Spis treści
- Dlaczego warto przyjechać do Jastrzębiej Góry? Powód 1: Wybrzeże Klifowe
- Mała lekcja geografii w Jastrzębiej Górze. Powód 2: Najbardziej wysunięty punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze
- Dlaczego to właśnie Jastrzębia Góra jest idealna na wakacje nad polskim morzem? Powód 3: Plaże w Jastrzębiej Górze
- Nie tylko plaże! Zobacz gdzie spacerować w okolicy Jastrzębiej Góry. Powód 4: Lisi Jar w Jastrzębiej Górze i Nadmorski Park Krajobrazowy
- Powód 5: Rzut beretem od Przylądka Rozewie
- Powód 6: Jastrzębia Góra to brama na Hel i zaledwie godzina od Trójmiasta! To świetna baza wypadowa do odkrywania okolicy.
- Powód 7: Atrakcje w Jastrzębiej Górze i okolicach
- Jastrzębia Góra: Gdzie nocować w Jastrzębiej Górze? Poznaj Apartamenty Pilice
- Jastrzębia Góra: Gdzie jeść w Jastrzębiej Górze?
Szukasz miejsca na weekend nad morzem? A może chcesz spędzić wakacje nad Bałtykiem? Zobacz miejsca, które warto zobaczyć w Jastrzębiej Górze na Pobrzeżu Kaszubskim.
Jastrzębia Góra była kierunkiem naszej majówki. Odwiedziliśmy ją na zaproszenie przestronnych i dobrze wyposażonych Apartamentów Pilice. Leżą zaledwie kilkaset metrów od zejścia na plażę. Więcej informacji o tym, gdzie najlepiej nocować w Jastrzębiej Górze umieściłam na końcu wpisu. A tymczasem zapraszam Cię na podsumowanie naszego przedłużonego weekendu w Jastrzębiej Górze.
Dlaczego warto przyjechać do Jastrzębiej Góry? Powód 1: Wybrzeże Klifowe
Okolice Jastrzębiej Góry słyną z przepięknego wybrzeża klifowego. Miejscami klif osiąga wysokość nawet 33 m. Powstał na skutek podmywania lądu przez morze. Dziś klif jest zabezpieczony przed niszczeniem.
Wzdłuż klifu prowadzi niebieski szlak turystyczny. Z licznych tarasów widokowych roztacza się przepiękny widok na morze.
Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza szybującym nad okolicami jastrzębiom (najwyższe wzniesienie w okolicy ma 67 m n.p.m. i nosi nazwę Jastrzębia Góra). Choć sama nazwa miejscowości w języku kaszubskim oznacza… „miejsce wypasu gęsi” (czyli Pilice od Pila: mała gęś). Zanim w Jastrzębiej Górze wybudowano wieś turystyczną, na tutejszych klifach, łąkach i w jarach wypasano gęsi.
Mała lekcja geografii w Jastrzębiej Górze. Powód 2: Najbardziej wysunięty punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze
Czy wiesz, że to Gwiazda Północy, położona w Jastrzębiej Górze, a nie Przylądek Rozewie, jak wielu z nas pamięta z lekcji geografii w szkole podstawowej, jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem w Polsce?
Pomiary geodezyjne z 2000 roku pokazały, że jest on 2 metry dalej na północ niż Rozewie.
To właśnie tutaj, w Jastrzębiej Górze, doświadczycie najdłuższego dnia w Polsce. W dniu przesilenia letniego dzień w Jastrzębiej Górze jest dłuższy o ponad godzinę w stosunku do najbardziej wysuniętego na południe Polski punktu – na szczytu Opołonek w Bieszczadach.
A przez kilka dni w roku można obserwować tzw. „białe noce”. W czerwcu słońce chowa się za horyzont zaledwie na kilkanaście stopni, pozostawiając na niebie jasną poświatę.
Jak dojść do Gwiazdy Północy w Jastrzębiej Górze?
Gwiazda Północy znajduje się tuż nad Klifem Jastrzębskim. Dojście od ul. Rozewskiej.
Dlaczego to właśnie Jastrzębia Góra jest idealna na wakacje nad polskim morzem? Powód 3: Plaże w Jastrzębiej Górze
Piasek na plażach w Jastrzębiej Górze idealnie nadaje się do zabawy! A wysoki klif, ciekawe jary oraz piękny nadbałtycki las sprawiają, że ta okolica jawi się niczym z bajki. My jesteśmy oczarowani i spędziliśmy tu wspaniały czas.
Warto jednak mieć na uwadze, że ukształtowanie terenu wiąże się ze stromymi zejściami na plażę (np. główne zejście nr 24 od Bulwaru Nadmorskiego) i dużą liczbą schodów (jest ich ponoć 300, ale nie sprawdzaliśmy dokładnie). Są co prawda wygodne, stabilne i poprowadzone przez piękny nadbałtycki las, ale dla rodziców z dziećmi w wózkach i osób o ograniczonej ruchomości mogą stanowić kłopot.
