Spis treści
- JEDLINA-ZDRÓJ NA PIĄTKĘ, czyli pięć powodów, by odwiedzić Jedlinę-Zdrój
- JAK DOJECHAĆ DO JEDLINY-ZDRÓJ KOLEJĄ?
- SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU? JAK DALEKO JEST DWORZEC OD MIASTA?
- 1. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: SKORZYSTAJ Z KOMPLEKSU ACTIVE JEDLINA
- 2. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: BAW SIĘ NA CZARODZIEJSKIEJ GÓRZE
- 3. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ODWIEDŹ PLAC ZDROJOWY, PIJALNIA WÓD MINERALNYCH CHARLOTTA I ZOBACZ RZEŹBĘ CHARLOTTY
- 4. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: SPACERUJ PO PARKU PÓŁNOCNY I ZOBACZ POKAZ FONTANNY MULTIMEDIALNEJ
- 5. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ODWIEDŹ PARK ZDROJOWY I SKWER KONSTYTUCJI
- 6. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ZWIEDŹ PAŁAC JEDLINKA, REPLIKĘ POCIĄGU AMERIKA I BROWAR JEDLINKA
- 7. ROWEROWA 500-TKA I SINGLE TRACK
- 8. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: WYJŚCIA NA SZLAK NA BOROWĄ GÓRĘ I JAŁOWIEC
- 9. ŚWIĘTY SPOKÓJ NA DOLNYM ŚLĄSKU
Tym razem, szukając odpowiedzi na pytanie gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę na Dolnym Śląsku, postawiliśmy na Jedlinę-Zdrój w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zobaczcie, co ciekawego można zrobić w tym mieście z dziećmi (i nie tylko) oraz dlaczego warto przyjechać tu nie raz 😊
JEDLINA-ZDRÓJ NA PIĄTKĘ, czyli pięć powodów, by odwiedzić Jedlinę-Zdrój
-
Malownicze położenie Jedliny-Zdroju
Jedlina-Zdrój to malowniczo położone miasto uzdrowiskowe w dolinie pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Sowimi. Dzięki temu jest świetnym punktem wypadowym na górskie wędrówki, nordic walkng, biegi górskie lub rowerowe wyprawy. W zasięgu kilkukilometrowego spaceru jest najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Góra Borowa z piękną wieżą widokową, a także platforma widokowa na Jałowcu. To jednak nie wszystko, o czym możecie przekonać się w dzisiejszym wpisie.
-
Lecznicze wody w Jedlinie-Zdroju
Miasto ma także do zaoferowania coś dla tych, którzy niekoniecznie chcą zmierzyć się ze stromymi podejściami w Górach Wałbrzyskich. Uwierzcie mi na słowo, bywa naprawdę wymagająco. Góry Wałbrzyskie choć niewysokie mają bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu. Jednak walory krajobrazowe to nie wszystko. W XVI wieku odkryto, że tutejsze wody mają działanie lecznicze. W Pijalni Wód Mineralnych Charlotta można ich spróbować, a także przespacerować się w tutejszym Parku Zdrojowym.
-
Atrakcje Jedliny-Zdrój dla dzieci
Od kilku lat Jedlina-Zdrój cieszy się także dużą popularnością wśród dzieci. Wszystko za sprawą Czarodziejskiej Góry, czyli parku aktywności, w którym znajduje się 5 tras parku linowego, rynnowy tor saneczkowy, strzelnica paintballowa i kule wodne. W mieście znajduje się też Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Active Jedlina”, który dba o aktywny styl życia mieszkańców i turystów odwiedzających te okolice. Zimą można jeździć tu na lodowisku, latem korzystać z boisk wielofunkcyjnych, skateparku, czy placu zabaw i siłowni plenerowej.
-
Tajemnice Pałacu Jedlinka
Jedlina-Zdrój trafi także w gust miłośników historii i architektury. Koniecznie muszą odwiedzić Pałac Jedlinka, w którym podczas II Wojny Światowej mieściła się siedziba Organizacji Todt odpowiedzialnej za projekt Riese. Dziś na miejscu znajduje się muzeum, a także hotel i hostel z browarem. Jednak historia pałacu jest o wiele dłuższa. To właśnie dzisiejszą Jedlinę-Zdrój na miejsce zamieszkania wybrał m.in. wałbrzyski potentat węglowy Hans Christoph von Seherr-Thoss, czy właściciel wałbrzyskiej fabryki porcelany Carl Franz Krister.
