Spis treści
Mali wędrowcy czasem potrzebują większej zachęty niż satysfakcja ze zdobytego szczytu, nowa wiedza, czy piękne widoki. Doskonale rozumie to Szklarska Poręba, która zaprasza najmłodszych odkrywców (choć Ci starsi będą bawić się równie dobrze) do udziału w grze terenowej. Magiczny Szlak Ducha Gór to propozycja zwiedzania Szklarskiej Poręby i okolic. My co prawda nie potrzebujemy zachęty, ale postanowiliśmy pobawić się w poszukiwaczy skarbów. Nasz najmłodszy odkrywca bawił się świetnie!
Szklarska Poręba oferuje szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi zarówno w mieście, jak i w górach. Czasem jednak nie wiadomo od czego zacząć i na co zwrócić uwagę. Z pomocą już kilka lat temu przyszedł Referat Promocji Miasta Szklarska Poręba proponując Magiczny Szlak Ducha Gór – trasę złożoną z 34 punktów, które warto odwiedzić w Szklarskiej Porębie (aż dziw, że wcześniej zupełnie nie zwróciłam na niego uwagi, bo to naprawdę świetna inicjatywa).
Magiczny Szlak Ducha Gór jest bardzo bogaty w atrakcje i nie sposób odwiedzić ich podczas jednego dnia, ba! Nawet całego weekendu, szczególnie jeśli ktoś podróżuje z małymi dziećmi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby odwiedzić Szklarską kilkakrotnie:) :) :) i o to chyba chodzi jeśli ktoś chce poznać wszystkie jej skarby.
Jeśli ktoś jednak chce ograniczyć się wyłącznie do najciekawszych punktów (choć naszym zdaniem wśród pozostałych 18 kilka punktów też powinno być obowiązkowych do zobaczenia :)) może pójść śladem 16 punktów (zaznaczonych na mapie na zielono), na których umieszczone są granitowe głazy z tajemniczymi hologramami. To właśnie te miejsca trzeba odwiedzić, żeby wziąć udział w grze miejskiej.
MAGICZNA SZKLARSKA PORĘBA
Szklarska Poręba leży na styku dwóch pasm górskich: Karkonoszy i Gór Izerskich. Kryje w sobie wiele przyrodniczych skarbów, których strzeże tajemniczy Duch Gór, zwany Karkonoszem lub Liczyrzepą. Postanowilismy pójść jego śladem i odkryć skarby tych okolic wędrując Magicznym Szlakiem Karkonoszy. Z racji na moją zaawansowaną ciąże najciekawszą wycieczkę na Szrenicę, Sara i Tata Zbieraj odbyli samodzielnie – chlip, chlip…. Ale jesienią nadrobię!
ODBIERZ KSIĘGĘ SKARBÓW W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Żeby wziąć udział w zabawie i stać się Odkrywcą Magicznego Szlaku Ducha Gór w pierwszej kolejności trzeba odwiedzić Informację Turystyczną, która mieści się przy ulicy Jedności Narodowej 1A (czynna w sezonie: poniedziałek – piątek 8:00 – 18:00 ; sobota – niedziela 9:00 – 17:00; poza sezonem o godzinę krócej i jest nieczynna w niedziele).
W Informacji Turystycznej Szklarskiej Poręby otrzymamy Księgę Skarbów – teczkę na skarby z wędrówki, przewodnik z mapką po szlaku, notes do zdobywania hologramów oraz magiczną kredkę.
Nasz przewodnik jest już lekko zmasakrowany, bo przemierzył z nami kilka dobrych kilometrów po karkonoskich szlakach, plus zaliczył także mżawkę na Szrenicy. A to jeszcze nie koniec bo zostało nam kilka punktów.
Jeśli zastanawiacie się dla kogo jest ta gra, to zdradzę Wam, że nasza dwulatka ochoczo wyszukiwała kolejnych głazów z hologramami na szlaku. Z zapałem starała się odrysować znaczki na kartce i próbowała odgadnąć co Duch Gór miał na myśli przedstawiając na nich akurat takie obrazki.
