Spis treści
- PARK SOBIESKIEGO, CZYLI LAS W CENTRUM MIASTA
- WĄWÓZ – NATURALNY KAMIENIOŁOM W PARKU SOBIESKIEGO
- NIECHLUBNA PRZESZŁOŚĆ WZGÓRZA PARKOWEGO
- TAJEMNICE WZGÓRZA PARKOWEGO
- SCHRONISKO HARCÓWKA
- JEDNO Z PIĘKNIEJ POŁOŻONYCH MIAST W POLSCE
- SPORT W PARKU SOBIESKIEGO TO ZDROWIE Z PIĘKNYM WIDOKIEM
- PARK SOBIESKIEGO TO NIE WSZYSTKO – W WAŁBRZYCHU JEST CO ROBIĆ!
Park Sobieskiego w Wałbrzychu kryje w sobie piękne widoki i wiele tajemnic, które wciąż czekają na odkrycie To prawdziwa leśna oaza w centrum miasta. Byłaś już tu na spacerze?
Podróżując po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych historii, pięknych miejsc i krajobrazów, czasem nie zwracamy uwagi na to, co mijamy każdego dnia. A tymczasem one są i często wciąż czekają na nasze odkrycie.
Dziś pokażemy Wam Park Sobieskiego w Wałbrzychu. Dlaczego? Dlatego, że roztacza się stąd piękny widok na miasto w otoczeniu gór. Spacerując alejkami parku można dotrzeć tez do kamieniołomu, w którym według legendy rósł niegdyś olbrzymi dąb, który do dziś dzień znajduje się w herbie Wałbrzycha. Pokażemy Wam schroniska PTTK (w centrum miasta!) oraz widok z góry, na której niegdyś wisieli przestępcy.
Wałbrzych to miasto, w którym urodził się i wychował się Jacek. Ów park mijał każdego dnia w drodze do liceum. Okazało się, że dopiero teraz, podczas naszego wspólnego spaceru, poznał go od podszewki.
Zobacz najpiękniejsze miejsca parku i koniecznie je odwiedź!
PARK SOBIESKIEGO, CZYLI LAS W CENTRUM MIASTA
Wchodzimy do parku wejściem od Alei Wyzwolenia. Do pokonania mamy kilkadziesiąt schodów. Jest jesienne przedpołudnie. Słońce przedziera się przez gęste korony drzew, a pod stopami szeleszczą suche liście, żołędzie i gdzieniegdzie napotkane kasztany. Jesień to moja ulubiona pora roku na leśne spacery.
Park Sobieskiego w Wałbrzychu, to las w centrum miasta. Rośnie tu blisko 110 gatunków roślin, w tym przepiękne buki i kasztanowce.
Idziemy w stronę ulicy Lotników. To tu znajduje się piękna Aleja Kasztanowców, które zasadzono jeszcze w XIX wieku. Przechodzimy obok ogrodu różanego, który najpiękniej wygląda z pewnością latem, ale żeby to sprawdzić musimy przyjechać za kilka miesięcy.
Mijamy altankę ze stolikami do gry w szachy, czy Chińczyka. A skoro już o „Chińczyku” mowa, to przed oczami mam obrazek chińskich seniorów, których spotykaliśmy w China Town odwiedzanych miast podczas naszej podróży po Azji. Siedzieli na trawnikach, na naprędce przygotowanych stołach i ławkach i godzinami oddawali się grze w go, czy szachy. U nas to miejsce jest puste. Ciekawa jestem, czy w cieplejsze dni można tu spotkać zapalonych graczy.
Kawałek dalej jest nawierzchnia do gry w bule i stół do tenisa stołowego.
Przez park prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która pozwala na poznawanie roślin, zwierząt oraz struktur geologicznych terenu Parku Sobieskiego. Bowiem sam park znajduje się w bardzo ciekawym miejscu. Ponoć jest to jedyny park miejski stworzony na skale (ponoć, informacja zasłyszana). Na trasie znajduje się pięć przystanków z tablicami informacyjnymi. Nas najbardziej zauroczyło miejsce pierwsze. Jacek do dziś nie może uwierzyć, że nie wiedział wcześniej o jego istnieniu.
WĄWÓZ – NATURALNY KAMIENIOŁOM W PARKU SOBIESKIEGO
Idziemy parkową alejką. Tuż obok prowadzi mało ruchliwa droga okalająca park. Kiedyś prowadziła tędy trasa półmaratonu wałbrzyskiego, który Jacek przebiegł w 2015 roku. W oddali majaczą budynki i słychać zgiełk miasta. Skręcamy w prawo i nagle… znajdujemy się w naturalnym wąwozie o powierzchni 0,5 hektara, dalej przechodzimy do niecki kamieniołomu.
