Spis treści
- PILZNO (Plzeň, Pilsen)
- KARLOWE WARY (Karlovy Vary, Karlsbad)
- MARIAŃSKIE ŁAŹNIE (Mariánské Lázně, lub Marienbad)
- REZERWAT PRZYRODY KLADSKA (Rezerwat przyrody Kladská)
- FRANCISZKOWE ŁAŹNIE (Františkovy Lázně, Franzensbad)
- REZERWAT PRZYRODY SOOS (Národní přírodní rezervace Soos)
- ZAMEK LOKET (Hrad Loket)
- CZY WARTO ODWIEDZIĆ CZECHY ZACHODNIE?
Poznaj z nami Czechy Zachodnie! Wyruszamy na wycieczkę do zachodniej części Czech. Odwiedzimy stolicę czeskiego piwa Pilzno, a także Trójkąt Uzdrowiskowy wpisany na listę UNESCO, czyli Karlowe Wary, Franciszkańskie Łaźnie i Mariańskie Łaźnie. Będziemy spacerować po torfowiskach, czyli po Rezerwacie Przyrody Kladska oraz Rezerwacie przyrody Soos. A na koniec odwiedzimy niezwykle malowniczy Zamek Loket.
Na zwiedzenie tych miejsc w Czechach Zachodnich potrzebujecie około tygodnia, ale jeśli macie mniej czasu, możecie wybrać się tam także na weekend, zwiedzając albo okolice Pilzna, albo Trójkąta Uzdrowiskowego i Sławkowskiego Lasu.
Gotowi na Czechy Zachodnie?
PILZNO (Plzeň, Pilsen)
Naszą wycieczkę po Czechach Zachodnich zaczynamy w Pilznie. Największym mieście w regionie, które zasłynęło na całym świecie za sprawa browaru Pilsner Urquell. Jednak fakt, że uznaje się je za stolicę pilznera, nie jest jedynym powodem, by je odwiedzić.
Nas zauroczyło przepiękną architekturą na starówce, z zabytkowym renesansowym ratuszem, przepięknymi mieszczańskimi kamienicami oraz bogato zdobionymi hotelami otoczonymi pięknymi parkami. Na rynku znajdują się fotogeniczne złote fontanny, swoim kształtem nawiązujące do herbu miasta, a nam, ze względu na kolor, kojarzące się nieco z piwem.
Pilzno to także dobry kierunek na ciekawą rodzinną wycieczkę. Pod Pilznem znajduje się bowiem system ok. 20 km tuneli i korytarzy, czyli Pilźnieńskie Podziemia, które można zwiedzać. Dzieciakom taka forma zwiedzania miasta na pewno się spodoba.
Z rodzinnych atrakcji polecamy ZOO w Pilznie z Dinoparkiem (ZOO otwarte cały rok, Dinopark w sezonie), Centrum Nauki Techmania oraz Muzeum Lalkarstwa.
Gdzie spać w Pilznie?
Zatrzymaliśmy się w Hotel Avenue Pallova 28 około 6 minut od rynku. Polecamy za wygodny 2-pokojowy apartament, podziemny parking oraz bogate i bardzo smaczne śniadania.
Gdzie jeść w Pilznie?
Czeska kuchnia, to coś co bardzo lubimy i polecamy.
Jedliśmy w Šenk Na Parkánu (tuż przy historycznych podziemiach miasta). W cenie biletu do Muzeum Browarnictwa, czy Pilznieńskich Podziemi otrzymaliśmy voucher na piwo. Nie ograniczaliśmy się jednak tylko do niego. Na stół „wjechała” czeska Kofola, smażony ser z tatarską omacką oraz knedliki z gulaszem i zupa czosnkowa. Jedzenie było bardzo smaczne!
Podobny zestaw zjedliśmy w położonej na pilźnieńskim rynku restauracji Lekarna. Tam jednak niestety nie było smażonego sera, wprost uwielbianego przez nasze córki.
Co zobaczyć w Pilznie?
KARLOWE WARY (Karlovy Vary, Karlsbad)

Mówię: Czechy Zachodnie, myślę: Czeski Trójkąt Uzdrowiskowy! To właśnie w tej części Czech znajdują się słynne czeskie uzdrowiska wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „The Great Spa Towns of Europe” tuż obok takich europejskich uzdrowisk jak Baden-Baden w Niemczech, czy Vichy we Francji. Na liście znajduje się 11 uzdrowisk z 7 krajów.