Starsze dzieci prócz zabawy w poszukiwanie głazów i odrysowywanie hologramów odnajdą w przewodniku także dużo wiedzy o odwiedzanych miejscach przedstawione w bardzo przystępny sposób, a także zagadki, quizy i krzyżówki. Tak więc naszym zdaniem gra jest dobra dla dzieci i dorosłych w każdym wieku – bo my, podczas poszukiwania kolejnych punktów, też bawiliśmy się całkiem dobrze i sporo dowiedzieliśmy.
JAK PRZEJŚĆ MAGICZNY SZLAK DUCHA GÓR
Zachęcamy do tego, żeby szlak zdobywać niepośpiesznie, tak aby móc rozkoszować się każdym miejscem, bo naprawdę jest czym (na końcu artykułu przegląd wszystkich punktów, wraz ze zdjęciami niektórych z nich). My właśnie tak podeszliśmy do tego zadania rozbijając odwiedzanie punktów szlaku na kilka wycieczek.
Jeśli jednak szukacie gotowych tras zwiedzania Szklarskiej Poręby, w przewodniku znajduje się propozycja przejścia szlaku podzielona na trzy wycieczki: 4,5 h, 5,5 h i 3,5 h. W
Przygotowaliśmy dla Was też naszą propozycję przejścia szlaku i zdobywania kolejnych punktów. Na razie mamy wskazówki jak dotrzeć do wodospadów (idealne wycieczki dla podróżujących rodzin), ale już wkrótce trzy dłuższe wyprawy. Koniecznie do nas zaglądajcie.
ODBIERZ CERTYFIKAT ODKRYWCY SZKLARSKIEJ PORĘBY
Za zdobycie wszystkich 16 hologramów w Informacji Turystycznej można otrzymać Certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby. Jednak wydaje mi się, że po obejrzeniu tych wszystkich magicznych miejsc nagroda przychodzi znacznie wcześniej. Znajdziemy ją gdzieś na szlaku, w Tajemniczej Studni w hotelu Czarny Kamień, w zimnej wodzie spadającej z Wodospadu Szklarki, albo w krajobrazie na Szrenicy.
Nic tylko wiązać buty i wyruszać na szlak. No może jak upały trochę miną, choć w najbliższy weekend w Szklarskiej ma być raptem 9 stopni – sic!
CO ODWIEDZIĆ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE? – MAGICZNY SZLAKU DUCHA GÓR – PUNKTY
Na koniec przedstawimy Wam wszystkie miejsca na Magicznym Szlaku Ducha Gór w Szklarskiej Porębie. Miejsca, które już udało nam się zwiedzić i zdążyliśmy opisać je na blogu opatrzyliśmy linkiem do bezpośredniej relacji. Piszemy Wam też, które punkty naszym zdaniem są fajne, a które, akurat nas mniej interesują, choć może w Waszym przypadku będzie wręcz przeciwnie, bo np. uwielbiacie zwiedzać kościoły i muzea ?. Wyboldowane są punkty, które mają magiczny głaz.
-
- Informacja Turystyczna (hologram), ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740) – to właśnie w tym miejscu możemy zakupić Księgę Skarbów i dostać wskazówki na temat zwiedzania Szklarskiej Poręby. Tuż obok budynku informacji mieści się pierwszy hologram… my musimy tam wrócić, bo byliśmy tak bardzo podekscytowani czekającą nas wędrówką, że zapomnieliśmy o pierwszym znaczku!
- Rodzinny Park Rozrywki Esplanda, ul. Pstrowskiego 5a – położony w samym centrum miasta park rozrywki dla amatorów szalonej zabawy. Tu nie ma hologramu, ale to charakterystyczny punkt w Szklarskiej Porębie, chętnie odwiedzany przez rodziny. Tak w celu urozmaicenia górskich wypraw. My jeszcze nie byliśmy, bo nasza dwulatka wydaje się być za mała na taką atrakcję.