Uwaga! Zejście nadające się dla wózków w Jastrzębiej Górze znajdziecie przy zejściu numer 23 od ulicy Rozewskiej – jest ono jednak dość strome i tak naprawdę funkcjonuje ono jako „pas techniczny dla służb ratunkowych”. Płaskie jest też zejście po drugiej stronie, nr 26 przy wyjeździe na Karwię od ulicy Królewskiej (choć aktualnie trwał tam remont).
Tu warto też przytoczyć ciekawostkę. W 1938 roku rozpoczęto budowę windy plażowej „Światowid”. Ukończono ją jednak dopiero w latach 60-tych. Funkcjonowała zaledwie przez dwa sezony, bo jej fundamenty zostały podmyte przez niszczycielską siłę Morza Bałtyckiego.
Nie tylko plaże! Zobacz gdzie spacerować w okolicy Jastrzębiej Góry. Powód 4: Lisi Jar w Jastrzębiej Górze i Nadmorski Park Krajobrazowy
Jastrzębia Góra słynie także z pokrytych bujną roślinnością jarów! Prawdziwą perełką jest Lisi Jar, który kiedyś miał 10 km długości, ale na skutek erozyjnego działania Bałtyku dziś ma zaledwie 350 m!
Jego ściany osiągają nawet 50 m głębokości. Wyjątkowość przyrody tego miejsca chroni Nadmorski Park Krajobrazowy. Możesz dostrzec tu stare buki, jarzęby, brzozy, świerki, czy grusze.
Ponoć to właśnie tutaj rozbił się statek wracającego z nieudanej wyprawy do Szwecji polskiego króla Zygmunta III Wazy w 1598 roku. To także w pobliżu Lisiego Jaru i Przylądka Rozewie odbywały się bitwy morskie floty gdańskiej z okrętami krzyżackimi oraz „lądowanie” wojsk szwedzkich podczas Potopu Szwedzkiego.
Dawniej u wejścia do Lisiego Jaru znajdowało się pierwsze w Polsce schronisko turystyczne „Nad Lisim Jarem”. Dziś znajduje się tu obelisk z figurą orła na kuli przypominający o historii tego miejsca. W trakcie II WŚ obelisk został zniszczony, a figurę orła wywieziono do Niemiec. Dopiero w 1995 ponownie stanął na swoim miejscu.
Gdzie znajduje się Lisi Jar? Jak zaplanować wycieczkę do Lisiego Jaru?
Lisi Jar znajduje się we wschodniej części Jastrzębiej Góry, od strony Przylądka Rozewie i dalej Władysławowa. Do Lisiego Jaru w Jastrzębiej Górze można dotrzeć od strony głównej drogi tzn. ul. Rozewskiej. To około 1,7 km od centrum miejscowości. Można iść chodnikiem wzdłuż drogi lub leśną ścieżką poprowadzoną równolegle do morza.
Można dotrzeć tu także od strony morza. Należy szukać wyjścia numer 19!
Inną możliwością jest dotarcie od strony Przylądka Rozewie, gdzie znajdują się wygodne parkingi. Można podejść plażą lub leśnymi ścieżkami.
Przez Lisi Jar poprowadzono szlak turystyczny. Jest trochę schodów i podestów. Nie polecamy jednak dla rodzin z dziećmi w wózkach ze względu na wspomniane schody i nierówności.
Czy w okolicy jest inne miejsce na spacer? Czy polecacie Łebski Żleb?
Innym pięknym miejscem, które nas zauroczyło w okolicy, jest Łebski Żleb. To wąwóz erozyjny położony na Przylądku Rozewie.
Jeśli macie więcej czasu, polecamy wam 4,5 km spacer przez wąwozy i klify Rozewia.
Powód 5: Rzut beretem od Przylądka Rozewie
Skoro jednak już mowa o Rozewiu, to znajduje się ono tuż obok i jest częścią Jastrzębiej Góry. I choć nie niesie już palmy pierwszeństwa, jeśli chodzi o najbardziej wysunięty punkt na północ Polski, to warto go odwiedzić ze względu na znajdujące się tu aż dwie latarnie morskie oraz przepiękny Rezerwat Przyrody Przylądek Rozewie.
Przylądek Rozewie już od XV wieku stanowił ważny punkt nawigacyjny. Początkowo w tym miejscu palono ogniska, aby pomóc w nawigacji rybakom i kupcom płynącym do Gdańska.
