Spis treści
- Masz ochotę na dłuższą wędrówkę po Beskidzie Śląskim? Podpowiadamy cztery pomysły na spacer z ośrodka wypoczynkowego Kompleks Zagroń Istebna.
- JAK WYBRAĆ SZLAK W BESKIDZIE ŚLĄSKIM?
- KRÓTKI SPACER DO STECÓWKI
- KAROLÓWKA – KONIECZNIE ZEJDŹ ZE SZLAKU
- SCHRONISKO PRZYSŁOP POD BARANIĄ GÓRĄ, STECÓWKA I PRZEŁĘCZ SZARCULA
- BARANIA GÓRA – TRASA Z KOMPLEKSU ZAGROŃ ISTEBNA
- BARANIA GÓRA Z PRZEŁĘCZY SZARCULA
Masz ochotę na dłuższą wędrówkę po Beskidzie Śląskim? Podpowiadamy cztery pomysły na spacer z ośrodka wypoczynkowego Kompleks Zagroń Istebna.
Tuż obok kompleksu Zagroń Istebna prowadzi żółty i zielony szlak w Beskidzie Śląskim. Można nimi dojść m.in. do Przełęczy Szarcula, Stecówki, Karolówki, Schroniska Przysłop pod Baranią Górą, czy nawet na Baranią Górę.
Przy planowaniu tras polecamy serwis mapaturystyczna.pl i polecamy Wam odwiedzenie poniższych miejsc.
JAK WYBRAĆ SZLAK W BESKIDZIE ŚLĄSKIM?
Beskid Śląski jest piękny! Szlaki są jednak dość długie. Pamiętaj by mierzyć zamiary na siły, a na dłuższe szlaki wychodzić wcześnie, tak by mieć czas na powrót jeszcze przed zmrokiem. Więcej na temat wyboru szlaków pisaliśmy w poniższym wpisie.
Wybierając się z dziećmi w góry pamiętaj o tym, że dzieci chodzą wolno. Czasem trzeba je motywować, a czasem… po prostu znieść. Wybierz zatem taki szlak, żebyś to ty miał siłę!
KRÓTKI SPACER DO STECÓWKI
Stecówka to malowniczo położona część Istebnej. Na górze znajduje się prywatne schronisko (w remoncie), uroczy drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i … stado owiec pasące się na tutejszych łąkach. To ostatnie oczywiście jeśli będziecie mieć szczęście. My zjeździliśmy w poszukiwaniu owiec naprawdę duuuuuużo miejsc w okolicy, a znaleźliśmy je właśnie tutaj.
Do Stecówki można dostać się czerwonym szlakiem z Przełęczy Szarcula. Możecie podjechać tu samochodem, wtedy czeka Was ok. 7 km spacer w dwie strony. Trasa z Przełęczy Szarcula jest niemal płaska, można zdecydować się na spacer asfaltową drogą dojazdową lub czerwony szlak przez las. Jeśli pójdziecie asfaltem po 400 metrach od parkingu wypatrujcie wieży widokowej z widokiem na jezioro Czerniańskie.
Inna opcja do 11 km bezpośrednio z Kompleksu Zagroń (tu mapa, można to skrócić dojeżdżając samochodem do skrętu w lewo, wtedy do przejścia zostanie ok 2 km).
KAROLÓWKA – KONIECZNIE ZEJDŹ ZE SZLAKU
Karolówka to niezbyt duże wzniesienie w Beskidzie Śląskim. Żeby zobaczyć piękne widoki i krajobrazy w pewnym momencie trzeba odbić ze szlaku w leśną drogę pośród wysokich traw. Po kilkudziesięciu metrach przed oczami pojawią się takie widoki. Uwaga na wysokie trawy, mogą być miejscem życia głuszców!
Na Karolówkę można się dostać zielonym szlakiem. Drogę można skrócić podjeżdżając samochodem kilka kilometrów, aż do znaku zakazu wstępu do lasu.
SCHRONISKO PRZYSŁOP POD BARANIĄ GÓRĄ, STECÓWKA I PRZEŁĘCZ SZARCULA
Schronisko Przysłop pod Baranią Górą, to najlepiej urządzone schronisko, w jakim byliśmy do tej pory. Polecam każdemu zarówno na nocleg, jak i ciepły posiłek (przepyszne!). Więcej o schronisku i okolicy przeczytacie w innym naszym wpisie. Mieści się na przepięknej polanie, na której jest także Izba Leśna (czynna w wakacje i ciepłe weekendy) oraz Muzeum Turystyki (czynne bardzo różnie). Nawet jeśli kończycie tu swoją, podróż podejdźcie na górę łąki – zobaczycie Małą Fatrę i Tatry.
BARANIA GÓRA – TRASA Z KOMPLEKSU ZAGROŃ ISTEBNA
Widoki z Baraniej Góry nas oczarowały do tego stopnia, że po pierwszym razie w Beskidzie Śląskim mogę powiedzieć, że się w nim zakochałam. Chcemy tu wrócić i zobaczyć inne beskidzkie szlaki.
Na Baranią Górę możecie wejść już spod hotelu, podróż w dwie strony przez Karolówkę i Schronisko Przysłop pod Baranią Górę zajmie Wam praktycznie cały dzień (7 godzin marszu, ponad 22 km, 808 metrów wejść i tyleż samo zejść). Niestety nie wiemy jak wygląda pierwsze 6 km szlaku, przeszłam odcinek od Karolówki na Baranią Górę. Od Karolówki do Schroniska Przysłop pod Baranią Górą wiedzie przyjemny szlak. Po drodze mija się kapliczkę Szafgotchów i przechodzi przez Czarną Wiesełkę. Kilkaset metrów przed schroniskiem zaczyna się strome i kamieniste podejście – ale do pokonania nawet dla 2 latki (oczywiście z pomocą mamy). A jak wygląda trasa od schroniska na Baranią przeczytacie już tutaj.
BARANIA GÓRA Z PRZEŁĘCZY SZARCULA
Na Baranią Górę możecie wejść odrobinę krótszym szlakiem, ale z większym podejściem (6:30 h, 20,4 km, 890 podejść). Startujecie z Przełęczy Szarcula, do której trzeba będzie podjechać samochodem. Szczegółowo opisaliśmy go w tym wpisie.
A ty? Jaki szlak w Beskidzie Śląskim polecisz nam na następny raz?
Zobacz! Ośrodek wypoczynkowy z Parkiem Wodnym Olza w Beskidach Śląskich – nasze wrażenia!