Spis treści
W poszukiwaniu pierwszych wiosennych kwiatów wyruszyliśmy na spacer po Pogórzu Kaczawskim. Tym razem wybraliśmy Wąwóz Lipa w Parku Krajobrazowym „Chełmy”. Prócz dywanów śnieżycy wiosennej, w tutejszym strumieniu można spotkać salamandrę plamistą.
Wąwóz Lipa to Leśny Rezerwat Przyrody położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego. Swoim obszarem obejmuje okolice miejscowości Lipa oraz Nowa Wieś Wielka. W tej ostatniej warto zaparkować i wyruszyć na 3 km spacer do wnętrza wąwozu. Wąwóz jest niezwykle malowniczy, słynie z bogatej roślinności (wiosną śnieżyc wiosennych, latem storczyków i lilii), a także licznej obecności salamandry plamistej.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ W WĄWOZIE LIPA?
Rezerwat Przyrody w tym miejscu powstał w celu ochrony cennego siedliska salamandry plamistej. Toteż warto zachować ostrożność i pamiętać, że to my jesteśmy tu gośćmi.
Nie da się jednak ukryć, że miejsce ma niezwykłe walory krajobrazowe i pozwala na odbycie pięknego spaceru w otoczeniu zieleni. Ścieżka poprowadzona jest po zboczach Nowosielskiej Góry (412 m n.p.m.) i Obserwatora (408 m n.p.m.). Spacer jest dość przyjemny, ale czeka Was lekkie przewyższenie podczas powrotu. Całość w przepięknym lesie najpierw klonowo-lipowym, później w okolicy Nysy Małej łęgu wiązowo-jesionowym i grądzie środkowoeuropejskim.
Będąc w Wąwozie Lipa, koniecznie zwróć uwagę na ciekawe formacje skalne na zboczach wąwozu, to efekty podwodnego wulkanizmu. Są tu głazy narzutowe, skały zieleńcowe oraz lawy poduszkowe, które przypominają o wulkanicznym ukształtowaniu tego terenu (która nazywa się przecież Krainą Wygasłych Wulkanów).
I choć kamienne baszty, grzędy i skały z pewnością będą interesujące, pamiętaj, że to teren rezerwatu i nie powinieneś schodzić ze ścieżki, która prowadzi po dwóch stronach potoku.
W Rezerwacie Wąwóz Lipy rośnie 274 gatunki roślin, z czego aż 22 są objęte ochroną. Kompleksowy materiał na temat tutejszej flory i fauny znajdziecie na świetnym blogu o przyrodzie Śląska: przyrodniczo.pl (https://przyrodniczo.pl/rezerwaty-sudetow/wawoz-lipa/)
OKO W OKO Z SALAMANDRĄ PLAMISTĄ W WĄWOZIE LIPA
Salamandra plamista to największy płaz ogoniasty w Polsce. Jest bardzo fotogeniczna i wg legendy powstała z ognia… To gatunek chroniony i zagrożony wyginięciem.
Salamandry wiosną budzą się z zimowego snu i to właśnie wiosną składają skrzek. Nam się niestety nie udało ich spotkać, więc przypuszczam, że jest jednak jeszcze za wcześniej. Ponoć najłatwiej spotkać je wieczorem lub w nocy (wtedy są najbardziej aktywne) oraz jesienią, kiedy mają swoje gody.
WĄWÓZ LIPA: JAK ZAPLANOWAĆ SPACER?
Na koniec kilka punktów, które pozwolą Ci na zaplanowanie spaceru:
- Zaparkuj w Nowej Wsi Wielkiej i kieruj się w okolice Storczykowego Wzgórza. Tu znajdziesz niebieski szlak turystyczny, który poprowadzi Cię do wnętrza wąwozu.
- Czas dojazdu z Wrocławia to około 80 min (zjazd z autostrady na Strzegom lub na Jawor).
- Szlak, choć krótki (3 km) jest dość różnorodny. Prowadzi przez łąkę, strome zbocze wąwozu, kamieniste ścieżki, strumień (weź dobre buty!) oraz na pięknym bukowym lesie kończąc.
- W pewnym momencie niebieski szlak skręca w prawo, tuż obok stanowiska śnieżycy wiosennej i prowadzi wzdłuż potoku Rogozina aż do Olszowego Stawu, możesz wybrać tę dłuższą ścieżkę lub w pewnym momencie odbić w żółtą ścieżkę turystyczną (słabe oznakowanie, ale na pewno znajdziesz).
- Wg mapy spacer to ok 1 h, my spędziliśmy tu niemal 2,5 h.
- Kiedy najlepiej odwiedzić Wąwóz Lipy. Jeśli chcesz zobaczyć śnieżyce wiosenne to właśnie teraz (marzec, kwiecień). Choć my planujemy też wrócić tu, kiedy się zazieleni oraz jesienią, by zobaczyć buki w ich czerwonej odsłonie.
- Co zobaczyć w okolicy? Wąwóz Myśliborski