Zastanawiasz się, gdzie pójść na krótki spacer w Karpaczu? Wybierz się na punkt widokowy na Karpatce. To jedno z piękniejszych miejsc spacerowych w mieście. Z jednej strony możesz liczyć na niezbyt wymagającą, krótką wędrówkę, ale z drugiej doświadczysz ciekawej trasy wiodącej stromym zboczem przez karkonoski las.
Zapraszam Was do wpisu, w którym pokażę jak dojść na Karpatkę oraz co jeszcze ciekawego warto zobaczyć podczas tego spaceru. Możesz wybrać się tu zarówno od strony Białego Jaru, jak i centrum miasta. Szczegóły, podobnie jak mapka, w dalszej części wpisu.
Przyznam Wam szczerze, że nasza ostatnia zimowa wycieczka pokazała, że zdecydowanie nie doceniałam uroków spacerowych samego Karpacza. Zazwyczaj od razu kierowałam się w wyższe partie gór, a tymczasem w mieście jest piękny i atrakcyjny teren spacerowy. I dziś właśnie tam chcę Was zabrać na spacer online.
Zobacz! Czy można dojechać do Karpacza Kolejami Dolnośląskimi? Co to jest Karkonoski bilet zintegrowany? Oraz dlaczego warto postawić na komunikację zbiorową? (klik)
Spis treści
PUNKT WIDOKOWY NA KARPATCE
Karpatka to nie tylko przepyszne ciasto z kremem, to także nazwa wzgórza leżącego na Pogórzu Karkonoskim w Karpaczu. Góra wznosi się na wysokość 726 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się piękny punkt widokowy na miasto oraz Karkonosze. Ze szczytu można podziwiać rozległą panoramę od Skalnego Stołu na wschodzie, aż po Słonecznik na zachodzie. Oczywiście, jeśli traficie na dobrą pogodę…
Na Karpatce znajduje się tablica, na której zaznaczono szczyty i charakterystyczne punkty, które można podziwiać w okolicy.
Warto się na nią wybrać nie tylko ze względu na punkt widokowy. Na zboczach góry znajduje się wiele granitowych ostańców, które urozmaicają wędrówkę. Karpatka nie znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiec bez obaw możesz schodzić z trasy i wchodzić na okoliczne skałki. Na niektórych z nich można zobaczyć kociołki wietrzeniowe.
Na Karpatce w XVII wieku wydobywano srebro oraz ołów. Wędrując po górze, do dziś można zobaczyć granitowe znaki, symbolizujące granice działek górniczych.
Nazwa Karpatka to także nazwa pobliskiego stoku oraz wyciągu, a także pensjonatu. Dawniej po drugiej stronie Łomnicy, która podcina północne zbocze góry, znajdowała się także skocznia narciarska.
JAK DOJŚĆ NA KARPATKĘ?
Na Karpatkę prowadzi czerwony szlak turystyczny oraz ścieżka spacerowa oznaczona przekreślonym na niebiesko białym kwadratem. Dzięki temu można zrobić na wzgórzu ciekawą 1,6 km pętlę z zaledwie 90 metrami przewyższenia.
Szlak jest krótki i urozmaicony. Prowadzi wąską, miejscami dość stromą trasą. Zimą może być tu ślisko. Absolutnie nie nadaje się na wycieczkę z wózkiem dziecięcym.
Trasa na punkt widokowy na Karpatkę prowadzi od strony ulicy Konstytucji 3 Maja i znajdującej się tu Zapory na Łomnicy. Możemy jednak zacząć wycieczkę już wcześniej, przy ul. Rybackiej niedaleko deptaku w Karpaczu.
PARK LEŚNY W KARPACZU NA MIEJSCU DAWNEJ SKOCZNI NARCIARSKIEJ
Jeszcze kilka lat temu przy ulicy Rybackiej znajdowała się skocznia narciarska Karpatka. Ze względu na niewykorzystywanie obiektu do celów sportowych oraz zły stan techniczny, skocznię rozebrano, a na terenie na którym się znajdował, powstał Park Leśny w Karpaczu.
