TOP 10 w Książańskim Parku Krajobrazowym

with 5 komentarzy

Co robić w Książańskim Parku Krajobrazowym jeśli zmęczą Cię tłumy na Festiwalu Sztuki i Kwiatów, albo zwyczajnie chciałbyś zaznać trochę natury. Podpowiadamy Ci dziś 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w okolicy Zamku Książ.

Książański Park Krajobrazowy między Wałbrzychem a Świebodzicami to idealne miejsce zarówno na leniwy, rodzinny spacer, jak i aktywność sportową. W okolicznych lasach można spotkać wielu biegaczy i rowerzystów, a zimą także narciarzy biegowych. Znajdą tu coś dla siebie zarówno amatorzy roślin, zwierząt, gór, jak i historii!

Trzy zamki, ogród w stylu angielskim, egzotyczna Palmiarnia, Stado Ogierów i mnóstwo pięknych widoków. Warto tutaj przyjechać nie tylko na Zamek Książ, ale przede wszystkim dla pięknej okolicy. Zresztą zobaczcie sami i napiszcie nam w komentarzu, które miejsce jest Waszym ulubionym?

Książąński Park Krajobrazowy – TOP 10

(kliknij plus żeby przeczytać więcej o każdej atrakcji)
3 ZAMKI

Nazwa Książańskiego Parku Krajobrazowego pochodzi od Zamku Książ, który jest w centralnej części parku. Jest to trzeci co wielkości zamek w Polsce, można by opowiadać o nim godzinami, bo kryje w sobie wiele historii zarówno z czasów Habsburgów i księżnej Daisy, która ponoć do dziś przechadza się po zamkowych komnatach, jak i czasów III Rzeczy. Ponoć w komnatach pod Zamkiem znajduje się Bursztynowa Komnata, za to na pewno pod zamkiem znajduje się mnóstwo innych tuneli, a niektóre z nich można zwiedzać.

To co mnie osobiście urzeka w samym zamku to jego położenie. Zbudowany na urwistym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m. (60 metrów nad dnem). Z trzech stron otoczony jest głębokim jarem, dzięki czemu można podziwiać go z wielu miejsc w całym Parku, ale dojść do niego można tylko od północnego-wschodu.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Dostępne jest też nocne zwiedzanie podczas, którego można zobaczyć… duchy. Więcej o dostępnych trasach tutaj.

Książański Park Krajobrazowy_Książ

Żółtym szlakiem z Parkingu przy Zamku Książ można wybrać się do ruin Starego Książa. Niezwykle malownicza trasa prowadząca w przepięknie pachnącym lesie prowadzi do tajemniczych ruin. Zamek znajduje się na drugim brzegu rzeki Pełcznicy, w linii prostej to jedynie 800 metrów od Zamku Książ. Jednak żeby dojść do niego suchą stopą trzeba trzeba przejść 2,5 kilometra. Będąc w ruinach warto po nich pochodzić i zejść do punktu widokowego, z którego widać Zamek Książ.

Ze Starym Książem wiążą się pewne kontrowersje, bowiem do końca nie wiadomo, czy od początku były zbudowane jako sztuczne, romantyczne ruiny będące punktem wycieczek dla mieszkańców Zamku Książ. Czy może to właśnie one były na tych terenach wcześniej niż sam Zamek Książ. Według prac archeologów z początków lat 90-tych to właśnie ta druga opcja jest prawdziwa, a ruiny są reliktem średniowiecznego zamku.

Przed wojną znajdowały się tutaj pokoje noclegowe, gospoda, zbiory muzealne, z wieży rozpościerał się przepiękny widok, a na zamek prowadził most zwodzony i brama z dwoma wieżyczkami. Jednak po wkroczeniu w maju 1945 r. wojsk radzieckich budowla spłonęła i dziś zostały tylko ruiny.

Dlaczego żołnierze radzieccy spalili obiekt turystyczny? Bo Niemcy, jak nikt inni, wykorzystywali takie miejsca do swoich niecnych badań. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

<< Zwykły spacer to za mało? Zobacz jak biegaliśmy po parku podczas the Castle Run. Biegliśmy m.in. z Dziedzińca Zamku do Starego Książa. (klik)>>

Książański Park Krajobrazowy_Stary Książ_zbierajsie

O tyle, ile do historii Zamku Stary Książ można mieć jakieś wątpliwości co do lat powstania, to w przypadku Zamku Cisy jest pewność – to średniowieczna warownia, która stała na straży pobliskich szlaków handlowych. Dziś obiekt jest nieco zapomniany i stoi na uboczu, ale z pewnością kryje w sobie niejedną tajemnicę.

Trasa do Zamku Cisy jest już dłuższa (4,2 km z wałbrzyskiego Książa) i jeśli się na nią zdecydujecie to czeka Was przyjemny 1,5 godzinny spacer w jedną stronę. Więcej o tym miejscu pisaliśmy tutaj: << Zobacz naszą relacje z wycieczki rowerowej z Wałbrzycha do Zamku Cisy >>

walbrzych-zamek-cisy-zbierajsie-rowery-z-dzieckiem (6)

3 OGRODY

Jeśli jednak nie chcecie odchodzić daleko od zamku, macie do dyspozycji ponad 2 hektary zieleni, 14 tarasów wokół zamku położonych  na rożnych poziomach. Całość utrzymana w stylu francuskim. Któż nie chciałby mieć takiego grodu za oknem?

