Spis treści
- 1. WAŁY W PARKU NORWESKIM W CIEPLICACH ŚLĄSKICH-ZDRÓJ
- 2. WZGÓRZE SZYBOWCOWE W JEŻOWIE SUDECKIM
- 3. ZŁOTY WIDOK NA GÓRZE GAPA W JELENIEJ GÓRZE
- 4. WIEŻA WIDOKOWA „GRZYBEK” NA WZGÓRZU KRZYWOUSTEGO W JELENIEJ GÓRZE
- 5. WIEŻA WIDOKOWA W BUKOWCU ORAZ PARK KRAJOBRAZOWY ORNAMENTAL FARM
- 6. WIEŻA WIDOKOWA NA ZAMKU KSIĘCIA HENRYKA W STANISZOWIE
- 7. SOKOLIKI I KRZYŻNA GÓRA W RUDAWACH JANOWICKICH
- 8. STAROŚCIŃSKIE SKAŁY I CZARNY SZLAK (OKOLICE DIABELSKIEGO KOŚCIOŁA)
- 9. KSIĘŻA GÓRA W KARPACZU
- 10. PUNKT WIDOKOWY NA KRUCZYCH SKAŁACH W KARPACZU
- 11. KARPATKA W KARPACZU
- 12. ZAKRĘT ŚMIERCI W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
- 13. ZŁOTY WIDOK W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
- 14. WYSOKI KAMIEŃ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
- 15. ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE
- 16. BOBROWE SKAŁY I SZLAK NA POLANĘ CZAROWNIC W PIECHOWICACH
- 17. ZBÓJECKIE SKAŁY – PRAWIE ZŁOTY WIDOK
- 18. ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW KARKONOSZY W JAŃSKICH ŁAŹNIACH
- * MAPA PUNKTÓW WIDOKOWYCH NA KARKONOSZE *
- ?? PUNKTY WIDOKOWE NA KARKONOSZE – PODPOWIECIE INNE?
Podpowiadamy Ci punkty widokowe na Karkonosze, które warto odwiedzić. Znaleźliśmy miejsca dostępne także dla rodzin z małymi dziećmi (króciutkie dojścia) i osób, które nie mogą wybrać się na dłuższą wędrówkę. Piękne krajobrazy nie dość, że cieszą oko, to jeszcze zachęcają do wyruszenia na szlak!
Uwielbiamy górskie wyprawy, ale na góry można też sobie popatrzeć z oddali. Co prawda, jest to trochę tak jak patrzenie na pyszne ciastka przez witrynę sklepu, ale lepszy rydz niż nic!
Będziemy sukcesywnie rozwijać ten artykuł o najpiękniejszych punktów widokowych na Karkonosze dodając do niego kolejne miejsca. Liczymy na Ciebie. Jeśli uważasz, że absolutnie czegoś tutaj brakuje, napisz w komentarzu, a my postaramy się jak najszybciej pojechać tam i sprawdzić, czy faktycznie jest tak jak mówisz :)
UWAGA! Kolejność nie stanowi rankingu najpiękniejszych widoków. Jest jedynie luźną listą naszych ulubionych tego typu miejsc:)
Na końcu wpisu znajdziesz mapę, na której zaznaczyłam wszystkie opisywane tutaj miejsca, dzięki temu dotrzesz do nich bez problemu. Punkty widokowe, w których parking znajduje się tuż obok oznaczyłam ikonką samochodu.
Lubisz nasze treści? Przydały Ci się? Zawsze możesz postawić nam wirtualną kawę! Z góry DZIĘKUJEMY!
1. WAŁY W PARKU NORWESKIM W CIEPLICACH ŚLĄSKICH-ZDRÓJ
Zaczynamy od miejsca, które jest dostępne praktycznie dla każdego. To Wały przeciwpowodziowe w Parku Norweskim w zdrojowej dzielnicy Jeleniej Góry – Cieplicach Śląskich-Zdrój. Spacerując ich grzbietem można podziwiać rozległe panoramy na najwyższe pasmo Sudetów!
Wały oddzielają przepiękny Park Norweski w Cieplicach Śląskich-Zdroju od łąk zalewowych, które także są pięknym terenem spacerowym z widokami na Karkonosze.
stopień trudności: bardzo łatwe, dojście na wały z dużego parkingu przy ul. XX-lecia zajmuje około 5 minut
2. WZGÓRZE SZYBOWCOWE W JEŻOWIE SUDECKIM
Absolutna klasyka. Nie dość, że jak na dłoni widać góry, to jeszcze Jelenią Górę uznawaną za Perłę Karkonoszy. Wzgórze Szybowcowe jest częścią Gór Kaczawskich i znajduje się na wysokości 561 m n.p.m. Roztacza się z niego przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Rudawy Janowickie z jednej strony, a Gór Kaczawskie z drugiej.
