Spis treści
- TRASA Z PARKINGU DO WODOSPADU SZKLARKI JEST IDEALNA DLA DZIECI (TAKŻE Z WÓZKIEM)
- JAK WYGLĄDA TRASA DO WODOSPADU SZLAKI ZIMĄ?
- JAK DOJŚĆ DO WODOSPADU SZKLARKI ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY? PROPOZYCJA 1.
- JAK DOJŚĆ DO WODOSPADU SZKLARKI ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY? PROPOZYCJA 2.
- GDZIE ZAPARKOWAĆ IDĄC NA WODOSPAD SZKLARKI ?
- ILE KOSZTUJE BILET WSTĘPU NA WODOSPAD SZKLARKI?
- WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Drugi co do wielkości wodospad po polskiej stronie Karkonoszy to miejsce, które powinien zobaczyć każdy, kto wybiera się w okolice Szklarskiej Poręby. Z parkingu przy drodze nr 3 można dojść tam już w 15 minut, nawet z wózkiem. Jak inaczej dotrzeć do Wodospadu Szklarki? Sprawdziliśmy alternatywą trasę niebieskim szlakiem (tym z Łabskiego Szczytu), do którego można dojść czarnym ze Szklarskiej Poręby.
Wodospad Szklarki to jedna z wizytówek polskich Karkonoszy. Ta 13-metrowa kaskada potoku Szklarka zwęża się ku dołowi tworząc z wody spiralę, co sprawia, że wodospad, mimo niewielkich rozmiarów, robi naprawdę duże wrażenie estetyczne. Jego nazwa pochodzi oczywiście od nazwy potoku Szklarki, a ten od rozwijającego się przemysłu szklarskiego na tym terenie w XVI wieku.
Do wodospadu można dostać się w dość prosty sposób, co w żadnym wypadku nie umniejsza tej wędrówce. Przepiękny karkonoski las, szemrzący potok Szklarki i Kamiennej, a do tego przepiękne skałki wzdłuż drogi sprawią, że wycieczka, mimo że krótka i łatwa, może okazać się niezapomniana.
To idealny pomysł na wędrówkę z dziećmi, albo spokojny relaks po całodniowej wycieczce w wyższych partiach gór.
TRASA Z PARKINGU DO WODOSPADU SZKLARKI JEST IDEALNA DLA DZIECI (TAKŻE Z WÓZKIEM)
Szlak na Wodospad Szklarki od parkingu przy drodze krajowej nr 3 był świeżo remontowany. My byliśmy przed i w trakcie remontu (szlak był zamknięty, ale warunkowo otwarty w weekendy). To typowo spacerowa trasa pod względem przewyższeń i nachylenia terenu.
Zaparkowałem na leśnym parkingu (odrobinę niżej niż ten główny, bliżej Piechowic, bo na głównym parking nie było już miejsc). Nasz spacer był zatem nieco dłuższy (dokładniej, to 2 razy:)). Rozpoczął się jeszcze na niebieskim szlaku, który prowadzi do Wodospadu Szlarki z Piechowic. Początkowo droga wiodła leśną ścieżką wzdłuż rzeki Kamiennej. Było trochę kamieni i konarów na drodze, ale nie powiedziałbym, że ścieżka jest trudna i niebezpieczna. Na pewno jest łatwiej z wózkiem na dużych kołach.
Zimą ten odcinek wygląda tak:
Po kilkunastu minutach spokojnego spaceru dotarłem do rozwidlenia dróg. Po prawej stronie, za mostkiem, mieści się kasa biletowa do Karkonoskiego Parku Narodowego, a po lewej wejście do głównej trasy dojścia na Wodospad Kamieńczyk. To właśnie w tym miejscu dołączają osoby, które idą z głównego parkingu.
Od tego momentu nie spotkacie już ani kamieni, ani konarów. Jeśli zatem idziecie z głównego parkingu to od razu po przejściu przez mostek miniecie kasę biletową i wejdziecie na przyjemną drogę spacerową do wodospadu.
Tuż przy Wodospadzie mieści się Schronisko Kochanówka, kilka straganów z pamiątkami oraz platforma widokowa skąd można podziwiać wodospad w pełnej okazałości. Jeśli jednak będzie Wam mało, możecie wspiąć się po schodach na górę wodospadu. Swoją drogą, to nocleg w takim miejscu może być ciekawy, chyba wszystkie pokoje mają widok na Wodospad Szklarki :)
P.S Sara ma taką niewyraźną minę, bo chciała zgarnąć wszystko ze straganów i zupełnie nie rozumiała, że „nie potrzebujemy tego”, także uważajcie na małych zakupoholików ;)
JAK WYGLĄDA TRASA DO WODOSPADU SZLAKI ZIMĄ?
Choć dojście do wodospadu z parkingu jest bardzo krótkie zimą potrafią sprawić kłopot. Szczególnie tym, którzy wybiorą się tutaj w nieodpowiednim obuwiu. Ścieżki są oblodzone i nawet posypane grubą warstwą żwiru są pewną przeszkodą dla pieszych.