Niestety, tarasy można zwiedzać od kwietnia do września. Od 30. kwietnia do 3.maja na terenie Zamku Książ i ogrodów odbywa się Festiwal Kwiatów i Sztuki kiedy zarówno wnętrza zamku, jak i ogrody aż toną w kwiatowych kompozycjach.

Książański Park Krajobrazowy_Tarasy_zbierajsie

Okolice Zamku Książ wyglądają niezwykle malowniczo w maju i czerwcu, kiedy w ogrodach kwitną rododendrony. Duża część posadzona jest na drodze z głównego parkingu do zamku, ale odrobinę niżej, kilkaset metrów od Stadniny Koni znajduje się Ścieżka Dydaktyczna: Dolina Różaneczników. Prócz pięknych roślin i ciekawego ukształtowania terenu na ścieżce jest 8 tablic informacyjnych na temat roślin i zwierząt zamieszkujących teren parku.

Książański Park Krajobrazowy_Różaneczniki_zbierajsie

Będąc w Książańskim Parku Krajobrazowym warto zatrzymać się przy wałbrzyskiej Palmiarni. Nie dość, że sama bryła budynku jest bardzo interesująca, to jeszcze jej wnętrze sprawi, że poczujesz się jak w innym świecie. Nie trzeba daleko jechać żeby zobaczyć jak jest w tropikach. Tu obcować z naturą możesz cały rok. Palmy, kaktusy, kolorowe kwiaty, cytryny, mandarynki i … pawie.

<< Zobacz naszą relację z wizyty w Palamiarni. To idealny pomysł na spacer w deszczowe i zimowe dni (klik)>>

Zbieraj się, Wałbrzyska palmiarnia, ściany z tofu wulkanicznego

2 REZERWATY PRZYRODY

Wąwóz Pełcznicy lub inaczej Piekiełko, lub po prostu Wąwóz Książ jest uznawany za najpiękniejszy w całych Sudetach. Ma 3,8 kilometra długości, a w niektórych miejscach 80 metrów wysokości. Wąwóz jest niezwykle malowniczy, usiany skałami pośrodku których prowadzą wąskie ścieżki, mostki, a nawet tunele wydrążone w skałach.

Czasem trasa prowadzi bezpośrednio nad taflą wody. Niestety, nie jest to górski potok z idealnie czystą wodą. Głównie za sprawą osadów, jakie rzeka wypłukuje ze skał oraz (niestety i tego naprawdę nie rozumiemy) śmieci, które pozostawiają tu turyści.

Idąc z Zamku Książ można zrobić sobie 4,6 km pętle wzdłuż przełomu Pełcznicy, przy okazji odwiedzając ruiny Starego Książa.

Książański Park Krajobrazowy_Przełom Pełcznicy_zbierajsie (2)

Jeśli macie więcej czasu i lubicie tajemnicze miejsca koniecznie wybierzcie się nad Jeziorko Daisy. 4,5 km od Wałbrzyskiej Palmiarni mieści się rezerwat przyrody, który tak bardzo urzekł Księżnę Daisy, że postanowiła stworzyć tu swoją samotnię. Świetne miejsce na spacer. Więcej na temat jego zalet pisaliśmy tutaj: << Zobacz naszą relację ze spaceru do Jeziorka Daisy. Było zimno i mgliście. Kiedy jest pogoda musi być jeszcze piękniej. (klik) >>

1 ZABYTKOWA STADNINA

500 metrów od Zamku znajduje się Stado Ogierów Książ. Pięknie utrzymane Stajnie Zamkowe, powozownie i kryta ujeżdżalnia, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie. Obiekt można zwiedzać, albo z niego korzystać. Klacze i ogiery w Książu czekają na lekcje jazdy konnej lub ujeżdżanie bryczką.

Więcej informacji o stadninie znajdziecie tutaj. 

Książański Park Krajobrazowy_SStadoOgierów_zbierajsie

1 PUNKT ADRENALINY

Żeby dotrzeć z Książa do Starego Książa trzeba pokonać niezwykle atrakcyjną trasę (na pewno nie dla wózków!), to część  „Ścieżki Hochbergów” biegnącej wąwozem rzeki Pełcznicy.  Na trasie czekają na nas niespodzianki w postaci mostków niemal przyklejonych do skalnych ścian. Niektóre z nich są zawieszone nad przepaścią, górując nad koronami pobliskich drzew. Sama trasa ma około metra szerokości i w niektórych miejscach trzeba trzymać się poręczy, aby zachować bezpieczeństwo.

 

Wygląda ciekawie? A to jedynie 10 punktów, które warto zobaczyć. Prócz tego są przecież zamkowe komnaty, czy chociażby Cis Bolko. Nie zastanawiajcie się długo, tym bardziej, że w najbliższy długi weekend w książu odbywa się Festiwal Sztuki i Kwiatów.
Nie jesteście pewni, czy chcecie – to zobaczcie to!!!

Ps. To, który punkt z naszego TOP 10 podoba Wam się najbardziej??


Podobał Ci się tekst? Chcesz czytać nas dalej? Dołącz do naszych czytelników na Facebooku, a na pewno dasz nam kopa do działania. Będzie nam bardzo miło jeśli klikniesz „lubię to” lub zostawisz komentarz i powiesz nam o czym myślisz. Jesteśmy bardzo ciekawi.