Spis treści
- Z CZEGO SŁYNIE DOLINA BOBRU?
- WZGÓRZE KRZYWOUSTEGO Z WIEŻĄ WIDOKOWĄ W JELENIEJ GÓRZE
- BOROWY JAR
- GÓRA SIODŁO NAZYWANA HELIKONEM
- GÓRA GAPY Z FORMACJAMI SKALNYMI I PUNKTAMI WIDOKOWYMI
- PERŁA ZACHODU NAD JEZIOREM MODRE
- WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE
- ZAPORA PILCHOWICKA I JEZIORO PILCHOWICKIE
- KOLEJ DOLINY BOBRU I SŁYNNY WIADUKT KOLEJOWY NA BOBRZE
- GÓRA ZAMKOWA WE WLENIU I RUINY ZAMKU LENNO
- SZWAJCARIA LWÓWECKA
- PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU – TO MIAŁ BYĆ KRÓTKI I SZYBKI TEKST
- PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU – MAPA ATRAKCJI
Dlaczego warto odwiedzić Dolinę Bobru? Co zobaczyć w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru? Wybraliśmy 11 najciekawszych atrakcji przyrodniczych i turystycznych na północ od Jeleniej Góry.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jeden z dwunastu parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku. To bez wątpienia jedno z ciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc w regionie. Obejmuje swoim obszarem niemal 11 tys. ha pomiędzy Jelenią Górą, Wleniem a Lwówkiem Śląskim. Znajduje się na bardzo zróżnicowanym pod względem rzeźby krajobrazu terenie Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza i Gór Kaczawskich oraz Pogórza Izerskiego.
Co to jest park krajobrazowy?
Park Krajobrazowy to miejsce, które jest poddane szczególnej ochronie. Ma dużą wartość przyrodniczą, kulturową i historyczną.
Dla turystów jest to wyraźny sygnał, że to miejsce warto odwiedzić, bo na pewno kryje się tam coś interesującego.
Z CZEGO SŁYNIE DOLINA BOBRU?
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – walory przyrodnicze
Główną osią parku krajobrazowego jest Bóbr, 272 kilometrowa rzeka będąca dopływem Odry. Swoje źródło ma w Czechach, ale w większości płynie po terytorium Polski.
Park powstał by chronić jego najciekawszy przyrodniczo odcinek, czyli Dolinę Bobru rozpoczynającą się malowniczym przełomem – Borowym Jarem w okolicy Jeleniej Góry. Obejmuje także obszar kiedy Bóbr płynie wśród łąk, tworząc liczne starorzecza oraz tereny podmokłe, które są siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Tereny rzeczne i ciekawa rzeźba krajobrazu sprawia, że dla turystów to przede wszystkim niezwykle malownicza kraina z intensywnie bujną roślinnością, która zachwyca zielenią wiosną i latem, a jesienna feeria barw przyprawia o zawrót głowy.
Rzeka to jednak ogromne dobrodziejstwo, ale i przekleństwo.
Bóbr, jak na rwącą górską rzekę przystało, wielokrotnie pokazywał swój porywczy charakter. Na przestrzeni wieków działalność wody nie tylko wytworzyła malowniczy krajobraz, ale także wielokrotnie podtapiała okolice. Dlatego na jej przebiegu utworzono mniejsze i większe zbiorniki wodne i tamy, które w razie potrzeby zatrzymują falę powodziową. Ponad 100 lat temu wybudowano zaporę w Pilchowicach i wraz z utworzonym jeziorem Pilchowickim pełni funkcję użytkową dla tutejszych mieszkańców, a dla turystów stanowi dużą atrakcję turystyczną.
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – walory kulturowe i historyczne
Nie bez znaczenia są także walory historyczno-kulturowe tej okolicy. Obszar pomiędzy Jelenią Górą i Lwówkiem Śląskim należał w średniowieczu do księstwa świdnicko-jaworskiego. Przez teren parku przebiegał szlak handlowy, a na jego terenie zbudowane były liczne grodziska (na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze, Górze Parkowej we Wleniu, czy tajemnicze i nieistniejące już Zamczysko należące do rabusiów na zboczach góry Gapy(?!)). Znajdziemy tu także malowniczo położone wsie, czy Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, która jest ewenementem na skalę Europy.
