Spis treści
- JAK ZROBIĆ PĘTLE ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY DO JAKUSZYC?
- SZKLARSKA PORĘBA GÓRNA I KOLEJ IZERSKA
- STACJA JAKUSZYCE – NAJWYŻEJ POŁOZONA STACJA KOLEJOWA W POLSCE
- SZOSĄ CZESKĄ LUB PRZEZ POLANĘ MALISZEWSKIEGO DO LEŚNICZÓWKI
- ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC DO HALI SZRENICKIEJ
- WĘDRUJEMY DOLINĄ KAMIENNEJ…
- …DO OWCZYCH SKAŁ
- STARY TOR SANECZKOWY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
- KAMIEŃCZYK I KARKONOSKI PARK NARODOWY
- ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ KOŃCZY SIĘ W SCHRONISKU NA HALI SZRENICKIEJ :)
- CZERWONY SZLAK ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY PRZEZ KAMIEŃCZYK DO HALI SZRENICKIEJ
- CZY ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ I CZERWONY DO SZKLARSKIEJ PORĘBY JEST TRUDNY? CZY TO DOBRA TRASA DLA DZIECI?
- ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ + CZERWONY Z HALI SZRENICKIEJ DO SZKLARSKIEJ PORĘBY MAPA
- JAK DOTRZEĆ ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY DO JAKUSZYC? JAK DOTRZEĆ Z JAKUSZYC DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?
- Zobacz więcej naszych tekstów o okolicy:
Dziś pokażę Wam ciekawy pomysł na górską wędrówkę z najwyżej położonej dzielnicy Szklarskiej Poręby – Jakuszyc – górami w stronę centrum. To świetny pomysł na kilkunastokilometrową wędrówkę mniej popularnym karkonoskim szlakiem. Na trasie Owcze Skały, Dawny Tor Saneczkowy w Szklarskiej Porębie, piękne widoki na Szrenicę, magiczny karkonoski las, Hala Szrenicka i Wodospad Kamieńczyka. To co? Idziemy?
JAK ZROBIĆ PĘTLE ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY DO JAKUSZYC?
Planując górską wycieczkę, zawsze sprawdzam, czy uda nam się zrobię pętle. Wracanie tą samą drogą ma owszem swoje plusy, ale zdecydowanie bardziej wolę wracać innym szlakiem niż przyszłam.
Z uwagi na fakt, że wędrujemy z dziećmi, jesteśmy ograniczeni pod względem odległości. Staramy się by nasze wędrówki miały maksymalnie 12 km, jeśli wędrujemy ze starszą córką, a ok. 5 km, jeśli z młodszą (chyba że bierzemy przyczepkę, wtedy pozwalamy sobie na dłuższy dystans – zobacz trasę do Świeradowa-Zdroju do Chatki Górzystów z przyczepką).
Tym razem nasza wymarzona pętla ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc po Górach Izerskich i Karkonoszach miałaby jakieś 24 km! Dlatego postanowiliśmy skorzystać z podwózki pociągiem Kolei Dolnośląskich, a dokładniej składów obsługiwanych przez Ceske Drahy na zlecenie KD. Dzięki temu zamiast 24 km, mieliśmy do pokonania pieszo raptem 12 km. Dla naszej 6-latki to też nie mało! Choć jak się później okazalo, to my byliśmy bardziej zmęczeni po pokonaniu tej trasy.
Wybraliśmy zielony szlak z Jakuszyc na Halę Szrenicką i dalej czerwony do Szklarskiej Poręby. Łącznie trasa piesza miała 12,2 km, 408 m podejść i 600 m zejść.
SZKLARSKA PORĘBA GÓRNA I KOLEJ IZERSKA
Pociągi ze Szklarskiej Poręby Górnej jeżdżą na torach wytyczonych jeszcze w 1902 roku. To część tzw. Kolei Izerskiej, która malowniczymi terenami Gór Izerskich prowadziła aż do czeskiego Korenova. Początkowo służyła głównie transportowi cennych karkonoskich i izerskich zasobów (drewno, kwarc, szkło z tutejszych hut) do Prus. Po II WŚ przez wiele lat linia nie funkcjonowała, ale od 2010 roku znów możemy z niej korzystać. Głównie w celach turystycznych.
Pociągi na odcinku od Szklarskiej Poręby Górnej do Jakuszyc, na zlecenie Kolei Dolnośląskich, obsługiwane są przez Ceske Drahy, ale bilety możemy kupić na polskiej stronie internetowej KD, w kasie dworca, czy u czeskiego konduktora.
