Spis treści
Szukając pomysłów na jednodniową wycieczkę z Wrocławia, warto zwrócić uwagę na Trzebnicę. W tym niedużym mieście wśród Wzgórz Trzebnickich znajdziecie kilka interesujących miejsc, dzięki którym spędzicie tu atrakcyjnie czas z dziećmi lub bez. Są piękne tereny spacerowe, punkty widokowe, ciekawe obiekty i historia związana z rozwojem Dolnego Śląska oraz atrakcje dla dzieci.
Do Trzebnicy przyjechaliśmy pociągiem Kolei Dolnośląskich w ramach naszego projektu z inspiracjami na podróże kolejowe po Dolnym Śląsku. Podróż z Wrocławia do Trzebnicy to zaledwie 44 minuty.
WZGÓRZA TRZEBNICKIE POTOCZNIE ZWANE KOCIMI GÓRAMI (1)
Trzebnica leży we wschodniej części Wzgórz Trzebnickich, nazywanych potocznie Kocimi Górami. Charakteryzuje się ciekawą rzeźbą terenu, wśród której można znaleźć doliny, wąwozy lessowe, czy właśnie wzgórza. Dzięki temu jest idealnym miejscem na wycieczki.
Jednym ze wzgórz jest Winna Góra wznosząca się 219 m n.p.m. (czyli ok. 70 m wyżej niż Wrocław, a dokładniej najwyższe wzgórza we Wrocławiu). Nazywana inaczej Kocią Górą lub Kociakiem, od schodzących się tu kotów, dała początek potocznej nazwie Wzgórz Trzebnickich – Kocim Wzgórzom. Ze szczytu roztacza się panorama na miasto, okoliczne pola, Sady Trzebnickie i lasy. Widać też Wrocław! Z kolei nazwa Winna Góra ma związek z tradycją winiarską w okolicy Trzebnicy.
Na Winnej Górze znajduje się 500 metrowa ścieżka spacerowo-dydaktyczna „Park Winna Góra”. Są plany, by na wzgórzu powstała także dłuższa ścieżka oraz wieża widokowa i kawiarnia.
U podnóża Winnej Góry znaleziono najstarsze ślady obecności człowieka w Europie Środkowej (Homo Erectus) datowane na ok. 500 tys. lat temu. Odnaleziono niemal 2 tys. szczątek zwierząt, fragmentów kości i prostych narzędzi. Część z nich można obejrzeć w Trzebnickim Muzeum Regionalnym w trzebnickim ratuszu. Prócz nich znajdują się tu także grafiki trzebnickie, pieczęci średniowieczne (otwarte w poniedziałki, środy i piątki od 12 do 16).
KOCIA ŚCIEŻKA W TRZEBNICY (2)
Jeśli nie wystarczy wam wizyta na „Kociaku”, wybierzcie się na spotkanie z trzebnickimi Superkotami na Kociej Ścieżce.
Kocia Ścieżka w Trzebnicy, czyli szlak tematyczny w poszukiwaniu zabawnych kocich figurek po najciekawszych miejsca w Trzebnicy. To fajny pomysł na zmotywowanie najmłodszych turystów do zwiedzania.
Figurki kotów można znaleźć na Rynku. Mieszka tu Kociogórka i Lubiszka (rzeka przepływająca przez Trzebnicę to właśnie Lubsza).
Filemon i Bonifacy zasiadają przy wejściu do Gminnego Centrum Kultury i Sportu na ul. Bochenka.
W Parku Solidarności znajdziemy kocie figurki Nastroszka oraz Zdrojka i Gai. Warto wypatrywać w tej okolicy także plac zabaw dla dzieci i Alei Zakochanej, malowniczej trasy po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej.
Między Stawami Trzebnickimi spotkamy Stawcia. Wokół stawów poprowadzono piękne ścieżki spacerowe, które przypominają o historii miasta jako Uzdrowiska! Można zobaczyć tutaj Dom Zdrojowy z 1888 roku. Znajdziecie tu m.in. tężnie solankowe.
Czy to wszystkie trzebnickie koty? Nie sadzę! Ale musisz przekonać się o tym na własnej skórze. W ramach podpowiedzi załączam mapkę.
Jakby tego jeszcze było mało, każdy spacerowicz może napisać list do trzebnickiego SuperKota. Zostawiliśmy mu małe co nieco w skrzynce pocztowej obok Mruczysława (ul. Daszyńskiego). Jesteśmy ciekawi czy nam odpisze.