JAK DOJŚĆ DO WODOSPADU SZKLARKI ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY? PROPOZYCJA 1.
Do wodospadu można dostać się także inną trasą. Idąc początkowo czarnym z centrum Szklarskiej Poręby, później łączonym z niebieskim (ze Starej Chaty Walońskiej, to zaledwie 15 minut) każdego dnia. Początkowo szlak prowadzi przez miasto (miejscami jest bardzo stromo i idzie się ulicą bez chodnika i pobocza!), ale przy Starej Chacie Walońskiej droga wchodzi do pięknego lasu.
Niedługo po wejściu do lasu ścieżka wiedzie ostro w dół, jest trochę konarów i kamieni, a sama droga jest w wielu momentach wąska, przez co niedostępna dla wózków i mniej sprawnych dzieci. Nasza dwulatka początkowo nie miała ochoty na wędrówkę, a skoro trasa jest tak krótka, to uznałem, że nie będę brał nosidła. Skończyło się na tym, że przez pół drogi do wodospadu niosłem ją na rękach (po całym dniu wędrówki po Szrenicy i Śnieżnych Kotłach... ). Jednak kiedy pojawiły się kamienie, Sara zapragnęła po nich skakać i zamiast dziecka na ręku miałem małą kózkę, na którą musiałem mocno uważać;). Ścieżka jest dość wąska (barierka jest tylko na kawałku trasy), więc uważajcie, żeby przy brykaniu po kamieniach dzieci nie sturlały się ze zbocza do potoku :). W drugą stronę już całą drogę pokonała samodzielnie, także te najtrudniejsze momenty, które były dla niej wielką frajdą.
Po kilku minutach dochodzimy do Potoku Szklarki, który początkowo płynie leniwie, a z z biegiem coraz szybciej i szybciej, tworząc kolejne spiętrzenia i górskie kaskady, aż przy ostatniej, która jest właśnie Wodospadem Szklarki.
Na ostatnim odcinku, tuż przy samym wodospadzie są strome, kamienne schody.
Na całej trasie można spotkać ciekawe formacje skalne. To taki „intelektualny” przerywnik dla naszych małych kozic górskich – zabawa w zgadywanie kształtów skał :)
JAK DOJŚĆ DO WODOSPADU SZKLARKI ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY? PROPOZYCJA 2.
Inną możliwością jest zielony szlak prowadzący nad rzeką Kamienną.
GDZIE ZAPARKOWAĆ IDĄC NA WODOSPAD SZKLARKI ?
Jeśli planujecie odwiedzić Wodospad Szklarki, albo zależy Wam na wózku możecie spróbować pokonać trasę z parking przy drodze krajowej nr 3. Główny parking, wraz ze straganami, gdzie można kupić oscypka, ciupagę, czy góralskie kapcie znajduje się tutaj, ale może okazać się, że nie będzie na nim miejsca. Zobaczycie wtedy parking po drugiej stronie drogi. Jeśli tam również nie będzie miejsca, wtedy najlepiej podjechać kawałek dalej, w stronę Jeleniej Góry i zaparkować na leśnym parkingu 600 metrów dalej. Ja ostatnio stanąłem właśnie niżej dzięki czemu miałem dłuższy spacer. Tak bym Wam właśnie proponował.
Z kolei idąc ze ze Szklarskiej Poręby, zaparkujcie po prostu gdzieś w mieście.
Jest też możliwość zaparkowania tuż przy lesie za lub przed Starą Chatą Walońską, jednak żeby tam dojechać trzeba się trochę natrudzić (strome i wąskie podjazdy i zimą może być to po prostu niemożliwe). Od Starej Chaty Walońskiej do wodospadu jest raptem 15 minut marszu (jednak tak jak pisałem, to nie jest tak prosta i spacerowa trasa jak ta wiodąca z parkingu). Obok Chaty możecie spotkać nie dość, że piękne widoki, to jeszcze… wilki!
ILE KOSZTUJE BILET WSTĘPU NA WODOSPAD SZKLARKI?
Samo wejście pod wodospad jest bezpłatne. Jednak trzeba (wypada, bo naprawdę te pieniądze idą na utrzymanie parku) uiścić opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Kasa znajduje się tuż przy parkingu. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 8 zł, a dla uczniów, emerytów i osób niepełnosprawnych – 4 zł (dzieci do 7 lat zwolnione z opłat). Rodziny z Kartą dużej rodziny wchodzą bezpłatnie. Podobnie zresztą jak mieszkańcy okolicznych gmin. Bilety można kupić także online, co jest jedyną możliwością dla tych, którzy planują dotrzeć do wodospadu od góry, czyli czarnym szlakiem. Mocno do tego zachęcamy!
Top 7 wodospadów w Sudetach, czy znasz je wszystkie?
WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Prowadzimy dla Was tego bloga już ponad 6 lat!!! Znajdziecie tu wiele inspiracji na bliskie i dalekie wycieczki.
Obiecujemy wypić gdzieś na szlaku podczas zbierania materiałów do nowych wpisów.