WAKACJE SAMOLOTEM Z NIEMOWLAKIEM SAMOLOTEM? TO MOŻLIWE!

with 41 komentarzy

Zastanawiasz się, czy lecieć na wakacje samolotem z niemowlakiem? Sprawdziliśmy! Wbrew temu co przeczytaliśmy na forach internetowych, ani lot samolotem, ani wakacje nie były męczarnią zarówno dla nas, jak i dla dziecka. Nasz 5-miesięczniak okazał się doskonałym kompanem w podróży! Dlatego jeśli zapytasz nas, czy naszym zdaniem warto lecieć z niemowlakiem,  odpowiadamy, że tak! Potem może być już tylko trudniej… ale to sprawdzimy niedługo :P.

Na wakacje musieliśmy zdecydować się praktycznie z dnia na dzień. Początkowo planowaliśmy urlop dopiero późną jesienią, ale gdy okazało się, że Jacek dostanie kilka dni urlopu, postanowiliśmy wyskoczyć nad ciepłe morze (uwielbiamy Bałtyk, ale Magda praktycznie nie wchodzi do wody, bo woda za zimna, a jednak lubimy pływać). Szukaliśmy miejsca z bezpośrednim, niezbyt długim lotem z Wrocławia, ciepłym morzem i wygodnym hotelem. Przekalkulowaliśmy różne propozycje oraz nasze potrzeby i oczekiwania względem wyjazdu i wybór padł na podróż z biurem podróży na grecką wyspę Kos.

<< Na co zwrócić uwagę lecąc na wakacje z biurem podróży? 6 pytań, które koniecznie musisz zadać! (klik) >>

<< Jak zorganizować samodzielne wakacje za granicą z niemowlakiem (klik) >>

CO MOŻNA ROBIĆ Z NIEMOWLAKIEM NA WAKACJACH?

Zacznijmy może od tego, czy w ogóle warto jechać z niemowlakiem na wakacje i co można na nich robić. Zobaczcie na zdjęcia poniżej, czy taki wyjazd wygląda Wam na męczarnie?

 Można spacerować

Można czytać książkę nad basenem

Można jeść przepyszne jedzenie

 Można pływać

Można zwiedzać

Można chodzić brzegiem morza

Przede wszystkim można odpoczywać!!! Da się :)


<< Grecka wyspa Kos, czy może Zakynthos, a może hiszpańska Fuertaventura? Zobacz co możesz zobaczyć na tych wyspach>>


Sceptycy powiedzą, że przecież można to wszystko robić z dzieckiem... w domu, bez konieczności tego całego pakowania, lotu samolotem itp. Jasne, że można! Jednak czy to nie jest fajnie raz na jakiś czas wyrwać się z codziennej rutyny (szczególnie po okresie ciąży, porodzie i połogu, który nie oszukujmy się, daje mocno w kość) i zrobić to w takich okolicznościach przyrody, przy pewnej pogodzie i dać się ugościć? :)

KIEDY ZATEM NAJLEPIEJ LECIEĆ NA WAKACJE SAMOLOTEM Z NIEMOWLAKIEM?

Pierwszy raz z naszą córką polecieliśmy na wakacje samolotem gdy miała prawie 5 miesięcy. Praktycznie cały lot, w obie strony, przespała. Później lecieliśmy z nią gdy miała skończone pół roku do Londynu i tą podróż także wspominamy bardzo dobrze. Jako 13-miesięczniak ma za sobą lot nad Atlantykiem, do Los Angeles i też było w porządku, choć kiedy maluch zaczyna samodzielnie chodzić jest to trochę większa logistyka ;).. Ogólnie uważamy, że im wcześniej tym lepiej, także ze względu na fakt, żeby dziecko przyzwyczajać do różnych bodżców, od małego nauczyć, że zasnąć może nie tylko w domu, bo w pokoju hotelowym też może czuć się bezpiecznie, bo najważniejsza jest bliskość mamy i taty, gdziekolwiek jest. Oczywiście jeśli wasz lekarz pediatra nie ma nic przeciwko. Pisałam o tym we wpisie na temat tego, o czym pamiętać przed organizacją pierwszych wakacji za granicą z dzieckiem, dużo praktycznych porad (klik)

LATANIE Z NIEMOWLAKIE – NA LOTNISKU

Na lotnisku – przemyśl, czy chcesz nadać wózek z bagażami, czy może zostawić go u obsługi bezpośrednio przy wejściu do samolotu. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, że na niektórych lotniskach wózek może być bardziej przeszkodą niż pomocą. Szczególnie w przypadku typowo turystycznych lotnisk – małych i zatłoczonych, gdzie często nie ma wind i jest bardzo ciasno. Dlatego my podczas dwóch naszych lotów nadaliśmy wózek z bagażem, a na samym lotnisku radziliśmy sobie z chustą/nosidłem.