Karlowe Wary są po prostu zjawiskowe! Miasto zachwyca przepięknym położeniem w dolinie rzeki Tepla, u stóp porośniętych gęstymi lasami wzgórz, zadbaną architekturą i atmosferą uzdrowiska z tradycjami.
W Karlowych Warach znajduje się kilkadziesiąt ciepłych źródeł, z czego najcieplejsze ma ponad 72 stopni Celsjusza.
W powietrzu czuć powiew historii i sztuki. Bywał tu Goethe, Schiller, Beethoven, Chopin, Paganini, Liszt, Wagner, Freud, Turgieniew, Gogol, Marx, a nawet Mickiewicz. Ich obecność można poczuć spacerując zarówno po deptaku nad rzeką, jak i po historycznych Kolumnadach, karlowskich parkach, leśnych ścieżkach w Lesie Uzdrowiskowym, czy Uzdrowisku Cesarskim, które w XIX wieku było najnowocześniejszym obiektem uzdrowiskowym w całej monarchii Austro-Węgierskiej.
Co roku zjeżdżają się tu także gwiazdy filmowe na Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Co zupełnie nas nie dziwi. Karlowe Wary zdecydowanie zasługują na najpiękniejsze wydarzenia.
Gdzie spać w Karlowych Warach?
Bardzo polecamy Wam zatrzymać się w Karlowych Warach na dłużej by poczuć klimat tego miasta. Spacerujcie nieśpiesznie, delektując się otoczeniem.
Jeśli szukacie noclegu dla rodziny, to polecamy Wam Family Apartments by ASTORIA Hotel & Medical Spa. To dobrze wyposażone apartamenty z dostępem do atrakcji hotelu Astoria. Korzystaliśmy z opcji śniadań i obiadokolacji, a także strefy SPA, sali zabaw, herbaciarni. Hotel znajduje się tuż obok deptaku, w części uzdrowiskowej, vis a vis Kolumnady Młyńskiej.
Gdzie jeść w Karlowych Warach?
Szczególnie polecamy Wam znajdującą się tuż obok Wieży Widokowej Diana, leśną Restaurację Diana. Czeka tam na Was świetny klimat, przemiła obsługa oraz smaczna kuchnia. Nam najbardziej smakowała ryba z tutejszych ujęć! Oraz strudla jabłkowa.
Co zobaczyć w Karlowych Warach?
Jeśli macie ochotę zwiedzać atrakcje Karlowych Warów, polecamy Wam zakup karty Karlovy Vary Region Card, która umożliwia wstęp wolny do ponad 50 atrakcji oraz dodatkowe zniżki do kolejnych kilkudziesięciu.
MARIAŃSKIE ŁAŹNIE (Mariánské Lázně, lub Marienbad)
Jeśli podobały Wam się uzdrowiskowe hale spacerowe w Karlowych Warach, to na widok tej w położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej uzdrowisku Mariańskie Łaźnie, wpadniecie w zachwyt.
Neobarokowa żeliwna Kolumnada z Mariańskich Łaźni (Kolumnada Maksyma Gorkiego) uznawana jest za jedną z piękniejszych w całych Czechach. Ma 135 metrów długości i wygląda przepięknie! To właśnie ona jest sercem tego położonego wśród Lasu Sławkowskiego na wysokości 600 m n.p.m. uzdrowiska.
Tuż obok rozciąga się park uzdrowiskowy Park Skalnikovy Sady ze Śpiewającą Fontanną. Wokół parku wznoszą się przepiękne domy zdrojowe.
W Mariańskich Łaźniach znajduje się kilkadziesiąt źródeł mineralnych.
Podobnie jak Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie były chętnie odwiedzane przez możnych XIX i XX-wiecznej Europy. Leczył się tu m.in. król brytyjski Edward VII. Był tu aż 8 razy. A jego wannę do dziś można zobaczyć (a nawet się w niej wykąpać) w gmachu Nové Lázně. Brytyjskiemu królowi miasto zawdzięcza też Royal Club Golf i tradycję golfową w tym regionie.
Z ciekawostek warto dodać, że w Mariańskich Łaźniach leczył się Fryderyk Chopin. W mieście znajduje się wystawa poświęcona wielkiemu kompozytorowi. Dom Fryderyka Chopina znajduje się tuż obok parku. A w samych Mariańskich Laźniach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Fryderyka Chopina.
Gdzie spać w Mariańskich Łaźniach?
W Mariańskich Łaźniach głównie odpoczywaliśmy. Nocowaliśmy w hotelu Spa Hotel Hvězda na placu Goethego. Hotel łączy historyczną elegancję z nowoczesnym komfortem. Znajduje się w nim Aqua Wellnes Centre z największym krytym basenem w mieście oraz kompleksem saun.
