Spis treści
- 1. NAJWAŻNIEJSZE RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O PARKU PRZYGODY KULTURINSEL NA POLSKO-NIEMIECKIM POGRANICZU
- 2. (PRAWIE)** WSZYSTKIE ATRAKCJE PARKU PRZYGODY KULTURINSEL I ZAKĄTKA TURIUSA
- 2.1. PARK PRZYGÓD KULTURINSEL – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
- 2.2. PODZIEMNE MIASTO – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
- 2.3. MINIATUROWE MIASTO DZIECI I DOMEK DLA LALEK, W KTÓRYM LALKAMI JESTEŚMY MY (LERNIGERRODE) – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
- 2.4. WODNY PLAC ZABAW
- 2.5. ZWIERZĘTA W PARKU PRZYGODY KULTURINSEL
- 2.6. HISTORUM – MUZEUM LUDU TURISEDE
- 2.7. WIELKIE KOTŁY I STREFA SPA
- 2.8. PLAC ZABAW POD DACHEM – TURIHALLUM
- 2.9. ZAKĄTEK TURIUSA – POLSKA CZĘŚĆ PARKU
- 2.10. RESTAURACJA BAUMSTAMMLOKAL – CZĘŚĆ NIEMIECKA
- 2.11. NEISSECAFE, KAWIARNIA NA NYSIE ŁUŻYCKIEJ
- 2.12. NOCLEGI W HOTELU DOMKÓW NA DRZEWACH I ZAKĄTKU TURIUSA
- 3. PYTANIA I ODPOWIEDZI O PARK PRZYGODY KULTURINSEL I ZAKĄTEK TURIUSA
- 3.1. ILE KOSZTUJE WEJŚCIE DO PARKU PRZYGODY KULTURINSEL? CZY ZAKĄTEK TURIUSA JEST DODATKOWO PŁATNY?
- 3.2. JAK DOJECHAĆ DO PARKU PRZYGODY TURISEDE PO POLSKIEJ I PO NIEMIECKIEJ STRONIE?
- 3.3. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY W PARKU? O CZYM PAMIĘTAĆ?
- 3.4. ILE CZASU ZAREZERWOWAĆ NA ZWIEDZANIE PARKU PRZYGODY KULTURINSEL?
- 3.5. CZY W MIEJSCACH NOCLEGOWYCH JEST PRĄD I SANITARIATY? CZY JEST POŚCIEL I RĘCZNIKI?
- 3.6. DLA JAKIEGO WIEKU JEST TEN PARK ROZRYWKI? CZY TO DOBRE MIEJSCE NA WÓZEK?
- 3.7. KIEDY NAJLEPIEJ WARTO ODWIEDZIĆ KULTURINSEL?
- 3.8. CO TO JEST FOLKLORUM?
- 3.9. CZY W PARKU PRZYGÓD KULTURINSEL DOGADAM SIĘ PO POLSKU?
- 3.10. JAK WYGLĄDA KWESTIA OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z PRZEKRACZANIEM GRANICY? CZY BYŁY KONTROLE?
- 3.11. KTÓRA CZĘŚĆ PARKU KULTURINSEL PODOBAŁA WAM SIĘ BARDZIEJ?
- 3.12. DOBRA, CZY JEST COŚ CO WAM SIĘ NIE PODOBAŁO?
- 3.13. JAK PORUSZAĆ SIĘ PO PARKU PRZYGODY KULTURINSEL? CZY DOSTANĘ MAPĘ?
To, że Zgorzelec leży na terenie Górnych Łużyc, to pewnie wiesz, ale czy słyszałeś o przypuszczeniach, że tereny nad Nysą Łużycką zamieszkiwał tajemniczy pradawny lud Turisede*, który specjalizował się w bardzo ciekawej architekturze? Budował szalone domy na palach, drzewach lub na wodzie? Poruszał się między nimi kładkami w koronach drzeww, a swoje bydło i ptactwo chodował na… dachach? Nie? Odkryj z nami Park Przygody Kulturinsel leżących po dwóch stronach rzeki granicznej: w polskiej Bielawie Dolnej i niemieckim Neißeaue.
