Spis treści
- Jak zdobyć Skrzyczne? Polecamy szlak z Lipowej. Nie jest to może ani najkrótsza, ani najłatwiejsza trasa na szczyt Skrzycznego, ale nam dostarczyła wiele pięknych krajobrazów oraz doświadczeń w Beskidzie Śląskim. Zobacz jak wygląda trasa z Lipowej na Skrzyczne, przez Dolinę Zimnika, Malinowską Skałę oraz Małe Skrzyczne i odkryj w tym wpisie, dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na ten szlak.
- MAPA SZLAKU NA SKRZYCZNE – JAK ZDOBYĆ NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŚLĄSKIEGO Z LIPOWEJ?
- KTÓRYM SZLAKIEM NA SKRZYCZNE: ŻÓŁTY SZLAK PRZEZ DOLINĘ ZIMNIKA Z LIPOWEJ NA SKRZYCZNE
- TRAWERS KOŚCIELCA
- ZIELONY SZLAK DO MALINOWSKIEJ SKAŁY (1152 M N.P.M.)
- W DRODZE NA MAŁE SKRZYCZNE (1211 M N.P.M.)
- SKRZYCZNE (1257 M N.P.M.)
- SCHRONISKO PTTK SKRZYCZNE
- Z LIPOWEJ NA SKRZYCZNE, CZY Z POWROTEM? WYBIERZ ZEJŚCIE NIEBIESKIM SZLAKIEM ZE SKRZYCZNEGO
Jak zdobyć Skrzyczne? Polecamy szlak z Lipowej. Nie jest to może ani najkrótsza, ani najłatwiejsza trasa na szczyt Skrzycznego, ale nam dostarczyła wiele pięknych krajobrazów oraz doświadczeń w Beskidzie Śląskim. Zobacz jak wygląda trasa z Lipowej na Skrzyczne, przez Dolinę Zimnika, Malinowską Skałę oraz Małe Skrzyczne i odkryj w tym wpisie, dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na ten szlak.
Podczas pobytu w Beskid Sielski Skrzyczne witało i żegnało nas każdego dnia. Nie mogliśmy więc przejść obok niego obojętnie. Ruszyliśmy na szlak, choć pogoda płatała nam figle i musieliśmy przekładać wyjście z powodu burzy. Na szczęście się udało! Cała wycieczka zajęła nam 6 i pół godziny, pokonaliśmy niemal 16 km i zrobiliśmy ponad 800 metrów przewyższenia – nie mało, zważając na to, że wędrowaliśmy z dwoma kilkulatkami oraz psem. Czy wybrałabym tę trasę ponownie, tak!
MAPA SZLAKU NA SKRZYCZNE – JAK ZDOBYĆ NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŚLĄSKIEGO Z LIPOWEJ?
Na ten szlak zdecydowaliśmy się z kilku powodów:
- Szliśmy w weekend, więc wiedzieliśmy, że na szlakach będzie sporo ludzi. Skrzyczne to jeden z popularniejszych polskich szczytów. Idąc z Lipowej mogliśmy liczyć na stosunkowo nieduże tłumy na żółtym szlaku, a potem na niebieskim (naprawdę tak było, można policzyć na palcach rąk ilu ludzi spotkaliśmy).
- Po drodze mogliśmy zobaczyć polecaną przez wiele osób Dolinę Zimnika oraz Malinowską Skałę, uchodzącą za jeden z symboli tego pasma górskiego.
- i prozaicznie… mieliśmy najbliżej do parkingu z naszego noclegu w Beskidzie Sielskim (5 km autem).
KTÓRYM SZLAKIEM NA SKRZYCZNE: ŻÓŁTY SZLAK PRZEZ DOLINĘ ZIMNIKA Z LIPOWEJ NA SKRZYCZNE
Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Lipowa koło Żywca. Należy kierować się na Dolinę Zimnika. Tu znajduje się kilka parkingów, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych. My stajemy na ostatnim, tuż przy zakazie wjazdu na teren doliny.
Parkujemy i ruszamy w trasę. Początkowo żółty szlak prowadzi z dala od strumienia, ale jeśli tylko macie ochotę i możliwość, wybierzcie ścieżkę przyrodniczą prowadzącą tuż nad brzegiem potoku. To zdecydowanie ciekawsza alternatywa na początek! Żeby do niej dość należy wejść na parking przy leśniczówce i drewnianym mostkiem wejść do lasu. Ścieżka ma około kilometra i po tym czasie dołącza do asfaltowej drogi, którym prowadzi żółty szlak.
Przez kolejne 700 metrów idziemy asfaltem przez las. Tuż obok szumi Leśnianka, zwana też Zimnikiem.
