MAJÓWKA W KARKONOSZACH – CZTERY ŁATWE TRASY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

with Brak komentarzy

Majówka niekoniecznie musi wiązać się z dalekim wyjazdem. Warto jednak wykorzystać wolny czas i zabrać dziecko na piękny spacer za miasto, najlepiej w góry. Dziś podpowiadamy Wam cztery łatwe trasy w Karkonoszach, które mogą pokonać także małe dzieci.

Jeśli zastanawiacie się po co zabierać dziecko w góry koniecznie przeczytajcie nasz w tekst, w którym zapytaliśmy rodziców wędrujących z dziećmi o to, dlaczego to robią (klik).

„Starsze dzieci mogą wynieść piasek na podeszwach butów, czasem może jakąś szyszkę, czy kamień zabrany ze szlaku. Młodszym, tym niesionym w nosidłach turystycznych lub ergonomicznych musi wystarczyć olbrzymi zastrzyk świeżego powietrza, kontakt z naturą i bliskość rodzica. Moim zdaniem to wystarczające by zabrać dziecko w góry, ale jak się okazuje…”Co małe dziecko wynosi z górskiej wędrówki?

ŁATWA TRASA W KARKONOSZACH DLA DZIECI

Jeśli nie czujecie się na siłach, a dla waszych dzieci będzie to pierwszy raz nie musicie od razu wybierać się na karkonoskie szczyty. Żeby poczuć piękno i ogrom gór można wybrać krótkie szlaki u podnóży, one także zapewnią wam niesamowitych wrażeń i przede wszystkim czystego kontaktu z naturą.

Dziś proponujemy Wam cztery trasy w Karkonoszach, których przejście zajmie Wam od 15 minut do 2 godzin w jedną stronę. Jedną ze Szklarskiej, jedną z Przesieki i dwie z Karpacza. Wiemy, że w Karkonoszach takich pięknych i łatwych tras jest „na pęczki”, więc jeśli chcielibyście podpowiedzieć coś innym rodzicom, koniecznie piszcie w komentarzach – linki do opisu fajnych, łatwych tras mile widziane!

ŁATWA TRASA Z W KARONOSZACH DLA DZIECI – ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY NA WODOSPAD KAMIEŃCZYKA

start: parking przy Szosie Czeskiej tuż za Szklarską Porębą

odległość i czas dojścia: 1,5 km w jedną stronę, 30 minut

Krótkie Szlaki w Karkonoszach_Wodospad Kamieńczyka_zbierajsie (10)

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ma 27 metrów wysokości, ale wrażenie robi jego położenie w 100 metrowym wąwozie, którego ściany osiągają nawet 35 metrów wysokości przy zaledwie 3-4 metrach szerokości. Widok zachwycił nawet bohaterów „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”, bo to właśnie tutaj kręcona była część scen do tej disneyowskiej produkcji. Wodospad można podziwiać z platformy widokowej w dole wąwozu (płatne wejście) lub z platformy widokowej na górze. Naszym zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć Kamieńczyk z obu perspektyw.

Najkrótsza trasa na wodospad to zaledwie 1,5 km w jedną stronę, którą pokonacie w około 30 minut. Droga jest co prawda kamienista na ostatnim odcinku stroma, ale nawet dwuletnie maluchy dadzą radę pokonać ją na własnych nogach. Zdecydowanie nie ma możliwości by pokonać ją wózkiem dziecięcym, więc jeśli wybieracie się z małymi dziećmi, konieczna będzie chusta, nosidło ergonomiczne lub turystyczne. Na górze mieści się Schronisko Kamieńczyk.

Krótkie szlaki w Karkonoszach z dzieckiem

Zobaczcie jak nasze 30 minut zamieniło się w godzinę, bo córka postanowiła wędrować na własnych nóżkach (klik). W tekście także alternatywne, dłuższe trasy dojścia, bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby.

W Szklarskiej Porębie polecamy także Punkt Widokowy tuż nad 180 stopniowym Zakrętem Śmierci (klik).