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU – CO ZOBACZYĆ?
Jeśli kochacie przyrodę i aktywne wycieczki, w Dolinie Bobru nie będziecie się nudzić. A co ważne z perspektywy turysty i spacerowicza, tu nie zgubisz się w tłumie, bo większość z tych miejsc wciąż nie jest zadeptana turystycznie.
Co zatem warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru? Na jakie miejsca zwrócić uwagę planując wycieczki w okolicy Jeleniej Góry? Zapraszam do naszego zestawienia 11 miejsc, które warto odwiedzić w okolicy. Kolejność miejsc, to odległość od Jeleniej Góry. Na końcu wpisu zamieściliśmy także mapę z zaznaczonymi punktami.
WZGÓRZE KRZYWOUSTEGO Z WIEŻĄ WIDOKOWĄ W JELENIEJ GÓRZE
Wzgórze Krzywoustego 375 m n.p.m. wraz ze znajdującą się na jego zboczu wieżą widokową jest jakby strażnikiem wejścia do doliny. Dostojnie stoi u zbiegu dwóch rzek: Bobru i Kamiennej. Jego dzisiejszy kształt to zasługa wietrzenia skał, z których zbudowane jest wzgórze, a także erozyjnej działalności wód płynących Bobrem.
Na Wzgórzu Krzywoustego od 1911 roku stoi 35 metrowa wieża widokowa, która ze względu na charakterystyczny dach jest nazywana Grzybkiem. Została zbudowana w 800-tną rocznicę legendarnego powstania miasta na cześć Cesarza Wilhelma I, toteż była nazywana „cesarską”. Grzybek to jeden z ładniejszych punktów widokowych na miasto. Kiedyś w na szczycie wzgórza funkcjonowała kręgielnia, restauracja z licznymi altanami i ścieżkami spacerowymi tzw. Ogród Muz, ale po wojnie została zlikwidowana podobnie jak większość infrastruktury na terenie Borowego Jaru.
W średniowieczu na Wzgórzu Krzywoustego istniał gród warowny. Prawdopodobnie został założony jeszcze przez plemię Bobrzan w XI wieku. Jeśli jednak ufamy legendzie, to założycielem grodu był sam Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski. Ponoć przemierzając tutejsze lasy dostrzegł na wzgórzu pięknego Jelenia, najpiękniejszego jakiego widział w życiu, na jego cześć postanowił zbudować tu gród. Z kolei inne podania twierdzą, że miasto w tym miejscu założył Bolesław Krzywousty w 1111 roku. Jakby jednak nie było, Wzgórze Krzywoustego uznaje się za zalążek Jeleniej Góry i na pewno jest miejscem, które warto odwiedzić będąc w Jeleniej Górze właśnie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W XII wieku w tym miejscu Bolko I Surowy zbudował murowany zamek, który w czasie wojen husyckich był niezdobyty! Niestety, ani zamek ani gród nie przetrwały nawet w formie ruin do dnia dzisiejszego. Do zniszczenia śladów po tych zabytkach przyczyniła się m.in. budowa wieży widokowej na początku XX wieku wraz z całą infrastrukturą. Niestety, także i ona nie przetrwała do dzisiejszych czasów w całości, choć władze miejskie rewitalizują ten zakątek Jeleniej Góry.
Co warto wiedzieć o Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Na Wzgórze Krzywoustego najłatwiej dojść zielonym szlakiem z centrum miasta od strony Alei Jana Pawła II i Nowego Rynku (wejście obok szkoły „Mechanika”) lub dołączając do szlaku przy różowej kładce od strony ulic: Władysława Jagiełły lub Bolesława Krzywoustego.
- Dojście na Wzgórze Krzywoustego z jeleniogórskiego rynku zajmuje około 20 minut.
- Na Wzgórzu Krzywoustego zaczyna się Mały Jeleniogórski Trakt Śródmiejski, czyli 5-kilometrowa trasa po centrum Jeleniej Góry.