- Skałki Karczmarz (hologram), ul. Jedności Narodowej – skałki przy głównej ulicy Szklarskiej Poręby. Droga się tutaj zwęża i przeciska między skałami, co jest charakterystycznym symbolem miasta. Nazwa skałek pochodzi od karczmy, która słynęła z przepysznego jedzenia.
- Kościół p.w. Bożego Ciała, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2 – Tu nie ma hologramu, ale to miejsce, które z pewnością zechcą odwiedzić amatorzy architektury i sztuki sakralnej. Kościół ojców Franciszkanów z XIX wieku w stylu neoromańskim, w którym na ołtarzu znajduje się „Chrystus z Eucharystią” na tle Szrenicy. Kościół znajduje się tuż przy niebieskim szlaku, na pewno zobaczycie go jeśli będziecie iść z miasta na Złoty Widok. My jeszcze nie byliśmy. Ciekawa jestem bardzo tego obrazu.
- Sowie Skały – Granitowe skałki położone na wzgórzu Sowiniec (675 m n.p.m.). Najwyższa z nich ma 10 metrów. Można dotrzeć do nich niebieskim szlakiem wiodącym ze Szklarskiej Poręby w stronę Złotego Widoku. Tu nie ma hologramu. Specjalnie nie wiem czy bym na nie szła, ale jeśli będziemy gdzieś obok to na pewno zajrzymy.
- Dom Włastimila Hoffmana, ul. Matejki 23 – Tu nie ma hologramu, ale to miejsce z pewnością zechcą odwiedzić wielbiciele malarstwa. Hoffman jest znanym na świecie artystą-malarzem, był uczniem Stanisławskiego, Wyczółkowskiego i Malczewskiego. Znany jest z obrazów z wykorzystaniem elementów folkloru i miejscowych krajobrazów. W jego pracowni do dziś leżą sztalugi, pędzle i tuby z farbami. Dom można zwiedzać po umówieniu się pod tel. 75 71712752. Znajduje się na niebieskim szlaku.
- Złoty Widok (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) – punkt widokowy na Karkonosze. Wciąż na naszej liście do odwiedzenia. Czekamy na dobrą widoczność, bo przy odpowiedniej pogodzie można podziwiać stąd przepiękną panoramę Karkonoszy Zachodnich, a nawet dostrzec Śnieżkę. Do Złotego Widoku można dotrzeć niebieskim szlakiem wprost ze Szklarskiej Poręby (dojdziemy tu od strony ulicy Matejki i Domu Wlastimila Hoffman (6)), albo czarnym i niebieskim szlakiem z parkingu przy drodze nr 3 z Piechowic do Szklarskiej Poręby.
<< Zobacz inne punkty widokowe na Karkonosze, które odwiedziliśmy (klik) >>
- Grób Karkonosza – mieści się tuż przy Złotym Widoku, więc warto go zobaczyć mimo, że nie ma tu hologramu. To miejsce, w którym według legendy spędził ostatni dni Duch Gór-Karkonosz wypędzony z gór przez złych ludzi.
- Chybotek (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) – Najwyżej położony kamień (średnica 4 metry) można rozkołysać, stąd nazwa. Nazywany także Misą Cukru, bo jego kształt przypomina Cukierniczkę. Miejsce ma ścisły związek z Walonami, którzy składali tu swoje ofiary przed wędrówką w poszukiwaniu skarbów. Jeszcze tam nie dotarliśmy. Podobnie jak w przypadku Złotego Widoku czekamy na dobrą widoczność. Chybotek położony jest kilka minut marszu od Złotego Widoku.
- Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej – to pierwszy i najstarszy kościół katolicki w Szklarskiej Porębie. Nie ma tu hologramu.
- Lipa Sądowa ul. Piastowska (hologram) – drzewo położone w Szklarskiej Porębie Dolnej, najstarszej części miasta, które kiedyś nazywała się Stara Wieś Szklarska. W średniowieczu raz do roku odbywały się tutaj sądy. Prócz drzewa, głazu, hologramu jest także tablica. Przyznam szczerze, że gdyby nie hologram raczej byśmy nie dotarli do tej części Szklarskiej.
- Kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, ul. Piastowska – nie ma hologramu, ale kościół mieści się niedaleko Starej Lipy Sądowej. W kościele można oglądać m.in. dzieła Wlastimila Hoffmana.
- Lokalizacja pierwszej huty szkła – miejsce położona niedaleko Starej Lipy Sądowej w najstarszej części miasta. Nie wydało nam się to interesujące, więc tu nie dotarliśmy.
- Orla Skała – to enigmatyczne miejsce, zaznaczone na mapie, ale przyznam, że nie mogę znaleźć o nim żadnych informacji i… chyba właśnie dlatego chciałabym je zobaczyć ?. Mieści się tu pensjonat z przepięknym widokiem na góry, który jest punktem charakterystycznym w Szklarskiej Porębie Dolnej.
- Wodospad Szklarki (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) – drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Do wodospadu prowadzi prosty szlak dostępny także dla osób niepełnosprawnych (na czas remontu, w czerwcu 2018 zamknięty). Wodospad, mimo że ma zaledwie 13 metrów wysokości jest niezwykle malowniczy. Przepiękny karkonoski las, interesujące skałki wokół i strumień spadającej wody, który zakręca tuż przed uderzeniem w taflę wody… koniecznie trzeba zobaczyć! Odwiedziliśmy Wodospad Szklarki czarnym szlakiem idąc zarówno od drogi krajowej nr 3, jak i od Starej Chaty Walońskiej (dwa razy w ciągu dwóch dni). Obie trasy są przepiękne, ale nam do gustu przypadła mniej uczęszczana trasa z północy, czyli od strony Starej Chaty Walońskiej.
<< Dwie trasy do Wodospadu Szklarki? Jak dojść tam z dwulatkiem? (klik) >>
- Stara Chata Walońska (hologram) – chata położona w przepięknej okolicy, kiedyś była siedzibą Walonów, średniowiecznych inżynierów i mistrzów wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych. Miejsce to z pewnością kryje niejedną tajemnicę. Niedaleko znajduje się Żelazny Tygiel Waloński, skansen, w którym możemy przenieść się w czasy poszukiwaczy złota i skarbów Karkonoszy. Chatę odwiedziliśmy podczas wycieczki do Wodospadu Szklarki (szlak z drogi krajowej numer 3 był zamknięty w czerwcu). Do skansenu zamierzamy pojechać latem i wziąć udział w warsztatach.
- Leśna Huta (hologram) Kołątaja 2 – tu wciąż kontynuowane są średniowieczne tradycje wytwarzania szkła dmuchanego. Na naszych oczach można zobaczyć jak ręcznie formuje się szło, od ozdób po wazony i naczynia. W Leśnej Hucie można wziąć udział także w warszatach i kupić piękne szklane produkty.
- Muzeum Mineralogiczne (hologram) ul. Kilińskiego 20 – muzeum, gdzie można obejrzeć niemal 3 tys. eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata m.in. meteoryt Gibeon!Jeszcze nie odwiedziliśmy. Ogólnie rzadko chodzimy z Sarą do muzeum, raczej preferując otwarte przestrzenie. Chyba jednak najwyższy czas to zmienić.
- Schronisko Pod Łabskim Szczytem – schronisko położone na krawędzi Łabskiego Kotła na styku kilku szlaków turystycznych. Można dojść tu na wiele sposobów, od strony Szklarskiej poręby np. niebieskim szlakiem od Wodospadu Szklarki, żółtym z centrum miasta, czy zielonym od wyciągu na Szrenicę. Jacek i Sara przyszli tutaj żółtym szlakiem od strony Śnieżnych Kotłów. Droga była dość stroma i kamienista, ale niezwykle urokliwa.
To jedno z miejsc, które uważamy, że trzeba zobaczyć podczas wizyty w Szklarskiej Porębie i zwiedzania Magicznego Szlaku Ducha Gór, mimo że nie ma tutaj hologramu… nagroda w postaci widoku ze schroniska oraz atmosfera tego miejsca jest wystarczająca.