Punkty widokowe na Karkonosze


ŁATWA TRASA Z W KARKONOSZACH DLA DZIECI – Z PRZESIEKI NA WODOSPAD PODGÓRNEJ

start: parking przy Drodze do Wodospadu w Przesiece

odległość i czas dojścia: 400 metrów, około 10 minut

łatwe szlaki w karkonoszach wodospad-podgornej-w-przesiece-zbierajsie

Trzy razy niższy niż Kamieńczyk, ale niezwykle urokliwy, położony w gęstym pachnącym lesie. Wodospad Podgórnej ma również swój filmowy debiut. Może nie na taką skalę jak Kamieńczyk, ale m.in. tutaj powstawały zdjęcia do klipu Kamila Bednarka – Sailing

Kamil Bednarek Official
Kamil Bednarek Official

Wodospad Podgórnej odwiedzany jest zdecydowanie mniej tłumnie niż Kamieńczyk, ale na samotność na szlaku raczej nie macie co liczyć. Pod spadającą wodą utworzył się duży basen eworsyjny z krystalicznie czystą wodą, w której można się kąpać, więc prócz turystów spotkacie tu także… morsy :). Nie polecamy tego dzieciom, bo woda jest zimna, kamienie śliskie i może być niebezpiecznie.

wodospad-podgornej-w-przesiece-zbierajsie (10)

Dojście z parkingu do wodospadu wiedzie prostą, ale kamienistą drogą wzdłuż potoku, który sam w sobie jest atrakcją dla dzieciaków. Wózkiem może być ciężko. My próbowaliśmy raz, ale w końcu zawróciliśmy bo zaczęło padać – tu nasze wspomnienia związane z tą króciutką trasą (klik).

Jeśli będziecie już w Przesiece warto wybrać się do pięknego Ogrodu Japońskiego Siruwia.

siruwia_ogrod_japonski_przesieka


ŁATWA TRASA W KARKONOSZACH DLA DZIECI – Z KARPACZA NA ŚNIEŻKĘ (WYCIĄGIEM)

start: Dolna Stacja Kompleksu Narciarskiego Śnieżka

odległość i czas dojścia: 2 km w jedną stronę, 60 minut

łatwe trasy w karkonoszach Śnieżka

Śnieżki nie trzeba chyba przedstawiać😊, ale w kilku słowach – najwyższy szczyt Karkonoszy 1602 m n.p.m., który góruje nad całym pasmem górskim i strzeże polskich i czeskich Karkonoszy. Pięknie wygląda z oddali, a na górze prócz ciekawych obiektów jakim są: Obserwatorium Astronomiczne, w którym mieści się bar i Kaplica św. Wawrzyńca z XVIII wieku, czekają na Was cudowne krajobrazy! Choć raz w życiu trzeba tu wejść.

Łatwe trasy w Karkonoszach_zbierajsie-sniezka-z-dzieckiem-wyciag-kopa (32)

Od 26.04.2018 roku działa nowy wyciągu kanapowy z Karpacza na Kopę. Samo wejście z Karpacza na Śnieżkę to około 9 km w jedną stronę, co na pierwszy raz z dzieckiem może być trochę za długie (zobaczcie szlaki tutaj – klik), ale jeśli skorzystacie z pomocy… wyciągu, czeka Was przyjemny spacer, który mogą pokonać także małe dzieci. Uważajcie jednak! Pogoda na górze jest zupełnie inna niż w Karpaczu. Pamiętajcie o ciepłych butach, polarach i kurtkach! Na górze często wieje.

<< Jak przygotować się na górską wyprawę? Koniecznie przeczytaj (klik) >>

Wyciąg z Karpacza zawiezie Was na wysokość 1 377 m n.p.m. skąd czeka na Was już tylko 262 metry przewyższenia, trochę ponad 2 kilometry trasy, które pokonacie w godzinkę! Pierwszy odcinek do Domu Śląskiego, to bułka z masłem. Szeroka, prosta droga, piękne widoki na Śnieżkę i spacer wśród kosodrzewiny, a co najważniejsze – czyste powietrze. Przy Domu Śląskim możecie zdecydować się na kamieniste podejście czerwonym szlakiem, albo niebieski szlak tzw. Drogę Jubileuszową, która wiedzie wokół wierzchołka.

zbierajsie-sniezka-z-dzieckiem-wyciag-kopa (27)

Koniecznie przeczytajcie naszą relację z takiego spaceru z dzieckiem w nosidle na plecach. Dla wózków, nie polecamy, mimo, że będzie możliwość wjazdu wyciągiem.