Tak jakbyśmy nagle znaleźli się w innym świecie.
Z trzech stron jesteśmy otoczeni przez skaliste ściany. Zbocza są zabezpieczone siatkami, ale jest informacja aby nie podchodzić pod skalne półki. Bezpieczeństwo ponad wszystko.
Siadamy na chwilę na ławce w wybudowanej tu kilka lat temu altanie. Jest cicho, spokojnie, magicznie. Potem idziemy drewnianym pomostem, który wyznacza ścieżkę spacerową wnętrzem kamieniołomu. Teren jest dość podmokły i bagienny więc można spotkać tu roślinność, której nie spotkamy nigdzie indziej w parku.
To właśnie gdzieś tutaj stał wałbrzyski dąb.
NIECHLUBNA PRZESZŁOŚĆ WZGÓRZA PARKOWEGO
Park Sobieskiego słynie też ze zróżnicowanej rzeźby terenu. Znajduje się tu trójszczytowe Wzgórze Parkowe. Najwyższym szczytem jest Góra Parkowa (510 m n.p.m) – nazywana kiedyś Wzgórzem Szubieniczym.
Dziś szczyt, jak i cały park pokryty jest gęstym lasem. Kiedyś tak nie było. Szczyt Góry Parkowej był kiedyś widoczny z różnych części miasta toteż wybudowano tu szubienicę. Jej widok z dolnych części miasta miał zniechęcać wałbrzyszan do popełniania przestępstw. Dziś pozostaje ona jedynie niechlubnym wspomnieniem tego pięknego miejsca.
Ze Wzgórza Parkowego mamy szanse na oś widokową na Stary Zdrój. Nie wiem bowiem, czy wiecie, ale to miasto, które wielu z nas kojarzy się z kopalniami, było kiedyś uzdrowiskiem z wysoko cenionymi leczniczymi wodami mineralnymi. Niestety, na skutek prac górniczych w 1868 roku warstwy wodonośne zostały naruszone i dalsze wydobycie wody zostało przerwane. Dziś ta historia ma odzwierciedlenie w nazwie dzielnicy.
W oddali widać Ptasią Kopę (590 m n.p.m.) oraz Wzgórze Gedymina (532 m n.p.m.) – kolejne propozycje na wałbrzyskie spacery.
A tymczasem pod ziemią kryją się prawdziwe tajemnice.
TAJEMNICE WZGÓRZA PARKOWEGO
Pod parkiem znajduje się schron przeciwlotniczy, który Niemcy zbudowali pod koniec II Wojny Światowej. Obecnie nie jest on udostępniony turystycznie, choć od wielu lat są na to pomysły. Ponoć sieć korytarzy jest tak bardzo rozbudowana, że pozwala na przemieszczanie się między dzielnicami Wałbrzycha.
Do schronu można wejść z terenu II LO im Hugona Kołątaja przy al. Wyzwolenia, gdzie powstała „Podziemna trasa turystyczna”. Sam budynek liceum kryje wiele atrakcji. Został ufundowany przez Hochberów w 1907 roku i od początku pełnił funkcję szkoły. W czasie II Wojny Światowej był lazaretem. Miejskie legendy podają, że Niemcy opuszczając Wałbrzych, ukryli pod Wzgórzem Parkowym swoje skarby: depozyt wałbrzyskiego złota z czasów II WŚ. Inne teorie głoszą, że być może chciano utworzyć tu laboratorium chemiczne.
Góra Parkowa była także obszarem wydobycia i na tym terenie funkcjonowały sztolnie kopalni Schweinitz i Conrad. Zostały zamknięte w 1908 roku, ale starsi mieszkańcy miasta wspominają, że latach pięćdziesiątych wchodzili do sztolni, bo wejścia nie były jeszcze zasypane. Pod ziemią było wiele drewnianych pryczy do spania, wnęki z wc oraz szyby wentylacyjne i metalowe drabinki, które z czasem zostały rozgrabione. Drewno jednak było spróchniałe, a w wielu miejscach powstały zawały, które uniemożliwiały penetrację.
Być może tajemnice tego miejsca na zawsze zostaną nierozwikłane, ale na pewno warto o nich wiedzieć.
Wróćmy jednak na powierzchnię. Tuż obok Góry Parkowej znajduje się też Wzgórze Schillera (508 m n.p.m), oraz Wzgórze Goethego (508 m n.p.m.). Na wzgórzu nazwanym tak na cześć niemieckiego poety w 1908 roku wybudowano dom wycieczkowy tzw. Harcówkę.