Zwiedzanie latarni morskich – Rozewie I
Budowę murowanej latarni morskiej Rozewie I rozpoczęto w 1822 roku. Ma charakterystyczny wygląd, składa się z białej, murowanej części oraz czerwonej, metalowej dobudowanej w 1978 roku ze względu na szybko rosnące buki w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski. Legenda głosi, że tutejsze buki to tak naprawdę szwedzcy żołnierze zamienieni w drzewa przez klątwę narzeczonej rozewskiego latarnika zabitego przez nich podczas Potopu Szwedzkiego.
Niektóre buki mają ponad 200 lat, a ich obwód osiąga nawet 3 metry. Ich obecność w tym miejscu jest niezwykle istotna, bowiem umacniają klif.
Latarnia morska Rozewie I ma wysokość 32,7 m, ale ze względu na położenie na wysokim klifie, wysokość światła znajduje się na 83,2 m n.p.m. i jest widoczna z odległości 26 mil morskich. Latarnia funkcjonuje do dziś świecąc najsilniejszym światłem nawigacyjnym na polskim wybrzeżu. Można ją zwiedzać. W maju, czerwcu i wrześniu od 9.30 do 14.00 i od 14.00 do 18.00, a w wakacje bez przerwy. Koszt biletów wstępu to 15 i 10 zł. Z jej szczytu można oglądać rozległe panoramy okolicy.
Uwaga! Na latarnie nie mogą wchodzić dzieci poniżej 105 cm wzrostu.
We wnętrzu starszej latarni znajduje się Muzeum Latarni Morskich, w którym można zobaczyć liczne makiety latarni morskich, ekspozycję muzealną np. reflektor latarni Stilo z soczewką Fresnela oraz tablice informacyjne. Tuż obok latarni znajdują się budynki gospodarcze oraz sprzęty przydatne w pracy latarników na przestrzeni wieków.
Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który prawdopodobnie w niej mieszkał i pisał „Wiatr od morza”.
Zwiedzanie latarni morskich – Rozewie II
Przez pewien czas (dokładnie to 35 lat) na Przylądku Rozewie funkcjonowały aż dwie latarnie morskie (dokładnie od 1875 do 1910 roku). Drugą latarnię morską tzw. nową Rozewie II wybudowano właśnie w 1875 roku. Dwa światła latarni na Przylądku Rozewie pomagały w identyfikacji terenu. Odróżniały to miejsce od latarni Czołpino.
Latarnia Morska Rozewie II jest niższa, ma 23,8 m wysokości i charakterystyczny ośmiokątny kształt. Po wyłączeniu jej z eksploatacji pełniła rolę punktu obserwacyjnego i miejsce lokalizacji radaru skansenu WOP.
Od 2015 roku można ją zwiedzać. Latarnia jest czynna w maju, czerwcu i wrześniu od 9.30 do 14.00 i potem od 15.00 do 18, a w miesiącach letnich od 9.30 do 19.00. Koszt biletów wstępu wynosi 12 i 9 zł. Pod latarnią znajdują się także monitory, które umożliwiają zobaczenie widoków ze szczytu także osobom niepełnosprawnym.
Uwaga! Na latarnie nie mogą wchodzić dzieci poniżej 105 cm wzrostu.
Miejsce spacerowe na Przylądku Rozewie
Pomiędzy dwoma latarniami prowadzi piękna aleja lipowa. Jednak to nie wszystko, co warto zobaczyć na Przylądku Rozewie. Ruszcie na spacer po przepięknym lesie, docierając np. do takiego punktu widokowego Głaz przy hotelu Faleza (to już rzut beretem od Lisiego Jaru). To tylko pokazuje, że warto zaplanować sobie odwiedzenie tego miejsca podczas spaceru. Z centrum Jastrzębiej Góry do Przylądka Rozerwie jest około 2 km.
Poprowadzono ścieżkę przyrodniczą „Przez wąwozy i klify Rozewia”.
Przylądek Rozewie narażony jest na niszczycielską działalność wód Bałtyku, toteż wzmocniono go betonową ochroną.
Powód 6: Jastrzębia Góra to brama na Hel i zaledwie godzina od Trójmiasta! To świetna baza wypadowa do odkrywania okolicy.
Jastrzębia Góra znajduje się około godziny jazdy od Trójmiasta, które zachwyca mnogością atrakcji. Warto przyjechać tu choćby na jeden dzień. Przespacerować się po Głównym Mieście i zachwycić gdańskimi kamienicami, a także odwiedzić jedno z licznych muzeów.
Zobacz! Które Muzea w Gdańsku i Gdyni warto odwiedzić z dziećmi (klik)
Innym kierunkiem, który warto obrać podczas wizyty w Jastrzębiej Górze jest Półwysep Helski. Dotrzecie tam w godzinę. Można zrobić to samochodem, pociągiem z Władysławowa, albo rowerem. Wycieczka z Jastrzębiej Góry na Hel i z powrotem to 86 km (można w jedną stronę podjechać pociągiem. Kiedyś chcielibyśmy tak właśnie zrobić).
Półwysep Helski to moim zdaniem jedno z piękniejszych miejsc w Polsce. Zachwyca mnie za każdym razem! Prócz pięknych plaż, wydm oraz lasów, znajdziecie tu także charakterystyczne rybackie chaty, Muzeum Obrony Wybrzeża, Latarnię Morską, Muzeum Rybołówstwa, czy Fokarium.
Powód 7: Atrakcje w Jastrzębiej Górze i okolicach
Na koniec garść informacji dla tych, którzy szukają atrakcji na miejscu.
Kierunek Jastrzębia Góra to wiele propozycji na spędzanie czasu na łonie natury:
- Gwiazda Północy – najbardziej wysunięty na Północ. Na miejscu jest pamiątkowy obelisk ustawiony z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry oraz taras widokowy. Z kolei na plaży stoi…
- Promenada Światowida – przestronny skwer z fontanną, miejscami odpoczynku oraz lokalami gastronomicznymi
- Rzeźby z plenerów rzeźbiarskich
- Punkt widokowy Klif – na początku bulwaru Nadmorskiego przy ul. Słowackiego. Prócz pięknych widoków na morze jest też przyjemny hotspot, przy którym można zrobić pamiątkowe zdjęcie.
- Miejsce, w którym istniała Winda Plażowa Światowid – choć niestety nie ma po niej już śladu, warto się tu zatrzymać i o niej dowiedzieć.
- Posąg Józefa Piłsudskiego przy Willi Victor – Jastrzębia Góra była miejscem odpoczynku m.in. dla Józefa Piłsudskiego, prezydenta RP Ignacego Mościckiego, czy generała E. Rydz-Śmigłego.
- Muzeum Figur Woskowych przy Promenadzie Światowida.
- Dom Whisky przy ul. Droga Rybacka
- Park Wodny przy ul. Rozewskiej 40 (Primavera)
- Motylarnia Rozewie – odwiedziliśmy Motylarnię z tej sieci w innej części polskiego wybrzeża. Bardzo nam się podobała.
- Latarnie Morskie Rozewie
Miejsca na spacer w okolicy Jastrzębiej Góry:
- Lisi Jar
- Rezerwat Przyrody Przylądek Rozewski i głaz z pięknym punktem widokowym
- Łebski Źleb
- Dolina Chłapkowska
- Torfowiska Bielawa z wieżą widokową
Jastrzębia Góra: Gdzie nocować w Jastrzębiej Górze? Poznaj Apartamenty Pilice
Chcesz tam jechać? Zatrzymaj się w przestronnych, dobrze wyposażonych i położonych zaledwie 350 metrów od zejścia na plażę Apartamentach Pilice. My spędziliśmy tam przyjemny przedłużony weekend i polecamy całym sercem! Ogromnym plusem jest fakt, że w apartamentach można nocować ze zwierzakami!
W zależności od rodzaju apartamentu czeka na Ciebie jedna, dwie lub trzy sypialnie oraz część dzienna. W apartamentach jest dobrze wyposażony aneks kuchenny (lodówka, kuchenka mikrofalowa, piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka, czajnik), łazienka (pralka, suszarka, żelazko, ręczniki) oraz miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Jest też parawan i leżaki plażowe.
Rodzaje apartamentów znajdziecie na stronie.
Goście Penthouse’ów Apartamentów Pilice mogą również wykupić pakiet Papaj, który umożliwia nielimitowany dostęp do basenu, saun, sali zabaw oraz części rekreacyjnej (siłownia, bilard, ping-pong, koszykówka, unihokej). Atrakcje znajdują się 200 metrów od Apartamentów Pilice. Szczegóły na stronie: apartamentypilice.pl.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jastrzębia Góra: Gdzie jeść w Jastrzębiej Górze?
Jeśli chodzi o śniadania, to polecamy śniadania w Restauracji Papaj. Goście apartamentów Pilice otrzymują 10% zniżki, a goście apartamentów typu Penthouse mają śniadania w cenie pobytu. Wybór bardzo zróżnicowany i smaczne!
W Resorcie Papaj znajduje się także restauracja oraz możliwość kupienia wędzonej ryby w Wędzarni Przypiecek.
My jedliśmy w Restauracji „U Rybaka”. Bardzo polecamy zarówno pikantną Zupę Rybaka, jak i Kaszubską Zupę Rybną oraz… tradycyjny rosół, a także śledzie na kilka sposobów.
Z kolei na deser polecamy Kawiarenkę Sisters. Przemiłe właścicielki i bogata oferta. Próbowałam nowości, czyli gofra z kremem pistacjowym i pistacjami – pycha! Choć lody i tradycyjne gofry, też bardzo smaczne.