Spis treści
- Czy warto odwiedzić Beskid Śląski? Co można robić z dziećmi w okolicy Żywca? Zapraszam Was do wpisu z relacją z naszego pobytu w Beskidzie Sielskim, osadzie 4 malowniczo położonych domków w Lipowej, niedaleko Żywca, u stóp Skrzycznego. Znajdziesz tu propozycje szlaków dostępnych dla rodzin z dziećmi, a także inspiracje innych atrakcji.
- CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W BESKIDACH? ZOBACZ TRASY DLA RODZIN Z DZIEĆMI I ATRAKCJE W OKOLICY ŻYWCA
- CHCESZ WIĘCEJ ATRAKCJI W BESKIDZIE ŚLĄSKIM I POMYSŁÓW NA SPĘDZENIE CZASU Z DZIEĆMI?
- BESKID ŚLĄSKI I OKOLICA Z DZIEĆMI – NASZ TOP3 W OKOLICY BESKIDU SIELSKIEGO
- GDZIE SPAĆ W BESKIDACH? ODWIEDŹ DOMKI W BESKIDZIE SIELSKIM
Czy warto odwiedzić Beskid Śląski? Co można robić z dziećmi w okolicy Żywca? Zapraszam Was do wpisu z relacją z naszego pobytu w Beskidzie Sielskim, osadzie 4 malowniczo położonych domków w Lipowej, niedaleko Żywca, u stóp Skrzycznego. Znajdziesz tu propozycje szlaków dostępnych dla rodzin z dziećmi, a także inspiracje innych atrakcji.
Początek sierpnia spędziliśmy w Beskidzie Sielskim u stóp Skrzycznego. To właśnie najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego witał nas o poranku, towarzyszył naszym aktywnościom podczas relaksu w ogrodzie po całodniowych wędrówkach, oraz układał do snu. W dalszej części wpisu znajdziesz zdjęcia i opinie o samym domku i jego okolicy. A tymczasem zobacz, co robić w Beskidzie Śląskim w okolicy Żywca?
Jednak zanim o nich: MAŁE OGŁOSZENIE! Jeśli zamarzyła Ci się jesień w Beskidach, mam dla Was 10% zniżki na pobyt od 1.09 do 10.12 w Beskidzie Sielskim (musisz zarezerwować pobyt do końca sierpnia). Hasło: Zbierajsie10!
CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W BESKIDACH? ZOBACZ TRASY DLA RODZIN Z DZIEĆMI I ATRAKCJE W OKOLICY ŻYWCA
Beskidy to malownicza i bardzo różnorodna grupa pasm górskich w Karpatach. Rozciągają się na terytorium Polski, Czech i Ukrainy. W zależności od umiejscowienia, oraz wysokości, można podzielić je na kilkanaście pasm górskich. W Polsce jest to kolejno Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz… Bieszczady!
My tym razem odkrywaliśmy uroki Beskidu Śląskiego oraz Kotliny Żywieckiej, chociaż podczas okrywania okolic zahaczyliśmy też o Beskid Mały.
Co udało nam się zrobić podczas 9-dniowego pobytu w Żywcu z dziećmi?
- Zdobyliśmy Malinowską Skałę 1152 m n.p.m., Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.), Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.pm).
Mapkę i opis wycieczki na Skryczne znajdziesz tutaj.
- Zjedliśmy pierogi z jagodami i przepysznego schabowego w Schronisku na Skrzycznem.
- Wędrowaliśmy Doliną Zimnika i „morsowaliśmy” w górskim strumieniu pod Masywem Skrzycznego.
- Odwiedziliśmy znajdujące się w Pałacu Habsburgów Żywieckich Muzeum Żywca oraz spacerowaliśmy po rynku.
- Karmiliśmy kozy, owce, osła, kuce, kury, indyki, koszatniczki, szynszylę, króliki, papugi oraz kaczki w Mini ZOO w przepięknym Parku w Żywcu.
- Podziwialiśmy zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim podczas wieczornego biegania ścieżką biegową zlokalizowaną na wałach nad rzeką i jeziorem w Żywcu.
- Plażowaliśmy na miejskiej plaży w Żywcu nad Jeziorem Żywieckim, na plaży w Zarzeczu, na plaży nad Jeziorem Międzybrodzkim oraz brodziliśmy w Rzece Soła.
- Pływaliśmy SUPem po Jeziorze Żywieckim.