Bardzo lubimy tu przyjeżdżać, niezależnie od pory roku. Niestety, często góry są pokryte chmurami, a samo miasto smogiem… Jeśli jednak uda Ci się trafić na słoneczny, bezchmurny i bezsmogowy dzień widok naprawdę robi wrażenie (musicie wierzyć na słowo, bo na zdjęciu lekka mgła!!!)
Na górę prowadzi asfaltowa droga z Jeleniej Góry przez Jeżów Sudecki, ale można dojść też na pieszo, bezpośrednio z jeleniogórskiego Zabobrza (ok. 3 km z parkingu przy Galerii Sudeckiej). Na szczycie Góry Szybowcowej znajduje się bar.
stopień trudności: bardzo łatwe, na górę można wjechać samochodem
3. ZŁOTY WIDOK NA GÓRZE GAPA W JELENIEJ GÓRZE
Południowe zbocza Góry Gapa służyły za miejsce plenerów malarskich wielu pejzażystów w XIX i XX wieku. Panoramy widoczne z tego miejsca zachwycają. Jak na dłoni widać jeleniogórskie Zabobrze i Śródmieście. W tle majaczą majestatyczne Karkonosze, a tuż obok dumnie prezentują się Rudawy Janowickie z charakterystycznymi Sokolikami i Góry Kaczawskie.
Odkryliśmy to miejsce widokowe dopiero niedawno za sprawą trasy spacerowej poprowadzonej wspólnymi siłami przez Miasto Jelenia Góra i Park Krajobrazowy „Doliny Bobru”.
Zainteresowało Cię to miejsce? Przeczytaj więcej o Górze Gapy w Jeleniej Górze!
stopień trudności: bardzo łatwe
Trasa startuje od ulicy Podchorążych z okolicy dawnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, za osiedlem „pod Jeleniami”. Jeśli będziecie samochodem, możecie zostawić auto właśnie tu lub pojechać jeszcze kawałek wzdłuż linii kolejowej. Żeby dotrzeć na Złoty Widok, trzeba iść równolegle do torów kolejowych, a potem odbić w prawo zgodnie ze znakami (jakieś 500 metrów od szosy).
4. WIEŻA WIDOKOWA „GRZYBEK” NA WZGÓRZU KRZYWOUSTEGO W JELENIEJ GÓRZE
Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego stoi w miejscu, w którym znajdował się pierwszy miejski gród Jeleniej Góry. Warto wejść na wieżę dla pięknych widoków na miasto położone u stóp Karkonoszy i Rudaw Janowickich.
Wieża znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru (przeczytaj więcej i koniecznie wybierz się stąd na spacer Borowym Jarem do Perły Zachodu).
stopień trudności: bardzo łatwe (można zaparkować na parkingu przy alei Bolesława Krzywoustego, albo na parkingu w Nowym Rynku przy Alei Jana Pawła II)
5. WIEŻA WIDOKOWA W BUKOWCU ORAZ PARK KRAJOBRAZOWY ORNAMENTAL FARM
Wieża Widokowa położona jest w przepięknym Parku Krajobrazowym w Bukowcu. Znajduje się na wzgórzu o wysokości 460 m n.p.m. Z jej wierzchołka roztaczają się przepiękne widoki na Karkonosze od południowo-zachodniej strony oraz Rudawy Janowickie od wschodu.
Wieża widokowa znajduje się na terenie Ornamental Farm w Bukowcu, w którym znajduje się m.in. Pałac w Bukowcu, Świątynia Ateny, Domek Ogrodnika, Muzeum Lasu, Muzeum Doliny Pałaców i Ogrodów, a także duży teren spacerowy z miejscami odpoczynku.
stopień trudności: łatwe (ale jednak nie polecamy z wózkiem, trasa jest krótka, ale w pewnym momencie stroma i kamienista). Dla osób, które nie chcą podchodzić pod górę, polecamy teren spacerowy wokół stawów w parku.
Zainteresowało Cię to miejsce? Wieża widokowa w Bukowcu – czy da się zdobyć ją z wózkiem.