Ten wpis składa się z trzech części.
Pierwsza to najważniejsze informacje o tym miejscu, żebyś w ogóle wiedział z czym masz do czynienia.
Druga, to opis atrakcji i ciekawostek wraz z licznymi zdjęciami.
Trzecia z kolei, to szczegółowe FAQ, które przyda Ci się podczas planowania wycieczki.
1. NAJWAŻNIEJSZE RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O PARKU PRZYGODY KULTURINSEL NA POLSKO-NIEMIECKIM POGRANICZU
- Kulturinsel to poteżny leśny plac zabaw dla całych rodzin połączony z hotelem domów na drzewach, campingiem, restauracją oraz częścią festiwalową. Po parku przechadzają się liczne zwierzęta, więc w sumie można powiedzieć też, że to mini ZOO.
- Park przygody Kulturinsel składa się z dwóch części. Głównej, znajdującej się w niemieckim miasteczku Neißeaue, choć właściwie powinnam powiedzieć w lesie przy miasteczku oraz w Zakątka Turiusa w polskiej wsi Bielawa Dolna. Niemiecka część parku rozwijana jest już ponad 30 lat. Polska dopiero się rozwija, a w 2021 przeszła gruntowną przebudowę. W planach jest jeszcze wiele inwestycji.
- Żeby wejść na teren Kultuinsel trzeba kupić bilety. Można kupić bilety na obie części parku w miejscowości Neißeaue, skorzystać z promicji „Bilet dla Polski” kupując bilet w Centrum Rekreacyjno Turystyczne (CRT) Radomierzyce lub kupić bilet wyłącznie na polską część parku bezpośrednio w Zakątku Turiusa w Bielawie Dolnej.
- Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych miejsc noclegowych. Począwszy od miejsc campingowych, drewnianych kabin nad i pod ziemią, domków na drzewach, czy namiotów. To ponad 200 niezwykłych obiektów do spania w środku lasu lub pól.
- Pomiędzy dwoma częściami parku płynie Nysa Łużycka nad którą wybudowano magiczną pieszą kładkę. Samochód możesz zostawić w Zakątku Turiusa (25 km od Zgorzelca), obok Kładki lub na przestronnych parkingach w Neißeaue (28 km od Zgorzelca). Z jednej części parku do drugiej jest 1,3 km pieszo, a samochodem 45 km. Tu zobacz jak to wygląda na mapie.
Więcej informacji o atrakcjach znajdziesz w drugiej części wpisu, a odpowiedź na szczegółowe pytania, którymi dosłownie zostaliśmy zasypani po relacjach z parku w social mediach w trzeciej części.
2. (PRAWIE)** WSZYSTKIE ATRAKCJE PARKU PRZYGODY KULTURINSEL I ZAKĄTKA TURIUSA
** Napisałam prawie, bo wszystkich chyba nikt jeszcze nie odkrył :)
2.1. PARK PRZYGÓD KULTURINSEL – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
Mieszkańcy tutejszych ziem uwielbiali kontakt z przyrodą dlatego budowali domki wśród drzew pomiędzy którymi prowadzili mniej lub bardziej interesujące przejścia. Czasem trudno odnaleźć w nich logikę, ale poruszanie się po parku to niezapomniana przygoda dla każdego.
Prócz podniebnych przygód, na ziemi tez czeka wiele niespodzianek. Znajdziecie huśtawki, bujaki, zjeżdżalnie, czy też wielką poduchę wypełnioną wodą. Szczerze mówiąc po całym dniu szaleństw w parku odpoczynek na takim wielkim łóżku wodnym był dla nas największą atrakcją.
