Spis treści
Odwiedziliście już wieżę widokową w Szczawnie Zdroju? Jeśli nie, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu zmienicie zdanie. To jedna z ciekawszych wież widokowych w okolicy. Nie dość, że na szczycie możecie liczyć na piękne panoramy na Sudety oraz Nizinę Śląską, to jeszcze dojście na szczyt Wzgórza Gedymina jest bardzo proste, a na samą wieżę można wjechać także z wózkiem dziecięcym! Ciekawi? Chodźcie z nami!
Wzgórze Gedymina to mierzący 532 m n.p.m. szczyt Gór Wałbrzyskich. Tuż obok znajduje się Stróżek – 545 m n.p.m. Wraz z okolicznym parkiem leży pomiędzy Szczawnem-Zdrojem a Wałbrzychem. Na szczyt można dotrzeć zarówno od strony Słonecznej Doliny w Szczawnie-Zdroju, jak i Nowego Miasta, czy Piaskowej Góry w Wałbrzychu.
WIEŻA WIDOKOWA NA WZGÓRZU GEDYMINA
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina ma 33 metry wysokości. Taras widokowy wnosi się ponad linię okolicznych drzew, oferując przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Masyw Ślęzy, nawet Karkonosze. Ogromnym plusem jest zamieszczenie tu tabliczek z oznaczeniem szczytów, które wyłaniają się w oddali.
Możecie dostrzec stąd Chełmiec, Trójgarb, Borową, Waligórę, Masyw Ślęzy, Śnieżkę, albo… podziwiać rodzinny Wałbrzych.
Droga na szczyt prowadzi po spiralnej 300-metrowej ścieżce. Nie ma tutaj żadnych schodów, wobec tego bez problemu wjedziecie tu z wózkiem dziecięcym, czy z psem. Choć ten ostatni może się trochę bać.
Uwaga! Na górze, przy silnym wietrze czuć kołysanie wieży co dla osób z lękiem wysokości może być dość stresujące.
GARŚĆ HISTORII O WZGÓRZU GEDYMINA…
Opowiadając Wam o tym miejscu, muszę wspomnieć o jego historii. Bowiem turystyczne wykorzystanie tego pięknego terenu to nie jest pomysł boomu na turystykę lokalną w XXI wieku. Otóż już w XIX wieku teren był doceniany przez kuracjuszy Bad Salzbrunn (ówczesna nazwa Szczawna-Zdroju). Na Wzgórzu Gedymina, zwanego w XIX wieku Wzgórzem Wilhelma na cześć Króla Prus Wilhelma Fryderyka III, albo Górą Szpitalną, czy Wzgórzem Tkaczy, utworzono gęstą siec dróg spacerowych.
Na szczycie znajdował się tzw. Belweder z dużym tarasem, charakterystycznymi podcieniami i wieżą widokową. Znajdowała się w nim restauracja z miejscami noclegowymi, ale też strzelnica. Budynek utrzymany był w stylu gotyckim. Tuż obok były dwie skocznie narciarskie i pole golfowe. Wzgórze było mniej zalesione niż dziś. Warto sięgnąć do starych widokówek, które opowiadają kawał historii tego miejsca, które w ówczesnych czasach tętniło życiem i było niezwykle popularne. Odwiedził je nawet car Mikołaj I, czy Gerhart Hauptmann.
Obiekt istniał jeszcze w latach 50.-tych XX wieku, choć z roku na rok popadał w większą ruinę. Wzgórze zarastało. Ostatecznie wysadzono go w 2002 roku.
Czy dzięki wybudowaniu nowoczesnej wieży w miejscu dawnego budynku znów się takie stanie? Zobaczymy! Jak na razie to bardzo popularna miejscówka spacerowa, więc jeśli niezbyt dobrze czujecie się w tłoku, wybierzcie się tu rano (my byliśmy w sobotę ok. 12 i było ok, ale jak już schodziliśmy, zaczęło być dość gęsto).
… I SŁONECZNEJ POLANIE
Wspomnę Wam jeszcze o polu golfowym, bowiem mało kto o nim wie. Pole zbudowane było na terenie północno-zachodnich zboczy Góry Stożek, czyli miejscu, w którym dziś znajduje się Słoneczna Polana. Na potrzebę utrzymania pola golfowego na zboczach znajdowały się zbiorniki z wodą, a także owczarnia.