SCHRONISKO HARCÓWKA
„Harcówka” to nic innego jak górskie schronisko w centrum miasta. Obecnie trwają prace remontowe. Jest wymieniany dach, montowane nowe ocieplenie a także aranżacja obiektu w celu polepszenia standardu noclegów. W planach są m.in. pokoje z łazienkami oraz kawiarnia. Na dworze ma powstać też plac zabaw dla najmłodszych.
My mieliśmy jeszcze okazję, by usiąść na tarasie widokowym (zamknięty na okres zimowy), napić się kawy z fusami z kubków retro i zjeść jedne z lepszych frytek w okolicy. Kusiły nas też smakowe piwa z lokalnych browarów i szarlotka, ale te zostawiliśmy na następny raz.
Budynek znajduje się na wysokości 490 m n.p.m. i przez wiele lat funkcjonował jako Schillerbaude. Był często odwiedzanym miejscem ze względu na przepiękne widoki, duży teren spacerowy oraz wyśmienitą kuchnię. Z centrum miasta można tu dotrzeć w zaledwie kilkanaście minut.
Po II Wojnie Światowej obiekt przekazano Związkowi Harcerstwa Polskiego, stąd dzisiejsza nazwa „Harcówka”. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli i niestety niszczał. Kilkanaście lat temu dostał nawet niechlubną opinię najgorszego schroniska w Polsce. Dlatego cudownie jest czytać i widzieć na własne oczy jak w dobrych rękach wraca do lat świetności. Trzymamy kciuki i już nie możemy doczekać się końca remontu.
Schronisko stoi na niebieskim szlaku, którym można dotrzeć stąd bezpośrednio na okoliczne wzniesienia Niedźwiadki (629 m n.p.m.) , Wołowiec (718 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową (853 m n.p.m.).
JEDNO Z PIĘKNIEJ POŁOŻONYCH MIAST W POLSCE
O tym, że Wałbrzych jest jednym z piękniej położonych miast w Polsce, opowiadaliśmy Wam już w kontekście wizyt na wieży widokowej w Starej Kopalni (klik).
Dziś jednak pokażemy Wam jaki widok prezentuje się z samego serca miasta.
Tuż nad budynkiem Harcówki znajduje się punkt widokowy z panoramą na Śródmieście Wałbrzycha. Widać neogotycką więżę kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów, budynek Ratusza oraz Górę Chełmiec. Jednak to nie jedyny punkt widokowy w tym parku.
SPORT W PARKU SOBIESKIEGO TO ZDROWIE Z PIĘKNYM WIDOKIEM
Jednak Park Sobieskiego to nie tylko dobre miejsce na spacer, ale także jogging, czy jazdę na rowerze. Po parku poprowadzono ścieżki biegowe Polskiego Radia Wrocław. Są tu dwie trasy, 2km trasa płaska – kolor niemiecki, i 3,5 km trasa górska – kolor czerwony. Teren idealnie nadaje się też na rodzinne spacery z rowerkami biegowymi, choć wiadomo, nie wszędzie. W niektórych miejscach, jak np. na szczyt Góry Parkowej czekają na nas schody.
Jest też coś dla wymagających. W parku startuje 12 kilometrowa trasa rowerowa wzdłuż wzgórz „Niedźwiadki”. Uchodzi za dość trudną, ale niesłychanie satysfakcjonującą i widokową.
Wałbrzyszanom Park Sobieskiego może być znany ze względu na obecność tu kortów tenisowych. Tuż obok nich znajduje się dawny tor saneczkowy.
W parku jest też plac zabaw, ale tam nie dotarliśmy bo tym razem byliśmy bez naszych dziewczynek. Jednak to miejsce spodobało nam się tak bardzo, że przy następnej wizycie w Wałbrzychu na pewno skorzystamy i wybierzemy Park Sobieskiego na rodzinny spacer.
PARK SOBIESKIEGO TO NIE WSZYSTKO – W WAŁBRZYCHU JEST CO ROBIĆ!
A tych, którzy mieszkają niedaleko, już dziś do tego zachęcam ?
Tych mieszkających odrobinę dalej zachęcam do odwiedzin Wałbrzycha, bo naprawdę jest tu co robić.
Zobacz! Stara Kopalnia w Wałbrzychu – miejsce nie tylko dla miłośników górnictwa
Zobacz! Przełomy pod Książem i Zamek Stary Książ – idealne na ciekawy spacer
Zobacz! Najciekawsze miejsca w Książańskim Parku Krajobrazowym
Zobacz! Wałbrzyska Palmiarnia – powiew tropików w środku zimy
albo poszukaj inspirujących Cię wycieczek na Dolnym Śląsku na naszej mapie:
Zajrzyj też do nas na Instagram.