W parku znajduje się polana piknikowa, taras widokowy z altaną, ciekawe drewniane kładki spacerowe pomiędzy drzewami i roślinami oraz szerokie alejki, po których można spacerować np. z dziećmi na sankach.
W parku znajduje się także tyrolka (niestety nieczynna zimą).
PARK PRZY ZAPORZE NA ŁOMNICY – LICZYRZEPA I KARKONOSKIE ZWIERZĘTA
Nieopodal Zapory na Łomnicy znajduje się inny ciekawy park. Choć dość niewielki to warto do niego zajrzeć. Znajduje się tu bowiem rzeźba Ducha Gór oraz figury zwierząt, których postać przyjmował Karkonosz.
Jest tu zatem niedźwiedź, jeleń, dzik oraz wilk!
ZAPORA NA ŁOMNICY I ZBIORNIK ŁOMNICZKA
Zapora na Łomnicy powstała na początku XX wieku, aby unormować niszczycielską siłę rzeki Łomnica, która przepływa przez Karpacz. Po jej utworzeniu u stóp pobliskiego wzgórza Karpatka powstał malowniczy zalew, a zapora tworzy kilkumetrowy wodospad. Rzeka płynie dalej przez kilka mniejszych kaskad.
Korona zapory ma 105 metrów długości. Prowadzi przez nią czerwony szlak, którym można dojść zarówno na pobliską Karpatkę, jak i w dalsze zakątki Karkonoszy.
Niegdyś zalew był wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Można było w nim pływać, a także wypożyczyć sprzęt wodny. Zimą z kolei można było jeździć na łyżwach, a nawet bobslejach. Nad jego brzegiem zbudowano schronisko. Dziś przy zbiorniku Łomniczka znajduje się bar.
PĘTLA SPACEROWA NA KARPATCE
Koroną zapory w Łomnicy przechodzimy na drugą stronę rzeki, na której wznosi się wzgórze Karpatka. Na szczyt można dojść dwoma drogami:
– czerwonym szlakiem (czyli idąc w prawo) – nieco okrężna droga trawersująca szczyt. Jest zdecydowanie łagodniejsza i bardziej interesująca. Po drodze w dole słychać szum Łomnicy, a nad głowami widać kolejne skalne bastiony. Droga od drogowskazu przy zaporze to 600 metrów i 90 m przewyższenia.
– niebieskim szlakiem spacerowym – zdecydowanie krótsza i bardziej stroma droga na szczyt. Tuż przy zbiorniku wodnym zimą dzieci urządzają sobie tutaj górkę saneczkową, zatem uwaga, może być dość tłoczno i ślisko.
Naszym zdaniem warto połączyć obie te ścieżki tworząc przyjemną 1,6 km pętle wokół Karpatki.
KRÓTKI SPACER W KARPACZU WZDŁUŻ POTOKU ŁOMNICY
Zachęcam Was jednak do tego, aby spacer w Karpaczu nie zakończył się na punkcie widokowym na Karpatce, ani na zbiorniku Łomnica. Możecie ruszyć czerwonym szlakiem dalej, dochodząc aż do Grabowca, tajemniczej Patelni oraz do magicznej wody przy Kaplicy św. Anny (3,8 km w jedną stronę), albo jeśli macie mniej czasu i energii, pospacerować dalej wzdłuż potoku Łomnicy.
Malowniczą trasą tuż nad rzeką dotrzecie do Białego Jaru w Karpaczu. Ten odcinek spaceru jest zdecydowanie przepiękny i zasługuje na odwiedziny, nawet jeśli nie chcecie odwiedzać Białego Jaru.
Po dojściu do Białego Jaru możecie zawrócić, wsiąść w autobus Komunikacji Karkonoskiej, skorzystać z tutejszego baru i restauracji, albo ruszyć dalej do pobliskich atrakcji: Lodowiska, Skoczni Narciarskiej Orlinek, czy Kolei Linowej na Kopę.
My tym razem wybieramy autobus, bo na spacer w Karpaczu wybraliśmy się w ramach testowania Biletu zintegrowanego Karkonoski Kolei Dolnośląskich
Zobacz! Co jeszcze można zobaczyć w Karpaczu (klik)
Śledzisz nas już na Instagramie? Nie? Zajrzyj i zbieraj się z nami do działania