2.2. PODZIEMNE MIASTO – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
Pod Kulturinsel poprowadzono ponad 500 metrów podziemnych przejść (niektóre są naprawdę bardzo niskie). Prowadzi z niego 46 tajnych wyjść, które ponoć służyły do zmylenia wroga i ukrycia się przed wielkimi zwierzętami.
W niektórych podziemiach mieściły się nekropolie, kopalnie kryształów, czy skarbiec. Odkrywanie ich tajemnic jest niezwykle ekscytujące dlatego warto zaopatrzyć się w dobre latarki i wygodną odzież.
2.3. MINIATUROWE MIASTO DZIECI I DOMEK DLA LALEK, W KTÓRYM LALKAMI JESTEŚMY MY (LERNIGERRODE) – NIEMIECKA CZĘŚĆ PARKU
Miniaturowe miasto, w których dzieci mogą na chwilę zamienić się w lekarza, stolarza, piekarza, czy pracownika banku to był zachwyt naszej młodszej córki. Iga najbardziej upodobała sobie gabinet weterynarza i bank!
Z kolei Sara nie do końca mogła się zdecydować czy wcielić się w rolę policjanta, czy złodzieja :D
Tuż obok znajduje się domek dla lalek, z miniaturowymi pokoikami i mebelkami. Dziewczynki nie chciały z niego wychodzić.
Nad tą strefą prowadzą drewniane mostki.
2.4. WODNY PLAC ZABAW
W pogodnie dni z części budowli wypływa woda. Idealne orzeźwienie, choć my akurat nie mieliśmy okazji go przetestować.
2.5. ZWIERZĘTA W PARKU PRZYGODY KULTURINSEL
Na terenie parku mieszka wiele zwierząt. Spotkać można m.in. papugę kakadu, która krzyczy tak głośno, że zbudzi nawet największego śpiocha. Są też kury, gęsi, kaczki, surykatki, wiewiórki, kozy, krowy, osły, byki, pawie z pięknymi ogonami, a nawet jaki.
Wypatruj ich! Niektóre mają swoje zagrody w najmniej oczekiwanych miejscach (na przykład na dachach).
2.6. HISTORUM – MUZEUM LUDU TURISEDE
Tuż nad recepcją parku znajduje się muzeum, w którym możecie poznać historię słowiańskiego ludu Turisede, aż do tajemniczego zaginięcia około tysiąca lat temu. Dowiecie się m.in. jak żyli dawni mieszkańcy (niestety opisy są tylko po niemiecku).
Co jest takiego niesamowitego w tym ludzie? Ano to, że uwielbiał bliskość natury i specjalizował się w budowie domów na drzewach.
2.7. WIELKIE KOTŁY I STREFA SPA
Wędrując po Kulturinsel możecie natrafić na kilka wielkich kotłów, pod którymi rozpalony jest ogień. My co prawda tym razem nie próbowaliśmy, ale następnym razem na pewno sobie nie odmówimy kąpieli w gorącej wodzie pod rozgwieżdżonym niebem.
Dodatkowo znajdują się tu też sauny – gdyby ktoś przypadkiem potrzebował więcej ciepła :)
2.8. PLAC ZABAW POD DACHEM – TURIHALLUM
W parku przygody Kulturinsel pomyślano o wszystkim, Na wypadek kiepskiej pogody na gości czeka plac zabaw pod dachem. Tu znajduje się basen wypełniony piłkami, labirynty, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, rury kratowe, nad wszystkim czuwają papużki faliste i koszatniczki.
Pod dachem odbywają się też przedstawienia (wyłącznie w języku niemieckim), a także bibliotekę – przestrzeń z wygodnymi kanapami, w których można odpocząć w czasie deszczu.
Będąc w parku wejdźcie na górę i kładkami przemieścicie się na dach pobliskiej restauracji. Po drodze macie szansę na niesamowite spotkania.