MIASTO ŚW. JADWIGA ŚLĄSKIEJ (3)
Wielu osobom Trzebnica kojarzy się jednak głównie z Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi, która jest także patronką Śląska. To właśnie Jadwiga pochodząca ze znamienitego rodu Wettynów oraz jej mąż Henryk Brodaty przyczynili się do rozwoju Dolnego Śląska.
Klasztor w Trzebnicy został ufundowany przez Jadwigę i Henryka I Brodatego w 1202 roku. Był to pierwszy żeński klasztor cysterski na ziemiach Polskich. Obecnie jest to jeden z największych budynków klasztornych w Europie Środkowej i jest zamieszkiwany przez siostry Boremeuszki. Ulokowanie tak dużego kościoła w Trzebnicy przyczynił się do rozwoju miasta, które prawa miejskie otrzymała już w 1250 roku.
Trzebnicka bazylika św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny to jedna z ważniejszych nekreopoli Piastów Śląskich. To właśnie tutaj, w Trzebnicy znajduje się grób Henryka Brodatego oraz św. Jadwigi Śląskiej. Co roku, w październiku, odbywa się piesza pielgrzymka do Trzebnicy.
Bazylikę można zwiedzać poza godzinami mszy św., klasztor i muzeum klasztorne od poniedziałku do soboty o pełnych godzinach 9, 10, 14 i 15, a w niedziele o 15.
Jeśli interesuje Was temat Jadwigi Śląskiej, odwiedźcie też Rotundę Pięciu Stołów, czyli XIII-wieczną budowlę związaną z charytatywną działalnością Jadwigi. Możesz też wyruszyć na spacer po mieście trasą Dużej ścieżki Świętej Jadwigi Śląskiej, która prowadzi do siedmiu kamieni medytacji przypominających cnoty św. Jadwigi.
Jest także Mała Ścieżka św. Jadwigi, która znajduje się na placu pielgrzymkowym. W kamiennych księgach można przeczytać o etapach życia Jadwigi.
LAS BUKOWY W TRZEBNICY (4)
Fantastycznym miejscem spacerowym w Trzebnicy jest tutejszy Las Bukowy znajdujący się tuż obok Stawów Trzebnickich. W lesie znajduje się wiele ścieżek spacerowych, a także tras rowerowych, nordic walking. To teren spacerowy dawnego uzdrowiska.
Mamy ogromny sentyment do tego miejsca, bo właśnie tutaj, wśród zawilców swoje pierwsze kroki stawiała nasza starsza córka. Zresztą pisaliśmy o tym na blogu już w 2017 roku (zobacz nasz archiwalny wpis).
Z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w lesie bukowym, jest Kościół w. Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli inaczej Kościółek Leśny. Dawniej opiekował się nim mieszkający niedaleko pustelni. Tuż obok znajduje się także Grota Matki Boskiej z Lourdes wybudowana z rudy darniowej.
GMINNY PARK WODNY TRZEBNICA-ZDRÓJ (5)
Na koniec główny punkt programu dla naszych córek. Zdecydowanie na to czekały najbardziej. Tutejszy park wodny składa się z części otwartej i zadaszonej z basenem pływackim, rekreacyjnym, basenem ze sztuczną galą oraz rwącą rzeką.
Niestety nie można przechodzić pomiędzy dwoma częściami basenu. Bilety można kupić albo do Parku Wodnego, albo na basen zewnętrzny. Nie doczytałam tej informacji i na miejscu byliśmy nieco zawiedzeni.
Wydaje mi się, że na zewnątrz jest więcej atrakcji, ale w pogodne dni jest też dość tłoczno. Na część otwartą trzebnickiego aquaparku składa się basen kąpielowy z rwącą rzeką, grotą sztucznej fali i gejzerami, a także brodzik dla dzieci z wodnym placem zabaw. Są też dwie zjeżdżalnie, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej
Ze względu na tłok i kolejkę do wejścia na basen zewnętrzny zdecydowaliśmy się na aquapark. Kolejki praktycznie nie było, a w środku było bardzo przestronnie. Wewnątrz obiektu można skorzystać z basenu pływackiego, rekreacyjnego oraz zjeżdżalni. Jest też wir wodny i jacuzzi. Dla najmłodszych dzieci przygotowano mały brodzik ze ślizgawką, a dla tych trochę starszych, wspomnianą 80-metrową zjeżdżalnię. Niestety, jest ona dostępna dla dzieci od 8. roku życia, wiec w przypadku naszej 5-latki mieliśmy mały zawód, bo w brodziku było jej nieco nudno (świetny dla maluszków), a na dużą zjeżdżalnię nie pozwolił jej wejść regulamin.
