Wieża w Kotowicach krótki spacer niedaleko Wrocławia

with 8 komentarzy

Jeśli szukasz pomysłu na krótki spacer niedaleko Wrocławia wybierz się do Kotowic. W tej małej miejscowości, położonej 20 kilometrów od wrocławskiego rynku w stronę Siechnic, znajduje się „najoryginalniejszy obiekt turystyczny w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia”. Muszę przyznać rację temu, kto to wymyślił! Wieża widokowa, bo o niej mowa, może i nie jest najładniejsza, może nie do końca wpisuje się w krajobraz, ale bez wątpienia jest jedyna w swoim rodzaju! Ma też olbrzymi atut: przepiękne położenie!

Wieża widokowa w Kotowicach z dzieckiem w nosidle

Kotowicka wieża ma wysokość 40 metrów, czyli mniej więcej tyle ile 13-piętrowy budynek. Żeby wejść na najwyższy taras widokowy trzeba pokonać 204 metalowe stopnie i 8 betonowych. Schody wieży są ażurowe, dlatego jeśli ktoś ma lęk wysokości powinien się głęboko zastanowić czy wchodzić na górę. Spojrzenie w dół może przyprawić o lekki zawrót głowy. W każdej chwili widzimy ziemię pod naszymi stopami, a ludzie i samochody na parkingu stają się coraz mniejsze i mniejsze... Jakby tego było mało konstrukcja się lekko kołysze na wietrze! Niby zwykła, 40 metrowa wieża, a tyle emocji i adrenaliny!

Spójrz na wszystko z innej perspektywy

Bardzo lubię wysokie budynki, wieże i tarasy widokowe. Z ich szczytów świat przybiera zupełnie inny wygląd. Choć przez chwilę możemy spojrzeć na świat z innej perspektywy i zobaczyć to, czego nie widzimy na co dzień. Przy dobrej pogodzie z wieży w Kotowiach można podziwiać nawet zarys Sudetów. Bliżej widać krajobraz pobliskich Wzgórz Niemczasko-Strzelińskich, Masyw Ślęży, panoramę Wrocławia oraz meandrującą Odrę. Warto na wycieczkę zabrać ze sobą lornetkę, wtedy bez trudu dostrzeżemy wrocławskie budynki.

Widok z wieży w Kotowicach na Odrę

Las – siedlisko ptaków

Od samych Kotowic przez las prowadzi brukowana droga aż do samej wieży, ale my polecamy zostawienie samochodu we wsi obok sklepu i wałów, a potem 2 kilometrowy spacer przez piękny las. Idąc cicho można usłyszeć liczne ptactwo, albo spotkać leśne zwierzaki. 

Wieża położona jest tuż przy brzegu Odry w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 – Grądy Odrzańskie. Las przecinany jest przez liczne mokradła, jeziora i kanały wodne co sprawia, że roślinność jest tu wyjątkowo bujna. Na tym obszarze stwierdzono występowanie 113 gatunków lęgowych ptaków, w  tym także takich pod szczególną ochroną.

Kiedy na wieżę?

Wieża czynna jest od 1. maja do 31 października od 10 do 20, ale my byliśmy na niej w zeszłą niedzielę i bramka była otwarta. Latem odwiedzaliśmy ją po 20 i też nam się udało :). Byłabym jednak ostrożna i nie wchodziła na nią podczas złej pogody: mgła, deszcz, porywisty wiatr, czy burza znacząco mogłoby utrudnić nam wejście i późniejsze zejście.

Nasza styczniowa wyprawa do Kotowic upłynęła pod hasłem: szukamy zimy. Zimy niestety nie znaleźliśmy, ale i tak było warto!

Nasza wycieczka na wieżę widokową w Kotowicach to trzeci na #52oddechynatury. Przeczytaj więcej o naszym wyzwaniu i zobacz jak nam idzie realizacja (kliknij w link).
stopień trudności :

czas:

20-30 min z Kotowic (2 km), 5 min na wieżę

typ transportu dzieci:

na samą wieżę konieczne chusta/nosidło, droga z Kotowic dostępna też dla wózków :)

droga:

brukowana

udogodnienia:

wiata, ławki, stoły

namiary w internecie:

www.facebook.com/wiezawkotowicach

www.obszary.natura2000.pl

Czy warto tam iść?

Latem z pewnością jest rajem dla wędkarzy, a jesienią dla grzybiarzy. Jednak my polecamy wieżę w każdą porę roku! Z dziećmi czy bez to naprawdę dobre miejsce na relaks za miastem. A zimą las, przez który prowadzi droga do wieży, może być prawdziwą skarbnicą tropów leśnych zwierząt. Atutem jest bliskość Wrocławia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYM WYZWANIU

rodzina z dzieckiem w chuście
Zbieraj się i podejmij wyzwanie #52oddechynatury

8 Responses

 1. Anna Chlebda
  |

  Andrzejówka super bylismy w tamten weekend z dziećmi:) a po zapraszamy do nas :)

 2. Zbieraj się
  |

  dzięki:) musimy się kiedyś umówić na wspólną wyprawę. Chcemy na biegówki z przyczepką i zastanawiamy się, czy szlaki są dostatecznie przystosowane.

 3. Barbara Melka
  |

  SOPOT SPACER PO MOLO SOBOTA RANO A MOŹE JESZCZE DZISIAJ ?Jak pociąg dotrze na czas.

 4. Zbieraj się
  |

  super! proszę się nawdychać jodu za nas :)

 5. Dolnośląski Podróżnik
  |

  Jakaś tam zima na fotkach jest :) Ja bym z dzieciem swoim nie weszła (tym młodszym), ciężki jest już :)

 6. Magda Piotrowicz-Zbieraj
  |

  haha :) dobrze, że nie ze strachu. No coś tam było, ale był głód na więcej. Na szcześciej już po tym weekendzie zaspokojony :)

 7. Fit mama i córka
  |

  Super wpisuję jako propozycję na weekend dla rodzinki, nie miałam pojęcia o tym miejscu :)

 8. Zbieraj się
  |

  Jest rewelacyjne! Jak sie okazało, o każdej porze roku:)