2.9. ZAKĄTEK TURIUSA – POLSKA CZĘŚĆ PARKU
Turius byl bogiem czczonym przez lud Turisede. W miejscu gdzie dziś znajduje się polska część parku, niegdyś stały ponoć świątynie sakralne. Dziś to prawdziwy raj dla dzieci, a także duża przestrzeń dla miłośników życia na łonie przyrody.
W części rozrywkowej znajduje się tematyczny plac zabaw dla dzieci, labirynt, domki na drzewach, staw, po którym można pływać łódkami na korbkę.
Idąc w las można dotrzeć do galerii tajemniczych leśnych domków, które co prawda lata świetności mają za sobą (albo dopiero przed), ale są ciekawym urozmaiceniem pobytu.
Dodatkowo na pobliskich polach pasą się stada bydła z różnych części świata. A na terenie Zakątku można zobaczyć skaczące kangury, strusie emu i… swojskie kozy, które ukryły się gdzieś w labiryncie.
Absolutnie ogromnym atutem Zakątku Turiusa jest jego położenie. Z jednej strony pachnące trawami pola ograniczone Nysą Łużycką, a z drugiej jeden z większych kompleksów leśnych w Polsce. Przez tereny Borów Dolnośląskich – Puszczy Zgorzeleckiej – poprowadzono wiele ciekawych tras rowerowych. Warto połączyć wycieczkę z wizytą w zakątku.
Na terenie zakątku znajduje się kawiarnia, w której można napić się oranżady, piwa i zjeść ciasto.
2.10. RESTAURACJA BAUMSTAMMLOKAL – CZĘŚĆ NIEMIECKA
W korzeniach wysokiego drzewa znajduje się restauracja. Jedzenie jest bardzo smaczne, aczkolwiek menu dostępne jest wyłącznie w języku niemieckim :)
W restauracji jest też mały kącik dla dzieci, który pozwala rodzicom w spokoju delektować się śniadaniem lub obiadem.
2.11. NEISSECAFE, KAWIARNIA NA NYSIE ŁUŻYCKIEJ
Żeby goście ludu Turisede mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji, nad wartko plynącą Nysą Łużycką przerzucono kolorową kładkę. Na samym środku rzeki w sezonie można napić się kawy lub czegoś zimnego. Ponoć serwowane są także dania z grilla np. można upiec własnoręcznie złowioną rybę.
Jeśli będziecie wyłącznie w niemieckiej części parku i tak zachęcam do spaceru w stronę rzeki. Ścieżka prowadzi brzegiem pachnącego zbożem pola. Jest sielsko i anielsko. A i okolica samej rzeki jest bardzo ładna.
2.12. NOCLEGI W HOTELU DOMKÓW NA DRZEWACH I ZAKĄTKU TURIUSA
A kiedy już będziecie zmęczeni po całodziennym zwiedzaniu, z pewnością zainteresuje Was możliwość noclegu bezpośrednio na terenie parku.
W Kulturinsel jest ponad 200 miejsc noclegowych. Każde jest inne i każde oferuje zupełnie inne atrakcje.
SZALUPA SZAMANA – NASZ NOCLEG WŚRÓD WYSOKICH TRAW W SĄSIEDZTWIE SZUMIĄCEJ NYSY W ZAKĄTKU TURIUSA
MISTYCZNY MŁYN Z WIDOKIEM NA ROZGWIEŻDŻONE NIEGO W STREFFIE BIWAKUM
W części Biwakum, prócz ciekawych domków na drzewach przygotowano także przestrzeń dla kamperów.
A teraz zapraszam Cię już do ostatniej części wpisu czyli sesji PYTAŃ i ODPOWIEDZI. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytanie, zostaw je w komentarzu, postaramy się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe.