-
Aktywna Rowerowa 500!
W pewnych kręgach mówiąc Jedlina-Zdrój do głowy od razu przychodzi 500 km tras rowerowych wytyczonych na terenie gmin Jedlina-Zdrój, Walim i Głuszyca, czyli pięknych, ale miejscami dość wymagających Gór Sowich, Wałbrzyskich, Kamiennych i Suchych.
Jestem ciekawa, który z powyższych punktów przypadł Ci do najbardziej do gustu i skłoniłby do wizyty w Jedlinie-Zdroju? A może znasz ją jak własną kieszeń i zastanawiasz się, czy czymś się zaskoczymy? Dla naszych córek faworytem i głównym powodem, dla którego chcą wrócić do Jedliny-Zdroju jest Czarodziejska Góra. Ja zachwyciłam się krajobrazami z Jałowca, a Jacek zaciekawił historią Pałacu Jedlinka. Całą czwórką zamierzamy też wrócić i przejechać jakieś kilometry z Rowerowej 500-tki! Bo jak na razie przeszliśmy je wyłącznie na własnych nogach.
JAK DOJECHAĆ DO JEDLINY-ZDRÓJ KOLEJĄ?
Przez Jedlinę-Zdrój prowadzi linia kolejowa Kłodzko-Wałbrzych, która jest uznawana za jedną z piękniejszych tras kolejowych w Polsce! Warto ją przejechać właśnie jesienią :).
Aktualny rozkład najlepiej sprawdzać na stronie koleo.pl
Koleje Dolnośląskie zorganizowały transport tak, żeby móc dogodnie przesiąść się na stacji Wałbrzych Główny z pociągu z Wrocławia. Przykładowe połączenie z Wrocławia:
- TAM Wrocław – Wałbrzych Główny 7:12-8:27 i potem Wałbrzych Główny- Jedlina-Zdrój 8:40-8:48
- Z POWROTEM Jedlina-Zdrój-Kłodzko Główne 16:46-17:43 i potem Kłodzko Główne -Wrocław 17:48-19.20. Dzięki temu połączeniu macie szansę przejechać całą widokową trasę Wałbrzych-Kłodzko.
- Jest także bezpośrednie połączenie z Wrocławia o 11:55, na miejscu 13:25
My jechaliśmy z Jeleniej Góry o 9.31, przesiadka w Wałbrzychu Głównym o 10.21 na pociąg o 10:44 do Jedliny. Bezpośredni powrót mieliśmy o 18.
Dobrze😊 Skoro już wiemy „po co jechać do Jedliny-Zdroju?” i „jak dojechać” to teraz już zapraszam Was do relacji z naszej wycieczki kolejowej do Jedliny-Zdroju. Na potrzeby przygotowania tego wpisu (a właściwie dwóch) odwiedziliśmy ją dwukrotnie. Jednego dnia spacerowaliśmy po mieście, drugiego wybraliśmy się na górską wycieczkę.
SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU? JAK DALEKO JEST DWORZEC OD MIASTA?
Nasz spacer po Jedlinie-Zdroju, podczas którego odwiedziliśmy Czarodziejską Górę, Park-Zdrojowy oraz Pałac Jedlinka, miał 8 km. Trasa w dużej części prowadziła przez tereny zielone, których w mieście nie brakuje! Zobacz spacer na mapie!
Lub przeczytaj o najciekawszych miejscach w Jedlinie-Zdroju (kolejność naszego zwiedzania).
Kierujemy się w stronę miejscowości najpierw przy stacji skręcając w lewo, a później odbijając w leśną ścieżkę łagodnie wijącą się w dół doliny. Po przejściu przez ulicę Kłodzką idziemy drogą nad torami (właściwe trwają pracę nad uruchomieniem połączenia Świdnica-Kłodzko), w sąsiedztwie Parku Południowego.
1. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: SKORZYSTAJ Z KOMPLEKSU ACTIVE JEDLINA
Jedlina-Zdrój to miasto aktywności. Pierwszym puntem na naszej trasie jest Kompleks Sportowo Rekreacyjny „Active Jedlina”. Znajdują się tu boiska wielofunkcyjne, plac zabaw, ścieżka rolkowo-rowerowa, skatepark oraz zalew ze strefą rekreacyjną i fontanną. Jest też boisko do gry w bule (tzw. bulodrom) oraz siłownia rekreacyjna.
