Spis treści
- OSTRA MAŁA – CZY TO FAKTYCZNIE NAJPIĘKNIEJSZY WIDOK W RUDAWACH JANOWICKICH?
- JAK DOJŚĆ NA OSTRĄ MAŁĄ? NIEBIESKI I ZIELONY SZLAK Z CZARNOWA
- JAK DOJŚĆ NA OSTRĄ MAŁĄ? ŻOŁTY I CZERWONY SZLAK Z CZARNOWA
- MAPA PĘTLI NA SKALNIK I OSTRĄ MAŁĄ
- CZY WARTO ZDOBYĆ NAJWYŻSZY SZCZYT RUDAW JANOWICKICH – SKALNIK? JAK DOJŚĆ NA SKALNIK?
- MIEJSCOWOŚĆ NA KOŃCU ŚWIATA – CZARNÓW? PO CO JECHAĆ DO CZARNOWA?
- RUDAWY JANOWICKIE – CO JESZCZE ZOBACZYĆ?
- CZARNÓW – OSTRA MAŁA PRAKTYCZNIE, CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYCIECZKĄ
Słyszałam, że z Ostrej Małej roztacza się jeden z piękniejszych widoków w Rudawach Janowickich. Korzystając z pięknej jesiennej pogody poszliśmy to sprawdzić. 4,5 km pętla wydała nam się idealna na lekki spacer w górach z dziećmi.
Ostra Mała (935 m n.p.m) to malownicza skałka z przepięknymi panoramami na Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską znajdująca się na niższym, południowo-zachodnim wierzchołku Skalnika (944 m n.p.m). Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd Góry Kaczawskie, Wałbrzyskie, Kamienne, czy nawet Masyw Ślęży.
OSTRA MAŁA – CZY TO FAKTYCZNIE NAJPIĘKNIEJSZY WIDOK W RUDAWACH JANOWICKICH?
Na Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy z kamiennymi stopniami oraz barierką. Został udostępniony dla turystów przez Riesengebirgsverein (Towarzystwo Karkonoskie) już w 1886 roku!
Widok jaki się stąd roztacza faktycznie naprawdę robi wrażenie. Co prawda nie wiem, czy faktycznie jest jednym z piękniejszych w całych Sudetach, bo wiele wciąż przed nami, ale zdecydowanie to jeden z piękniejszych jakie widzieliśmy!
Zobacz! Punkty widokowe na Karkonosze
Choć przy wietrznej pogodzie na szczycie skałek nieograniczony niczym wiatr potrafi zwalić z nóg! Uważajcie na siebie i dzieci, bo choć są barierki, to nie liczyłabym na nie szczególnie.
Na zboczach Skalnika, prócz wspominanej Ostrej Małej, znajduje się też kilka innych mniejszych formacji skalnych. Na jednej z nich (bliżej rozdroża) znaleźliśmy kociołki wietrzeniowe i widok na punkt widokowy Ostra Mała.
Na Skalniku znajdował się kiedyś schron turystyczny – a to dlatego, że najlepiej przyjechać tu na zachód słońca. Dziś niestety już nie funkcjonuje.
JAK DOJŚĆ NA OSTRĄ MAŁĄ? NIEBIESKI I ZIELONY SZLAK Z CZARNOWA
W planach mieliśmy pętlę z Czarnowa. Na pierwszy ogień wzięliśmy niebieski i zielony szlak – zaledwie 214 m przewyższenia na niemal 2 km odcinku.
Początkowo szlak wiedzie łagodną leśną drogą, by po 300 metrach ostro skręcić w prawo w las świerkowy. Jest dużo konarów i skałek, co stanowi świetny plac zabaw dla kilkulatek. A także fantastyczną lekcję koncentracji, bo oznaczenia szlaku wcale nie jest tak łatwo znaleźć.
Po jakimś czasie szlak „dobija” do kolejnej leśnej drogi trawersującej szczyt i prowadzi nią 100 metrów, by później znów odbić w górę aż do kolejnej drogi. Po przejściu 500 metrów odbijamy w prawo i zostaje nam już zaledwie 500 metrów podejścia „przez las”. Brzmi skomplikowanie, ale na pewno traficie, a fakt, że jest tak urozmaicony sprawia, że mali wędrowcy nie zdążą się nawet znudzić podejściem przez las.
Po 1,9 km spaceru docieramy do Rozdroża pod Ostrą Małą a naszym oczom ukazuje się drogowskaz, tablica pamiątkowa działacza harcerskiego i dość duże skałki. Początkowo myślimy, że to to „te”, ale okazuje się, że to mały falstart. Tuż obok jest miejsce ogniskowe i … kolejne skałki.
Na skałki tuż przy rozdrożu nie wchodziliśmy (nie wiem nawet, czy można), ale na te drugie, widoczne na zdjęciu warto, choćby dla samego kociołka wietrzeniowego na szczycie.
Jednak to wciąż nie cel naszej wędrówki. Ten znajduje się 100 metrów od rozdroża. Po kamiennych stopniach wchodzimy na przestronny taras widokowy na Ostrej Małej. Miejsce jest zabezpieczone barierkami (ale jeśli liczycie, że będą porządne, to uprzedzam – dość spartańskie, więc mocno trzymajcie dzieci).
My trafiliśmy tu w bardzo wietrzny dzień. Dosłownie urywa nam głowy, więc z dziewczynkami spędzamy tam zaledwie kilka chwil. Robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i uciekamy skryć się przed wiatrem trochę niżej.