Hotel oferuje ponad 30 pokoi zabiegowych, w których można zażywać leczniczych kąpieli, masaży, okładów, czy kąpieli gazowych. Niektóre z oferowanych tu kuracji są unikatowe w skali całego świata. Jeśli poszukujecie miejsca na relaks lub pragniecie podreperować swoje zdrowie, to ten hotel to strzał w dziesiątkę!
Zaskoczyło nas, że goście hotelowi i kuracjusze mogą poruszać się podziemnymi tunelami i łącznikami, które pozwalają przejść kilkaset łącząc ze sobą kilka budynków wzdłuż placu Goethego. Idąc łącznikami i tunelami, po drodze mijaliśmy liczne podziemne źródła, gabinety zabiegowe, salę zabaw, wystawę o historii uzdrowiska, kawiarnie, salę koncertową, czy kasyno. To świetna opcja na spacer, szczególnie kiedy na dworze pada deszcz!
Gdzie jeść w Mariańskich Łaźniach?
My korzystaliśmy z oferty gastronomicznej w hotelu Spa Hotel Hvězda. Zarówno śniadania, jak i obiadokolacje były bardzo różnorodne i smaczne. A obsługa sprawiła, że poczuliśmy się zaopiekowanie i naprawdę zrelaksowaliśmy.
Co zobaczyć w Mariańskich Łaźniach?
- Dom Fryderyka Chopina
- Śpiewające Fontanny – czynne w sezonie o pełnych godzinach
- Wieża widokowa Hamelinka
- Park Miniatur Boheminium, w którym zobaczymy m.in. Pałac w Litomyślu, gotycki zamek Karlštejn, szczyt Ještěd koło Liberca czy kamienny most w Pisku
- Fata Morgana
- Muzeum Miejskie
- Rezerwat Przyrody Kladska > zobacz następny punkt!
- Klasztor Tepla
REZERWAT PRZYRODY KLADSKA (Rezerwat przyrody Kladská)
Kilka kilometrów od Mariańskich Łaźni, w gęstym i malowniczym lesie, będącym częścią Obszar Chronionego Krajobrazu Las Sławkowski, znajduje się Rezerwat Przyrody Torfowiska Kladskie.
Niech Was jednak nie zmyli ta nazwa. Las Sławkowski to nie tylko las, to wyżyna i pasmo górskie w Czechach Zachodnich leżące pomiędzy trzema uzdrowiskami. Słynie z rozległych i nieskażonych lasów, łąk, torfowisk typu wyżynnego oraz obecności rzadkiej i chronionej flory. Najwyższe szczyty tego pasma mają poniżej 1000 metrów n.p.m.
Po terenie rezerwatu poprowadzono malowniczą ścieżkę przyrodniczą.
2 km ścieżka dydaktyczna Kladská prowadzi wśród drzew po drewnianych kładkach, a później wije się przez łaki i torfowiska obok Stawu Kladskiego. Na trasie znajdują się tablice informacyjne w języku czeskim i angielskim, które opowiadają zarówno o tutejszej florze i faunie, która przypomina swoją charakterystyką tajgę, a także historię osadnictwa w osadzie Kladska.
Na terenie rezerwatu znajduje się urokliwy i historyczny Zameczek Myśliwski z pensjonatem oraz drewniana osada „Pod Cietrzewiem”.
Gdzie jeść w Rezerwacie Przyrody Kladska?
Nie skłamiemy, jeśli powiemy, że jedliśmy tu najlepszą dziczyznę w życiu! Nawet jeśli ktoś nie ma ochoty na leśny spacer, polecamy przyjechać do restauracji „Pod Cietrzewiem” (U tetřeva) w osadzie Kladska. Czeka tu na Was klimatyczne wnętrze leśniczówki połączone z fantastyczną obsługą oraz wyśmienitą kuchnią.
Co warto wiedzieć o Rezerwacie Przyrody Kladska?
- Rezerwat Przyrody Kladska znajduje się 11 km od Mariańskich Łaźni, 34 km od Franciszkowych Łaźni i 42 km od Karlowych Warów. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.
- Na spacer warto zarezerwować około 90 minut.
- Wejście na ścieżkę przyrodniczą jest bezpłatne.
FRANCISZKOWE ŁAŹNIE (Františkovy Lázně, Franzensbad)
Franciszkowe Łaźnie to najmniejsze z czeskich uzdrowisk, jakie odwiedziliśmy. Swą zdecydowanie bardziej kameralne i spokojniejsze, ale podobnie jak ich więksi sąsiedzi, zachwycają architekturą oraz mnogością leczniczych źródeł. Johann Wolfgang von Goethe nazwał to miejsce „rajem na ziemi”.