3. PYTANIA I ODPOWIEDZI O PARK PRZYGODY KULTURINSEL I ZAKĄTEK TURIUSA
3.1. ILE KOSZTUJE WEJŚCIE DO PARKU PRZYGODY KULTURINSEL? CZY ZAKĄTEK TURIUSA JEST DODATKOWO PŁATNY?
Regularny cennik na odwiedziny OBU CZĘŚCI PARKU znajduje się na stronie Parku Przygody Kulturinsel. Koszt biletu w sezonie to 17,5 i 12,5 euro.
Kupując bilet tylko na polską część parku, czyli Zakątek Turiusa, bilet kosztuje 6 i 3 euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta część parku ma dużo mniej atrakcji (przynajmniej na razie).
Znalazłam jednak informacje, że w 2021 roku stworzono promocyjny „Bilet dla Polski 2021” pod warunkiem, że zakupu dokona się w CENTRUM REKREACYJNO – TURYSTYCZNE W RADOMIERZYCACH (Radomierzyce 76, 59-900 Zgorzelec www.crtradomierzyce.pl, godz. otwarcia codziennie 9-17). Wtedy bilet kosztuje 9 i 7 euro na obie części parku.
3.2. JAK DOJECHAĆ DO PARKU PRZYGODY TURISEDE PO POLSKIEJ I PO NIEMIECKIEJ STRONIE?
Możesz zaparkować w na parkingu przy rzece w Bielawie Dolnej i stąd pieszo pójść do polskiej części parku oraz przejść mostem na drugi brzeg na teren głównego parku (Odległość między dwoma stronami parku to 1,3 km). Tu znajduje się to miejsce. Ze Zgorzelca to ok 25 km, z Wrocławia – 153 km (2h 9 min).
Jednak wjeżdżając do Bielawy Dolnej rozglądaj się, bo atrakcje czają się na każdym kroku. Wstęp do wielu z nich jest bezpłatny (np. huśtawki po prawej stronie, zjeżdżalnia, domek na drzewie, czy zamek na wodzie). Przy wejściu do Zakątku Turiusa jest parking na kilkanaście samochodów.
Jeśli chodzi o niemiecką część parku przygody Kulturinsel, to parking znajduje się tutaj. Ze Zgorzelca do parku masz do przejechania 28 km. Pamiętaj o tym by przed wyjazdem sprawdzić aktualne zasady i obostrzenia na stronie ministerstwa (sprawdzaj u źródła, to że ktoś nie miał kontroli, albo był miesiąc temu na takich zasadach, nie znaczy, że podczas twojej wizyty też tak będzie).
3.3. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WIZYTY W PARKU? O CZYM PAMIĘTAĆ?
Przede wszystkim zapakuj do plecaka dobry humor i wrzuć na luz. Pamiętaj, że to miejsce to park leśny, Twoje dzieci (i ty też) możecie się pobrudzić, pomoczyć, a czasem skaleczyć. Dlatego zapakowałabym do plecaka: rzeczy na przebranie, plastry, opatrunki, wodę do picia, latarkę (w tunelach jest ciemno), coś przeciw kleszczowego i przeciw komarom (choć my nie mieliśmy problemu z tym pierwszym, to moskitiera w przypadku noclegu w Szalupie Szamana bardzo nam się przydała).
Pamiętaj też o odpowiednim stroju! Wygodne buty to podstawa jeśli chcesz chodzić po tunelach wśród drzew. Lepiej sprawdzą się tam długie spodnie niż sukienka i krótkie spodenki, szczególnie u starszych, którzy dużą część trasy będą pokonywać na czworaka.
W niemieckiej części parku w gorące dni jest też wodny plac zabaw, więc przydadzą się rzeczy, które możesz zmoczyć.
3.4. ILE CZASU ZAREZERWOWAĆ NA ZWIEDZANIE PARKU PRZYGODY KULTURINSEL?
Wszystko zależy od tego z kim zwiedzasz i w jakim wieku są Twoje dzieci. My byliśmy tam z 5-latką i 3-latką i odpowiem na to pytanie na podstawie naszych doświadczeń, choć Twoje mogą być zupełnie inne.