- Samochód można zaparkować w Galerii Nowy Rynek lub na dzikim parkingu przy alei Bolesława Krzywoustego (tuż przy różowej kładce).
- W Galerii Nowy Rynek znajduje się także Dworzec Autobusowy PKS – można więc rozpocząć trasę prosto z autobusu :)
- Wieża od listopada do marca jest otwarta od 8.00 do 16.00, w pozostałe miesiące od 8.00 do 20.00.
BOROWY JAR
Bóbr wypływając z Jeleniej Góry wcina się przełomem między Wzgórze Krzywoustego 375 m n.p.m., Górę Siodło i Górę Gapy 470 m n.p.m. Rzeka poprzez siłę erozji wgłębnej stworzyła tu niezwykle malowniczą dolinę przelewową – 4 kilometrowy Borowy Jar. Charakteryzuje się stromymi zboczami, wąskim dnem i licznymi skałkami na zboczach i głazami w korycie rzeki.
Rzeka na tym odcinku jest dość zróżnicowana. Miejscami pokazuje pazur, jego nurt płynie szybko i agresywnie, odsłaniając ostre skały by po kilkudziesięciu metrach zamienić się w leniwie płynącą płytką rzekę.
Borowy Jar jest doskonałym terenem spacerowym. W zależności od tego, którą trasę wybierzesz (żółty szlak, zielony szlak, ścieżkę „nad Bobrem”) to idealne miejsce zarówno dla niedzielnych spacerowiczów, rodzin z dziećmi w wózkach, biegaczy, rowerzystów, czy wytrawnych poszukiwaczy przygód i atrakcji.
Nad Bobrem, prócz pięknej fauny i płynącej rzeki, można podziwiać wiadukt kolejowy zawieszony 40 metrów nad lustrem wody, Cudowne Źródełko, ruiny dawnej papierni, wyspę na rzece, obiekty hydrotechniczne, a także ścieżkę edukacyjną.
Jeśli masz odpowiednie buty i żyłkę poszukiwacza przygód możesz wypatrywać fantazyjnych kształtów skał na Górze Gapy, czy Siodło, skarbów, czy nawet ruin Zbójeckiego Zamku. Tak, dobrze czytasz, nad Bobrem swoją siedzibę mieli także średniowieczni zbójcy! Ponoć jeszcze w XIX wieku na miejscu można było znaleźć pozostałości schodów i resztki murów. Dziś to miejsce pozostało już tylko w sferze legend i kronik pod nazwami Rauben Schloss, Zbójecki Zamek (Zamek Zbójców, Zamek Rycerzy Rabusiów). (więcej ciekawych informacji znajdziecie tutaj).
Dnem doliny poprowadzono ścieżkę edukacyjną „Jak kropla drąży skałę”. Na tablicach można znaleźć informacje o przyrodzie, geologii oraz historii tego miejsca.
Ciekawym miejscem na trasie jest Cudowne Źródełko. Według legendy odbywały się tu „Sądy Boże”, na których sądzono rycerzy i czarownice. Otóż każdy kto napił się choć łyk ze źródła mówił prawdę.
Borowy Jar widziany z góry
Decydując się na zielony szlak lub ścieżkę poetów można dojść na punkt widokowy Trafalgar skąd roztacza się widok na przełom rzeki Bóbr, fragment Jeleniej Góry i okolice Siedlęcina. Punkty widokowe po drugiej stronie rzeki opisałam niżej w atrakcjach Góry Gapy.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co warto wiedzieć o Borowym Jarze w Jeleniej Górze w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Przez Borowy Jar prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty prowadzący bezpośrednio nad brzegiem rzeki i zielony prowadzący górą wąwozu oraz ścieżki po wschodniej stronie rzeki.
- W zależności od szlaku i tempa zwiedzania z Jeleniej Góry do Perły Zachodu można dojść w ok 70 min, do Siedlęcin a w ok 95 min.