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem noszenia w chustach lub nosidłach ergonomicznych pomyśl o odpowiednim wózku. My na wakacje w Grecji zabraliśmy olbrzymiego Baby Joggera, bo planowaliśmy nim jeździć także po plaży i traktować jako bezpieczny leżak z szelkami nad basenem (zależało nam na dużej budzie). Jeśli nie masz takich wymagań, zobacz najmniejszy wózek świata - GB Pockit i naszą opinie o nim.

Bagaż podręczny – przemyśl dokładnie czego będzie potrzebowało Twoje dziecko podczas lotu i mądrze rozplanuj ułożenie tych rzeczy w bagażu podręcznym. Nie pakuj ich w kilka toreb, ale zdecyduj się na jedną torbę/walizkę lub plecak. Przykładowo jeśli będziesz potrzebować kolejnych książeczek, bo Twój niemowlak szybko się nudzi, nie wkładaj torby z nimi do schowka bagażowego, ale włóż torbę pod nogi. Co może Ci się przydać: butelka z kaszką (jeśli nie karmisz piersią), przekąski, napoje, smoczek, mokre chusteczki, pieluszki na zmianę, rzeczy na przebranie, zabawki.

LATANIE Z NIEMOWLAKIEM – W SAMOLOCIE

Pas i miejsce dla dziecka – Lecąc z niemowlakiem dostajesz od obsługi samolotu pas bezpieczeństwa, którym przypinasz dziecko do swojego pasa, a także kamizelkę ratunkową dla maluszka. Na dłuższych trasach, dla dzieci do 6 miesiąca i 10 kg możesz zarezerwować specjalną gondolkę, którą montuje się w pierwszym rzędzie samolotu. My lecieliśmy do 4 godzin, a nasz mały pasażer nie był dla nas specjalnie uciążliwy. Niemniej jednak, jeśli w samolocie jest wolne miejsce, jest opcja aby porozmawiać z obsługą, abyście mogli je zająć dzięki czemu będziecie czuć się bardziej komfortowo.

Jedzenie dla dziecka – W naszym przypadku kluczowy okazał się cyc – karmiłam córkę piersią ponad 20 miesięcy, co jest bardzo praktyczne w podróży:). Kiedy byliśmy w Grecji Sara była wyłącznie „na piersi”, więc nie musiałam martwić się o dodatkowe posiłki (według zaleceń WHO do 6 miesiąca wyłącznie mleko). Pomijając kwestie zdrowotne, uważam, że to mega praktyczne rozwiązanie. Na wypadek nagłego ataku głodu, jedzenie, czy picie mamy zawsze pod ręką :P. Nie musimy martwić się o sterylizacje butelki, czy wrzątek. Pierś jest też cudownym sposobem na przykład na uspokojenie malucha w samolocie, czy różnicę ciśnień przy starcie i lądowaniu

Toaleta – Bardzo baliśmy się, że przydarzy nam się akcja „kupa” i będziemy zmuszeni zmieniać pieluchę w ciasnej toalecie. Na szczęście naszej córce nie w głowie były takie przygody i wytrzymała do samego wejścia do hotelowego pokoju :p. Inaczej było już podczas podróży do USA :D.

WAKACJE SAMOLOTEM Z NIEMOWLAKIEM? – ZBIERAJ SIĘ I LEĆ!

Wakacje są dla ludzi, także dla niemowlaków. Lot samolotem też :). Najważniejsze jest jednak to, by po pierwsze mierzyć siły na zamiary (zanim wyruszycie w podróż poznajcie swoje dziecko, może być tak, że taka podróż faktycznie będzie dla was męczarnią, bo akurat wasz maluch nie jest podróżnikiem, a po drugie mieć trochę luzu. Nie wy pierwsi i nie ostatni podróżujecie z malutkim dzieckiem.

Jeśli macie pytania na temat podróżowania z maluchem, albo swoje uwagi, piszcie w komentarzu. Chętnie coś podpowiemy, albo wysłuchamy, jeśli macie inne zdanie!

Polecam inne artykuły poradnikowe na temat podróżowania z dzieckiem << tutaj >>