Spis treści
Big Sur był naszym podróżniczym marzeniem podczas wycieczki na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Ta widowiskowa trasa to prawdziwa uczta dla miłośników oceanu, przepięknych plaż i skalistych klifów. Zobacz nasze najpiękniejsze miejsca na Big Sur.
Big Sur to region USA leżący w Kalifornii tuż nad Pacyfikiem. Zaczyna się około 150 mil od San Francisco (okolice Carmel by the Sea), a kończy 300 mil od Los Angeles w miejscowości San Simeon.
AUTOSTRADA NA BIG SUR – NAJPIĘKNIEJSZA TRASA AMERYKI?
Nazwa (w wolnym tłumaczeniu „wielkie południe”) w żaden sposób nie oddaje tego czego można spodziewać się na miejscu. Bez wątpienia to miejsce, którego się nie zapomina. Takie, do którego chce się wracać, mimo (a może właśnie dlatego), że nie są to rozległe połacie piasku nad oceanem znane choćby z Los Angeles, czy San Francisco, a nawet podczas lata jest tu chłodno.
Big Sur jest ponoć jedna z najpiękniejszych tras w Stanach Zjednoczonych.
Trasa wije się serpentynami pomiędzy oceanem a wyrastającym z niego surowym pasmem górskim Santa Lucia od wysokości poziomu morza aż do 300 metrów. Jednopasmowa droga w wielu miejscach prowadzi tuż nad przepaścią, a punkty widokowe na trasie są niczym nie zabezpieczone przyprawiając o zawrót głowy tych bardziej strachliwych turystów.
Wysokie fale Pacyfiku rozbijają się w surowe wybrzeże. Często granica pomiędzy lądem a wodą spowita jest we mgle. Musi być magia! U nas było dość spokojnie.

NIE TAKA PROSTA DO ZDOBYCIA
Trasa nie jest długa, ale pokonuje się ją bardzo powoli. Jednak to nie liczne zakręty i przewyższenia są głównym powodem czasu potrzebnego do jej pokonania. Winne są bowiem… same widoki! Po prostu żal utracić kolejnej panoramy, więc siłą rzeczy każdy punkt widokowy na trasie musi być „zaliczony”.
Bliskość Pacyfiku i wysokich gór sprawia, że pogoda jest tu bardzo zmienna i na ogół jest chłodniej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Często są duże mgły, które znacznie ograniczają widoczność.
Niestety nie udało nam się przejechać jej w całości, bo kilka tygodni przed naszym przyjazdem część trasy została zniszczona przez sztorm. Ponoć zdarza się to często, więc warto śledzić informacje na stronach stanowych, które odcinki i punkty są wyłączone z ruchu.
Teren Big Sur jest bardzo stromy, często do pięknych, dzikich plaż nie ma właściwie dostępu, a jeśli jest to trzeba poświęcić na to trochę czasu. Poza tym duża część to teren prywatny, niedostępny dla turystów.
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA NA BIG SUR
Zobaczcie jednak nasze wybory i to, co bardzo chcielibyśmy zobaczyć (kolejność na trasie jadąc od strony San Francisco)
BIXBY BRIDGE
Ponoć to jeden z najczęściej fotografowanych mostów w USA. Uznawany za ikonę całej trasy. Pięknie prezentuje się w serialu Wielkie Kłamstewka, którego akcja rozgrywa się w pobliskim Monterey.
Warto zatrzymać się na punkcie widokowym tuż przy moście, ale odjechać też kawałek na południe (w stronę LA) i tam podziwiać go w pełnej krasie.
Piękny. Choć musimy przyznać, że… początkowo go minęliśmy. Parking na punkcie widokowym był zajęty, a my nie zorientowaliśmy się, że to tu i po prostu pojechaliśmy dalej.