Na polską część parku wystarczy Ci około 90 minut. Z kolei na niemiecką część parku jeden dzień to stanowczo za mało. Dlatego naszym zdaniem najlepiej jest pojechać tam na co najmniej jedną noc. Dzięki temu będziesz miał wystarczająco dużo czasu, by zwiedzić cały teren (zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie), a przy tym doświadczyć nowych wrażeń spowodowanych noclegiem w lesie.
My spędziliśmy w Kulturinsel trzy dni, przy czym jedno popołudnie przeznaczyliśmy na wyjazd do Zgorzelca. Mieliśmy już swoje ulubione miejsca (poducha wypełniona wodą, przejście nad restauracją w koronach drzew do kóz i podziemne tunele), więc w ostatni poranek na pożegnanie poszliśmy tam jeszcze raz.
3.5. CZY W MIEJSCACH NOCLEGOWYCH JEST PRĄD I SANITARIATY? CZY JEST POŚCIEL I RĘCZNIKI?
Prąd wydaje mi się być wszędzie (choć nie jestem pewna, sama miałam wątpliwość, czy będziemy go mieli w szalupie), a sanitariaty w niektórych miejscach. W naszym pierwszym noclegu – Szalupie szamana – mieliśmy własne WC z umywalką z zimną wodą, ale z prysznica korzystaliśmy w sanitariatach dla całego campingu. Z kolei w Mistycznym Młynie, w którym spaliśmy drugiego dnia, mieliśmy pełną łazienkę, a nawet aneks kuchenny. W noclegach hotelowych jest pościel i ręczniki, a także woda do picia:).
W nadrzewnych ptasich chatkach i namiotach potrzebne są własne śpiwory i ręczniki.
Wszystkie noclegi z rozpisanym wyposażeniem, zdjęciami, liczbą łóżek oraz cenami znajdziecie tutaj.
3.6. DLA JAKIEGO WIEKU JEST TEN PARK ROZRYWKI? CZY TO DOBRE MIEJSCE NA WÓZEK?
Żeby w pełni skorzystać z atrakcji parku warto wybrać się tam z dziećmi, które samodzielnie chodzą, biegają, wspinają się i poradzą sobie w trudniejszych warunkach. Nasza pięciolatka biegała po parku niczym prawdziwa kozica. Trzylatka miejscami miała problem, a my z tym, by puszczać ją do tunelu samą, więc siłą rzeczy wędrowaliśmy wśród koron drzew w czwórkę.
Nie znaczy to, że nie ma tam atrakcji dla maluszków. Są choćby Miasto dzieci, w których dzieci mogą wcielać się w różne role, a także liczne zjeżdżalnie, czy łagodne kładki.
Moim zdaniem nie jest to dobre miejsce do odwiedzin z wózkiem. W wiele miejsc najzwyczajniej w świecie nie wjedziecie (wąskie kładki, tunele, piach, duże kamienie). Możecie co prawda zostawiać wózek i nosić dziecko, ale skończy się tym, że wózek będzie stał i na Was czekał :). Możecie co prawda podzielić się, że jeden rodzic jest z maluszkiem z wózku na dole, a drugi ze starszakiem szaleje w tych bardziej ekstremalnych miejscach. Z wózkiem nie wejdziecie też do domków na drzewach jeśli będziecie chcieli w nich spać.
Nosidło też nie jest dobre jeśli chcecie w pełni skorzystać z atrakcji parku. Poruszanie się po tunelach nad i podziemnych jest trudne nawet bez nosidła :P
3.7. KIEDY NAJLEPIEJ WARTO ODWIEDZIĆ KULTURINSEL?
Hmm… nie jechałabym tam raczej zimą, ani w czasie kiedy trzeba być ciepło ubranym. Lato jest optymalne, bo nawet gdy na dworze jest bardzo gorąco, można skryć się wśród drzew i schłodzić na wodnym placu zabaw.
