SKĄD PODZIWIAĆ KARKONOSZE? PUNKTY WIDOKOWE NA GÓRY

with Brak komentarzy

Punkty widokowe na Karkonosze, które warto odwiedzić. Miejsca dostępne są także dla rodzin z małymi dziećmi (króciutkie dojścia) i osób, które nie mogą wybrać się na dłuższy spacer. Piękne widoki, które nie dość, że cieszą oko, to jeszcze zachęcają do dalszych wędrówek.

Dziś przedstawiamy Wam punkty widokowe z widokiem na Karkonosze. Uwielbiamy górskie wyprawy, ale na góry można też sobie popatrzeć :) :) :). Co prawda, jest to trochę tak jak patrzenie na pyszne ciastka przez witrynę sklepu, ale lepszy rydz niż nic!

Będziemy sukcesywnie rozwijać ten artykuł dodając do niego kolejne miejsca. Liczymy na was, jeśli uważacie, że absolutnie czegoś tutaj brakuje, napiszcie w komentarzu. Pojedziemy, sprawdzimy i uzupełnimy!

WZGÓRZE SZYBOWCOWE W JEŻOWIE SUDECKIM

Absolutna klasyka, z której nie dość, że jak na dłoni widać góry, to jeszcze Jelenią Górę, która uznawana jest za Perłę Karkonoszy. Wzgórze Szybowcowe jest częścią Gór Kaczawskich i znajduje się na wysokości 561 m n.p.m. Roztacza się z niego przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze z jednej strony, a same Kaczawy z drugiej.

Bardzo lubimy tu przyjeżdżać, niezależnie od pory roku. Niestety, często góry pokryte są chmurami, a samo miasto smogiem… ale jeśli wam się uda trafić słoneczny, bezchmurny i bezsmogowy dzień widok naprawdę robi wrażenie (wierzcie na słowo!!!) Na górę prowadzi asfaltowa droga z Jeleniej Góry przez Jeżów Sudecki, ale można dojść też na pieszo, bezpośrednio z jeleniogórskiego Zabobrza (ok. 3 km z parkingu przy Galerii Sudeckiej).

WIEŻA WIDOKOWA W BUKOWCU

Miejsce, które odkryliśmy dopiero w zeszłym roku, ale będziemy tam wracać za sprawą przepięknych widoków z wieży, ale przede wszystkim samego parku! Wieża Widokowa położona jest w przepięknym Parku Krajobrazowym w Bukowcu. Znajduje się na wzgórzu o wysokości 460 m n.p.m. Z jej wierzchołka roztacza się przepiękny widok na Karkonosze od południowo-zachodniej strony oraz Rudawy Janowickie od wschodu.

Wieza_widokowa_w_bukowcu_zbierajsie

Do wieży prowadzi krótka, ale stroma trasa. Jeśli jesteście twardzi i nie straszna Wam 45 stopniowe podejście to zdobędziecie ją nawet z wózkiem dziecięcym – nam się udało zdobyliśmy ją z wózkiem (klik). Przy okazji warto pospacerować też po parku (klik).

Wieza_widokowa_w_bukowcu_zbierajsie

WIEŻA WIDOKOWA NA ZAMKU KSIĘCIA HENRYKA W STANISZOWIE

To akurat moje sentymentalne miejsce, w którym spędziłam wiele przepięknych chwil. Polecam każdemu, od kilku lat widok jest jeszcze lepszy z uwagi na wycięcie drzew i odsłonięcie góry oraz zbudowane schody na wieżę. Wieża Widokowa przy Zamku Księcia Henryka znajduje się na Wzgórzu Grodna na wysokości 506 m n.p.m. należącym do Wzgórz Łomnickich. Cudownie widać stą Karkonosze, ale także Zalew Sosnówka, który w słoneczne dni mieni się niesamowitymi kolorami.

widok na Karkonosze z Zamku Księcia Henryka

Do wieży prowadzą trzy drogi, najkrótsza z nich to zaledwie 30 minutowy spacer (klik).

SOKOLIKI W RUDAWACH JANOWICKICH

Kolejny sentyment. Nasza sesja ślubna (klika zdjęć tutaj – klik), a także nasza wycieczka z córką. W tym roku na pewno tam wrócimy, tym razem S. zdobędzie już górę na własnych nogach! Sokolik (642 m n.p.m.) to góra położona w Górach Sokolich w Rudawach Janowickich. Na jej szczycie znajdują się dwie granitowe formacje skalne – Sokoliki: Duży i Mały. Po wdrapaniu się na żelazne schodki z platformy widokowej można podziwiać panoramę na Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską, ale także Karkonosze.

Sokolik_Śnieżka_Zbieraj sie-min

Wieża widokowa Sokolik

Trasa z przełęczy Karpnickiej to około 50 minut marszu (klik).

PUNKT WIDOKOWY NA KRUCZYCH SKAŁACH W KARPACZU

W Karpaczu takich punktów można znaleźć kilka, ale polecamy zobaczyć Krucze Skały, zarówno od dołu, jak i od góry. To sięgająca nawet 30 metrów formacja skalna, która dziś jest centrum wspinaczkowym i widokowym, a kiedyś była miejscem wydobycia glinki kaolinowej a nawet złota i kamieni szlachetnych. W zamierzchłych czasach ponoć siadały tutaj kruki i opowiadały sobie karkonoskie historie.