- Śnieżne Kotły (kliknij i dowiedz się więcej) – podobnie jak poprzedni punkt, nie ma tutaj hologramu, bo żeby tu dotrzeć trzeba jednak się trochę natrudzić. Chociaż, jeśli zdecydujecie się na wjazd koleją Sudetylift, czerwony szlak ze Szrenicy na Śnieżne Kotły jest możliwy do przejścia nawet z wózkiem dziecięcym. Widoki piękne, powietrze czyste. Warto! Bez dwóch zdań warto!
- Wodospad Łaby – i znów, nieobowiązkowy punkt w grze terenowej, ale według nas „must to see”! Koniecznie tam pójdźcie, albo na nogach, albo przy pomocy wyciągu (serio, to nic złego). Wodospad Łaby leży po czeskiej stronie. To jeden z największych i najbardziej znanych czeskich wodospadów. Widok robi wrażenie, choć niestety jedna platforma widokowa była zniszczona i zamknięta. Nieopodal wodospadu jest schronisko-hotel Labska Bouda, w której można zjeść tradycyjne czeskie knedliki, albo napić się piwa z browaru położonego na wysokości 1410 w Lucni Bouda
<< Lucni Bouda – hotel, schronisko, browar – widok na Śnieżkę. Byliśmy tam zimą (klik) >>
- Źrodła Łaby – kolejny nieobowiązkowy punkt na szlaku, który był w planach Taty Zbieraj, ale z uwagi na trudy wędrówki wypadł z listy. Do zobaczenia przez nas następnym razem, być może już w czwórkę. Chcielibyśmy zobaczyć!
- Schronisko Szrenica (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) – zbudowane na szczycie Szrenicy 1362 m n.p.m., która góruje nad miastem i Głównym Grzbietem Karkonoszy. Można dostać się tutaj idąc od strony Wodospadu Kamieńczyka, szlakiem czerwonym i czarnym, albo Koleją Linową SKI ARENY Szrenica. Szczyt pokryty jest gołoborzem a panują na nim warunki takie jak w Alpach! Jacek i Sara zdobyli Szrenicę z pomocą… wyciągu.
Później wybrali się na kilkukilometrowy spacer po Grzebiecie Karkonoszy aż do Wodospadu Łaby i później Śnieżnych Kotłów. Taka wycieczka jest fajnym pomysłem dla rodzin z dziećmi. Po wjechaniu na górę wyciągiem droga jest niemal płaska i przystępna zarówno dla dobrych wózków dziecięcych, jak i małych, niewprawionych jeszcze w górskich szlakach dzieci. Powietrze i widoki na górze – niesamowite. Warto pospacerować wśród chmur! (szczegółowy opis trasy i wycieczki już wkrótce na blogu)
- Końskie Łby – grupa skał do złudzenia przypominająca.. końskie łby położona na północnym zboczu Szrenicy. Warto odwiedzić i spróbować się dopatrzeć wśród skał tych zwierząt, a także rzucić okiem na Góry Izerskie, Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze.
- Schronisko na Hali Szrenickiej (kliknij i dowiedz się więcej) – drugie schronisko jakie można odwiedzić na Głównym Grzbiecie Karkonoszy położone na wysokości 1192 m n.p.m. pomiędzy Kamiennikiem i Szrenicą.
- Wodospad Kamieńczyka (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) – najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Niezwykle malowniczy położony w 100 metrowym wąwozie, którego walory docenili filmowy Walta Disneya. Wodospad spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 metrów. Wrażenie robi też wąwóz, którego ściany osiągają nawet 35 metrów wysokości, a w pewnym momencie ma zaledwie 3-4 metry szerokości. Wodospad można go oglądać z dołu lub z góry. Dolna platforma jest płatna, ale naszym zdaniem nie można jej odpuścić, bo tutaj wodospad i wąwóz robią największe wrażenie.Odwiedziliśmy Wodospad jeszcze zanim zaczęliśmy zdobywać hologramy. Nasza dwulatka w dużej części pokonała trasę na własnych nogach. Obowiązkowo do zobaczenia!