Swoją nazwę zawdzięczają cesarzowi Franciszkowi I, który nakazał tu budowę miasta. Uzdrowisko odwiedzali także inni cesarzowie, np. Karol I i Franciszek II Habsburg.
Miasto słynie z leczenie niepłodności. Tylko nie do końca wiadomo, czy zasługą są lecznicze źródła mineralne, czy rzeźba małego Franciszka. Podobno po dotknięciu odpowiedniej części ciała, kobieta od razu zachodzi w ciążę.
Tutejsze zimne źródła mineralne, suchy gaz źródlany i torfy siarczkowo-żelazowe łagodzą także bóle stawów, schorzenia serca, układu krwionośnego oraz skóry. Torf do zabiegów leczniczych wydobywano nieopodal, w miejscu, w którym dziś znajduje się Rezerwat przyrody SOOS (jedyne takie miejsce w Europie).
We Franciszkańskich Łaźniach warto skorzystać z Aquaforum Franciszkowe Łaźnie, które uchodzi za największy i najpiękniejszy aquapark w czeskich uzdrowiskach. Znajdziecie bicze wodne, jacuzzi, zjeżdżalnie oraz strefę saun, a jeśli skorzystacie z Karlovy Vary CARD, to 120 min macie bezpłatnie. Aquapark jest częścią kliniki SPA Hotelu Pawlik.
Co zobaczyć w Mariańskich Łaźniach?
- Źródło Franciszka
- Źródło Glaubera
- Kolumna meteorologiczna z 1882 roku
- Muzeum we Franciszkowych Łaźniach
- Rezerwat Przyrody SOOS >> zobacz kolejny punkt
- Park Leśny America
- Wzgórze i wulkan leśny Komorní hůrka, który jest częścią Geoparku Egeria.
REZERWAT PRZYRODY SOOS (Národní přírodní rezervace Soos)
6 kilometrów od Franciszkowych Łaźni znajduje się jedyny taki w Europie rezerwat przyrody. Powstał na terenie dawnego słonego jeziora. Dziś można tu zobaczyć torfowisko ze śladami działalności wulkanicznej. Spotkałam się nawet z porównaniem, że to europejskie Yellowstone (oczywiście w odpowiedniej skali).
Na ścieżce przyrodniczej można znaleźć malownicze jeziora, źródła wody mineralnej, ujścia płynnego tlenku węgla, pola solne, czy ziemię okrzemkową. Krajobraz jest iście księżycowy.
Spacerując, zobaczymy małe wulkany błotne, Mofety, czyli wyziewy wody o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza zawierające głównie dwutlenek węgla. Dla małych zwierząt, które poruszają się tuż nad powierzchnią ziemi, to miejsce jest śmiertelnie niebezpieczne!
Ziemia przybiera tu rozmaite barwy ze względu na dużą zawartość składników mineralnych.
Na trasie znajduje się także źródło wody mineralnej o stałej temperaturze 17 stopni Celsjusza – Císařský Źródło.
Dodatkowo na miejscu znajduje się mini park geologiczny, muzeum lokalnej przyrody i historii ziemi z małą ekspozycją modeli zwierząt prehistorycznych w naturalnych rozmiarach oraz stację ratunkową zwierząt leśnych.
Co warto wiedzieć o Rezerwacie Przyrody SOOS?
- Rezerwat Przyrody SOOS znajduje się 6 km od Franciszkowych Łaźni, 44 km od Mariańskich Łaźni i 45 km od Karlowych Warów. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.
- Ścieżka przyrodnicza ma 1,2 km. Znajdują się na niej tablice informacyjne w języku czeskim i angielskim.
- Na zwiedzenie tego miejsce trzeba zarezerwować około 90 minut.
- Latem po okolicy jeździ kolejka wąskotorowa Katarzyna, co jest dodatkową atrakcją. Pierwotnie kolej przewoziła glinę ceramiczną i czystą glinę.
- Wejście na ścieżkę przyrodniczą jest płatne (normalny 100 CZK, ulgowy 50 CZK, rodzinny 180 CZK), chyba że posiadacie Karlovy Vary Card, wtedy wejście jest bezpłatne.
ZAMEK LOKET (Hrad Loket)
Zamek Loket to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Czechach! Wygląda jak z bajki i zachwyca o każdej porze roku. A w jego wnętrzach można spotkać nawet… smoka!
Gotycko-romańska budowla wznosi się na granitowej skale z trzech stron otoczonej wodą rzeki Ohrza. Niegdyś chronił zachodnich granic Czech, w związku z czym był nazywany „Kluczem do Czech”. W XV wieku miasto należało do najbardziej ufortyfikowanych miast w Europie. Obecnie jest to jeden z największy zachowanych zamków w Europie Środkowej.
W zamkowym muzeum znajdziecie kolekcje mebli, porcelany, szkła, broni białej i broni palnej oraz meteoryt z Loket, który ponoć spadł na zamkowy dziedziniec w 1422 roku. Nas jednak najbardziej urzekła sama budowla, która jest jedną z lepiej zachowanych budowli gotyckich w Czechach. Na ścianach można znaleźć nawet freski drzew owocowych, kwiatów i ptaków.
A jeśli lubicie tego typu atrakcje, to w podziemiach znajduje się muzeum tortur.
Z ciekawostek warto wspomnieć, że zamek zagrał w filmie „Casino Royale” z Jamesem Bondem. Tyle że zmieniono jego lokalizację z Czech na… Czarnogórę.
Będąc tutaj, warto odwiedzić nie tylko zamek, ale także samo miasto Loket. Czeka tam na Was przyjemny i zadbany rynek z barokową kolumną Trójcy Świętej oraz zabytkowymi mieszczańskimi kamienicami, dobrze zachowanie średniowieczne fortyfikacje.
Gdzie jeść w Loket?
Obiad zjedliśmy w słynącym z wyśmienitej kuchni i świeżo ważonego piwa w restauracji „Pivovar a restaurace Svatý Florian”. Znajduje się niedaleko zamku, tuż przy moście przez rzekę Ohrza.
Co warto wiedzieć o Zamku Loket?
- Zamek Loket znajduje się w Kraju Karlowarskim 15 km od Karlowych Warów, 46 km od Mariańskich Łaźni. Możecie zaparkować na przestronnym parkingu płatnym tuż obok mostu, którym wejdziecie na teren miasta już pieszo. W mieście znajdują się płatne miejsca parkingowe, ale jest ich mało i łatwo przegapić znak o zakazie parkowania (sprawdzone na własnej skórze).
- Zamek można zwiedzać cały rok. W sezonie jesienno-zimowym wejścia od 9 do 16.
- Już w drugi weekend adwentu (14-15.12 od 10 do 18) odbywa się na nim Jarmark Bożonarodzeniowy.
- Zwiedzanie zamku jest płatne. Posiadając kartę Karlovy Vary CARD mamy 10 procent zniżki. Wstęp rodzinny bez zniżki to koszt 440 CZK (bez przewodnika), 500 CZK (z przewodnikiem w języku czeskim), 550 CZK (z przewodnikiem w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim). Można płacić gotówką lub kartą.
W pobliżu warto wybrać się też do Rezerwatu Przyrody Svatošskie Skały z potężnymi granitowymi formacjami skalnymi na brzegach rzeki Ohrza. Są tam filary skalne, głazy i iglice, które według legendy były niegdyś orszakiem ślubnym zamienionym w skały przez piękną rusałkę.
CZY WARTO ODWIEDZIĆ CZECHY ZACHODNIE?
Czechy Zachodnie mogą być celem samym w sobie, bo jak widzicie powyżej, jest co zwiedzać. To region, który łączy piękno historycznych miast z bogactwem przyrody oraz atrakcjami dla dzieci. My z wielką przyjemnością wrócimy jeszcze kiedyś w te strony, bo to, co zobaczyliśmy to zaledwie ułamek tutejszych atrakcji! I niekoniecznie trzeba się ograniczać wyłącznie do podróży w sezonie. Jesień i zima to także świetna pora roku na takie wycieczki.
Jak podobały Wam się opisane w tym wpisie miejsca? Które zaciekawiło Was najbardziej?
Jeśli sama miałabym wskazać mój TOP 3 Czechy Zachodnie, to byłby to spacer po Karlowych Warach, ścieżka przyrodnicza i obiad w Rezerwacie Przyrody Kladska oraz rynek w Pilznie z przepięknymi kamienicami oraz złotymi fontannami.
Dziewczynki zgodnie wskazują na: ZOO w Pilznie, Techmanie i Muzeum Lalek.
Ten blogowy przewodnik to część naszej relacji pt. „Zbieraj się: Czechy Zachodnie czekają”, którą odbyliśmy przy współpracy Czechia Travel
Zobacz nasze inne „czeskie” wpisy: