Chorwacja najbliżej – półwysep Istria

with 23 komentarze

Półwysep Istria, to najbardziej północna część Chorwacji, więc jeśli jedziecie samochodem z Polski, dojazd będzie najkrótszy. Bogata historia, a w szczególności długie panowanie Wenecjan, sprawiło, że ta część Chorwacji jest niezwykle włoska, a przez niektórych nazywana wręcz „włoską Chorwacją”. W ramach cyklu wakacyjnych inspiracji prezentujemy wam subiektywny przewodnik miejsc, które warto zobaczyć na Półwyspie Istria.

Przyznamy Wam szczerze, że wybierając Półwysep Istria na naszą destynację wakacyjnej podróży przeważyła kwestia jej lokalizacji. Bardzo chcieliśmy pojechać do Chorwacji na kilka dni tracąc przy tym jak najmniej czasu na podróż. (Jadąc z Wrocławia podróż może nam zająć nawet mniej niż 10 godzin). Na punkt docelowy wybraliśmy okolice uroczej miejscowość Rovinj, położonej na samym środku półwyspu od strony Adriatyku. Posłużyła nam ona za punkt wypadowy, do kilku interesujących miejsc, do których chcielibyśmy Was zaprosić. My nie żałujemy wyboru, mimo, że powód był mocno prozaiczny :).

Rovinj ściąga turystów niczym magnes

Chorwacja, Istria, Rovinj, widok z wody. Zbieraj się

Bez wątpienia to jedno z najbardziej romantycznych miasteczek jakie widzieliśmy. Przepięknie wygląda zarówno z wody, jak i z lądu. Urokliwe wąskie uliczki, przepiękne, mimo, że już mocno podniszczone, kamieniczki zbudowane na małej górce otoczonej z trzech stron wodą naprawdę robią wrażenie. Co ciekawe, Rovinj była kiedyś wyspą, a cieśninę po prostu zasypano w 1793 roku żeby uzyskać dodatkowe miejsce pod zabudowę. Na szczycie cypla znajduje się katedra św. Eufemii, a z tarasu widokowego można podziwiać przepiękne zachody słońca. My pokochaliśmy to miejsce:).

Perełka wśród wzgórz – Draguć

Zbieraj sie, Draguć

W Chorwacji, czy w ogóle podczas podróży, warto się trochę powłóczyć po okolicy. W czasie jednej z takich wypraw natrafiliśmy na wioskę, w której nikogo nie spotkaliśmy, żadnego żywego ducha! Jak przeczytaliśmy później na Wikipedii mieszkają tam… 63 osoby. Może wszyscy spali? Przepięknie położona na wzgórzu, z którego rozpościera się niesamowity widok na dolinę.

 

Dzika Istria – Donji Kamenjak

Chorwacja, istria, Kamenjak

To najbardziej na południe wysunięty punkt Istrii. Dziki park z postrzępioną linią brzegową, do którego, mimo, że to obszar chroniony, można wjechać samochodem (płatny wjazd, w cenie mapka i worek na śmieci). Zdecydowanie warto przeznaczyć na to miejsce cały dzień nie tyle by plażować, ale spacerować podziwiając przepiękne widoki i plaże. Dzikość tego miejsca oraz szmaragdowa woda sprawia, że na pewno tu wrócimy!

Rzeka, fiord, czy może zatoka – Lim Fiord

Chorwacka, Istria, Fiord Lord

Niemal 10 kilometrowy malowniczy kanał przypominający norweski fiord, ale w zdecydowanie cieplejszym klimacie. Po obu stronach fiordu znajdują się góry. Co ciekawe, jego głębokość to 30 metrów! Sama plaża na końcu fiordu nie zrobiła na nas wrażenia, ale rejs (chyba też przez to, że Magda po raz pierwszy odważyła się na skok do wody z burty statku) niezapomniany!

Wyspy Św. Jana

Wyspa św Ivana

Z tą małą wysepką nieopodal campingu, na którym mieszkaliśmy wiąże się zabawna historia. Dotarliśmy tam tylko dlatego, że jesteśmy Polakami. Pani, którą nasza koleżanka, spotkała w umywalni na campingu stwierdziła, że zabierze rodaków swoją motorówką do pięknego miejsca. Nie chciała nic w zamian. Powiedziała tylko, że kiedy my sami będziemy mieli łódź motorową, mamy zrobić taki sam dobry uczynek. Obiecujemy! Tak zrobimy!

Miała rację, na wyspie było pięknie! Nie tylko na lądzie, ale także w wodzie! Nasze pierwsze snorkowanie okazało się tak pasjonujące, że opłynęliśmy wyspę dookoła. Między drzewami można znaleźć ruiny kościółka. Kiedy je oglądaliśmy, nagle zza krzaków wyszła grupa osób w wieku 60+. Mili, uśmiechnięci i … zupełnie nadzy. Uśmiechnęliśmy się do nich promiennie i pognaliśmy z powrotem na plażę, a tam okazało się, że na wyspę przyjechał cały statek nudystów. Wyspa ma kształt okularów… może dlatego :D.