- Do Borowego Jaru w Jeleniej Górze można wejść od strony Podchorążych, ulicy Anieli Krzywoń lub od strony alei Bolesława Krzywoustego, lub Jana Pawła II i ulicy Zielnej.
Zobacz! Jak dojść do Perły Zachodu? Którą trasę w Borowym Jarze wybrać?
GÓRA SIODŁO NAZYWANA HELIKONEM
Nad Borowym Jarem, prócz Wzgórza Krzywoustego od zachodniej strony, znajduje się Góra Siodło 463 m n.p.m. W XVIII wieku na jego zboczach utworzono przestrzeń wypoczynkowo-turystyczną dla mieszkańców ówczesnej Jeleniej Góry.
Ze względu na podobieństwo do greckich gór Helikon i Parnas i występowanie ponoć łudząco podobnych urwistych zboczy, ostrych skał oraz strumieni i źródeł przestrzeń zaaranżowano na wzór starożytnego Helikonu. Odpowiadali za to jeleniogórski nauczyciel Daniel Stoppe, a także burmistrz Jeleniej Góry Johann Christop Schönau. Na Górze Siodło wytyczono wiele ścieżek spacerowych i osi widokowych. Znalazła się tam m.in. Świątynia Apolla, taras przypominający starożytny amfiteatr, czy 9 siedzib muz, czyli miejsca wypoczynku i rozmyślań artystycznych i życiowych o wdzięcznych nazwach muz np. Erato, Euterpe, Kaliope. Było też magiczne źródło o tajemniczej nazwie Hipokrene.
Po postawieniu na Wzgórzu Krzywoustego wieży widokowej miejsce zaczęło tracić na popularności aż po II Wojnie Światowej Helikon całkowicie utracił swój charakter. Dziś trwają pracę by ocalić to miejsce przed zapomnieniem. Gdzieniegdzie można dostrzec wyrzeźbione schodki, aleje modrzewi, czy elementy dawnej architektury które nie ugięły się jeszcze pod ciężarem czasu, działalności przyrody, czy zwykłej ludzkiej dewastacji. Do najciekawszych miejsc można dotrzeć dzięki drogowskazom, które pozwalają na stopniowe przywrócenie pamięci i uroku tego miejsca.
Co warto wiedzieć o Górze Siodło i Helikonie w Jeleniej Górze?
- Na Górę Siodło można dojść zielonym szlakiem od strony Jeleniej Góry lub Perły Zachodu.
- Na górze zaaranżowano drogowskazy, które umożliwiają odkrywanie jeleniogórskiego Helikonu.
Zobacz! Zielony szlak w Borowym Jarze – mapa i opis
GÓRA GAPY Z FORMACJAMI SKALNYMI I PUNKTAMI WIDOKOWYMI
Po drugiej stronie Bobru nad rzeką góruje Wzgórze Gapy 485 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy Bobrem a ulicami Grunwaldzką i Podchorążych. Znaleźć tu można liczne formacje skalne oraz ciekawe punkty widokowe na Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi ją pasmami górskimi.
Południową stroną stoku wiedzie leśna droga z Jeleniej Góry do Siedlęcina, a w XIX-wiecznej Jeleniej Górze po wzgórzu wytyczono drogę księżniczki Charlotty (Charlottenweg). Kilka lat temu na drodze zamontowano tablice informacyjne oraz drogowskazy, które pozwalają na dotarcie do najciekawszych punktów widokowych Góry Gapy.
Warto wybrać się tu na spacer nie tylko w poszukiwaniu widoków Kotliny Jeleniogórskiej i okolic, czy ciekawych formacji skalnych, ale także dla zapachu lasu i kontaktu z przyrodą. Na spacerowiczów czekają punkty widokowe i tablice informacyjne na Złotym Widoku, Progach, Czyżynkach i Sośniku.
Na stromych stokach Góry Gapy i Borowego Jaru znajduje się około 50 skał o wysokości dochodzącej do 20 metrów. Taka rzeźba krajobrazu czyni z tej okolicy atrakcyjne miejsce dla miłośników wspinaczki. Poprowadzono tutaj około 200 dróg wspinaczkowych. Coraz większa ilość jest obijana w specjalne punkty asekuracyjne (więcej informacji o trasach: strona miasta i tu wertykalnakotlina).
