Spis treści
Żółty szlak z Rozdroża Izerskiego polecany jest jako alternatywa dla trasy spacerowej z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Czy faktycznie tak jest? W czym bije tamtą trasę na głowę, a co jest jego dużym minusem? Opowiadamy dziś o naszym zimowym spacerze w Górach Izerskich oraz innych trasach, które można wybrać będąc okolicy.
Jeśli uwielbiacie las, szukacie łagodnej trasy wśród ośnieżonych świerków, zasp śniegu i szemrzących strumieni, jedźcie na Rozdroże Izerskie!
Następnie skierujcie się żółtym szlakiem w górę na Wysoki Grzebiet. Chociaż trasa bywa nazywana „drogą panoramiczną”, nie spodziewajcie się olśniewających górskich krajobrazów. My co prawda nie mogliśmy dostrzec nic za drzewami z powodu gęstej mgły, ale główną przeszkodą są tutejsze świerki, które rozrosły się przy drodze zasłaniając widoki.
GDZIE JEST ROZDROŻE IZERSKIE
Rozdroże Izerskie, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Górach Izerskich. Leży na Drodze Sudeckiej pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Jadąc od strony Szklarskiej Poręby warto zatrzymać się na punkcie widokowym nad Zakrętem Śmierci (klik). Z platformy widokowej przy dobrej pogodzie przepięknie widać panoramę Karkonoszy. Stąd żółtym szlakiem można wyruszyć do Schroniska Wysoki Kamień, szliśmy tą trasą latem (klik), gdzie poza ostatnim odcinkiem jest dość łagodna, ale naszym zdaniem nie nadaje się na ciągnięcie sanek.
Szlak o którym chcemy Wam dziś opowiedzieć startuje jakieś 7 km za Zakrętem Śmierci. Rozdroże Izerskie (767 m n.p.m.) łączy Wysoki Grzbiet (na nim znajduje się m.in. Schronisko Wysoki Kamień, czy Nieczynna Kopalnia Kwarcu Stanisław) z Grzbietem Kamienieckim. Na pewno dostrzeżecie je bez problemu, bo po obu stronach drogi znajdują się dość duże parkingi. To właśnie stąd możecie wyruszyć na spacer z sankami.
SZLAKI Z ROZDROŻA IZERSKIEGO
Po prawej stronie drogi (jadąc od Szklarskiej Poręby) znajduje się wejście na niebieski i żółty szlak wiodące po zboczach Grzbietu Kamienieckiego.
Z kolei z lewej strony poprowadzono zielony i żółty szlak. Zielonym szlakiem pójdziecie w stronę Schroniska Wysoki Kamień (w jedną stronę 4,6 km) lub Izerskich Garbów (w jedną stronę 4,8 km). Żółtym dotrzecie do Rozdroża pod Kopą (5 km), a dalej do Chatki Górzystów (8,6 km). Można też połączyć oba szlaki tworząc pętlę (14 km).
Jednak zanim przejdę do podsumowania szlaku i relacji z naszej wycieczki, kilka słów o samym Rozdrożu Izerskim.
KIEDYŚ TO BYŁO…
Dziś poza leśnymi parkingami na Rozdrożu Izerskim nie ma nic. Niektórzy mogą pamiętać stojący tu drewniany budynek tzw. Leśną Chatę. Rozebrano ją w 2011 roku. Kiedyś było znanym i popularnym schroniskiem Ludwigsbaude. Prócz karczmy i miejsc noclegowych znajdowała się tu wypożyczalnia koni wierzchowych i … stacja tragarzy lektyk (Marek Staffa, Słownik Geografii Sudetów, Tom I, Góry Izerskie).
Schronisko w tym miejscu istniało do lat 50-tych XX wieku. Przez chwilę było prowadzone przez Towarzystwo Tatrzańskie. Miało też dość zaskakującą historię w czasie II Wojny Światowej. W pobliżu mieścił się bowiem obóz pracy. W latach 50-tych budynek zamieniono na sanatorium dziecięce, dom kolonijno-wczasowy, a potem hotel pracowniczy Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój. Niestety budynek wymagał sporych nakładów finansowych, których nie było. W pewnym momencie został opuszczony, a w 2013 r. został rozebrany. Obecnie teren należy do prywatnego inwestora, który swego czasu miał dość ambitne plany na jego wykorzystanie.