- Wypłynęliśmy rowerem wodnym na środek Jeziora Żywieckiego!
- Wjechaliśmy Koleją Linowo-Terenową na leżącą na północy Jeziora Żywieckiego, już na terenie Beskidu Małego – Górę Żar 761 m n.p.m. Podziwialiśmy widoki oraz kolorowe paralotnie, które startują ze szczytu.
- Ruszyliśmy na krótką pętelkę na Kiczerę 827 m n.p.m. w Beskidzie Małym. Podziwialiśmy piękne krajobrazy z punktów widokowych oraz schodziliśmy przez beskidzką, nieco tajemniczą i mroczną, buczynę.
- Weszliśmy na Grojec Średni górujący nad Kotliną Żywiecką 475 m n.p.m.
- Pojechaliśmy do Katowic i Chorzowa! Bardzo chcieliśmy odwiedzić Muzeum Śląskie (ponoć świetne, ale też tematyka bardzo nas interesuje, bo chcieliśmy uzupełnić wiedzę z wizyty w Muzeum Śląskiego w Gorlitz), ale w poniedziałek było zamknięte, więc odwiedziliśmy Śląskie ZOO zlokalizowane w Parku Śląskim w Chorzowie. Nie ma tego złego, bo to ZOO bardzo polecamy!
CHCESZ WIĘCEJ ATRAKCJI W BESKIDZIE ŚLĄSKIM I POMYSŁÓW NA SPĘDZENIE CZASU Z DZIEĆMI?
A gdybyśmy mieli więcej czasu, to z pewnością powtórzylibyśmy to, co robiliśmy podczas naszej poprzedniej wizyty w tych okolicach:
- Weszlibyśmy na szczyt Baraniej Góry 1220 m n.p.m.!
- Zjedlibyśmy przepyszne pierogi z borówkami w Schronisku Przysłop pod Baranią Górą oraz odwiedzilibyśmy Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego.
- Odwiedzilibyśmy Izbę Leśną niedaleko Schroniska Przysłop pod Baranią Górą, która mieści się w najstarszym budynku w Wiśle!
- Odwiedzilibyśmy Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie.
- Zwiedzilibyśmy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej (tuż obok jest świetny plac zabaw).
- Ruszylibyśmy szlakiem najpiękniejszych punktów widokowych odwiedzając np. Złoty Groń (710 m n.p.m.), Ochodzita (895 m n.p.m.)
Wyświetl ten post na Instagramie
- … i pewnie coś by się jeszcze znalazło, bo w okolicy jest naprawdę co robić!
BESKID ŚLĄSKI I OKOLICA Z DZIEĆMI – NASZ TOP3 W OKOLICY BESKIDU SIELSKIEGO
Dobra… pewnie zapytasz: a co zrobić jeśli jadę tu tylko na weekend. Jakie jest nasze TOP 3 w okolicy:
Wszystko zależy od pory roku i pogody, a także tego, co lubicie robić i jak dużo możecie przejść jednego dnia.
Nasze TOP 3 to:
- Wędrówka przez Malinowską Skałę na Skrzyczne (to 16 km wycieczka, szlak jest dość trudny, szczególnie na zejściu). Alternatywą może być wjazd kolejką na Skrzyczne i spacer do Malinowskiej Skały.
- Wycieczka kolejką górską na Górę Żar i spacer na Kiczerę.
- Spacer nad wodami Jeziora Żywieckiego i podziwianie tutejszego Zachodu Słońca.
GDZIE SPAĆ W BESKIDACH? ODWIEDŹ DOMKI W BESKIDZIE SIELSKIM
Domek z widokiem na Skrzyczne
Zatrzymaliśmy się w osadzie 4 nowoczesnych domków w zachodniej części Kotliny Żywieckiej, w miejscowości Lipowa, 5,2 km od Żywca. Dojazd z Wrocławia zajął nam około 3 godzin (korki na autostradzie w okolicy Opola i Katowic).
Domki zlokalizowane są na końcu ulicy Liliowca (GPS zmienia na Koniczyny 21). Dojazd wąską, ale asfaltową drogą.
Z okien domków roztacza się malowniczy widok na dziki sad (do którego przychodzą sarny – widzieliśmy na własne oczy, a jesienią ponoć jeleń) oraz Masyw Skrzycznego.
Z położonego 10 min od domków punktów widokowego roztacza się panorama 360 stopni na okoliczne pasma górskie.
Jak wyglądają domki w Beskidzie Sielskim
Każdy domek składa się z 2 sypialni oraz części dziennej, w której znajdziecie w pełni wyposażoną kuchnię (zmywarka, ekspres do kawy, płyta indukcyjna, lodówka, mikrofala), jadalni oraz rozkładanej sofy (dodatkowe 2 miejsca do spania, dzięki czemu w domku może wygodnie nocować 6 osób) i TV z dostępem do Netflixa. Są też dwie toalety i prysznic.
Uwaga! Nie polecamy dla rodziców z małymi dziećmi, które nie do końca sprawnie poruszają się po kręconych schodach.
Można odwiedzić to miejsce z psami, na naszego czworonoga czekała nawet miseczka.
W zależności od Waszej estetyki, możecie wybrać domek w stylu boho lub loft.
Jest też świetny Internet, dlatego polecamy na małe workation 😊
Każdy domek ma też balkon oraz część ogrodu ze stołem, grillem oraz wygodnymi leżakami.
Infrastruktura w Beskidzie Sielskim
Dzieciaki zainteresuje z pewnością tutejszy niewielki plac zabaw, a dorosłych sauna z przepięknym widokiem.
Jeśli będziecie tu z rowerami, albo nartami, nic się nie martwcie, jest rowerowania/narciarnia z porządnym zamkiem :).
Okolice Beskidu Sielskiego
W okolicy domku znajdziecie łąkę wśród pól, na której można zachwycać się widokami, spacerować z psami, zbierać polne kwiaty lub przysiąść w uroczej kapliczce z widokiem na Skrzyczne.
PRZYPOMINAJKA: Jeśli zamarzyła Ci się jesień w Beskidach mam dla Was 10% zniżki na pobyt od 1.09 do 10.12 w Beskidzie Sielskim (musisz zarezerwować pobyt do końca sierpnia). Hasło: Zbierajsie10
Co robić w Lipowej? Infrastruktura w otoczeniu Beskidu Sielskiego
- Do najbliższych wyjść na szlaki najlepiej podjechać autem. Do wyjścia do Potoku Zimnika to ok. 12 min autem (6,8 km). To także punkt startowy na żółty i niebieski szlak.
- W Lipowej znajduje się także mały stok narciarski.
- Do Parku w Żywcu to ok. 13 min (6,9 km), na plażę w Żywcu 17 min (9,2 km), a na plażę w Zarzeczu 12 min (7,5 km). Niestety, podczas naszego pobytu w Żywcu były straszne korki! Jeśli chodzi o zachód słońca, to polecamy oglądać go z kawiarni w Ośrodku Wypoczynkowym Mega.
- Wypożyczalnie sprzętów wodnych znajdziecie zarówno w Żywcu, jak i w Zarzeczu. Jeśli chodzi o samo plażowanie, to nie jesteśmy fanami tutejszej wody :(, a sama plaża podobała nam się bardziej nad Jeziorem Międzybrodzkim.
- W Lipowej (3,5 km od domku) znajduje się małe centrum handlowe, w którym znajdziecie świetnie wyposażonego Lewiatana, aptekę, sklep zoologiczny, Żabkę, czy Pepco, a także piekarnię i świetną Lodziarnię! Dobre lody zjecie też na rynku w Żywcu – nam bardzo smakowały lody włoskie o smaku borówkowym (niestety w tym sezonie już nie będzie) i truskawkowe w lodziarni Zakręcona.
- Jednak najbliższy sklep to Dino (1,9 km w stronę Żywca). W Żywcu znajdziecie też Lidla, czy Biedronkę.
- Jeśli chodzi o jedzenie, to polecamy Bar Mleczny Krówka w Żywcu, czy Twoja Kolejka w Łodygowicach.
Poniżej zaznaczyłam na mapie wszystkie miejsca, o których wspominam w poście.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej beskidsielski.com
Już wkrótce zapraszam Was do wpisów, które pomogą zaplanować wycieczki po Beskidzie Śląskim i okolicy:
- Jak zdobyliśmy najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli wycieczka na Skrzyczne z dziećmi?
- Dolina Zimnika z dziećmi
- Dlaczego warto odwiedzić Górę Żar i Kiczerę? Jakie atrakcje czekają w okolicy?
One Response
Anna
Dzięki za tyle inspiracji i pomysłów na spędzanie czasu w tej okolicy :)