Do kompleksu „Active Jedlina” warto przyjechać także zimą. Na terenie Kompleksu „Active Jedlina” znajduje się Lodowisko Miejskie wraz z wypożyczalnią łyżew.
Z Kompleksu Active Jedlina kierujemy się w stronę drugiej atrakcji dla dzieci, na Czarodziejską Górę. Przy ul. Zakopiańskiej odnajdujemy żółty szlak, który doprowadzi nas najpierw na Czarodziejską Górę, a później do centrum miejscowości. Początkowo szlak prowadzi wśród wiekowych dębów, modrzewi i świerków. Założenie parkowe w tym miejscu powstało jeszcze w XIX wieku. A wśród roślinności znaleźć można m.in. Limbę Amerykańską.
2. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: BAW SIĘ NA CZARODZIEJSKIEJ GÓRZE
Czarodziejska Góra to park aktywności, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Czeka tu na was 5 tras parku linowego (Maluch, Junior, Standard, Extremum, Trasa Tyrolska), 15-metrowa wieża wspinaczkowa z 3 ścianami o różnym stopniu trudności, tor pontonowy, oraz strzelnica paintbalowa. To raj dla dzieci.
Nasza młodsza córka (4 lata) przetestowała trasę Maluch (od 3. do 8. roku życia). To przyjemny plac zabaw dla dzieci, bez konieczności asekuracji.
Z kolei starsza (6 lat) stawiała pierwsze kroki na trudniejszej trasie Junior (od 6. roku życia i 115 cm wzrostu). Przed wyjściem na trasę miała indywidualne szkolenie, a potem … rzuciliśmy ją na głęboką wodę, a właściwie to wysokość. Trasa poprowadzona jest w koronach drzew, dobrych 5 metrów nad ziemią!
Bardzo spodobał nam się też całoroczny tor saneczkowy. 400-metrowa trasa wśród drzew to miła rodzinna atrakcja. Czarodziejska Góra to także dobre miejsce na pierwsze kroki na nartach. Zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski, a 300-metrowy stok jest idealnym miejscem na naukę jazdy.
Park Aktywności „Czarodziejska Góra” znajduje się przy ul. Poznańskiej w Jedlinie-Zdroju. Jest otwarty codziennie od 10 do 19, jednak ze względu na warunki pogodowe może być okresowo zamknięty. Zobacz: Ile kosztują bilety na trasy? Jakie są godziny otwarcia (klik).
Kiedy dziewczynki się już wybawiły, ruszyliśmy ulicą Sienkiewicza w stronę centrum miejscowości. Byliśmy bardzo ciekawi co jeszcze kryje w sobie Jedlina-Zdrój.
Tip! Jeśli tak jak ja jesteście fanem papierowych map, w kasie na Czarodziejskiej Górze można dostać bezpłatny egzemplarz mapy Jedliny-Zdroju.
3. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ODWIEDŹ PLAC ZDROJOWY, PIJALNIA WÓD MINERALNYCH CHARLOTTA I ZOBACZ RZEŹBĘ CHARLOTTY
Sercem uzdrowiska w Jedlinie-Zdroju jest Plac Zdrojowy. To tu znajduje się wybudowany w XVIII wieku Dom Zdrojowy, a także Pijalnia Wód Mineralnych Charlotta, w której można spróbować trzech rodzajów tutejszych wód: Mieszko, Dąbrówka i Charlotta. Ich regularne picie pomaga leczyć choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz urologicznego. Wstęp do pijalni jest płatny (5 zł za rodzinę, płatność w budynku Domu Zdrojowego, wejście na teren pijalni na kod).
Wody lecznicze w Jedlinie-Zdroju odkryto już w XVI wieku. Jednak intensywny rozwój uzdrowiska na tym terenie przypadł na XIX/XX wiek. W dużej mierze przyczyniła się do tego Charlotta z domu von Pückler, żona właściciela Pałacu w Jedlince Hansa Christopha von Seherr-Thoss, który zbił majątek na wydobyciu węgla w pobliskim Wałbrzychu. Właśnie dlatego uzdrowisko przez wiele lat nazywano Bad Charlottenbrunn. Nazwę miasta zmieniono po II Wojnie Światowej. Jednak ku pamięci Charlotty i jej ogromnego wpływu na rozwój Jedliny-Zdroju w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w mieście postawiono jej rzeźbę, a tutejszą pijalnię Wód Mineralnych oraz wodę nazwano jej imieniem.
