Spis treści
- WYCIECZKA HISTORYCZNĄ KOLEJĄ IZERSKĄ
- NOWY PRZYSTANEK PRZY DOLNOŚLĄSKIM CENTRUM SPORTU W JAKUSZYCACH
- MUZEUM KOLEI W KORZENIOWIE (KORENOVIE)
- DLACZEGO WARTO POJECHAĆ Z DZIEĆMI AŻ DO LIBERCA?
- CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W iQLANDII Z DZIEĆMI
- Co to jest iQLANDIA?
- Czy warto jechać do iQLANDIA nie znając czeskiego?
- Którą część iQLANDII wybrać na pierwszy raz? iQPARK czy iQLANDIA, a może iQPLANETARIUM?
- Co to jest iQLANDIA? Ile czasu w niej spędziliście?
- Co to jest IQPark?
- Co to jest iQPLANETARIUM? Czy warto iść tam z małymi dziećmi?
- Jak kupić bilety? Czy można płacić kartą?
- Gdzie znajduje się iQLANDIA? Czy to daleko od dworca?
- Czy na miejscu jest gdzie zjeść? Czy są szatnie?
- Czy warto jechać do iQLANDIA w Libercu? Gdzie podobało Nam się bardziej, w Centrum Nauki Kopernik, czy w iQLANDII, a może w zielonogórskim Centrum Nauki Keplera?
- JAK DOJECHAĆ DO LIBERCA POCIĄGIEM? GDZIE KUPIĆ BILET NA CZESKIE DRAHY?
Kolej Izerska, czyli linia pomiędzy Szklarską Porębą Górną a czeskim Korenovem to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę pociągiem. Tym bardziej, że linia jest dobrze skomunikowana z pociągami z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia. Na odcinku od Jeleniej Góry bywa też nazywana Koleją Doliny Kamiennej. Warto wybrać się na wycieczkę tą trasą nie tylko do Jakuszyc, czy Harrachova, ale pojechać dalej, aż do Liberca. Bowiem w tym czeskim mieście kryje się wiele ciekawych atrakcji dla rodzin z dziećmi. Pojechaliśmy sprawdzić jedną z nich i już wiemy, że wrócimy.
W tym wpisie zapraszam Was na wycieczkę kolejową przez Góry Izerskie zakończoną rodzinną atrakcją w Libercu. Będą piękne widoki za oknem, ciekawa historia górskiej linii kolejowej oraz pomysł na mądrze spędzony czas z dziećmi w IQLandii Liberec (przejdź od razu do tej części wpisu)
WYCIECZKA HISTORYCZNĄ KOLEJĄ IZERSKĄ
Kolej Izerska jest bez wątpienia jedną z bardziej malowniczych tras kolejowych, które startują na Dolnym Śląsku. Nic dziwnego, w końcu prowadzi przez przepiękne i wciąż dzikie Góry Izerskie na polsko-czeskim pograniczu.
Tory ze Szklarskiej Poręby aż do czeskiego Korzeniowa (Korenov) prowadzą przez izerski las, tuż obok meandrujących górskich potoków.
Podczas budowy linii na przełomie XIX i XX wieku konieczne było zastosowanie kilku „nowatorskich rozwiązań inżynieryjnych”, bo teren przez jaki prowadzi linia nie jest łatwy: górski (na trasie wybudowano 30 wiaduktów i 60 przepustów i małych mostów), podmokły (konieczne było osuszenie torfowisk).
W okolicy Harrachova pociąg przejeżdża się przez najwyższy wiadukt kolejowy nad rzeką Izerą. Wnosi się on 25 metrów nad doliną Izery i ma 111 metrów długości. Po drodze pociąg pokonuje się też kilka tuneli, m.in. 245 m tunel w skale tuz za stacją Tkacze (dziś Harrachov).
Na początku XX wieku trasa służyła głównie transportowi drewna, kwarcu i szkła z tutejszych hut. Linia została wytyczona w 1902 roku, a pociągi kursowały na niej do II Wojny Światowej. Po kilkudziesięciu latach przestoju pociągi znów wróciły na tory. Na odcinku transgranicznym na zlecenie Kolei Dolnośląskich są obsługiwane przez Ceske Drahy (bilety można kupić w polskich kasach, u konduktora, albo na stronie kolejedolnoslaskie.pl).
Jeśli będziecie w okolicy koniecznie zwróćcie uwagę na wystawę tematyczną przy zabytkowym dworcu w Szklarskiej Porębie Górnej. Prócz wielu ciekawostek można zobaczyć zdjęcia z dawnych czasów. W budynku dworca znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodku Kultury Sportu i Akywności Lokalnej pod nazwą 4 Peron. Jest tu nawet kino! Tuż obok dworca jest też piękny punkt widokowy na zachodnią część Karkonoszy.
NOWY PRZYSTANEK PRZY DOLNOŚLĄSKIM CENTRUM SPORTU W JAKUSZYCACH
Wielu turystów podróżujących Koleją Izerską ogranicza się tylko do pierwszego odcinka od Szklarskiej Poręby Górnej do Jakuszyc. Nic dziwnego, to piękny kawałek, a Polana Jakuszycka jest nie tylko miejscem uprawiania sportów zimowych, początkiem tras pieszych (do Stacji Turystycznej Orle, czy zielonego szlaku na Owcze Skały i na Halę Szrenicką), ale też (od niedawna) siedzibą Dolnośląskiego Centrum Sportu.
To właśnie pod nowym budynkiem DCS, w którym mieści się m.in. restauracja, kawiarnia, ogólnodostępne toalety i szafki (można je wynająć na przechowanie bagażu), znajduje się nowa stacja kolejowa (została przeniesiona o kilkaset metrów dalej w stosunku do poprzedniej).
MUZEUM KOLEI W KORZENIOWIE (KORENOVIE)
Innym ciekawym punktem ma trasie jest Korzeniów (Korenov). Jeśli macie mniej czasu na wycieczkę i nie chcecie jechać do Liberca warto rozważyć metę wycieczki właśnie tutaj. Czemu się tu zatrzymać? Otóż w tej małej czeskiej miejscowości znajduje się Muzeum Kolei Zębatej. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 2 godzin.
Muzeum prezentuje eksponaty związane z koleją zębatą na odcinku Tanvald-Korenov-Harrachov m.in. różne modele kół zębatych, przekładnie oraz liczne fotografie. Zastosowanie na tym odcinku kolei zębatej było koniecznością. To najbardziej stroma linia kolejowa w Czechach.
DLACZEGO WARTO POJECHAĆ Z DZIEĆMI AŻ DO LIBERCA?
Choć na trasie mijacie Harrachov z licznymi atrakcjami, ja dziś zachęcam Was do wycieczki do Liberca. Miasto jest uznawane za jedno z piękniejszych w Czechach. Przepiękne położenie na granicy Gór Izerskich sprawia, że jest chętnie odwiedzane przez turystów. Co ich do niego sprowadza?
Na pewno góra Jested z dość charakterystyczną wieżą, w której znajduje się hotel i restauracja. Na górę można wjechać z miasta koleją linową (choć aktualnie nie kursuje).
Są także trasy zjazdowe, czy narciarstwa biegowego. Uwadze nie uchodzi też piękna starówka z libereckim ratuszem, zabytkowymi kamienicami i willami, waldsteinskie domy z pruskiego muru, czy rzeźba uliczna Davida Cernego „Uczta Olbrzymów”. Warto odwiedzić też ZOO w Libercu, w którym mieszkają białe tygrysy. Zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, by podziwiać orchidee. Czy wreszcie, odwiedzić Centrum Babylon, w którym prócz aquaparku i centrum rozrywki, znajdziecie też nawiązanie do Kambodży, a konkretnie do kompleksu świątyni Bayon w Angkor.
Choć znam Liberec dość dobrze, bo odwiedziłam go kilkukrotnie jeszcze zanim zostałam mamą i zanim w ogóle pomyślałam o prowadzeniu bloga i robieniu zdjęć, to na pierwszą wizytę moich córek wybrałam dla nich iQLANDIĘ – raj dla rodzin z dziećmi w Libercu. Tego miejsca jeszcze nie miałam okazji zobaczyć. Wizytą w centrum nauki zajęła nam tak dużo czasu, że nie starczyło go na inne atrakcje w mieście. Dlatego w tym wpisie skupię się głównie na tym miejscu. Bo być może właśnie ono zachęci Was do wizyty w Libercu i spędzenia w nim więcej czasu niż my.
CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ W iQLANDII Z DZIEĆMI
-
Co to jest iQLANDIA?
iQLANDIA to największe w Czechach centrum nauki. Jest co prawda mniejsze (na pewno pod kątem powierzchni) niż znane w Polsce Centrum Nauki Kopernik, ale atrakcji w tym miejscu jest tyle, że absolutnie nie będziecie zawiedzeni. Choć prawdę powiedziawszy, spacerując po kolejnych piętrach mieliśmy wrażenie, że jest tu dużo więcej atrakcji niż w Koperniku.
My spędziliśmy w iQLANDII około 5 godzin i ani chwili się nie nudziliśmy.
iQLANDIA ma 10 tysięcy metrów kwadratowych, 6 pięter i setki eksponatów, gier logicznych, wyświetlaczy i symulatorów (m.in. symulator huraganu, czy trzęsienia ziemi).
-
Czy warto jechać do iQLANDIA nie znając czeskiego?
Opisy wszystkich stanowisk i eksponatów są w języku polskim! Podobnie zresztą jak strona centrum.
-
Którą część iQLANDII wybrać na pierwszy raz? iQPARK czy iQLANDIA, a może iQPLANETARIUM?
Cały kompleks składa się z 3 części: iQLANDIA (przeznaczony dla osób w wieku 8-99), iQPLANETARIUM i iQPARK (dla wieku 3-8, park znajduje się w osobnym budynku). Choć początkowo zastanawialiśmy się, czy z naszą 4,5 i 6,5-latką nie powinniśmy raczej pójść do iQPARKU, postawiliśmy na główny obiekt, czyli iQLANDIĘ, absolutnie nie żałujemy.
Wycieczka dla dziewczynek była zarówno olbrzymią dawką edukacji, jak i zabawy. W iQPARKU prócz eksponatów prezentujących zasady matematyczne, czy eksperymenty fizyczne, znajduje się też wiele przestrzeni, w których można się po prostu pobawić np. klockami, cymbergajem, piłkarzykami. Choć trzeba przyznać, że Iga po pewnym czasie była już nieco znużona. Następnym razem zobaczymy jednak wystawę przeznaczoną dla młodszych dzieci.
-
Co to jest iQLANDIA? Ile czasu w niej spędziliście?
iQLANDIA ma kilka wystaw tematycznych: Człowiek, Żywioły, Kosmo, Geo, Wodny Świat, GeoLab, Nauka w Domu, Seksmisja, Zapominane wynalazki.
Naszym dziewczynkom podobało się właściwie wszędzie😊
Na wystawie związanej z kosmosem, dziewczyny nie chciały wychodzić z kapsuły kosmicznej i z kalejdoskopu, ale frajdę sprawiała im też kamera termowizyjna!
W „ciele człowieka” Sara zawsze bawi się w wyciąganie jelita, choć w iQLANDIA nie mogła się oderwać od badania USG, gdzie sprawdzała stadia rozwoju płodu i dziecka.
Na wystawie poświęconej matematyce, obie dziewczynki polubiły lekcję o paraboli pokazaną na przykładzie… strzału z armaty :)
Choć równie mocno zainteresowały się wagą i objętością:
Na wystawie spędziliśmy 5 intensywnych godzin. Wiele eksponatów już pominęliśmy, bo … byliśmy ogromnie zmęczeni. Choć dziewczynki nie mogły przejść obojętnie obok eksponatów stricte do zabaw jak na przykład ażurowy tunel. Dodatkowo na dachu znajduje się zewnętrzny plac zabaw (nieczynny zimą) i zjeżdżalnia z zewnętrznych schodów (także nieczynna zimą).
-
Co to jest IQPark?
iQPARK przeznaczony dla młodszych dzieci mieści się w osobnym budynku (w Centrum Babylon po drugiej stronie ulicy). Ta atrakcja jest jeszcze przed nami! Ma prostsze i bardziej intuicyjne eksponaty.
Zabawa podzielona jest na 5 stref tematycznych: Wodny świat iluzje, Świat wokół nas, Mały gabinet lekarski, Zdolości i umiejętności i Już wiem dlaczego.
-
Co to jest iQPLANETARIUM? Czy warto iść tam z małymi dziećmi?
iQPLANETARIUM to sala kinowa w formie planetarium. Filmy przeznaczone są raczej dla starszych dzieci (choć zależy od seansu) Większość seansów dostępna jest w 4 językach (w tym polski z audioprzewodnika!)
