Spis treści
- ŻÓŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK PRZEZ DOLINĘ CHOIŃCA
- ŻELAZNY MOSTEK I ŹRÓDŁO CHOIŃCA
- PIEKIELNA DOLINA I ŚCIEŻKA KUNEGUNDY
- CZY TRASA PRZEZ PIEKIELNĄ DOLINĘ JEST PIEKIELNIE TRUDNA?
- ZAMEK CHOJNIK
- ŻOŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK – MAPA – CZY JEST DOBRA NA WĘDRÓWKĘ Z DZIEĆMI?
- INNE SZLAKI NA ZAMEK CHOJNIK
- ŻÓŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK – INFORMACJE PRAKTYCZNE
- WESPRZYJ BLOGA ZBIERAJSIE.PL! POSTAW NAM KAWĘ
Zamek Chojnik bez wątpienia jest jedną z głównych atrakcji Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dziś pokażemy Wam ścieżkę na zamek, która uchodzi za najpiękniejszą, ale też najtrudniejszą. Mowa oczywiście o trasie przez Piekielną Dolinę i Ścieżkę Kunegundy. Można do niej dojść kilkoma szlakami, ale my rekomendujemy żółty z Podzamcza w Zachełmiu. Dlaczego? Bo dodatkowo będziecie mieli szansę spacerować malowniczą Doliną Choińca.
Na szlak wyruszamy z parkingu położonego na ul. Potokowej w miejscowości Zachełmie, a właściwie tzw. Podzamczu (wysokość 359 m n.p.m.). Tym razem jesteśmy tylko z psem. Dziewczynki zostały w domu, więc możemy sobie pozwolić na bardziej intensywne tempo.
Trasa którą wybraliśmy to 279 m przewyższenia na odcinku 2,8 km. Co daje łącznie 5,6 km spacer. Idealny dystans zarówno na szybki spacer, jak i wycieczkę ze starszymi dziećmi. Według mapy trasa powinna nam zająć 1:10 w górę i 0:45 w dół. Nam zajmuje łącznie 1:28.
Chcesz zobaczyć inne trasy na Zamek Chojnik? W dalszej części tego artykułu znajduje się mapa i rozpiska tras.
ŻÓŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK PRZEZ DOLINĘ CHOIŃCA
Początkowo idziemy łąkami. Już po przejściu kilkudziesięciu metrów naszym oczom ukazuje się góra Chojnik (627 m n.p.m.). Gęsty dywan z drzew robi wrażenie i jest obietnicą pięknego spaceru. Zieleń liści ustępuje powoli innym barwom i choć temperatura jest jeszcze letnia, to w powietrzu czuć jesień.
Jesteśmy bardzo ciekawi tej drogi, bo choć na Chojniku byliśmy nie raz, to jeszcze nigdy nie szliśmy żółtym szlakiem z Zachełmia (oryginalnie szlak prowadzi aż z Podgórzyna). Do tej pory zawsze wybieraliśmy szlaki z Sobieszowa. Dziś przekonujemy się do tego, że był to błąd, bo choć tamte szlaki (szczególnie czarny) są atrakcyjne, to żółty bije je na głowę!
Po jakimś czasie wchodzimy do lasu.
W dole słyszymy szum potoku, a naszym oczom ukazuje się mostek i znak ostrzegawczy o pędzących rowerzystach. W tym miejscu szlak przecina ścieżka rowerowa MTB, Singletrack Olbrzymy. Kawałek idziemy wspólną trasą. Droga jest kamienista, pełna konarów, a w pewnym momencie ostro podchodzi w górę.
Dolina Choińca ma około 2 km, a potok w wielu miejscach opada tu malowniczymi kaskadami. Z ciekawostek podpowiem, że w średniowieczu Dolina Choińca była miejscem poszukiwania skarbów. Walończycy szukali tu złota, srebra i cennych kruszców, a na tutejszych skałach do dziś można znaleźć ślady ich działalności.
Pniemy się w górę wśród gęsto rozsianych skał i intensywnie zielonej roślinności. Przechodzimy tuż obok granitowych formacji, które mają jakieś 10 m wysokości.