W pewnym momencie szosa zamienia się w szutrową drogę.
TRAWERS KOŚCIELCA
Po około 3,8 km od parkingu i zaledwie 158 metrach przewyższenia zamiast szutrowej drogi łagodnie prowadzącej prosto skręcamy lekko w prawo kierując się za znakami. Tu zaczyna się już górska wędrówka. Przewyższenie jest coraz wyższe, pojawiają się kamienie, woda i błoto… :)
A także… piękne widoki na Beskidy i… krzaczki jagód!
ZIELONY SZLAK DO MALINOWSKIEJ SKAŁY (1152 M N.P.M.)
Po 6,8 km docieramy do skrzyzowania szlaków. My skręcamy w prawo na zielony. Dołączają do nas osoby idące zielonym szlakiem z Ostrego przez Magurkę Wiślańską, a także wędrujący od strony Baraniej Góry, czy Węgierskiej Górki. O tyle ile przez pierwsze kilometry żółtego szlaku ludzi było naprawdę niewiele robi się coraz tłoczniej, ale i tak to dopiero przedsmak tego co czeka nad w okolicy Malinowskiej Skały (dokąd docierają kolejne szlaki od strony Szczyrku, czy Skrzycznego).
Malinowska Skała to szczyt wznoszący się na wysokośc 1152 m n.p.m. Roztaczają się z niej rozległe panoramy na okololicę. A pamiątkowe zdjęcie warto zrobić sobie ze skalnej ambony. Ta wychodnia skalna zbudowana ze zlepieńców jest jednym z symboli Beskidu Śląskiego i została objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.
z ciekawostke warto dodać, że to właśnie przez Malinowską Skałę przebiega granica dwóch krain historycznych: Małopolski i Śląska.
Krajobrazy, krajobrazami, skały skałami… ale czy wiecie, że w Beskidach jest pełno jagodowych krzaczków?
W DRODZE NA MAŁE SKRZYCZNE (1211 M N.P.M.)
Szlakiem szczytowym ruszamy dalej, w kierunku Skrzycznego. Po drodze zdobywając też Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.) i Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.). Na tym ostatnim znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego, a idąc dalej górna stacja kolei gondolowej. Trasa od Malinowskiej Skały do Skrzycznego to 5 km i ok 220 m przewyszenia. Idzie się łagodnie pod górę. Dzień przed naszą wędrówką była burza, więc na trasie było dość dużo błota i kałuż.
Ponoć kilkaset lat temu pomiędzy szczytem Małe Skrzyczne, a Skrzyczne istniał staw, w którym swoje siedlisko miały żaby. To właśnie z powodu ich głosnego skrzeku oba szczyty noszą taką nazwę.
SKRZYCZNE (1257 M N.P.M.)
Po 11,7 km docieramy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego!
Góra jest mocno zagospodarowana turystycznie. Jest widoczna z oddali za sprawą charakterystycznego wyglądu i masztu nadajnika RTV na szczycie. Znajdziecie tam też schronisko turystyczne, taras widokowy, ale też hotel z restauracją i basenem!
Sam wierzchołek nie znajduje się na szlaku turystycznym, w pewnym momencie gdy zielony szlak skręca lekko w prawo, my musimy podejść kilkadziesiąt metrów ścieżką prosto.
SCHRONISKO PTTK SKRZYCZNE
Na szczycie jest sporo ludzi więc obawiamy się, że będziemy długo czekać na obiad, ale na szczeście obsługa w schronisku PTTK Skrzyczne działa bardzo sprawnie i w mig dostajemy wielkie porcję pierogów z jagodami (38 zł) i schabowe z ziemniakami.
Z LIPOWEJ NA SKRZYCZNE, CZY Z POWROTEM? WYBIERZ ZEJŚCIE NIEBIESKIM SZLAKIEM ZE SKRZYCZNEGO
Kręcimy się troche po szczycie by po chwili obrać niebieski szlak w stronę Lipowej. Szlak jest stromy, kamienisty i ogólnie trudny dla małych nóżek (dzięki @PodróżebezOści, że dałeś znak by tędy nie wchodzić w górę). Zauważyłam, że duża część szlaków w Beskidach pokryta jest luźnymi kamieniami, które owszem chronią przed błotem, ale dla stóp są bardzo uciążliwe.
Pokonujemy 4,4 km i 728 m przewyższenia w niespełna godzinę. Przyznaję z ręką na sercu, nie było łatwo, ale trud wynagradzały piękne widoki na okolicę.
Udało! Skrzyczne zdobyte! 16 km w nogach! Do następnego razu! A tymczasem zajrzyj też do wpisu z innymi inspiracjami na rodzinne aktywności w okolicy: