kilka stref).
Jeśli planujesz więcej przejazdów w ciągu dnia, to mamy dobrą wiadomość. W Londynie funkcjonuje górna granica opłat za przejazdy komunikacją miejską (Daily Cap – domyślnie działa dzienny limit, ale są też limity tygodniowe i miesięczne).
Dla Autobusów jest to 5,25 GBP, a dla podróży w strefie 1 i 2 metra, to 8,50 GBP. Znaczy to tyle, że jeżdżąc kilka razy w ciągu dnia, zapłacisz maksymalnie ww. kwoty. Mówiąc jeszcze prościej, jeśli w ciągu dnia (od 4:30 rano do 4:29 dnia następnego) płaciliście już za 3 przejazdy autobusu lub 3 przejazdy metra, to za kolejne nic już Wam nie pobiorą z karty.
Autobusy hop on hop off
W dużych miastach turystycznych funkcjonuje jeszcze jeden sposób przemieszczania – autobusy hop on hop off. Jeśli chcesz skorzystać z gotowej trasy zwiedzania i chciałbyś skorzystać z audioprzewodnika, to opcja dla Ciebie!
6. Czy warto korzystać z autobusów Hop On Hop Off w Londynie?
Autobusy Hop on Hop Off to turystyczny środek komunikacji zbiorowej w największych miastach na świecie. Obsługuje go kilka dużych globalnych firm (choć pewnie są też lokalne).
Autobusy (najczęściej piętrowe, z górnym pokładem bez dachu) jeżdżą w jednym kierunku po pętlach przebiegających przez największe atrakcje turystyczne danego miasta. Czasami może być to kilka tras.
Nazwa Hop On Hop Off wzięła się od wskakiwania i wyskakiwania z takiego autobusu w celu szybkiego zwiedzenia atrakcji. Ci bardziej “wygodni” turyści mogą “zwiedzić” najważniejsze atrakcje nie wychodząc z autobusu, albo tylko wyskakując na zdjęcie i wskakując ponownie na dalsza przejażdzkę.
W autobusach Hop On Hop Off dostępne są audioprzewodniki w różnych językach (często także w polskim), dzięki czemu podczas jazdy możemy usłyszeć sporo ciekawych informacji o mieście i mijanych punktach.
Bilety kupuje się na dni (1, 2 lub więcej), w ciągu których mamy nielimitowaną liczbę przejazdów, czasem połączonych z innymi środkami transportu, np. Promem po Tamizie.
To ciekawy sposób zwiedzania (transport + audioprzewodnik), choć zdecydowanie droższy niż przejazdy komunikacją miejską. Czy polecamy? Tak! Bardzo nam się podobała taka forma zwiedzania. Dziewczyny były wdzięczne, że nie każemy im tych odległości pokonywać pieszo :)
> Sprawdź oferty różnych przewoźników na stronie getyourguide
7. O czym pamiętać przed wyjazdem do Londynu: ubezpieczenie, waluta, Internet?
- Pamiętaj o paszporcie!
- Kartę EKUZ – choć Wielka Brytanii nie należy już do Unii Europejskiej – w razie nagłego zachorowania, wypadku itp. można skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej posługując się kartą EKUZ. Obejmuje to jednak wyłącznie pierwszej pomocy lekarskiej. Koszty np. leczenia stomatologicznego, zakupi leków, czy transportu do kraju są po stronie chorego.
- Mimo to polecamy by przed wyjazdem do Londynu ubezpiecz się dodatkowo na wypadek kosztów leczenia. Koszt takiego ubezpieczenia nie jest duży, a pozwala „spać spokojnie” i uniknąć ewentualnych niepotrzebnych wydatków.
- Warto zaopatrzyć się w kartę walutową, albo np. Revolut (tu macie link polecający).
- Pamiętaj, że w Londynie (Wielkiej Brytanii) są inne wtyczki niż w Polsce. Dlatego kup wcześniej adapter (my mamy taki z wbudowaną ładowarką USB).
8. Gdzie spać w Londynie?
Ceny noclegów w Londynie są po prostu wysokie. Tyczy się to zarówno tańszych, budżetowych opcji, jak i dobrych hoteli. Może się nawet okazać, że „droższy” hotel ze śniadaniem będzie kosztował nas mniej niż nocleg w 4-osobowym pokoju w hostelu bez łazienki. Duży wpływ ma na to oczywiście lokalizacja.
Dlatego zrób porządny research przed wyjazdem i znajdź dla siebie najlepszą opcję.
- Zasadniczo warto rezerwować noclegi jak najszybciej – wtedy jest największy wybór!
- Ceny noclegów w weekendy są zazwyczaj znacznie wyższe niż w tygodniu.
- Warto wybrać hotel blisko atrakcji i miejsc, które zamierzamy odwiedzić, żeby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z transportem (zarówno finansowych, jak i czasowych). Dlatego może przydać Ci się mapa „miejsc do zobaczenia w Londynie”.