6. WIEŻA WIDOKOWA NA ZAMKU KSIĘCIA HENRYKA W STANISZOWIE
To akurat moje sentymentalne miejsce, w którym spędziłam wiele przepięknych chwil. Polecam każdemu Zarówno samą wieżę, jak i sam Staniszów!
Zobacz! Miejsca w Kotlinie Jeleniogórskiej, za którymi tęsknie mieszkając we Wrocławiu
Od kilku lat widok jest jeszcze lepszy z uwagi na wycięcie drzew i odsłonięcie góry oraz zbudowane schody na wieżę. Wieża Widokowa przy Zamku Księcia Henryka znajduje się na Wzgórzu Grodna na wysokości 506 m n.p.m. należącym do Wzgórz Łomnickich. Cudownie widać stąd Karkonosze, ale także Zalew Sosnówka, który w słoneczne dni mieni się niesamowitymi kolorami i odbija okoliczne szczyty.
Jeśli będziesz na zamku koniecznie zajrzyj nie tylko na taras widokowy u jego podnóża oraz wieżę widokową, ale zejdź także niebieskim szlakiem w stronę Marczyc na punkt widokowy na skałkach.
Zobacz! Jak dojść na Zamek Henryka w zaledwie 30 minut.
stopień trudności: łatwe (ale jednak nie polecamy z wózkiem)
7. SOKOLIKI I KRZYŻNA GÓRA W RUDAWACH JANOWICKICH
Kolejny sentyment. Nasza sesja ślubna, a także jedna z pierwszych samodzielnych wędrówek naszej dwuletniej wtedy córki.
Sokolik (642 m n.p.m.) to góra położona w Górach Sokolich w Rudawach Janowickich. Na jej szczycie znajdują się dwie granitowe formacje skalne – Sokoliki: Duży i Mały. Po wdrapaniu się na żelazne schodki z platformy widokowej można podziwiać panoramę na Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską, ale także Karkonosze.
Bliźniaczą Górą do Sokolika jest Krzyżna Góra, z której widok jest równie piękny. Samo dojście jest jednak odrobinę trudniejsze.
stopień trudności z dziećmi: średnie
Zobacz! Góry Sokole: Sokolik Wielki, Krzyżna Góra i Schronisko Szwajcarka
8. STAROŚCIŃSKIE SKAŁY I CZARNY SZLAK (OKOLICE DIABELSKIEGO KOŚCIOŁA)
Starościńskie Skały to jedno z najpiękniejszych miejsc w Rudawach Janowickich. Zachwycają fantazją skał, położeniem, umiejscowieniem, a także przepięknymi widokami na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz Rudawy Janowickie.
Do Starościńskich Skał można dotrzeć z Przełęczy Karpnickiej, Strużnicy, Janowic Wielkich lub Mniszkowa. W zależności od trasy droga jest przystępna dla rodzin z dziećmi. Starościńskie Skały znajdują się na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.).
Zachęcam by zejść ze Starościńskich Skał czarnym szlakiem w stronę Strużnicy. Po drodze mijamy Diabelski Kościół, ciekawe formacje skalne oraz mało znane krajobrazy na Karkonosze. Mało znane, bo szlak ma dopiero kilka lat.
Zobacz! Jakim szlakiem dojść na Starościńskie Skały?
stopień trudności z dziećmi: średnie
9. KSIĘŻA GÓRA W KARPACZU
Pomiędzy Ścięgnami a Karpaczem wznosi się charakterystyczna góra w kształcie stożka. Na szczycie zbudowano hotel z kawiarnią i restauracją, a widok jaki można podziwiać popijając kawę jest jednym z piękniejszych w Karpaczu.
Już sama droga dojazdowa na szczyt jest interesująca, bowiem prowadzi wokół stożka.
Zainteresowało Cię to miejsce? Przeczytaj o Księżej Górze (dawnej Gierkówce) we wpisie poświęconym atrakcjom Karpacza
stopień trudności z dziećmi: bardzo łatwe, na górę można wjechać samochodem (parking dla gości i klientów kawiarni i restauracji)
10. PUNKT WIDOKOWY NA KRUCZYCH SKAŁACH W KARPACZU
W Karpaczu takich punktów można znaleźć kilka, ale polecamy zobaczyć Krucze Skały, zarówno od dołu, jak i od góry. To sięgająca nawet 30 metrów formacja skalna, która dziś jest centrum wspinaczkowym i widokowym, a kiedyś była miejscem wydobycia glinki kaolinowej a nawet złota i kamieni szlachetnych. W zamierzchłych czasach ponoć siadały tutaj kruki i opowiadały sobie karkonoskie historie.