JAK DOJŚĆ NA OSTRĄ MAŁĄ? ŻOŁTY I CZERWONY SZLAK Z CZARNOWA
W dół decydujemy się wybrać nieco dłuższy (choć w zmodyfikowanej przez nas wersji dystans jest podobny) żółty i czerwony szlak. Jeśli chodzi o stopień trudności, to jest porównywalny. Jest bardzo zróżnicowany, kilka stromych zejść z kamieniami i wystającymi konarami drzew oraz łagodnych przejść leśnymi drogami.
Kilkadziesiąt metrów od Rozdroża pod Ostrą Małą znajduje się grupa skał Konie Apokalipsy. Niektóre z nich osiągają nawet 15 metrów wysokości.
Żółty i czerwony szlak prowadzi przez Przełęcz pod Bobrzakiem i to właśnie na Rozdrożu pod Bobrzakiem odbijamy ze szlaku w leśną drogą, która po kilkuset metrach doprowadzi nad do miejsca, w którym na początku odbijał szlak niebieski.
MAPA PĘTLI NA SKALNIK I OSTRĄ MAŁĄ
CZY WARTO ZDOBYĆ NAJWYŻSZY SZCZYT RUDAW JANOWICKICH – SKALNIK? JAK DOJŚĆ NA SKALNIK?
Ostra Mała Ci nie wystarcza?
600 metrów od Rozdroża pod Ostrą Małą znajduje się Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich należący do Korony Gór Polskich. Wznosi się na wysokość 945 m n.p.m. Kiedyś nosił nazwę Freie-Kopee, albo Kowalska Góra, lub Kamień Fryzów.
Prowadzi do niego niebieski szlak, który dalej wiedzie aż do Przełęczy Rudawskiej, Rozdroża pod Bielcem i Pod Wołkem (okolice Mniszkowa).
Szczyt jest zalesiony i nie roztaczają się z niego żadne spektakularne widoki, więc my tym razem z niego rezygnujemy. Pewnie gdybyśmy zdobywali KGP, nie odpuścilibyśmy tak łatwo. Wszystko jeszcze przed nami i jest powód by wrócić 😉
MIEJSCOWOŚĆ NA KOŃCU ŚWIATA – CZARNÓW? PO CO JECHAĆ DO CZARNOWA?
Czarnów to jedna z najwyżej położonych wsi w Rudawach Janowickich (610-740 m n.p.m.). Leży malowniczo na zboczach Bobrzaka, Wilkowyi, Bukowca i Skalniaka.
W Czarnowie mieszka zaledwie kilkadziesiąt osób! Mieści się dawne schronisko Czartak. Od 2003 roku znajduje się tu też Stacja Narciarska Czarnów z trzema trasami zjazdowymi o łącznej długości 2,5 km.
Z ciekawostek, we wsi od 1980 roku istnieje gospodarstwo ekologiczne Hare Kryszna i znajduje się Świątynia Panca-tattvy. To pierwsza w Polsce świątynia hinduistyczna. Przejeżdżając tuż obok, zupełnie nie wiedzieliśmy co to takiego i powiem Wam… że wygląda dostojnie, niecodziennie i intrygująco. Później doczytałam co to za miejsce… i co kryje się pod pojęciem farma ekologiczna.
W Czarnowie funkcjonuje też kopalnia dolomitu.
My Czarnów odwiedzamy głównie skuszeni świetną pętlą na Ostrą Małą, którą opisałam Wam w tym wpisie.
Choć prawdę mówiąc nie było wcale tak łatwo tam dojechać. Jechaliśmy od strony Jeleniej Góry. W Kowarach GPS usilnie kieruje nas byśmy jechali przez las. Zawsze kończy się tak samo – znakiem „zakaz wjazdu” do lasu. Co prawda moglibyśmy zmienić plany i iść dłuższą drogą z Kowar, ale wtedy trasa spaceru na Ostrą Małą miałaby 8 km, a nie 4,5 km jak zaplanowaliśmy.
Okazało się, że GPS chciał nas poprowadzić Startym Traktem Kamiennogórskim, którym niegdyś co prawda jeździły pocztowe dyliżansy, ale dziś można tylko (albo AŻ) spacerować lub jeździć na rowerze.
Ostatecznie jedziemy przez Przełęcz Okraj w stronę Kamiennej Góry za Szarocinem odbijamy na Pisarzowice i Czarnów.
RUDAWY JANOWICKIE – CO JESZCZE ZOBACZYĆ?
- Zamek Bolczów – świetna trasa z Mniszkowa, także dla tych szukających tras dla wózków
- Skalny Most i Piec
- Starościńskie Skały – nasz faworyt!
- Sokoliki
- Kolorowe Jeziorka
CZARNÓW – OSTRA MAŁA PRAKTYCZNIE, CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYCIECZKĄ
- W okolicy Ostrej Małej widzieliśmy dwa miejsca ogniskowe.
- Na Ostrą Małą można dotrzeć kilkoma szlakami od strony Czarnowa (zielony i niebieski albo żółty i czerwony), Gruszkowa (żółty), Przełęczy pod Średnicą (czerwony), Kowar (zielony szlak z okolic ulicy Bukowej, czerwony z Wojska Polskiego – okolice Szpitala).
- W Czarnowie jest mały bezpłatny parking leśny (dosłownie kilka samochodów przy tablicy informacyjnej). My byliśmy o 12 w sobotę i zajęliśmy ostatnie miejsce. Gdy wracaliśmy, samochody stały jeszcze wzdłuż drogi.
- W Czarnowie nie widzieliśmy sklepiku, restauracji, toalet.
- Szlak wydaje nam się przyjemny i prosty, ale warto mieć na uwadze, że po deszczu w lesie i na skałkach może być dość ślisko.