Zobacz! Jeśli interesują Cię takie historie zobacz jak wyglądał budynek zanim go rozebrano na blogu spojrzenie-z-prowincji.pl.
A jeśli masz ochotę coś obejrzeć, to zobacz Dom na Rozdrożu, etiudę Piotra Łazarkiewicza o funkcjonowaniu sanatorium dla dzieci realizowaną właśnie w murach Ludwigsbaude na Rozdrożu Izerskim.
ŻÓŁTY SZLAK – DOBRY DLA RODZIN Z DZIEĆMI I SPRAGNIONYCH LASU
Żółty szlak wiodący od Rozdroża Izerskiego do Rozdroża pod Kopą a dalej do Chatki Górzystów uchodzi za… dość nużący. I cóż Wam będę dużo mówić trochę tak jest. Szlak prowadzi leśną drogą łagodnie wijącą się w górę.
Na samym początku przy ładnej pogodzie można podziwiać Wysoki Grzbiet. Przy gorszej pozostaje nam pokryty gęstą taflą lodu staw retencyjny i piękny, izerski las, który dziś jest gęsty, ale kilkadziesiąt lat temu był miejscem katastrofy ekologicznej.
Zobacz! Co warto wiedzieć o Górach Izerskich
Przez 5 km droga prowadzi tunelem drzew. Po drodze mijamy strumienie i ośnieżone kaskady, ale nie ma co liczyć na atrakcje w postaci kamieni, czy stromych podejść, co latem byłoby problemem.
Z naszego doświadczenia im trasa trudniejsza, tym łatwiej się wędruje z kilkulatkiem, bo na szlaku najgorsza jest nuda. Zimą zaangażowanie dzieci ratuje śnieg. Znaleźliśmy nawet małą górkę i miejsce bez drzew, na której można było się poślizgać.
Tak jak wspominałam, na żółtym szlaku nie ma co liczyć na piękne widoki. Wypatrywaliśmy jednak potencjalnych okien widokowych i w miejscach, w których wydaje mi się, że mogłoby być widać Grzebiet Kamieniecki po drugiej stronie Drogi Sudeckiej… widzieliśmy to…

CO WARTO WIEDZIEĆ O ŻÓŁTYM SZLAKU?
Trzeba jednak uczciwie przyznać, że droga ma swoje plusy. Leży na podobnej wysokości co pobliska Polana Jakuszycka – więc jest duża szansa na śnieg (nawet za kilka tygodni). W najniższej położonym punkcie ma 767 m n.pm., a w najwyżej niemal tysiąc (998 m n.p.m.).
Dla porównania trasa turystyczna z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle startuje z 870 m n.p.m., a w najwyższym punkcie osiąga wysokość 881 m n.p.m. (Rozdroże pod Działem Izerskim).
Jest tu dużo spokojniej niż na Polanie Jakuszyckiej. Można swobodnie spacerować swoim tempem wioząc dzieci na sankach, bez obaw, że zderzymy się z narciarzem biegowym (na trasie spacerowej do Orlego są wyznaczone ślady narciarskie).
Co jest jeszcze minusem? Brak schroniska po 5 km i jakiegoś fajnego finału wycieczki, co na pewno dobrze wpływa na motywację. Jeśli chcielibyśmy dojść do Schroniska, to musimy liczyć się z 8,7 km trasą. Co prawda w aktualnym reżimie sanitarnym wejście do środka jest niemożliwe, ale gorąca herbata, kawa, czy jedzenie to ogromny zastrzyk energii.

Dla kogo zatem ten szlak? Dla spragnionych ciszy, spokoju, lasu i miejsca w którym można pospacerować z dzieckiem i… psem* na sankach w Górach Izerskich.
Zobacz! Jeśli chcesz zobaczyć drogę do Schroniska Orle w Jakuszycach.
*DLACZEGO ZATEM WYBRALIŚMY „NUDNĄ” TRASĘ?
Dlaczego wybraliśmy tą trasę? Przede wszystkim kochamy las, więc nawet nudna trasa jest dla nas atrakcyjna :) Ale tym razem było coś jeszcze. W naszej rodzinie wielkie zmiany. Dołączył do nas piesek – spełnienie marzeń naszych córek, a to była jej pierwsza wyprawa „za miasto”.