Krucze_skaly_karpacz_punkty_widokowe_karkonosze_zbierajsie (4)

Krucze Skały bez problemu znajdziecie na mapach googla, to zaledwie kilometr od centrum Karpacza. My wizytę tam połączyliśmy ze spacerem do Schroniska nad Łomniczką. Możecie dojść tam od okolic ulicy Wilczej, albo czarnego szlaku pieszego. Jednak będzie to widok z dołu. Jeśli chcecie podziwiać widoki macie dwa wyjścia: albo wspiąć się na górę po jednej z licznych dróg wspinaczkowych :), albo podejść/podjechać na malutki parking od ulicy Matejki (około kilometra, bo trzeba obejść na około). Znajdziecie się się na szczycie Kruczych Skał skąd możecie z całkiem bliska podziwiać Karkonosze.

Krucze_skaly_karpacz_punkty_widokowe_karkonosze_zbierajsie

ZAKRĘT ŚMIERCI W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Pierwszy punkt (na razie) po zachodniej stronie Karkonoszy w naszym zestawieniu. Choć szczerze mówiąc leży już na terenie Gór Izerskich. Położony na wysokości 775 m n.p.m. punkt widokowy oferuje przepiękne krajobrazy m.in. Szrenicy i Śnieżnych Kotłów. Do punktu można dojechać samochodem i podziwiać widoki już z poziomu szosy, albo po pokonaniu kilkudziesięciu metrów, ze skałek nad zakrętem. Punkt nie znajduje się na wzgórzu i widoki zasłaniają drzewa, ale naszym zdaniem i tak robi wrażenie. Tu znajdziecie więcej widoków i kilka słów o tej miejscówce (klik).

Zakret_Smierci_w_Szklarskiej_Porebie_Punkt_Widokowy_na_Karkonosze_zbierajsie (2)

ZŁOTY WIDOK W SZKALRSKIEJ PORĘBIE

Kolejny punkt po zachodniej stronie Karkonoszy położony jest odrobinę niżej, bo na wysokości 585 m n.p.m. Nazwa absolutnie nie jest na wyrost, krajobraz z tego miejsca jest naprawdę ZŁOTY! Koniecznie odwiedźcie będąc w Szklarskiej Porębie. Siedząc na urokliwych drewnianych ławeczkach można podziwiać Karkonosze począwszy od Śnieżki na wschodzie, do Szrenicy na zachodzie.

Punkty widokowe na Karkonosze_Zloty_widok_w_szklarskiej_porebie_zbierajsie (3)

Do Złotego Widoku można dotrzeć niebieskim szlakiem ze Szklarskiej Poręby Średniej i idąc z drugiej strony od Szklarskiej Poręby Dolnej, a także początkowo czarnym, a później niebieskim szlakiem z parkingu przy Wodospadzie Szklarki na drodze między Piechowicami a Jelenią Górą.

<< Planujesz wypad do Szklarskiej Poręby? Koniecznie dowiedz się więcej o Magicznym Szlaku Ducha Gór! >>

Punkty widokowe na Karkonosze_Zloty_widok_w_szklarskiej_porebie_zbierajsie (4)

WYSOKI KAMIEŃ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

Wysoki Kamień to szczyt Gór Izerskich położony tuż za Szklarską Porębą na wysokości 1058 m n.p.m. Nie ma chyba innego miejsca w okolicy, z których rozpościerałby się tak rozległy widok na panoramę Zachodnich Sudetów: Karkonoszę, Góry Izerskie, Kaczawskie, Przedgórze Izerskie. Dodatkowo u stóp cała Szklarska Poręba i chociażby dlatego warto wejść na szczyt, tym bardziej, że spacerując uliczkami miasteczka Wysoki Kamień jest bardzo widoczny.wysoki_kamien_izery

Na górze znajduje się prywatne schronisko. Tuż obok powstaje wieża widokowa. W planach właciciela jest przykrycie ją szklaną kopułą i zamontowanie teleskopu. Nie możemy się doczekać takiej atrakcji turystycznej, choć trzeba przyznać, że nawet bez niej jest to jedno z ładniejszych miejsc w Sudetach, które odwiedziliśmy! Na szczycie znajdują się skałki, które są naturalnym amfiteatrem do podziwiania górskich widoków.wysoki_kamien_izery_schronisko

Od strony Szklarskiej Poręby można dostrzeć tu żółtym szlakiem idąc od Zakrętu Śmierci, albo czerwonym od strony Podgórza i dalej stacji PKP Szklarska Poręba Górna. wysoki_kamien_izery_zakret_smierci_czerwony_zolty_szlak

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW KARKONOSZY W JANSKICH ŁAŹNIACH

Jedyny punkt na naszej liście po czeskiej części Karkonoszy. Z 45-metrowej wieży, która jest zwieńczeniem drewnianej ścieżki wśród karkonoskich drzew można podziwiać góry. Ścieżka dostępna jest już z poziomu parkingu, także dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie musicie to nadrobić – tu nasza letnia relacja (klik), a tu zimowa (klik).

Janskie_laznie_sciezka_zbierajsie

<< Szukasz noclegu w Karkonoszach lub w okolicy? Mamy dla Ciebie 50 zł zwrotu po pierwszym pobycie przy pomocy booking.com. Dodatkowo jeśli zarezerwujesz nocleg przez ten link podziękujesz nam za wszystkie wpisy na naszym blogu, bo dostaniemy kilka złotych prowizji, którą normalnie dostałby booking. >>

PUNKTY WIDOKOWE NA KARONOSZE – PODPOWIECIE INNE?

Dodalibyśmy do tej listy także widok z Wieży Widokowej Grzybek w Jeleniej Górze i z Zamku Chojnik, ale w czeluściach naszej galerii nie możemy odnaleźć żadnych zdjęć. Mamy więc plan na ten sezon, bo to fajne miejsca, a Sara jeszcze w nich nie była. Może podpowiecie nam coś jeszcze?