Na przełomie XIX-XX wieku w Jedlinie-Zdroju powstało wiele pięknych budynków, które można podziwiać do dziś. Warto pospacerować uliczkami miasta szukając najpiękniejszych perełek.
4. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: SPACERUJ PO PARKU PÓŁNOCNY I ZOBACZ POKAZ FONTANNY MULTIMEDIALNEJ
Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji w mieście jest zrewitalizowany Park Zdrojowy z multimedialną fontanną. Latem 2022 w weekendy odbywały się trzy pokazy światło-dźwięk. Terminy jesiennych seansów warto śledzić na stronie Jedliny-Zdroju.
Park Północny nie jest duży, ale bardzo przyjemny, w pewnym momencie łagodnie przechodzi w las, który sam w sobie jest świetną atrakcją. Prócz fontanny, muszli koncertowej znajduje się tu także wiele ławek oraz siłownia plenerowa z leżakami.
5. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ODWIEDŹ PARK ZDROJOWY I SKWER KONSTYTUCJI
Jedlina-Zdrój parkami stoi. Prócz dwóch, o których już Wam wspominałam. Wzdłuż Alei Niepodległości znajduje się zabytkowa aleja lipowa nazywana także Parkiem Zdrojowym. Przy alei znajduje się wiele ławek oraz wodopoje, a także mały plac zabaw.
My kierujemy się w stronę Pałacu Jedlinka, czyli schodzimy ponownie w kierunku stacji kolejowej. Kiedy dojdziemy do ruchliwej ulicy Kłodzkiej skręcamy w lewo i podążamy chodnikiem aż do ulicy Zamkowej, na której ponownie skręcamy w lewo.
Po drodze, jeszcze w centrum miejscowości mijamy też ciekawą fontannę na skwerze przy ul. Piastowskiej 38, która przypomina o trzech filarach demokracji. Warto na skwerku odszukać także postać Józefa Piłsudskiego.
6. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: ZWIEDŹ PAŁAC JEDLINKA, REPLIKĘ POCIĄGU AMERIKA I BROWAR JEDLINKA
Wiele osób, które przyjeżdża do Jedliny-Zdroju ogranicza się wyłącznie do tego miejsca. Nic dziwnego, zarówno historia, jak i obecny kształt i oferta kompleksu parkowo-pałacowego Pałac Jedlinka sprawia, że można spędzić tu miło i różnorodnie czas. To była nasza wisienka na torcie.
Pałac Jedlinka wybudowano w XVIII wieku. Jednak już za czasów książąt świdnicko-jaworskich w tym miejsc ponoć istniał drewniany gród nazywany „gospodą morderców”.
Wnętrza pałacu można zwiedzać z przewodnikiem, który w ciekawy sposób przybliża historie dawnych właścicieli pałacu: Hans Christoph von Seherr-Thoss, potentata węglowego oraz męża wspomnianej już Charlotty, fundatorki tutejszego uzdrowiska, czy Carla Franza Kristera, właściciela zakładów porcelan „Kristoff”. Jednak najbardziej znanym „właścicielem” obiektu była Organizacja Todt, która odpowiadała za budowę kompleksu Riese podczas II Wojny Światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się od filmu, a następnie zwiedzania obiektu.
Podczas zwiedzania można zobaczyć pałacowe wnętrza, wystawę porcelany, czy wystawę poświęconą projektowi Riese. Obok obiektu jest też replika pociągu Amerika, którym poruszał się Adolf Hitler.
Przy pałacu stoi replika samolotu Czerwonego Barona, którego historia związana jest z pobliską Świdnicą (klik).
Jednak to nie wszystko, tuż obok znajduje się hotel Jedlinka, oraz hostel Jedlinka z restauracją i browarem. Ten ostatni nawiązuje do istniejącego tu niegdyś browaru.
Jest też coś dla najmłodszych. Tuż obok hotelu znajduje się zagroda z lamami i alpakami (można je karmić i wyprowadzać na spacer, szczegóły w recepcji hotelu).
Pałac Jedlinka znajduje się przy ul. Zamkowej 4.