Zależało nam, żeby na szlaku było stosunkowo mało ludzi i żeby można było wędrować z przyczepką narciarską, którą wzięliśmy głównie z myślą o krótkich nóżkach naszego szczeniaka. Co prawda, podobało jej się tak bardzo, że przez długi czas nie chciała wchodzić do przyczepki, a jak już ją tam siłą zapakowaliśmy, to patrzyła jakby tu czmychnąć i poznawać świat, ale po jakimś czasie sama chętnie przystała na nasz pomysł.

GDYBYŚMY JEDNAK CHCIELI WYBRAĆ „CIEKAWSZĄ TRASĘ” Z ROZDROŻA IZERSKIEGO TO WYBRALIBYŚMY:
ZIELONY I CZERWONY DO SCHRONISKA WYSOKI KAMIEŃ
Wysoki Kamień to przepięknie położone schronisko na szczycie góry o tej samej nazwie (1058 m n.p.m.). Z punków widokowych roztaczają się tam cudowne widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, a przy dobrej widoczności Góry Kaczawskie, czy Rudawy Janowickie. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Na szczycie góry prócz budynku schroniska stoi także kamienna wieża własnoręcznie budowana przez właściciela schroniska.
Zobacz! Schronisko Wysoki Kamień – garść informacji i opis trasy z Zakrętu Śmierci, którym szliśmy latem
Żeby zdobyć Wysoki Kamień z Rozdroża Izerskiego trzeba liczyć się z 9 km wędrówką w dwie strony. Łącznie na taki spacer warto mieć przygotowane ok. 3 godzin, z dziećmi celowałabym w… 4,5 godziny.
Początkowo trzeba kierować się zielonym szlakiem do Rozdroża pod Zwaliskiem. Droga jest zdecydowanie bardziej malownicza i ciekawsza niż ta, którą szliśmy ostatnio. Trzeba jednak liczyć się z dość ostrym podejściem w momencie kiedy szlak odbija w prawo z leśnej drogi i ostro wspina się na Wysoki Grzbiet.
Po 2,5 km, na Rozdrożu pod Zwaliskiem trzeba zmienić szlak na czerwony (skręcić w lewo) i po kolejnych 2 km dotrzeć do celu.
Czy da się pokonać tą drogę z sankami? My latem pokonaliśmy zielony szlak od Rozdroża Izerskiego do Rozdroża pod Zwaliskiem i naszym zdaniem nie jest on komfortowy dla sanek, a nawet wędrówki zimą z małymi dziećmi, więc rekomendujemy ją dla bardziej doświadczonych wędrowców. Warto na wszelki wypadek mieć w plecaku raczki, choć najlepiej zaplanować to podejście na wiosnę lub lato. Chyba, że pójdziecie leśną drogą, a potem dołączycie do czerwonego szlaku i nim pójdziecie do Schroniska Wysoki Kamień. Jednak tej trasy nie sprawdzaliśmy, ale na mapie wygląda tak.
ZIELONY DO ROZDROŻA POD IZERSKIMI GARBAMI (+ NIECZYNNA KOPALNIA KWARCU STANISŁAW)
Inny pomysł na spacer z Rozdroża Izerskiego to wędrówka w stronę Izerskich Garbów (1084 m n.p.m) w pobliżu których znajduje się Nieczynna Kopalnia Kwarcu Stanisław. Na spacer w dwie strony warto mieć 3 godziny – zimą i z dziećmi odpowiednio więcej, strzelałabym w 4,5.
Jeśli zdecydujecie się na wędrówkę do Rozdroża pod Izerskimi Garbami i po drodze będziecie chcieli zobaczyć Nieczynną Kopalnię Kwarcu Stanisław pamiętajcie, że to teren prywatny, niezabezpieczony i może być niebezpieczny! Jeśli zobaczycie znak „zakaz wstępu” respektujcie go, to wszystko dla naszego bezpieczeństwa.
To miejsce naprawdę robi wrażenie. Z Jednej strony zachwyca bujną przyrodą i przepięknym widok na majestatyczne Karkonosze, a z drugiej przeraża ogromną dziurą w ziemi.