Zanim jednak wsiądziecie do pociągu, zatrzymajcie się chwilę na platformie widokowej tuż przy dworcu Szklarska Poręba Górna. Zarówno miasto, jak i zachodnia część Karkonoszy jest widoczna jak na dłoni.
Trasa ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc jest niezwykle malownicza. Wraz z każdym przebytym kilometrem w lesie pojawia się coraz więcej śniegu. By na końcu zaskoczyć nas śnieżnobiałą polaną w samych Jakuszycach. Mimo że Jakuszyce znamy dość dobrze i często tu bywamy zarówno na narty biegowe, jak i spacery, to wciąż nas to zaskakuje. Nawet kiedy w Szklarskiej Porębie nie ma śniegu, tu jest olbrzymia szansa, że będzie.
STACJA JAKUSZYCE – NAJWYŻEJ POŁOZONA STACJA KOLEJOWA W POLSCE
Po 13 minutach jazdy pociągiem docieramy do najwyżej położonej stacji kolejowej w Polsce – Szklarskiej Poręby Jakuszyce! Aktualnie, peron znajduje się na wysokości 886 m n.p.m.
Szynobusy odjeżdżają stąd co ok. 30 minut – albo w stronę Szklarskiej Poręby Górnej, albo w stronę Harrachova i dalej Korenova i Liberca.
Jeśli będziecie na miejscu, zwróćcie uwagę na głaz pamiątkowy z tablicą upamiętniającą 110 lecie Kolei Izerskiej oraz stacji kolejowej w Jakuszycach. Głaz pochodzi z nieczynnej już kopalni kwarcu Stanisław, z której surowiec przewożono właśni tymi torami.
Zgodnie z zapowiedziami Dolnośląskiego Centrum Sportu, po otwarciu ośrodka stacja kolejowa zostanie przeniesiona i stanie się integralną częścią budynku centrum.
SZOSĄ CZESKĄ LUB PRZEZ POLANĘ MALISZEWSKIEGO DO LEŚNICZÓWKI
Na Polanie Jakuszyckiej znajduje się wiele parkingów, wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz wyjść na trasy narciarstwa biegowego utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Już wkrótce zostanie otwarty tu także najnowocześniejszy ośrodek biathlonu w Europie – Dolnośląskie Centrum Sportu – Polana Jakuszycka.
My jednak nie idziemy w kierunku zabudowań, ale kierujemy się w stronę Leśniczówki, na wschodni kraniec Jakuszyc. Po wyjściu z pociągu musimy dojść do trasy narciarskiej i skręcić w lewo. Po kilkuset metrach dojdziemy do wejścia na szlak narciarstwa biegowego i górkę, którą upodobali sobie mali saneczkarze.
Przechodzimy przez Polanę Maliszewskiego, dochodząc do Szosy Czeskiej. Leśniczówka jest już w zasięgu wzroku. Pozostaje nam tylko przejść przez ulicę i jesteśmy na właściwym szlaku!
ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC DO HALI SZRENICKIEJ
Zielony szlak prowadzący z Jakuszyc na Halę Szrenicką jest dość zróżnicowany. Znajdziemy tu łagodne leśne trakty, ostre kamieniste podejścia, lodowe ścieżki oraz malownicze pomosty.
Ten odcinek ma 7 km długości i 362 m podejść. Początkowo jest dość łagodny, by później piąć się w górę aż do znajdującego się na wysokości 1201 m n.p.m. Schroniska na Hali Szrenickiej. Dwie trzecie szlaku prowadzą poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego.
WĘDRUJEMY DOLINĄ KAMIENNEJ…
Wchodząc na zielony szlak, przez większość czasu idziecie zupełnie sami. To miła odmiana od dość zatłoczonej Polany Jakuszyckiej, Polany Maliszewskiego, czy nawet trasy do Stacji Turystycznej Orle.
Szeroka leśna droga nad rzeką Kamienna łagodnie pnie się go góry. Wydawała się być idealna na spacery z sankami i dziećmi. Nie ma tu narciarzy biegowych, a śniegu jest pod dostatkiem. Nie znaczy to jednak, że trasa jest zaśnieżona i trudna do przejścia. Owszem, po intensywnych opadach śniegu z pewnością tak jest, ale podczas naszej wycieczki nie mieliśmy problemu ze śniegiem, bo trasa była przetarta.
Po około 2 km szlak skręca w las. Tu zaczyna się krótkie, ale dość mocne podejście wśród drzew i kamieni. Trawersujemy szczyt Babiniec (998 m n.p.m.).