<< Pokaż dzieciom Narnię, czyli jak zdobyliśmy Kamieńczyk (klik) >>
- Karkonoskie Centrum Edukacji ul. Okrzei 28 (hologram) – interaktywne muzeum, w którym można dowiedzieć się wiele na temat przyrody Karkonoszy, także w interaktywnej formie.
- Czarny Kamień ul. Wojska Polskiego 11 (hologram) – według legendy to właśnie tutaj Walończycy odkryli tajemniczy czarny kamień.
Studnia, w której go znaleźli istnieje po dziś dzień, ma 18 metrów głębokości i można podziwiać ją w lobby hotelu Czarny Kamień.
<< Walory hotelu, czy tajemnicza siła ukryta w magicznej studni Walonów? Co nas urzekło w hotelu Czarny Kamień (klik) >>
- Krucze Skały (hologram) – punkt widokowy na Karkonosze położony na prawym brzegu rzeki kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. To miejsce także często odwiedzane przez amatorów wspinaczki, bo warunki tutaj są całkiem interesujące. Jeszcze nie odwiedziliśmy, zostawiliśmy sobie na deser zwiedzania Magicznego Szlaku Ducha Gór, choć mijaliśmy wielokrotnie, bo Krucze Skały usytuowane są tuż przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc.
- Huta Julia – dawna lokalizacja huty Julia nieopodal Kruczych Skał. Aktualnie Huta Julia znajduje się w Piechowicach, można ją zwiedzać.
- Wysoki Kamień (kliknij i dowiedz się więcej) – Schronisko położone w Górach Izerskich na wysokości 1058 m n.p.m. Przez wielu uznawane za jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Doskonały punkt widokowy na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie prócz schroniska znajdują się także interesujące skałki. Niestety jeszcze tam nie dotarliśmy, ale mamy w planach przy okazji kolejnej wizyty w Szklarskiej Porębie. Na Wysoki Kamień można dotrzeć Głównym Szlakiem Sudeckim, albo żółtym szlakiem od strony Zakrętu Śmierci.
- Zakręt Śmierci (hologram) (kliknij i dowiedz się więcej) to nie tylko niemal 180 stopniowy łuk drogi, ale przede wszystkim przepiękny punkt widokowy na Karkonosze położony na wysokości 775 metrów n.p.m. Zakręt mieści się na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój.
<< Malowniczy i swego czasu bardzo niebezpieczny, dziś Zakręt Śmierci zachwyca widokami (klik) >>
- Białe Skały – punkt widokowy położony niedaleko Dworca PKP Szklarska Poręba Górna, z którego można podziwiać miasto oraz Karkonosze. Do skał można dotrzeć czerwonym szlakiem
- Norweska Dolina ul. Kopernika 9 (hologram) – przepiękne miejsce, w którym można poczuć się niczym w Norwegii. Szklarska Poręba pod koniec XIX wieku stała się miejscem, do którego zaczęli przyjeżdżać ludzie kultury z całej Europy, także ze Skandynawii. Norweska Dolina to 7 piękych willi, z których każda prócz skandynawskiej nazwy zbudowana jest w stylu norweskim.
- Informacja Turystyczna (hologram), ul. Jedności Narodowej 1A (tel. 75 75 47 740) – to właśnie w tym miejscu możemy zakupić Księgę Skarbów i dostać wskazówki na temat zwiedzania Szklarskiej Poręby. Tuż obok budynku informacji mieści się pierwszy hologram… my musimy tam wrócić, bo byliśmy tak bardzo podekscytowani czekającą nas wędrówką, że zapomnieliśmy o pierwszym znaczku!
Dobrej zabawy!
Po więcej inspiracji na rodzinne wycieczki z dziećmi w górach zajrzyj TUTAJ.
A jeśli szukasz atrakcji na Dolnym Śląsku nasze propozycje i przetestowane miejsca znajdziesz na tej mapie.