7. ROWEROWA 500-TKA I SINGLE TRACK
Spacerując po Jedlinie-Zdroju w oczy rzucają nam się także znaki tras rowerowych. Wokół miasta poprowadzono ich aż 8 (oznaczone J1 – J8)! To część projektu sąsiadujących gmin Jedlina-Zdrój, Walim i Głuszycy, w ramach którego w tej okolicy powstało aż 500 kilometrów tras.
Tuż obok widokowych tras o różnym stopniu trudności prowadzących leśnymi traktami poprowadzono też liczne single tracki, a w mieście można znaleźć miejsca obsługi rowerzystów (w kompleksie Active Jedlina, na Czarodziejskiej Górze oraz przy Hotelu Jedlinka). Na Czarodziejskiej Górze oraz przy Hotelu Jedlinka znajdują się też wypożyczalnie rowerów.
Szczegóły projektu oraz mapa dostępna jest pod adresem (klik).
Wspominam o tym w tym miejscu, ponieważ trasa, którą spacerujemy od Pałacu w Jedlince aż do stacji kolejowej Jedlina-Zdrój to fragment trasy J1. Jest niezwykle urokliwy i jeśli sądziłam, że to Pałac Jedlinka będzie wisienką na torcie tego spaceru, to tu zmieniłam zdanie. Największą atrakcją samej Jedliny-Zdroju jest jej malownicze położenie, które widać na każdym kroku.
8. SPACER PO JEDLINIE-ZDROJU: WYJŚCIA NA SZLAK NA BOROWĄ GÓRĘ I JAŁOWIEC
Jedlina Zdrój to świetny punkt wypadowy w Góry Wałbrzyskie. W zależności od kondycji (Góry Wałbrzyskie bywają naprawdę strome) oraz dostępnego czasu można wybrać się na jeden z kilku górskich spacerów prowadzących na pobliskie szczyty.
Warto odwiedzić Borową z wieżą widokową, czy platformę widokową na Jałowcu.
Poniżej trzy propozycje szlaków w Jedlinie-Zdroju, których. Trzeci z nich, a jednocześnie najdłuższy jest rozpisany w osobnym wpisie.
- Pętla Jedlina Zdrój parking przy ulicy Ogrodowej – Borowa – Jedlina Zdrój – 6 km, ok …
Zobacz mapę szlaku (klik) <iframe style=”border:none” src=”https://pl.frame.mapy.cz/s/cejupesere” width=”700″ height=”466″ frameborder=”0″></iframe>
- Jedlina Górna – Borowa – Jedlina Górna (zawiera w sobie trudne podejście czarnym szlakiem, duża część tą sama trasą) – 6,1 km, ok 2:21
Zobacz mapę szlaku (klik) <iframe style=”border:none” src=”https://pl.frame.mapy.cz/s/fedabusogo” width=”700″ height=”466″ frameborder=”0″></iframe>
- Jedlina Zdrój dworzec PKP – Jałowiec – Borowa – Jedlina Zdrój – 11,3 km, ok. 4:14 (nam z 6-latką zajęło to 4:11!).
Przeczytaj opis trasy i relację z wycieczki (klik)
9. ŚWIĘTY SPOKÓJ NA DOLNYM ŚLĄSKU
Jedlina-Zdrój to miasto, które kryje w sobie wiele różnorodnych atrakcji. Idealnie nadaje się zarówno na jednodniowy wypad, weekend, jak i nawet na dłuższy urlop w Górach Wałbrzyskich, czy Sowich. To co nas zauroczyło w mieście to spokój. Przyznam szczerze, że przed wizytą spodziewałam się, że będzie bardziej tłoczno. Tymczasem miasteczko jest nieco zapomniane*, a szkoda…
Nas zauroczyło i z pewnością jeszcze wrócimy.
*Z pewnością zupełnie inaczej wygląda podczas organizowanych tu licznych imprez, jak choćby Festiwal Aktywności w kwietniu, Międzynarodowy Festiwal Petanque i Półmaraton Górski w maju, czy Dolnośląski Festiwal Zupy, który odbył się w miniony weekend.
Jedlina-Zdrój to już dziewiąty wpis z cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”, który powstaje w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Pozostałe materiały i inspiracje wycieczkowe znajdziecie pod powyższym linkiem.
Bilety na Koleje Dolnośląskie najlepiej kupić online pod tym linkiem.