Pole Golfowe w Bad Salzbrunn (dzisiejsze Szczawno-Zdrój) uznawane było za jedno z piękniejszych w całych Niemczech! Do dziś można zobaczyć jak wyglądał Domek Klubowy wybudowany tu z inicjatywy właścicieli, czyli Hochbergów z pobliskiego Zamku Książ, w którym z pewnością przesiadywała śmietanka kulturalna XIX-wiecznej Europy.
JAK DOJŚĆ NA WZGÓRZE GEDYMINA?
Na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina można dojść zarówno od strony Szczawna-Zdroju, jak i Wałbrzycha.
Jak dojść na Wieżę Widokową na Wzgórzu Gedymina ze Szczawna Zdroju?
My zdecydowaliśmy się na tę pierwszą propozycję z uwagi na chęć odwiedzenia także tutejszego placu zabaw z mini ścianką wspinaczkową na Słonecznej Polanie, siłownią plenerową oraz ogólnodostępną toaletą. Zimą, na Słonecznej Polanie jest też świetna górka do zjeżdżania na sankach, a to w połączeniu z krótką wycieczka na szczyt oraz wizytą na wieże czyni to miejsce idealnym na spacer z dziećmi o każdej porze roku.
Samochód najlepiej zaparkować przy Słonecznej Polanie w Szczawnie Zdroju. Jest tu bezpłatny parking na kilkanaście samochodów (w GPS wpisz po prostu Słoneczna Polana, gps: 50.8030, 16.2612.). Jeśli parking jest już zajęty, samochody parkują niżej wzdłuż drogi dojazdowej, a także w centrum miejscowości. W tym przypadku czeka Was jeszcze kilka minut dość stromego podejścia na Słoneczną Polanę, ale możecie też zahaczyć o piękny Park Zdrojowy z Krytą Pijalnią Wód w Szczawnie-Zdroju.
Trasa od parkingu na Słonecznej Polanie do wieży widokowej ma 1,3 km. Prowadzi szeroką leśną aleją. Droga niemal w całości prowadzi pod górę (88 m podejść), ale jest tak przyjemnie i krótko, że na pewno nie zdążycie się zmęczyć. Jeśli jednak to na trasie ustawiono wiele ławeczek, na których można odpocząć.
<div style=”max-width:1200px;overflow:hidden;margin:0 auto;min-width:300px;”><iframe src=”https://mapa-turystyczna.pl/map/widget/route/h1l0p1/3yyyh.html” height=”680″ frameborder=”0″ style=”width:100%;border:0;”></iframe><a href=”https://mapa-turystyczna.pl/route/3yyyh?utm_source=external_web&utm_medium=widget&utm_campaign=route_widget” target=”_blank” style=”color:#999;padding:7px 0;font-size: 13px;font-family:Roboto,Arial,sans-serif;display: inline-block;”>Trasa do: Wzgórze Gedymina | mapa-turystyczna.pl</a></div>
Jak dojść na Wieżę Widokową na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie Zdrój z Wałbrzycha?
Krótszą trasą jest niebieski szlak z Placu Gedymina na wałbrzyskim Nowym Mieście. Trasa jest bardziej stroma niż ta prowadząca ze Szczawna-Zdroju.
WARTO WIEDZIEĆ O WIEŻY W SZCZAWNIE ZDROJU
- Dojście z parkingu na Słonecznej Polanie na Wieżę Widokową na Wzgórzu Gedymina to ok. 1 km, 20-30 min marszu. Trasa prowadzi niebieskim szlakiem, szeroką leśną aleją. Trasa jest utwardzona, ale miejscami może pojawić się błoto.
- Wejście na wieżę na Wzgórzu Gedymina jest bezpłatna. Wieża otwarta jest całą dobę.
- Na górze może znajdować się 80 osób, co zlicza bramka na wejściu. Zamyka się ona automatycznie w przypadku gdy limit zostanie osiągnięty, a także gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpieczne korzystanie z tej atrakcji.
SZUKASZ INNYCH INSPIRACJI W OKOLICY? ZOBACZ CO PROPONUJEMY
- Wieża widokowa na Borowej Górze – szlak z Jedliny-Zdroju
- Atrakcje Jedliny-Zdrój
- Przełom Pełcznicy – jedno z piękniejszych miejsc Książańskiego Parku Krajobrazowego
- Jeziorko księżnej Daisy
- TOP10 atrakcji Książańskiego Parku Krajobrazowego
- Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Harcówka i Park Sobieskiego w Wałbrzychu
WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Prowadzimy dla Was tego bloga już prawie 6 lat!!! Znajdziecie tu wiele inspiracji na bliskie i dalekie wycieczki.
Obiecujemy wypić gdzieś na szlaku podczas zbierania materiałów do nowych wpisów.