Co warto wiedzieć o Borowym Jarze w Jeleniej Górze?
- Na Górę Gapy najlepiej dotrzeć od strony ulicy Podchorążych. Idąc najpierw równolegle do torów kolejowych, a później odbić w prawo zgodnie ze znakami.
- Z Góry Gapy można zejść do ścieżki „Nad Bobrem” i dojść nią do Perły Zachodu. Wystarczy kierować się drogą do Siedlęcina, a potem odbić w lewo wychodząc na wysokości elektrowni Bobrowniki.
- Na północnym zboczu Góry Gapy znajduje się strzelnica zbudowana tu jeszcze w XIX wieku.
Zobacz! Punkty widokowe na Górze Gapy: Złoty Widok, Sośnik, Czyżnik i Progi
PERŁA ZACHODU NAD JEZIOREM MODRE
Bóbr płynący doliną pomiędzy wysokimi kamiennymi wzgórzami wytworzył idealne miejsce do pojawienia się tu jeziora. Było to możliwe dzięki zbudowaniu zapory na Bobrze w Siedlęcinie w 1925 roku.
Jezioro Modre, to jezioro zaporowe. Ma długość około 1 km a nad jej brzegiem znajduje się elektrownia wodna Bobrowice i Bobrowice II. Spiętrzenie przy elektrowni Bobrowice I ma wysokość 14,5 metra. Nad taflą jeziora przewieszono kładkę umożliwiającą zobaczenie najpiękniejszej perspektywy na zawieszone na stromej skarpie prawdziwej perły Borowego Jaru – Perły Zachodu.
Walory widokowe tego miejsca doceniono już w 1927 roku tworząc tu gospodę Turmsteinbaud, która już wtedy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Po wojnie w tym miejscu utworzono schronisko PTTK Perła Zachodu, a w latach 90-tych gościniec z restauracją i miejscami noclegowymi. W budynku znajduje się też kamienna wieża widokowa.
Przez jezioro przewieszono kładkę, która może być także wykorzystana do dojścia do ciekawej formacji skalnej Wieżycy, a także zrobienia pętli do Jeleniej Góry, czy odkrycia uroków Góry Gapy. Należy jednak pamiętać że dzika ścieżka wiodąca drugą stroną rzeki jest trudniejsza, szczególnie po deszczu.
Co warto wiedzieć o Perle Zachodu w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Na Perłę Zachodu można dojść z Jeleniej Góry w około godzinę. Zobacz! Jak wygląda trasa na Perłę Zachodu? Którą stroną można dojść wózkiem?
- Przez Perłę Zachodu prowadzi szlak rowerowy.
- Od strony Siedlęcina można wjechać tu samochodem, jednak trasa jest wąska, a na górze jest bardzo mało miejsc parkingowych.
- Warto odwiedzić Perłę Zachodu jak najwcześniej, wtedy mamy szanse na odrobinę słońca nad jeziorem.
- Perła Zachodu jest budynkiem należącym do PTTK, kiedyś mieściło się tu schronisko górskie, dziś gościniec z restauracją.
WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE
To jedna z ciekawszych budowli tego typu w Europie Środkowej. Została wybudowana w 1313-1314 przez księcia Henryka I z Piastów Śląskich jako wieża mieszkalna. Miejsce nie było przypadkowe bowiem tuż obok wiódł szlak handlowy z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego.
Wieża mieszkalna ma kształt zbliżony do prostokąta o wymiarach 20 na 14,5 m. Pierwotnie miała trzy piętra oraz piwnicę i otoczona była murem i fosą. Na przestrzeni wieków budynek wielokrotnie zmieniał swój wygląd. Po pożarze w XVI wieku dobudowano jedną kondygnację i nakryto ją czterospadowym dachem. Dobudowano budynek mieszkalny, zniesiono blok kuchenny
Książęca wieża w Siedlęcinie słynie z przepięknych XIV wiecznych polichromii przedstawiających sceny z życia dworskiego i rycerskiego. Jest tu m.in. przedstawiona legenda o Sir Lancelocie z Jeziora, Rycerza Okrągłego Stołu na dworze króla Artura.
Wieża była nazywana rycerską ze względu na fakt, że udział księcia Henryka I w jej powstanie odkryto zaledwie kilka lat temu. Własnością rycerską została dopiero później. Dlatego dziś można spotkać się z różnym nazewnictwem
Co warto wiedzieć o Wieży Książęcej w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Wieża Książęca znajduje się w Siedlęcinie 6 km od Jeleniej Góry, ok 34 km od Lwówka Śląskiego
- Zabytek można zwiedzać codziennie od 9.00 do 19.00 (od 1 maja do 31 października).
- Wieża Książęca w Siedlęcinie znajduje się na zielonym szlaki pieszym – Szlak Zamków Piastowskich, a także Sudeckiej Drodze św. Jakuba, Euroregionalnym Turystycznym Szlaku Rowerowym „Dolina Bobru” ER-6.
- Wnętrze wieży a także wiele ciekawych informacji na temat Wieży Książęcej oraz Doliny Bobru opowiedziały Wędrowne Motyle podczas swojej podróży dookoła Polski.
ZAPORA PILCHOWICKA I JEZIORO PILCHOWICKIE
Zapora Pilchowicka została wybudowana jako odpowiedź na wielką powódź, która dotknęła okolice w lipcu 1897 roku. Jest obecnie największym obiektem hydrotechniczną na Śląsku, najwyższą zaporą kamienną i łukową w Polsce, a drugą pod względem wysokości zaporą w Polsce (po tej nad Soliną).
Zapora w powstała w latach 1904-1912. Ma 290 m długości w koronie, 140 metrów w stopie i 62 m wysokości. Mur na szczycie ma grubość 7,2 m, a w podstawie ponad 50 m!Wygląda monumentalnie zarówno z perspektywy jeziora, powietrza, jak i samej korony zapory. U jej stóp znajduje się elektrownia wodna.
Wybudowanie zapory w 1906 roku poskutkowało utworzeniem na rzece Bób Jeziora Pilchowickiego. Jezioro jest niczym innym jak największym na Bobrze zbiornikiem retencyjnym. Otoczenie gęstymi lasami i zróżnicowaną rzeźbą krajobrazu sprawia, że od razu stał się dużą atrakcją turystyczną. Wokół wytyczono liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Ma 4 km długości i 300-400 metrów szerokości, czyli ponad 200 hektarów powierzchni. W najgłębszym punkcie, tuż przy zaporze osiąga aż 46 metrów głębokości.
Latem po Jeziorze Pilchowickim można pływać sprzętem wodnym (kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, łodzie motorowe, jachty) lub drewnianą łodzią turystyczną – Karkonosz III. Jest to też doskonałe miejsce dla wędkarzy. Swój kolor wody jezioro Pilchowickie zawdzięcza intensywnemu kwitnieniu sinic toteż kąpiel w tych wodach nie jest wskazana.
Co warto wiedzieć o Zaporze Pilchowickiej w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Zapora Pilchowicka i Jezioro Pilchowickie jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Pilchowicach, około 13 km od Jeleniej Góry, 9 km od Wlenia i 17 km od Lwówka Śląskiego.
- Wstęp na zaporę jest bezpłatny.
- Nie można zwiedzać budynku elektrowni, ani wchodzić do wnętrza zapory.
- Nad jeziorem znajduje się wypożyczalni sprzętu wodnego (Przystań pod stacja PKP Pilchowice – Zapora) a także karczma (tuż przy zaporze).
- Rejsy łodzią startują w Agroturystyce Przystań Pilchowice.
- Nad Jeziorem Pilchowickim poprowadzono Ścieżkę edukacyjną „Jeziora Pilchowickie”. Rozpoczyna się we Wrzeszczynie, a cała trasa ma 8 przystanków. Niestety nie znalazłam informacji o jej długości, a jej przejście jeszcze przed nami.