Jeśli koniecznie chcecie na Śnieżkę, a nie macie sił, jest też opcja wjazdu na sam szczyt czeską koleją gondolową – klik.


ŁATWA TRASA W KARKONOSZACH DLA DZIECI – Z KARPACZA DO SCHRONISKA SAMOTNIA

start: Karpacz Wang

odległość i czas dojścia: 4,3 km w jedną stronę, 120 minut

łatwe trasy w karkonoszach_Zbieraj się w Karkonoszach

Najdłuższa z naszych propozycji, ale to absolutny klasyk w Karkonoszach i świetny pomysł na pierwszy raz w górach. Możecie wybrać się tam także z maluchami w wózkach, o ile macie wystarczająco siły, determinacji i … dobry, terenowy wózek.

Schronisko Samotnia to jedno z najpiękniej położonych schronisk w Karkonoszach, ba! w Polsce. Położone w Kotle Małego Stawu małe drewniane schronisko z wieżyczką zrobi wrażenie na każdym zarówno swoją architekturą, jak i usytuowaniem! Niemal pionowe ściany kotła mienią się różnymi kolorami, a woda Małego Stawu odbija niebo i okoliczne szczyty.

łatwe trasy w karkonoszach

Proponowany przez nas niebieski szlak ma 4,3 km długości, dojście do schroniska zajmie Wam około 2 godzin. Szlak wiedzie przez pięknie pachnący sosnowy las, a potem polaną, z której rozpościerają się widoki na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet. Trasa w dużej części wiedzie leśnym traktem, duża część jest brukowana, co może być męczące, szczególnie jeśli idziecie z wózkiem dziecięcym. Pierwsza górska wyprawa z naszą córką odbyła się właśnie tutaj (klik).


Z uwagi na mój błogosławiony stan (czyli taki, że przejście kilkusetmetrów jest dla mnie wyzwaniem;P) w najbliższym czasie nie planujemy wypadów w trójkę, ale Tata Zbierajsie i córka chętnie przetestują inne trasy. Może im coś podpowiecie?

edit.

ŁATWE TRASY W KARKONOSZACH – WASZE PROPOZYCJE

Po naszym dzisiejszym wpisie zasypaliście nas na facebooku swoimi propozycjami. Dziękujemy :) :) :). Zanim je wszystkie sprawdzimy miną wieki, więc już dziś kilka najczęściej pojawiających się propozycji, bo może przydadzą się komuś, kto trafił na ten wpis (w późniejszym czasie rozpiszę też ile kilometrów mają trasy, czasy przejścia itp.)

Ze Szklarskiej Poręby: 1. wyciągiem na Szrenicę – Śnieżne Kotły – z powrotem wyciągiem do Szklarskiej Poręby; 2. wyciągiem na Szrenicę – Kamieńczyk – Szklarska Poręba; 3. wyciągiem na Szrenicę – Schronisko pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba; 4. Szklarska Poręba – Kamieńczyk – Schronisko pod Szrenicą – zjazd wyciągiem w dół

z Jagniątkowa trasą pod kotłami do Szklarskiej Poręby

z Przełęczy Okraj do Schroniska Jelonek (ciekawa ścieżka edukacyjna)

z Karpacza do Schroniska Łomniczka

po czeskiej stronie:

– ze Spindrelowego Młynu trasa Spowiednice Karkonosze (zagadki) – więcej na blogu malepodrozowanie.blogspot.com

– z Harrachova do Wodospadu Mumlawy

– z Peca pod Śnieżką wyciągiem na Ruzową Horę, a potem na nogach