Krucze Skały bez problemu znajdziecie na mapach googla, to zaledwie kilometr od centrum Karpacza. My wizytę tam połączyliśmy ze spacerem do Schroniska nad Łomniczką. Możecie dojść tam od okolic ulicy Wilczej, albo czarnego szlaku pieszego. Jednak będzie to widok z dołu. Jeśli chcecie podziwiać widoki macie dwa wyjścia: albo wspiąć się na górę po jednej z licznych dróg wspinaczkowych :), albo podejść/podjechać na malutki parking od ulicy Matejki (około kilometra, bo trzeba obejść na około). Znajdziecie się się na szczycie Kruczych Skał skąd możecie z całkiem bliska podziwiać Karkonosze.
stopień trudności z dziećmi: bardzo łatwe, samochód można zaparkować w zatoczce przy ul. Matejki (miejsce na 1-2 auta)
11. KARPATKA W KARPACZU
Jedno z piękniejszych miejsc widokowych w Karpaczu. Samo wejście na szczyt to świetny pomysł na krótki, aczkolwiek nie najłatwiejszy spacer.
stopień trudności z dziećmi: średnie jeśli wchodzicie od strony Zapory w Karpaczu i łatwy jeśli wchodzicie od strony ul. Myśliwskiej
Zobacz! Jak dojść na Karpatkę?
12. ZAKRĘT ŚMIERCI W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
Pierwszy punkt po zachodniej stronie Karkonoszy w naszym zestawieniu. Choć szczerze mówiąc leży już na terenie Gór Izerskich. Położony na wysokości 775 m n.p.m. punkt widokowy oferuje przepiękne krajobrazy m.in. Szrenicy i Śnieżnych Kotłów. Do punktu można dojechać samochodem i podziwiać widoki już z poziomu szosy, albo po pokonaniu kilkudziesięciu metrów, ze skałek nad zakrętem.
Zobacz! Jak trafić na Zakręt Śmierci i właściwie co to za miejsce?
stopień trudności z dziećmi: bardzo łatwe, parking znajduje się tuż obok
13. ZŁOTY WIDOK W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
Kolejny punkt po zachodniej stronie Karkonoszy położony jest odrobinę niżej, bo na wysokości 585 m n.p.m. Nazwa absolutnie nie jest na wyrost, krajobraz z tego miejsca jest naprawdę ZŁOTY! Koniecznie odwiedźcie to miejsce będąc w okolicy. Siedząc na urokliwych drewnianych ławeczkach można podziwiać Karkonosze począwszy od Śnieżki na wschodzie, do Szrenicy na zachodzie.
Do Złotego Widoku można dotrzeć niebieskim szlakiem ze Szklarskiej Poręby Średniej i idąc z drugiej strony od Szklarskiej Poręby Dolnej, a także początkowo czarnym, a później niebieskim szlakiem z parkingu przy Wodospadzie Szklarki na drodze między Piechowicami a Jelenią Górą.
Zobacz! Jak dotrzeć na Złoty Widok i co warto zobaczyć w okolicy?
W 2020 roku to miejsce przeszło ogromną przemianę. Wielu osobom przeszkadza, że stało się mniej dzikie, ale teraz jest zdecydowanie bezpieczniej.
stopień trudności z dziećmi: bardzo łatwe jeśli zaparkujecie na ul. Matejki, łatwe (choć jest strome podejście) jeśli staniecie na parkingu na drodze krajowej nr 3.
14. WYSOKI KAMIEŃ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
Wysoki Kamień to szczyt Gór Izerskich położony tuż za Szklarską Porębą na wysokości 1058 m n.p.m. Nie ma chyba innego miejsca w okolicy, z których rozpościerałby się tak rozległy widok na panoramę Sudetów Zachodnich: Karkonoszę, Góry Izerskie, Kaczawskie, Przedgórze Izerskie widać stąd doskonale! Dodatkowo, u stóp jest cała Szklarska Poręba. Chociażby dla tego widoku warto wejść na szczyt, tym bardziej, że spacerując uliczkami miasteczka Wysoki Kamień jest bardzo widoczny i wręcz zaprasza do odwiedzin.