- Zobaczcie relacje z wycieczki na Zaporę Pilchowicką na blogu rodzinniedookolaswiata.pl.
KOLEJ DOLINY BOBRU I SŁYNNY WIADUKT KOLEJOWY NA BOBRZE
Wraz z powstaniem zapory Pilchowickiej poprowadzono też kolej. Była niezbędna do ukończenia prac budowlanych.
Linia kolejowa prowadziła z Jeleniej Góry przez Pilchowice, Wleń, Marczów aż do Lwówka Śląskiego. To jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych na Dolnym Śląsku i szkoda, że od kilku lat nie jeżdżą już tędy pociągi. Tory prowadzą czasem kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią strumienia, jeziora, czy rwącej rzeki. Poza walorami krajobrazowymi była też bardzo zaawansowana inżynieryjnie. Z uwagi na trudny teren i bliskość dość kapryśnego Bobru na jej trasie konieczne było stworzenie wielu nasypów, przekopów, wykucie kilku tuneli, wybudowanie mostów.
Dziś trasą kolejową można spacerować odwiedzając m.in. tunel kolejowy, nieczynną stację kolejową Pilchowice-Zapora z fenomenalnym widokiem na jezioro i majaczące w tle góry, czy most wiszący nad Bobrem.
Owy most wybudowano 40 metrów nad dnem doliny w 1905-1906 roku, czyli chwilę po rozpoczęciu budowy zapory w Pilchowicach. Most zyskał ostatnio sławę za sprawą … chęci wysadzenia go na potrzeby filmu Mission: Impossible 7. Most w Pilchowicach miał udawać jeden z mostów w Szwajcarii, bowiem Szwajcarzy nie zgodzili się na wysadzenie żadnych budowli na terenie swojego kraju.
Do jego wysadzenia jednak ma nie dojść (mamy nadzieję, że nikt nie zmieni zdania). Za zachowaniem mostu wstawiło się wiele osób m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz media i miłośnicy Kolei Doliny Bobru, mimo że po stronie filmowców było m.in. Ministerstwo Kultury. Aktualnie obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Wciąż pozostaje w bardzo złym stanie technicznym, a co za tym idzie nie można na niego wchodzić!
Most wiszący nad Bobrem jest największym mostem wiszącym w Polsce, jest to most kratownicowy z jazdą górną.
Z kolei najdłuższy tunel wykuty na potrzeby tej trasy miał 320 metrów i znajdował się pod Górą Zamkową.
Co warto wiedzieć o Kolei Doliny Bobru w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Od 2016 roku Kolej Doliny Bobru nie funkcjonuje ze względu na zły stan torowiska. Trwają starania o modernizacje lini.
- Do Mostu Kolejowego na Bobrze można dotrzeć jadąc od strony Siedlęcina (ok 6 km).
- W Pilchowicach można też dojść do tunelu pod górą Czyżyk. Znajduje się 450 metrów od niedziałającej już stacji kolejowej Pilchowice Zapora, a 600 metrów od samej zapory.
GÓRA ZAMKOWA WE WLENIU I RUINY ZAMKU LENNO
Na szczycie Góry Zamkowej 383 m n.p.m. w okolicy Wlenia znajdują się ruiny średniowiecznego zamku – Lenno znazywany także Wleńskim Gródkiem. To była pierwsza murowana warownia na ziemiach polskich, która powstała tutaj na miejscu istniejącego wcześniej grodu drewniano-ziemnego. Zamek został wzniesiony z inicjatywy Bolesława Wysokiego już w XII wieku. Ma doskonałe położenie. Góruje nad Doliną Bobru zapewniając niesamowite widoczność. Z okien i murów zamku widać Wleń, Pogórze Izerskie i Kaczawskie, a także Karkonosze. Dziś po zamku zachowała się tylko baszta. W zamku rezydowała m.in. księżna Jadwiga Śląsk. Zamek zamieszkiwali Piastowie Śląscy, zbójnicy łupiący tutejszy szlak handlowy, ale też Schaffgotchowie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zamek znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Góra Zamkowa. To niezwykle cenny i malowniczym las – grądzie zboczonym, a wśród tutejszej roślinności można odnaleźć rośliny chronione m.in. czosnek niedźwiedzi, bluszcz pospolity, czy lilię złotogłów.