TRZEBNICA – CZY WARTO ODWIEDZIC TO MIASTO?
Mocno wierzę, że wśród powyższych 5 powodów, by odwiedzić Trzebnicę znalazłaś choć jeden, który okazał się dla Ciebie przekonujący!
Pamiętaj, że do Trzebnicy możesz dojechać także pociągiem Kolei Dolnośląskich. Najdogodniejszy pociąg na jednodniową wycieczkę startuje o 9:43 ze stacji Wrocław Główny. Po drodze zatrzymuje się też na Mikołajowie (9:51), Nadodrzu (9:58), czy Psim Polu (10:03).
Wrócić do Wrocławia można po 5h, pociągiem o 15:49 lub jeśli potrzebujecie więcej czasu, po 7h (17:57). A jeśli się zasiedzicie w trzebnickim aquaparku (jest czynny do 20), to macie jeszcze pociąg o 20:50.
Pokonanie trasy Wrocław Główny – Trzebnica to ok. 45 minut. Dworzec W Trzebnicy znajduje się 14 minut spacerem od Aquaparku, 10 minut od Sanktuarium i od Rynku, 22 minuty od Winnej Góry.
Bilety na Koleje Dolnośląskie kupisz na stronie kolejedolnoslaskie.pl
Trzebnica to kolejne miasto, które polecamy w ramach współpracy reklamowej z Kolejami Dolnośląski. Pozostałe nasze teksty znajdziesz pod tym linkiem.
Podróżowaliśmy już wspólnie do Görlitz i Liberca (z biletem Euro Nysa Ticket), Bautzen, Szklarskiej Poręby Jakuszyc, Szklarskiej Poręby (z biletem weekendowym), Karpacza, Barda Śląskiego, Drezna, Kłodzka (najpiękniejszą trasą kolejową na Dolnym Śląsku Wałbrzych-Kłodzko), Lądka-Zdroju, Jedliny-Zdrój, Henrykowa Śląskiego, Milicza, Skalnego Miasta w Adrspachu, Świdnicy, Janowic Wielkich i Sobótki.
One Response
Marek
Wybierając się do Trzebnicy z dziećmi, znajdziesz wiele powodów, które sprawią, że ta podróż będzie niezapomniana i pełna radości. Oto pięć powodów, dla których warto pojechać do tego urokliwego miejsca z najmłodszymi:
Bajkowy Park Trzebnicki: Trzebnica słynie z przepięknego Parku Miejskiego, który jest jak z bajki! Dzieci uwielbiają miejskie place zabaw, a ten park ma wiele ciekawych atrakcji, takich jak kolorowe huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny i wiele innych zabawek. To idealne miejsce, aby pozwolić dzieciom rozpalić swoją wyobraźnię i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Ogród Botaniczny: Trzebnicki Ogród Botaniczny to kolejna fantastyczna atrakcja dla dzieci. Można w nim znaleźć różnorodne rośliny, stawy, mostki i kaskady, które robią wrażenie na najmłodszych. To doskonała okazja, aby nauczyć dzieci o bogactwie natury i wzbudzić w nich miłość do świata roślin.
Zamek Trzebnicki: Starsze dzieci z pewnością będą podekscytowane wizytą w zamku Trzebnica. Ten piękny zamek ma bogatą historię i architekturę, która wciąga zarówno młodszych, jak i starszych. Zwiedzanie zamku to świetna okazja, aby poznać historię regionu i zanurzyć się w dawne czasy.
Aktywny wypoczynek: Trzebnica i okolice oferują wiele możliwości aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Można wybrać się na rowerową przejażdżkę po okolicznych ścieżkach, wypożyczyć łódki na pobliskim jeziorze lub wybrać się na piknik do jednego z parków. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Przyjazna atmosfera: Trzebnica jest miejscem, gdzie rodziny są zawsze mile widziane. Mieszkańcy są serdeczni i przyjaźni, co sprawia, że podróżowanie z dziećmi jest wyjątkowo komfortowe. W miasteczku jest wiele restauracji, kawiarni i miejsc, gdzie można zrelaksować się w towarzystwie najbliższych.