Żeby dotrzeć tam z Rozdroża Izerskiego, najpierw trzeba cały czas iść zielonym szlakiem. Czeka na nas dość strome podejście do momentu Rozdroża pod Zwaliskiem, na którym skręcamy w niezwykle urokliwą dróżkę wśród kosodrzewiny i ciekawych form skalnych aż w pobliże szczytu. Warto po drodze wypatrywać punktów widokowych, choć ten najpiękniejszy mieści się tuż przy Nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław.
ŻÓŁTY DO CHATKI GÓRZYSTÓW
Inna propozycja, odrobinę dłuższa, to trasa do Chatki Górzystów. O ile wcześniejsze mają w dwie strony 10 km, to tu wyjdzie ich ponad 17. Trzeba jednak liczyć, że idąc tempem dzieci i małego psa trasa może zająć około 3,5 h w jedną stronę. Myślę jednak, że w całości nadaje się dla sanek lub przyczepek narciarskich i przy dobrej pogodzie i wyjściu ok 8-9 rano, można ją zaplanować.
Tym bardziej, że na miejscu czekają słynne naleśniki z jagodami.
PĘTLA ZIELONY, CZERWONY I ŻÓŁTY (+NIECZYNNA KOPALNIA KWARCU STANISŁAW)
I na koniec pętla, czyli coś co lubimy najbardziej, ale nie zimą, bo trasa długa, bez schroniska i nieprzejezdna dla przyczepki ani sanek, ale zostawiam bo nie samymi dziećmi człowiek żyje i może macie ochotę na coś dłuższego.
Po drodze prócz wspominanej już Nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław i pięknych widoków, można zdobyć szczyt Wysokiej Kopy – czyli najwyższego szczytu Gór Izerskich. Góra znajduje się poza szlakiem, ale jest do niej wydeptana ścieżka.
Naszym zdaniem warto iść najpierw zielonym, a potem wrócić żółtym – tak będzie bezpieczniej.
Z naszej strony dzisiaj tyle ?
Bądźcie z nami na Instagramie, o tu: https://www.instagram.com/zbierajsie/
I na Facebooku: https://www.facebook.com/zbierajsiePL/
ROZDROŻE IZERSKIE PRAKTYCZNIE:
- Droga z Wrocławia na Rozdroże Izerskie to 139 km, czyli ok. 2 h 30 min jazdy. Ze Szklarskiej poręby to 14 km, czyli 17 min, a ze Świeradowa-Zdroju 9 km, czyli 10 min.
- Na Rozdrożu Izerskim znajduje się bezpłatny parking. Byliśmy w sobotę ok. 11 i był niemal pełen, ale na szlaku nie było wielkich tłumów.
- Najbliższe schronisko znajduje się na Wysokim Kamieniu (ok. 5 km w jedną stronę). Dalej jest Chatka Górzystów (8,6 km).
- Na szlakach, o którym pisałam powyżej nie ma infrastruktury turystycznej (wiaty, ławki, stoły, toalety).
- Wiele szlaków wiedzie po szutrowych drogach, które latem są przejezdne dla wózków i rowerów turystycznych, a zimą nadają się do ciągnięcia sanek lub przyczepek na płozach.
A o Górach Izerskich możecie poczytać tu:
<< 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O GÓRACH IZERSKICH >>
Chcesz przeczytać więcej o Górach Izerskich? Koniecznie sprawdź inne nasze artykuły:
- Szukamy drogi mlecznej w Izerskim Parku Ciemnego Nieba oraz o tym jak z wózkiem przeszliśmy z Jakuszyc do Chatki Górzystów
- Góry z wózkiem – leśny spacer z Jakuszyc do Schroniska Orle
- Wysoki Kamień ze Szklarskiej Poręby – łatwy szlak dla rodzin z dziećmi
- Izery i Stóg Izerski zimą – Góry Izerskie od strony Świeradowa Zdrój
- Biegi górskie, o tym jak Jacek przebiegł swój pierwszy górski półmaraton, właśnie w Izerach
- Biegówki z dzieckiem: widok na Szrenicę i Wysoką Kopę z Górnego Duktu w okolicy Jakuszyc
- Biegówki z dzieckiem: z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle, nasze pierwsze kroki na biegówkach