Co warto wiedzieć o Zamku Lenno i Górze Zamkowej we Wleniu?
- Wleń znajduje się ok 20 km od Jeleniej Góry i ok 17 km od Lwówka Śląskiego.
- Tuż obok Zamku Lenno znajduje się Pałac Lenno.
- Właściciele Zamku Lenno zachęcają odwiedzających do tego aby zostawić samochód w we Wleniu i zdobywania zamku wędrując na szczyt żółtym lub zielonym szlakiem.
- Będąc we Wleniu warto zobaczyć też samo miasteczko z rynkiem, kolorowymi kamienicami
- W pobliżu Wlenia znajdują się także dwa pałace – Pałac Książęcy We Wleniu, w którym dziś mieści się hotel i Palac w Nielestnie.
- Spacerując po Wleniu warto zwrócić uwagę na malowniczo płynący Bóbr, który okala miasto
SZWAJCARIA LWÓWECKA
Szwajcaria Lwówecka znana także pod nazwą Lwóweckie skały to grupa baszt skalnych w okolicy Lwówka Śląskiego. Skały położone są na wysokości 250 m n.p.m. To miejsce bywa nazywana także miniaturą Gór Stołowych.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To najdalej na północ wysunięta część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Można w niej podziwiać malownicze formacje skalne powstałe na skutek procesu wietrzenia czerwonych piaskowców triasowych i czarnych piaskowców kredowych. Słynie także ze względu na przepiękne widoki na Pogórze Sudeckie i malowniczo płynącą rzeką Bóbr.
Co warto wiedzieć o Szwajcarii Lwóweckiej w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru?
- Szwajcaria Lwówecka znajduje się ok 33 km od Jeleniej Góry, 1 km od Lwówka Śląskiego
- Spacer po Szwajcarii Lwóweckiej zajmuje około 60 minut. Dla szukających więcej informacji polecamy blog Łukasza Kędzierskiego.
- Będąc w Szwajcarii Lwóweckiej warto odwiedzić także centrum Lwówka Śląskiego, a także zajrzeć do połozonego niedaleko Zamku Legend Śląski i do … Arki Noego.
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU – TO MIAŁ BYĆ KRÓTKI I SZYBKI TEKST
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – napiszę krótki i szybki tekst z najpiękniejszymi miejscami w okolicy – pomyślałam kiedy nasze stories z Perły Zachodu spotkało się z wielkim zainteresowaniem naszch followersów i fanów na facebooku. Dobrymi miejscami i inspiracjami na spacer na łonie przyrody trzeba się przecież dzielić :)
Myślałam, że jako wieloletnia mieszkanka okolic Jeleniej Góry i zapalona turystka znam te tereny dość dobrze. Rzeczywistość okazała się być jednak trochę inna. Kiedy po kolejnej wycieczce do Borowego Jaru zaczęłam weryfikować niektóre informacje i grzebać w źródłach, okazało się, że jest wiele miejsc wciąż jeszcze przeze mnie nieodkrytych. Zupełnym przypadkiem trafiliśmy ostatnio na punkty widokowe Góry Gapy. Planowaliśmy po prostu, że zejdziemy w dół do ścieżki „Nad Bobrem”. Tymczasem okazało się, że „tuż za rogiem czają się prawdziwe perełki” – co zawsze powtarzam zachęcając Was do odkrywania najbliższych okolic.
Nie miałam świadomości, że tak wiele z obserwujących nas osób nie słyszało o tych miejscu. Dlatego mam nadzieję, że tym wpisem zaspokoję Waszą ciekawość i odkryję kolejne kolory na białej plamie obok Jeleniej Góry.
A tymczasem życzę Ci pięknych jesiennych wycieczek. Jeśli szukasz inspiracji to mam nadzieję, że do listy dopiszesz Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU – MAPA ATRAKCJI
Zobacz! Punkty widokowe na Karkonosze