Spis treści
Zachowanie w Parku Narodowym rządzi się swoimi prawami. Tutaj kanon dozwolonych zachowań jest mniejszy niż w zwykłym lesie. Nie można zbaczać ze ścieżek, a w wielu parkach za wstęp trzeba płacić. Czy zatem warto na swoje wycieczki wybierać te „sanktuaria przyrody”? W czym Park Narodowy jest lepszy od zwykłego lasu i dlaczego warto się do niego wybrać? Przeczytajcie i podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.
Wiecie, że pierwszy Park Narodowy powstał w Stanach Zjednoczonych? Był nim Narodowy Park Yellowstone, który funkcjonuje tam od 1872 roku. Został powołany, żeby chronić wyjątkowy krajobraz przed osiedlaniem się, dewastacją przyrody i przekazaniem ziemi w ręce prywatne.
Ta amerykańska idea spotkała się z zachwytem i podziwem starej Europu. Wiele lat później powstał nawet film „The National Parks. America’s Best Idea” w reżyserii Kena Burnsa… hmm coś w tym jest, bo Parki Narodowe za oceanem nie dość, że zachwycają krajobrazami pełnymi cudów natury: majestatycznych gór, przepięknych wodospadów, ciekawych formacji skalnych, kanionów, czy pustyń, to jeszcze wprawiają w podziw faktem, że amerykanie tak bardzo cenią sobie środowisko naturalne i chronią naprawdę olbrzymie obszary, a organizacja tych parków jest naprawdę na najwyższym poziomie.
Parki Narodowe w USA nas zachwyciły
Niestety nie udało nam się odwiedzić Yellowstone. Wiele amerykańskich perełek wciąż pozostaje dla nas jedynie marzeniem. W całych Stanach jest 59 parków narodowych, a my odwiedziliśmy ich raptem 7 na Zachodzie oraz jeden na Florydzie. Jednak ten mały wycinek pozwolił nam stwierdzić, że to bez wątpienia naprawdę szczególne miejsca pod względem przyrodniczym, czy krajobrazowym na kontynencie amerykańskim, a nawet na całym świecie.
< < Najpiękniejszy ze wszystkich – Narodowy Park Yosemite > >
Pierwsze Parki Narodowe na świecie
Idea ochrony przyrody tak bardzo spodobała się Europejczykom, że pod koniec XIX i na początku XX wieku masowo zaczęły powstawać parki narodowe w innych zakątkach świata. Początkowo głównie w koloniach, bowiem tam obawiano się grabieży przyrody. W 1879 powołano do życia Królewski Park Narodowy w Australii, w 1885 Park Narodowy Banff w Kanadzie, a w 1887 Park Narodowy Tongarino w Nowej Zelandii.
Pierwszy Park Narodowy w Europie powstał w Szwecji 24 maja 1909 roku (tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych). W Polsce, jako pierwsze, zostały powołane w 1932 roku Białowieski i Pieniński Park Narodowy.
23 Parki Narodowe w Polsce, a w ilu z nich byłeś?
Po powrocie do Polski zrobiłam szybki rachunek sumienia i wyszło mi, że byłam DOPIERO w 6 Parkach Narodowych w Polsce. W Stanach odwiedziłam ich 8 (sic!). Zatem może kolejne wyzwanie powinno brzmieć: odwiedzić wszystkie polskie Parki Narodowe póki jeszcze są :P, nikt nie wyciął w nich drzew, ani nie zbudował nowego kompleksu hotelowe.
W Polsce funkcjonują 23. Parki Narodowe (317 ha, 1% powierzchni kraju)! Obejmują bardzo różnorodne obszary przyrodnicze; góry, lasy, jeziora, ujścia rzek. Są to głównie lasy (jeszcze!), ale znajdą się też łąki, jak chociażby w Parku Narodowym Ujścia Warty.
Czytając o Parkach jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie zarówno jeśli chodzi o położenie, jak i zasoby. Wbrew pozorom nie są to same górskie objawy (poniżej lista parków z podziałek na województwa).
Park Narodowy to taka etykietka miejsca z najwyższą jakością.
Parki Narodowe powstają żeby chronić teren, który posiada szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową, czy kulturową. Decydując się zatem na spacer właśnie w parku masz pewność, że zobaczysz absolutną perełkę pod każdym względem. Wybierasz najlepsze, co ma Ci do zaoferowania dany kontynent, kraj, czy region!
Nadrzędnym celem istnienia parków jest ochrona dzikiej przyrody, stąd obecność w parku obwarowana jest licznymi przepisami, które na pierwszy rzut oka mogą utrudniać ich eksploracje. Poza tak oczywistymi rzeczami jak zakaz niszczenia i zbierania roślin, nie płoszenia i łapania zwierząt, czy nie śmiecenie trzeba zaznaczyć, że w Parkach Narodowych należy trzymać się wyznaczonych ścieżek.
Tak jak pisałam, zarówno ja, jak i Jacek, odwiedziliśmy dopiero 6 Parków Narodowych: Karkonoski, Woliński, Gór Stołowych, Bieszczadzki, Tatrzański i Pieniński. Ciężko mi zdecydować, który z nich podoba mi się najbardziej J. Serce podpowiada, że Bieszczadzki i Tatrzański, ale sentyment wspomina coś o Karkonoskim.
<< Karkonosze w sercu nosze, nasza zimowa wyprawa >>
<< Królowa Śnieżka, dlaczego warto TERAZ wjechać na nią wyciągiem Zbyszko >>
Nasza córka, mimo, że żyje duuuużo krócej ma na swoim koncie już dwa: Karkonoski i Woliński. Zatem nam zostało 17, a Sarze 21! A Wam, ile zostało? Które lubicie najbardziej?
PARKI NARODOWE W POLSCE
województwo dolnośląskie
<< Śnieżka – coś dla niewytrawnych piechurów, czyli o tym jak można wjechać tam wyciągiem >>
województwo lubelskie
województwo lubuskie
województwo małopolskie
Mimo, że byliśmy w Tatrach nie raz zdecydowanie mamy deficyt tych gór i mamy nadzieję pojechać tam jeszcze w tym roku.
województwo mazowieckie
województwo podkarpackie
województwo podlaskie
województwo pomorskie
województwo świętokrzyskie
województwo wielkopolskie
województwo zachodniopomorskie
To co? Ile Wam zostało? Które lubicie najbardziej?A Wam, ile zostało? Które lubicie najbardziej?
5 Responses
Anna Czajka
To są piękne miejsca i musimy o nie dbać! ;)
Joanna | The Blond Travels
Myślę, że to jest bardzo przydatny post, szczególnie w czasach, kiedy wycinki są na porządku dziennym.
Justpoint Ofview
U nas numerem jeden jest Tatrzański Park Narodowy :) Świetny wpis!
Bookendorfina Izabela Pycio
Jeszcze tylko kilka parków w Polsce zostało mi do odwiedzenia, wspaniałe miejsca, na które zawsze się skuszę. :)
Bookendorfina
An Ja #wnotesiepieczatka
Bogata, unikatowa przyroda i różnorodność to coś, co na pewno odnajdziemy w każdym z Parków w Polsce. Za mną już 11 odwiedzonych i mam nadzieję na tym nie poprzestać :)