…DO OWCZYCH SKAŁ
Po kolejnych 2 km docieramy do Owczych Skał. To miejsce zauroczyło nas latem. Tym razem niestety, nie mogliśmy liczyć na piękne widoki. Nie było widać ani Szrenicy, ani na Wysokiego Grzbietu. Mimo to i tak przystanęliśmy, by wśród fantazyjnych skał zaczerpnąć odrobiny siły przed dalszą wędrówką. Niebo zaczęło się przejaśniać, a w mojej głowie pojawiła się myśl, że prognozy pogody może nie kłamały. Ok. 11 miało się przejaśnić. Było już po 12…
Owcze Skały znajdują się na wysokości 1041 m n.p.m. Granitowe ostańce osiągają nawet 20 metrów wysokości.
Następnie szlak prowadzi wśród wysokich jagodowych krzaczków, karłowatych drzew, kosodrzewiny, by po kolejnym kilometrze wejść do lasu. Po lewej stronie mijamy górę Przedział (1068 m n.p.m.).
STARY TOR SANECZKOWY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE
W pewnym momencie docieramy do miejsca oznaczonego jako „Stary Tor Saneczkowy”. Początkowo myślałam, że pójdziemy tym torem aż do Schroniska Kamieńczyk, skracając drogę i unikając ostrego podejścia. Jednak okazało się, że Sara ma dość dużo siły i chęci, a sam tor jest zaśnieżony i trudny do przebycia.
Tor saneczkowy istniał w tym miejscu od drugiej połowy lat 20-tych XX wieku. Miał 2100 metrów długości, a jazda nim wymagała sporych umiejętności ze względu na duże zakręty na trasie! Co ciekawe, w pobliżu znajdował się także wyciąg elektryczny. A sam obiekt był uznawany za jeden z piękniejszych na świecie. Niestety, po II WŚ przestał być wykorzystywany i popadł w ruinę.
Poszliśmy dalej. Tu szlakiem płynie woda, to dopływy Wąskiego Potoku, który jest z kolei dopływem Kamieńczyka, więc przy mrozie zamienia się on w prawdziwe lodowisko. Przydały nam się kijki i niesione do tej pory w plecakach raczki.
Zobacz! Co spakować na jednodniową wycieczkę w góry (klik)
O dziwo, kiedy wyszliśmy zza linii lasu, na niebie nie ostała się żadna chmura! Dzięki temu trafiliśmy na najbardziej widokowy odcinek szlaku (poza Owczymi Skałami :P) w idealnym momencie. Zarówno Hala Szrenicka, jak i Szrenica, czy Szklarska Poręba zaprezentowały nam się idealnie.
KAMIEŃCZYK I KARKONOSKI PARK NARODOWY
Po 5,5 km od Jakuszyc dotarliśmy do Karkonoskiego Parku Narodowego. Symbolicznie przeskoczyliśmy Kamieńczyk i znaleźliśmy się w innym świecie. Na wejściu do parku stoją tablice informacje m.in. o obowiązkowej opłacie w parku (można uiścić ją przez Internet) oraz zakazie wprowadzania psów na ten odcinek szlaku.
Gęsty las, zza którego przedzierały się promienie słońca. Malownicze drewniane pomosty nad rozlewiskami pokryte gęstym śniegiem. Śnieżne czapy na drzewach. Wierzcie lub nie, ale ten szlak zaskakuje na każdym kroku.
Ten odcinek zauroczył nas latem, kiedy wędrowaliśmy z Karpacza do Jakuszyc. Zimą jest równie piękny.
ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ KOŃCZY SIĘ W SCHRONISKU NA HALI SZRENICKIEJ :)
Po 7 km dotarliśmy do Schroniska na Hali Szrenickiej. Na szczęście, bo Sarę dopadł już kryzys. A tak pozostało nam już „tylko” zejść czerwonym szlakiem do Szklarskiej Poręby. Zaznaczyłam słowo „tylko”, bo było to raptem 5 km i 546 m obniżenia i 46 metrów przewyższenia w ostatnim odcinku – tuż przed stacją kolejową, kiedy nogi już naprawdę odmawiały posłuszeństwa.
W schronisku ogrzewamy się, ładujemy akumulatory i żołądki przepysznymi naleśnikami z jagodami. Jest gwarno, ale nie tłoczno mimo pięknego dnia.
CZERWONY SZLAK ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY PRZEZ KAMIEŃCZYK DO HALI SZRENICKIEJ
Po jakiejś godzinie wyruszamy na szlak.
W przeciwieństwie do wcześniejszej drogi, tym razem cały czas idziemy w towarzystwie innych amatorów zimowych wycieczek. Czerwony szlak, mimo dość dużego nachylenia, jest mocno uczęszczany.