PARK HISTORYCZNY POINT SUR
To mała wysepka połączona z lądem wąską smugą piasku. Park historyczny składający się z kilku budynków znajduje jest na skale wulkanicznej i stoi tam m.in. latarnia morska z 1889 roku.
Można go zwiedzać z przewodnikiem, ale najlepiej sprawdzić na stronie dostępność. W tym miejscu podczas Zimnej Wojny istniał jeden z 30 super tajnych ośrodków militarnych, więc prócz aspektu estetycznego to także coś dla miłośników historii. Ośrodek na Point Sur miał prowadzić nasłuch i wykrywać sowieckie łodzie podwodne pod przykrywką badań oceanograficznych. Żeby dodać jeszcze kolejny dreszczyk emocji, działalność bazy, a w zasadzie całego systemu SOSUS (system inwigilacji dźwiękowej) została zatrzymana przez sowieckiego szpiega, który zdradził USA.
Oglądaliśmy go tylko z zewnątrz.

GARAPATTA STATE PARK
Z olbrzymim sentymentem patrzę na zdjęcia z tego miejsca. Spacer wśród kolorowych porostów był bardzo przyjemny, a plażowanie, mimo kiepskiej temperatury, było świetną zabawą!
Podobnie zresztą jak uciekanie przed zimną wodą Pacyfiku.
RAGGED POINT PORTAL TO BIG SUR
Punkt widokowy z portalem przez który widać Big Sur w pełnej krasie. Tak naprawdę to część kompleksu hotelowego, ale nie spaliśmy tutaj więc poza widokiem nie wiemy, czy możemy polecić.
Nam niestety nie było dane pojechać dalej, bo odcinek drogi między tym punktem a Pfeifer Big Sur State Park był zamknięty, a my dojechaliśmy tu od strony San Simeone, żeby zobaczyć jak najwięcej z tego, co było dostępne na Big Sur.
ELEPHANT SEAL VISTA POINT
To ostatni punkt, który zobaczyliśmy na trasie. Klify zmalały i spokojną zatokę tuż przy stanowej jedynce upodobały sobie… słonie morskie. To jest zdecydowanie lepsze niż ZOO! Móc oglądać walczące słonie morskie w ich naturalnym środowisku. Walczące, bowiem tak właśnie młode samce zdobywają siłę i wytrzymałość nim wyruszą na polowanie.
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA NA BIG SUR, CZEGO NIE ZOBACZYLIŚMY?
Tak jak wspominałam niestety nie udało nam się przejechać całego Big Sur kalifornijską jedynką ponieważ część trasy była zamknięta. Omijaliśmy góry i wracaliśmy (tam gdzie było można). Bardzo żałujemy, że nie udało nam się dotrzeć, bo szczerze powiedziawszy myślę, że nie zobaczyliśmy najciekawszej części Big Sur.
<< Relacja pisana z podróży. Trasa z San Francisco do Los Angeles >>
PFEIFER BIG SUR STATE PARK
Park usytuowany właściwie na środku Big Sur. W parku jest kilka ciekawych szlaków trekkingowych m.in. pół miliowy szlak „Waterfall Overlook” nad 80 metrowy wodospad McWay Falls. Plaża przy wodospadzie jest zamknięta dla turystów i jest absolutny zakaz schodzenia na dół.
*trasa jest nadal częściowo zamknięta
PFFEIFER BEACH
Ponoć jedna z piękniejszych plaż wybrzeża. Charakterystycznym punktem na plaży jest wystająca z wody skała z wyżłobionym przez wodę tunelem.
Znaliście ten zakątek ziemi? Co myślicie o najpiękniejszych miejscach na Big Sur? Podobają się?
Chcesz przeczytać więcej o podróży do USA? Koniecznie sprawdź inne nasze artykuły. Co polecamy szczególnie:
Wiza do USA – jak się za to zabrać
USA West Trip – plan podróży i linki do relacji
Gdzie spaliśmy podczas podróży po zachodnich stanach USA