Pula – powiew starożytności

Chorwacja, Istria, Pula

Bez wątpienia główną atrakcją tego miasta jest amfiteatr z I wieku. Jednak nie tylko to warto zobaczyć w Puli. Spacerując po uliczkach starego miasta zobaczymy Łuk Triumfalny Sergiusza, Świątynie Augusta, czy Ratusz. Spotkaliśmy się jednak z opinią, że jest ono bardziej urokliwe niż Rovinj. Nas jednak nie powaliło na kolana. Na pewno warto je zobaczyć, będąc w okolicy. Nam jeden raz wystarczy:).

Podsumowując

Istria to ciekawe miejsce, szczególnie dla mieszkańców południowej Polski. Czas dojazdu porównywalny jest z przejazdem nad bałtyckie wybrzeże w szczycie sezonu. Bałtyk ma oczywiście swoje olbrzymie walory, ale w Chorwacji mamy pewną pogodę i piękną architekturę.

Na pewno jeszcze tam zawitamy.

Z minusów – musicie pamiętać, że nie uświadczycie tu piaszczystych plaż, więc zapomnijcie o lepieniu babek z dziećmi. Chorwackie wybrzeża nie są też przyjazne spacerom z wózkiem – tu sprawdzi się chyba tylko chusta lub nosidło. No i wejście do wody – ostre kamienie i jeżowce – trzeba na nie bardzo uważać.

Ktoś ma ochotę na takie widoki w nadchodzące wakacje?

 • Chorwacja jest w naszych planach, ale jakoś z dziećmi totalnie unikamy miejsc, które są oblegane turystycznie. Myślimy by wybrać się w maju, albo w październiku, gdy nie ma takich tłumów. Kiedy Wy byliście?

 • Byliśmy w sierpniu, ale jeszcze bez córki. W sezonie bym się tam nie wybrała, nawet nie chodzi o tłumy, ale o temperaturę, było naprawdę MEGA gorąco, a my spaliśmy na campingu bez klimatyzacji.

 • Nic dziwnego, że Chorwacja jest tak chętnie wykorzystywana jako lokacja dla planów filmowych :) Ma ku temu świetne warunki :)

 • Zwiedziliśmy z mężem cały ten Półwysep. Bardzo urokliwy :-)

 • Piękne i klimatyczne zdjęcia! Z Chorwacji najbardziej (oprócz widoków) podobają mi się także klimatyczne uliczki z kolorowymi kamienicami :)

 • W Chorwacji byłam 13 lat temu, sporo zobaczyłam, ale nie trafiłam wtedy na ten półwysep. Widzę, że mam czego żałować, bo wszystkie te opisane przez Ciebie miejsca są piękne! :)

 • My na razie byliśmy tylko tutaj. Marzą mi się Jeziora Pitwickie, byliście?

 • tak? nie wiedzieliśmy, chociaż poszukując informacji o Porać znalazłam info, że to miasteczko często robi za plan filmowy.

 • to prawda, są mega klimatyczne. Chociaż trzeba przyznać, przynajmniej w Rovinj tak było, że wymagają remontu i nakładów finansowych.

 • Zbieraj się pewnie bardziej chodzi o ulgi oferowane przez państwo, ale walory krajobrazowe też mają ogromne znaczenie :)

 • Może i subiektywny, ale dla mnie to całkiem dobry plan na zwiedzenie tych miejsc.Mnie interesuje wioska w której mieszkają tylko 63 osoby. Musi to być niesamowite, chodzić samotnie pośród domów i nie spotkać żywego ducha. Uwelbiam waze fotografie :)

 • No właśnie. To damy znać jak to się uda w innym czasie :)

 • dziękujemy :) jeszcze dużo musimy się nauczyć w zakresie fotografi. A co do wioski to jest tam hostel/pensjonat.

 • Czyli nawet mżna się tam zatrzymać :D Dla mnie bomba :)

 • O tak !Właśnie do Chorwacji się w tym roku wybieramy – a konkretnie do Makarskiej.

 • ooo to już sporo dalej, ale na pewno się opłaca :) Jedziecie autem, czy lecicie?

 • Kusisz tak pięknymi zdjęciami ;)

 • Chorwację zwiedziliśmy płynąc kajakiem po górskich rzekach. Było fantastycznie. Teraz, z córeczką, rozważamy spokojniejszy wypoczynek i właśnie do Chorwacji chcemy wrócić jak najszybciej.

 • to musiało być mega doświadczenie ;) My z górskimi rzekami mamy doświadczenie spływu pontonowego w Tucji… Magda omal się nie utopiła :P dziś wspominamy jak wielką przygodę, ale wtedy było mega emocjonująco. Nooo, ale w najbliższym czasie nie dla nas takie emocje :D

 • Chorwację odwiedziłam kilka lat temu. Piękny kraj, malownicze morze i w miarę tani. Mam nadzieję, że to ostatnie nadal aktualne :-)

 • Byłem i przyznaję, że na żywo wygląda jeszcze lepiej :) bardzo klimatyczne uliczki i przystań. Jest plan, żeby tam wrócić. A co do piaszczystych plaż to ciężko z nimi, ale odpowiednie buty i kamerdolce niestraszne;)

 • Ja Chorwacji mówię zawsze wielkie TAAAK! ;)

 • U nas wizyta w Chorwacji zaplanowana jest na to lato. Między innymi chcemy zobaczyć Istrię, więc taki opis bardzo nam się przydał. Dzięki. Dopisaliśmy na listę miejsc do obejrzenia amfiteatr w Puli.