Nie jesteśmy jego miłośnikami, ale to zdecydowanie najkrótszy sposób na to, by z Hali Szrenickiej dostać się do miasta. Choć jak patrzę na te zdjęcia, to wcale nie wydaje mi się być taki zły :)
Szlak prowadzi szeroką drogą. W wielu momentach jest dość oblodzony, ale apogeum trudności osiąga na odcinku od Wodospadu Kamieńczyka do parkingu. Tu bez raczków ani rusz!
Po drodze można zatrzymać się na platformie widokowej i rzucić okiem na jeden z piękniejszych karkonoskich wodospadów.
Zobacz! Szczegółowy opis trasy ze Szklarskiej Poręby do Hali Szrenickiej i na Szrenicę.
Zejście z Hali Szrenickiej do Szklarskiej Poręby zajmuje nam około 90 min i kolejne 10 minut na to, by wdrapać się na parking pod stacją kolejową, gdzie zostawiliśmy rano samochód.
Spoglądamy z punktu widokowego na góry i idealnie kończymy dzień.
Bardzo polecamy tą trasę!
CZY ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ I CZERWONY DO SZKLARSKIEJ PORĘBY JEST TRUDNY? CZY TO DOBRA TRASA DLA DZIECI?
Zdecydowanie nie polecamy, by na tę trasę brać sanki, jabłuszka, ani nawet przyczepki. Trasa miejscami jest stroma i wąska. Dużo zależy od pogody – czy będzie śnieg i lód, a także tego, czy przed nami wędrowało nią dużo ludzi. Zdecydowanie to bardziej „dzika” z naszych zimowych propozycji na spacer.
My nie zdecydowaliśmy się na zabranie w góry młodszej córki. Poszliśmy tylko z 6-latką i dla niej trasa była średniotrudna z uwagi na dystans. Jeśli chodzi o nas, to czuliśmy w nogach przewyższenia. Tu na całej 12,2 km trasie mieliśmy 408 m różnicy podejść i 600 metrów zejść. Wg mapy powinno zająć nam to 3:45h, a wyszło 5:50h, w tym ok. 1h na obiad w schronisku.
ZIELONY SZLAK Z JAKUSZYC NA HALĘ SZRENICKĄ + CZERWONY Z HALI SZRENICKIEJ DO SZKLARSKIEJ PORĘBY MAPA
Zanim wyruszysz na szlak przeczytaj ten tekst!
JAK DOTRZEĆ ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY DO JAKUSZYC? JAK DOTRZEĆ Z JAKUSZYC DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?
Z Jakuszyc do centrum Szklarskiej Poręby można dotrzeć na kilka sposobów.
- Pociągiem – 11 km trasa to zaledwie 13 min jazdy pociągiem. Pociągi jeżdżą co godzinę. Bilety można kupić u konduktora, na stacji kolejowej albo przez internet (tu kupisz bilety).
- Samochodem Szosą Czeską, czyli drogą krajową nr 3. – 11 km, o 13 min jazdy. Taki środek lokomocji wiąże się z obowiązkowym parkingiem. Przykładowy koszt parkingu zimą to 20 zł.
- Pieszo:
- Zielonym szlakiem przez Owcze Skały, Halę Szrenicką, Wodospad Kamieńczyk, ok 12 km – TEN SZLAK ZOSTAŁ OPISANY W POWYŻSZYM WPISIE
- Leśną drogą wzdłuż torów kolejowych tuż obok Wiciarki i Szklarska Poręba Huta , ok 9 km
- Zielonym szlakiem do Rozdroża pod Cichą Równią i dalej niebieskim w stronę Szklarskiej Poręby – zimą niebieskim szlakiem poprowadzona jest popularna i szybka trasa Dukty, a piesi proszeni są o nie wędrowanie po wyratrakowanych trasach, ok. 12 km
Ten wpis należy do cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”, który powstaje w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Przez najbliższe miesiące będziemy podróżować koleją odkrywając nowe zakamarki naszego województwa. Wszystkie materiały powstające w ramach tego cyklu znajdziecie w podlinkowanej zakładce. Będą to zarówno wycieczki do miejsc, do których dotrzemy wyłącznie koleją, ale także takie jak ta, w których kolej pomaga nam zrobić pętle w górach.
Zobacz więcej naszych tekstów o okolicy:
- Co może robić pieszy w Jakuszycach? Cztery kierunki na bezpieczne spacery z Polany Jakuszyckiej
- Gdzie na sanki w Jakuszycach? Wyciarka, Babiniec i Polana Maliszewskiego
- Zimowa wycieczka ze Świeradowa-Zdroju do Chatki Górzystów
- Zimowa wycieczka z Rozdroża Izerskiego
- Śnieżka zimą – dlaczego nie zabrałam tam dzieci?