ŻELAZNY MOSTEK I ŹRÓDŁO CHOIŃCA
Po jakimś czasie szlak ostrym podejściem wspina się na szutrową drogą, która prowadzi nas aż to Żelaznego Mostka na wysokości 510 m n.p.m.. Tu do żółtego szlaku, którym przyszliśmy z Zachełmia, dołącza czarny (też z Zachełmia prowadzący zboczem Rudzianki tuż obok Czerwonej Jaskini) i zielony z Jagniątkowa. Znajduje się też granica Karkonoskiego Parku Narodowego.
Skręcamy w prawo i pniemy się w lekko górę. By na kolejnym rozwidleniu dojść do Przełęczy Żarskiej. To właśnie tutaj rozpoczyna się przejście przez malowniczą Piekielną Dolinę.
PIEKIELNA DOLINA I ŚCIEŻKA KUNEGUNDY
Piekielna Dolina wąsko wdziera się pomiędzy górę Chojnik (na której dumnie stoi średniowieczne zamczysko) i górę Żar (680 m n.p.m). Jak podaje Słownik Geograficzny Sudetów pod redakcją Marka Staffa prawdopodobnie powstała na skutek uskoku tektonicznego i wstrząsów sejsmicznych. Wydawnictwa KPN piszą po prostu o odpadaniu i odrywaniu się bloków skalnych od stromych zboczy Chojnika.
Dolina ma głębokość 150 m, a żeby wejść do zamku, trzeba wspiąć się po malowniczych kamiennych schodach wśród niemal pionowych skał i dość dużego głazowiska. Niektóre skały mają wysokość 5 m.
Ponoć Piekielna Dolina ma największy urok tuż po wschodzie słońca, albo w pochmurne dni kiedy wśród skał unoszą się mgły. Trzeba jednak przyznać, że zarówno w wersji zielonej lub kolorowej (już niebawem) wygląda pięknie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Szlak na tym odcinku ma 300 m długości i 37 m przewyższenia. Wydaje się to być niedużo, ale daje popalić. To tak jakby wejść na 10 piętro po nierównych kamiennych stopniach.
To właśnie Piekielna Dolina, a właściwie urwisko popołudniowo-wschodniej strony zamku było postrachem dla śmiałków, którzy chcieli zdobyć rękę księżniczki Kunegundy. Nie znasz tej legendy? Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej o zamku <<.
CZY TRASA PRZEZ PIEKIELNĄ DOLINĘ JEST PIEKIELNIE TRUDNA?
Jest trudna, ale bez przesady. Nazwa pochodzi od tego, że ponoć sam diabeł maczał palce w postaniu tego skalnego bałaganu. Zgodnie z legendą była Pan na zamku – ojciec wspomnianej księżniczki Kunegundy – zamarzył kiedyś o kamiennym moście z Chojnika na pobliską górę Żar. Żeby zadanie było trudniejsze, most miał powstać w jedną noc. Zlecił to zadanie diabłu…
Diabeł postawił warunek, w trakcie budowy nie może zapiać żaden kogut. W związku z tym wszystkie koguty, poza jednym, dość leciwym ukrytym w pierzynie jednej z kucharek, straciły życie. Jak się można tego spodziewać, kogut zapiał, a niemal ukończony most runął w miejscu, w którym dziś znajduje się ścieżka.
ZAMEK CHOJNIK
Po jakimś czasie nad naszymi głowami ukazuje się jedna z baszt zamczyska. Idziemy dalej przekraczając pierwszą bramę. Teraz możemy obejść zamek dookoła wchodząc jakby „od tyłu”, albo pójść jeszcze na punkt widokowy. Jeśli chcemy zrobić to drugie, to skręćmy za bramą w prawo.
My tym razem wycieczkę kończymy przed bramą, bo musimy zbiegać na dół. Jeśli jednak interesuje Was sam Zamek Chojnik i to, czy warto wchodzić do środka, zajrzyjcie do wpisu, w którym prócz opisu czarnego szlaku z Sobieszowa, znajdziecie kilka słów o samym zamku oraz księżniczce Kunegundzie.
ŻOŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK – MAPA – CZY JEST DOBRA NA WĘDRÓWKĘ Z DZIEĆMI?
Tu możesz zobaczyć mapę trasy, którą przyszliśmy. Moim zdaniem z trasą poradzą sobie sprawne kilkulatki, które lubią się trochę zmęczyć. Myślę, że z 3 letnią Igą mielibyśmy problem, bo duża część skałek/stopni byłaby dla niej za wysoka. Jeśli jednak nosicie młodsze dzieci w nosidłach spokojnie sobie poradzicie.
Żółty szlak z Zachełmia na Chojnik to 2,8 km w jedną stronę i 279 m przewyższenia.
INNE SZLAKI NA ZAMEK CHOJNIK
Podane wartości w jedną stronę, w górę. Zejścia trwają krócej ;)
Jak pewnie zobaczycie, wybraliśmy najdłuższy szlak i z największym przewyższeniem. Jeśli kusi Was Piekielna Dolina, możecie wybrać inny, krótszy i łagodniejszy szlak, ale polecam nasz wybór. Bo pierwsza część, czyli żółty szlak przez Dolinę Choińca dodał dużo uroku naszej wycieczce.
Trasy na Chojnik z Sobieszowa:
- Czerwony szlak z Sobieszowa na Chojnik (spacerowy) – 2,2 km, 0:58, 277 m przewyższenia
- Czarny szlak z Sobieszowa na Chojnik (przez Zbójeckie Skały) – 1,9 km, 0:53, 274 przewyższenia
- Czerwony, zielony i żółty (przez Piekielną Dolinę) – 1,8 km, 0:53, 264 m przewyższenia
Szlaki na Chojnik z Zachełmia:
- Opisywany tutaj żółty szlak z Zachełmia na Chojnik – 2,8 km, 1:10, 279 m przewyższenia
- Czarny i żółty szlak (przez Piekielną Dolinę) – 2,4 km, 0:55, 174 m przewyższenia
- Zielony z Przełęczy Ludomira Różyckiego (przez Piekielną Dolinę) – 1,6 km, 0:35, 118 m przewyższenia
Szlak na Chojnik z Jagniątkowa
- Niebieski i zielony (przez Piekielną Dolinę) – 2,7 km, 1:10, 257 m przewyższenia
ŻÓŁTY SZLAK Z ZACHEŁMIA NA CHOJNIK – INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Parking przy wyjściu na szlak kosztuje 15 zł
- Szlak jest absolutnie niedostępny dla wózków dziecięcych i trudny dla młodszych kilkulatków oraz… osób starszych. Podczas naszego spaceru spotkaliśmy starszą panią, która szła i płakała, bo każdy kolejny stopień sprawiał jej problem. Szła bardzo wolno, co chwile przystając i chwiejąc się. Nie wiem, czy nie doczytała, że szlak jest wymagający, czy wejście od tej strony na zamek było jej marzeniem? Było to dużym utrudnieniem zarówno dla pani, jak i osób mijających ją na schodach (schodki są miejscami bardzo wąskie).
- Co prawda spotkałam na szlaku osoby w tenisówkach i glanach, ale rekomendujemy dobre buty za kostkę, bo kamienie bywają zwodnicze. Szczególnie po deszczu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
- W pewnym momencie wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym musimy uiścić opłatę wstępu. Można to zrobić online.
- Zamek Chojnik jest otwarty od 10 do 16.30. Wstęp na zamek jest biletowany.
- Na Zamku Chojnik znajduje się Karczma Chojnik (10-18.00)
Przeczytaj więcej! Czarny szlak z Sobieszowa i opis zwiedzania zamku z dziećmi
WESPRZYJ BLOGA ZBIERAJSIE.PL! POSTAW NAM KAWĘ
Tym razem, w ramach wyjątku byliśmy w górach sami, ale zazwyczaj wędrujemy w poniższym składzie pokazując na blogu, które szlaki są najlepsze na wędrówki z dziećmi