My zobaczyliśmy spektakl Kosmiczni Kumple, w którym animowane postacie wyruszają w podróż w kosmos, aby ocalić światło słoneczne. Lekka historia przemyca wiedzę na temat kolorów, zachowania światła. Film przeznaczony jest dla dzieci od 8. roku życia, nasza 6,5 latka oglądała z dużym zainteresowaniem, a 4,5 latka w połowie chciała już pójść do centrum (film trwał 45 min).
-
Jak kupić bilety? Czy można płacić kartą?
Na miejscu zapłacisz karta, choć polecamy zakup biletów do iQLANDII online (są tańsze do 20%). Jeśli jedziecie samochodem, pamiętajcie o opłacie za parking.
-
Gdzie znajduje się iQLANDIA? Czy to daleko od dworca?
iQLANDIA jest ok. 1 km pieszo od dworca w Libercu (15-20 min spokojnego spaceru).
-
Czy na miejscu jest gdzie zjeść? Czy są szatnie?
Na miejscu jest restauracja z daniami barowymi, automaty z napojami, toalety na każdym z 4 pięter, szatnia i szafki na rzeczy. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Centrum Babylon.
-
Czy warto jechać do iQLANDIA w Libercu? Gdzie podobało Nam się bardziej, w Centrum Nauki Kopernik, czy w iQLANDII, a może w zielonogórskim Centrum Nauki Keplera?
Trudno powiedzieć, bo z jednej strony są one bardzo różne, ale też bardzo podobne. W końcu mamy jedną naukę.
Naszym zdaniem warto odwiedzić wszystkie te miejsca. Najlepiej kilka razy, bo ciężko podczas jednej wizyty skupić się przez kilka godzin i „pobawić” się wszystkimi eksponatami. Dlatego, jeśli zastanawiacie się gdzie jechać, wybierzcie najbliższe wam centrum nauki. To czeskie jest naprawdę świetne i bardzo cieszę się, że mamy je niespełna 3 h jazdy pociągiem z Jeleniej Góry (do Warszawy mamy prawie 9h jazdy). Z Wrocławia odległość jest podobna.
iQLANDIA i wycieczka Koleją Izerska jest świetnym urozmaiceniem wycieczki w Karkonosze, czy Góry Izerskie i pobyt w Szklarskiej Porębie.
JAK DOJECHAĆ DO LIBERCA POCIĄGIEM? GDZIE KUPIĆ BILET NA CZESKIE DRAHY?
Podróż pociągiem do Liberca ze stacji Szklarska Poręba Górna trwa około 1h 47 minut. Pociągi odjeżdżają o 8:30, 9:30, 10:30 i 11:30. Są skorelowane z pociągami Kolei Dolnośląskich przyjeżdżającymi z Jeleniej Góry i z Wrocławia (pociąg z Wrocławia o 7:10 jest w Szklarskiej o 10:19).
My wyruszyliśmy z Jeleniej Góry o 7:17, na miejscu byliśmy o 10:17. Wróciliśmy pociągiem o 16.35, na miejscu byliśmy o 19:38) W Libercu mieliśmy ponad 6 godzin, co starczyło nam na spokojną wizytę w iQLANDII i obiad w wietnamskiej restauracji po drodze na dworzec.
Na upartego, także z Wrocławia można pojechać na jeden dzień.
Wrocław 7:10, Szklarska Poręba 10:19, Liberec 12:17 i powrót o 16:35 (we Wrocławiu 21:55). Dlatego, jeśli jedziecie z Wrocławia najlepiej pojechać do Liberca z noclegiem. Tym bardziej, że prócz wycieczki Koleją Izerska oraz iQLANDII w Libercu jest jeszcze wiele do zobaczenia (patrz rozdział: Dlaczego Warto pojechać z dziećmi aż do Liberca?).
Dlatego my na pewno jeszcze wrócimy, kiedy dzień będzie dłuższy.
Wpis o Kolei Izerskiej i jednodniowej wycieczce do Liberca to kolejna odsłona cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”, który powstaje w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi #materiałsponsorowany. Pozostałe materiały i inspiracje wycieczkowe znajdziecie pod powyższym linkiem.