My spaliśmy w okolicy Borough Market, niedaleko w Tamizy w hotelu Novotel London Bridge. Poprzednio spaliśmy w nieco tańszym ibis Styles London Southwark mieszczący się w tym samym budynku co Novotel. Czekał na nas przyjemny, ładnie urządzony, choć nie największy pokój oraz przepyszne śniadanie. Dodatkowo dostaliśmy też voucher na drinki w hotelowym barze. Koszt noclegów w Novotelu dla naszej czwórki to ok. 1200 zł za noc ze śniadaniem, ibis Styles to koszt poniżej 900 zł ze śniadaniem, jednak tym razem nie było już w nim wolnych miejsc.
Kolejne 2 noce spędziliśmy w innej części miasta, w okolicy British Museum i dworca London Euston, z którego jechaliśmy do Warner Bros Studio Harrego Pottera. W hotelu Avonmore czekał na nas przyjemny pokój z przepierzeniem (był większy niż w poprzednim hotelu) oraz łazienka z prysznicem. Standard był zdecydowanie niższy, ale w porządku. Cena dla naszej czwórki to ok. 650 zł za noc bez śniadania.
9. Weekend w Londynie: Co zobaczyć w Londynie?
Zobacz też! Nasz 4-dniowy plan zwiedzania!
Wiele miejsc w Londynie jest darmowych, ale konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie biletów.
A zanim polecisz z dziećmi do Londynu, kup im najnowszą książkę o londyńskich przygodach Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn >> klik <<
Wyświetl ten post na Instagramie
10. Kiedy najlepiej lecieć do Londynu?
Najlepsza pogoda w Londynie jest od maja do września, choć trzeba się liczyć z wyższą ceną biletów w tym okresie. My za lot w marcu dla 4-osobowej rodziny zapłaciliśmy 985 zł. W przypadku wyjazdu latem cena wzrosłaby do ponad 1400 zł (wylot w lipcu, kupowany w kwietniu).
Podczas 4-dniowego pobytu w Londynie w marcu mieliśmy około 15 stopni i dość dużą wilgotność. Jedno przedpołudnie było dość deszczowe.
Byliśmy też w Londynie w listopadzie. Wtedy też mogliśmy liczyć na około 15 stopni Celsjusza i pogodny dzień.
Warto pamiętać, że Londyn leży na wyspie, panuje tam dość duża wilgotność i często jest dość wietrznie, dlatego trzeba dobrze spakować walizkę, także latem.
Warto śledzić ceny biletów i wybrać najbardziej dogodny dla nas termin.
11. Ile kosztuje rodzinny weekend w Londynie?
Przedłużony weekend w Londynie (3 noclegi, 4 pełne dni) podsumowanie:
Wydatek | Kategoria | GBP | PLN |
bilety do studia Warner Bros Harry Potter | atrakcja | £ 172 | 874 zł |
Muzeum Historii Naturalnej | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
Sky Garden | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
Muzeum Nauki | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
Muzeum Brytyjskie | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
London Eye | atrakcja | £ 120 | 613 zł |
Tate Modern | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
Galeria Narodowa | atrakcja | £ 0 | 0 zł |
lunch w restauracji Dickens Inn (Fish and Chips + napoje) | jedzenie | £ 71 | 362 zł |
lunch w 5guys | jedzenie | £ 43,75 | 223 zł |
lunch w studiu Harrego Pottera | jedzenie | £ 23,5 | 119 zł |
kolacja w restauracji (z napojami) w China Town | jedzenie | £ 62 | 317 zł |
śniadanie w kawiarni La Brioche | jedzenie | £ 26,55 | 135 zł |
śniadanie w sieci Pret a Manager | jedzenie | £ 32 | 162 zł |
kawa i ciastka Black Sheep Coffe | jedzenie | £ 17,85 | 91 zł |
lody Muzeum Historii Naturalnej | jedzenie | £ 12 | 61 zł |
pączki w Bread Ahead na Borough Market | jedzenie | £ 17 | 87 zł |
paella na Borough Market | jedzenie | £ 10 | 51 zł |
owoce na Borough Market | jedzenie | £ 9,45 | 48 zł |
Dodatkowe przekąski i drobne zakupy (napoje, jogurty) | jedzenie | £ 40 | 204 zł |
Novotel London Bridge (1 noc) | nocleg | 1 162 zł | |
Avonmore Hotel (2 noce) | nocleg | 1 285 zł | |
lot samolotem | transport | 985 zł | |
transport z lotniska do centrum | transport | £ 122 | 622 zł |
bilety na autobusy hop of hon off na 48 godzin + rejs promem | transport | 788 zł | |
bilety z Londynu do Watford skąd odjeżdża bezpłatny autobus do studia Harrego Pottera | transport | £ 70 | 356 zł |
bilety po Londynie komunikacją miejską (jechaliśmy dwa razy autobusem) | transport | £ 7 | 38 zł |
bilety po Londynie metrem (jechaliśmy raz) | transport | £ 5,6 | 30 zł |
WEEKEND W LONDYNIE CAŁOŚĆ: | 8 583 zł |
*We wpisie znajdziesz linki afilijacyjne.