3.8. CO TO JEST FOLKLORUM?
Folklorum to Igrzyska Turiweryjskie i festiwal artystyczny, który od wielu lat odbywa się na terenie parku przygody Kulturinsel. Ponoć wtedy dzieje się tu prawdziwa magia. 10 scen w różnych miejscach i setki artystów z całego świata – to zapowiedź tych wydarzeń. W tym roku odbędzie się od 3. do 5. września.
W tym czasie obowiązują inne ceny m.in. nie obowiązuje promocyjny bilet kupowany w Radomierzycach.
3.9. CZY W PARKU PRZYGÓD KULTURINSEL DOGADAM SIĘ PO POLSKU?
Wiele materiałów dostępnych jest w języku polskim, a w parku pracuje kilkoro Polaków. Są jednak rzeczy, które przeczytacie wyłącznie po niemiecku np. menu w restauracji, czy opisy niektórych atrakcji i legend.
3.10. JAK WYGLĄDA KWESTIA OBOSTRZEŃ ZWIĄZANYCH Z PRZEKRACZANIEM GRANICY? CZY BYŁY KONTROLE?
Kwestie aktualnych obostrzeń najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie ministerstwa (link).
3.11. KTÓRA CZĘŚĆ PARKU KULTURINSEL PODOBAŁA WAM SIĘ BARDZIEJ?
Niemiecka – nie będziemy ukrywać :) Jest zdecydowanie bardziej rozbudowana, różnorodna, położona w gęstym lesie, czuć w niej klimat, atmosferę tajemniczości i w ogóle „WOW!”. Trudno się dziwić, w końcu rozwijana jest od ponad 30 lat. Polska część ma potencjał i wiele fajnych rozwiązań – np. stateczki na korbkę, czy absolutnie fenomenalny nocleg wśród traw. Dlatego moim zdaniem najlepiej jechać do parku z noclegiem i odwiedzić obie części parku.
Są jednak trzy powody, dla których warto odwiedzić wyłącznie Zakątek Turiusa (czyli polską stronę):
- kiedy jesteście na przejażdżce rowerowej w okolicy, możecie tu wpaść na 1-2 godzinki urozmaicenia wycieczki z dziećmi,
- szukacie tańszej atrakcji
- wracacie np. z ZOO Goerlitz i jesteście ograniczeni czasowo
Przy okazji trzymamy kciuki za rozwój polskiej części :)
3.12. DOBRA, CZY JEST COŚ CO WAM SIĘ NIE PODOBAŁO?
Chyba to, że nie wszystkie materiały są dostępne w języku polskim. Było to dla nas dość problematyczne w restauracji. Bo choć z matury z niemieckiego miałam piątkę, to przetłumaczenie nazw potraw było niemożliwe.
Nie będę pisać, że przeszkadzał mi brak zasięgu i brak wifi, bo to w końcu miejsce, w którym odpoczywamy od codzienności i technologii, ale trzeba być na to przygotowanym.
3.13. JAK PORUSZAĆ SIĘ PO PARKU PRZYGODY KULTURINSEL? CZY DOSTANĘ MAPĘ?
Jasne, pytaj w recepcji parku :) A tu możesz zobaczyć jak to mniej więcej wygląda :)
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zostaw je w komentarzu. A tu jeszcze zostawiam podlinkowane nasze wpisy z parku w social mediach. Na Instagramie znajdziesz też przypięte relacje w formie filmików.
Dziękujemy bardzo Dolnośląska Organizacja Turystyczna i Dolny Śląsk Travel za tę misję! – Tajemnicza Kraina Turisede – Kulturinsel Einsiedel !
AAA!!! Zapomniałabym. *Czy lud Turisede istniał naprawdę? Tego tak naprawdę nie wie nikt, nawet najstarsi mieszkańcy Łużyc, choć wiele osób święcie wierzy w jego istnienie :)