Na górze znajduje się prywatne schronisko. Tuż obok powstaje wieża widokowa. W planach właściciela jest przykrycie ją szklaną kopułą i zamontowanie teleskopu. Nie możemy się doczekać takiej atrakcji turystycznej, choć trzeba przyznać, że nawet bez niej jest to jedno z ładniejszych miejsc w Sudetach, które odwiedziliśmy! Na szczycie znajdują się skałki, które są naturalnym amfiteatrem do podziwiania górskich widoków.
Zobacz! Jak dojść na Wysoki Kamień od Zakrętu Śmierci, ze Szklarskiej Poręby i z Rozdroża Izerskiego
stopień trudności z dziećmi: średnie
15. ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE
Przepiękne zamczysko z ciekawą legendą o Kunegundzie położone na szczycie góry Chojnik oferuje panoramiczny widok na Karkonosze. Najpiękniejszy rozpościera się z jednej z wież zamkowych, do której można dojść spiralnymi schodami.
Ciekawy, choć już nie panoramiczny, widok można dostrzec między drzewami z tarasu widokowego kilkaset metrów przed szczytem.
Na górę prowadzą dwa szlaki: czarny i czerwony. O tyle, ile czerwony to wybrukowana, choć dość stroma leśna aleja, to czarny jest urozmaicony licznymi skałkami i stromymi podejściami. Warto zatrzymać się na dłużej przy Zbójeckich Skałach i odwiedzić Jaskinię „Dziurawy Kamień”. Z najwyżej położonego punktu formacji skalnej można podziwiać panoramę Sobieszowa i części Kotliny Jeleniogórskiej.
Żeby wejść na wieżę i dziedziniec zamku trzeba opłacić bilet wstępu. Dodatkowo trzeba pamiętać o bilecie wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.
Zobacz! Jak dojść na Zamek Chojnik, czy warto odwiedzić Zbójeckie Skały i właściwie to kim była Kunegunda?
stopień trudności z dziećmi: średnie
16. BOBROWE SKAŁY I SZLAK NA POLANĘ CZAROWNIC W PIECHOWICACH
A to już odkrycie z 2020 roku i cudownego pobytu w Górach Izerskich. Aż dziw, że nie znaliśmy tego miejsca wcześniej. Z Bobrowych Skał roztacza się cudowna panorama Karkonoszy, a sama formacja skalna jest niezwykle interesująca. Bobrowe Skały leżą na wysokości 611 m. n.p.m. na zboczu góry Ciemniak (sam szczyt to 699 m. n.p.m.). Żeby zobaczyć widoki trzeba wejść po kamiennych stopniach i stromych metalowych schodach na platformę widokową na skale. Na górze jest dużo miejsca, ale brak porządnych zabezpieczeń więc przy wejściu jest tabliczka o tym, że wchodzimy na własne ryzyko (choć moim zdaniem niezależni od zabezpieczeń, czy ich braku ryzyko jest zawsze nasze;).
Warto pomaszerować z Bobrowych Skał w stronę Polany Czarownic, po drodze, w wyciętym lesie, będziesz miał szansę zobaczyć cudowne i mało popularne widoki na masyw Karkonoszy.
Zobacz! Jak dojść na Bobrowe Skały na dwa sposoby: w 15 minut i w 45 minut? Jak dotrzeć do Polany Czarownic?
stopień trudności z dziećmi: średnie
17. ZBÓJECKIE SKAŁY – PRAWIE ZŁOTY WIDOK
Powstała w 2021 roku platforma widokowa nadała drugiego życia przepięknemu punktowi widokowemu na Karkonosze nieopodal Zbójnickich Skał. Można tu dotrzeć w łatwy sposób ze Szklarskiej Poręby Dolnej oraz z parkingu przy Zakręcie Śmierci.
Zobacz! Dowiedz się więcej o tym miejscu oraz trasie na Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie?
stopień trudności z dziećmi: łatwe
18. ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW KARKONOSZY W JAŃSKICH ŁAŹNIACH
Jedyny punkt na naszej liście po czeskiej części Karkonoszy. Z 45-metrowej wieży, która jest zwieńczeniem drewnianej ścieżki wśród karkonoskich drzew można podziwiać góry. Ścieżka dostępna jest już z poziomu parkingu, także dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie musicie to nadrobić.
stopień trudności z dziećmi: łatwe, parking znajduje się tuż obok
* MAPA PUNKTÓW WIDOKOWYCH NA KARKONOSZE *
?? PUNKTY WIDOKOWE NA KARKONOSZE – PODPOWIECIE INNE?
Podpowiecie nam jeszcze jakieś ciekawe punkty widokowe na Karkonosze w Kotlinie Jeleniogórskiej i okolicach?