Spis treści
Góry Stołowe spodobają się na pewno tym, którzy niekoniecznie lubią długie górskie wędrówki. Dziś zabieram Was do miejsca, do którego z parkingu dotrzecie zaledwie w kilkanaście minut. Narożnik – bo o nim mowa, to szczyt w Górach Stołowych, który nie tylko jest popularny wśród wspinaczy, ale także wśród wielbicieli pięknych widoków. W tym przypadku na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki. Dodatkowo można podziwiać stąd piękne zachody słońca!
PRZEŁĘCZ LISIA NA SZOSIE STU ZAKRĘTÓW
Swoją krótką wycieczkę, a właściwie spacer, zacznij na Lisiej Przełęczy położonej tuż przy Szosie Stu Zakrętów. Znajdują się tu dwa przestronne bezpłatne parkingi. Polecamy, by stanąć na tym bliższym Kudowy-Zdroju, z którego bezpośrednio wychodzi niebieski szlak na Narożnik. Wiem jednak, że w sezonie możesz nie mieć takiego wyboru.
Uwaga! Władze Parku Narodowego Gór Stołowych apelują, by stawać wyłącznie na parkingach, a nie wzdłuż drogi!
Lisia Przełęcz znajduje się na wysokości 790 m n.p.m. Zatem do pokonania jest 39 metrów przewyższenia na zaledwie 300 metrowym odcinku… oznacza to, że będzie to strome podejście. Zatem niech Was nie zwiedzie łagodnie wyglądająca ścieżka tuż przy wyjściu z parkingu.
Droga na Narożnik pokryta jest kamieniami i wystającymi korzeniami. Dlatego pamiętaj, by idąc w góry, nawet na tak krótki spacer (z parkingu na Narożnik jest zaledwie 300 metrów) zadbać o odpowiednie obuwie.
Nie znaczy to jednak, że będzie ciężko. Poradzicie sobie, nawet jeśli nie lubicie aktywnych spacerów po górach.
NAROŻNIK W GÓRACH STOŁOWYCH
Wznoszący się na wysokość 851 m n.p.m. Narożnik to trzeci najwyższy szczyt Gór Stołowych. Zachwyca przepiękną panoramą na Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie gdzieniegdzie poprzecinaną malowniczymi brzozami, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach próbując znaleźć składniki odżywcze w szczelinach skalnych i równocześnie rozsadzają skały prowadząc do ciągłych zmian (swoją drogą, zachęcam do odwiedzenia Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym dowiecie się więcej na ten temat).
Warto zatrzymać się najpierw na przestronnym punkcie widokowym tuż przy niebieskim szlaku. A później podejść kawałek dalej, do właściwego szczytu.
Narożnik znany jest także w środowisku wspinaczy. Po tutejszych skałach poprowadzono aż 100 dróg wspinaczkowych!
Niestety, to piękne miejsce jest niestety świadkiem makabrycznej zbrodni. W 1997 roku z rąk nieznanego sprawcy zginęła tu dwójka studentów z Wrocławia. Na jeden ze skał znajduje się tablica upamiętniająca Anię i Roberta.
GDZIE DALEJ Z NAROŻNIKA? CO JESZCZE ZOBACZYĆ W GÓRACH STOŁOWYCH
Jeśli jednak 10-minutowy spacer po Górach Stołowych to dla ciebie zdecydowanie za mało, możesz ruszyć dalej niebieskim szlakiem w kierunku Kopy Śmierci, Skalnej Czaszki, Skał Puchacza i Białych Skał. Kawałek za skałami skręć w zielony szlak i później żółty, tak aby zamknąć pętle. Pętla z Lisiej Przełęczy przez Narożnik to 7 km, które wg mapy pokonasz w ok. 2 godziny (choć na blogach manawpodrozy, czy hasajacezajace czytaliśmy, że warto jednak zarezerwować 2 razy więcej czasu). Nam niestety, podczas tego pobytu nie starczyło czasu na dłuższą wędrówkę w tym kierunku, bo skupialiśmy się na miejskich atrakcjach Kudowy Zdroju na zlecenie jednego z tutejszych apartamentów, ale na pewno jeszcze wrócimy i opowiemy Wam, jak było. Chyba że wy znacie tę drogę i podzielicie się wrażeniami w komentarzu?
2 godziny to dużo? Nie masz tyle czasu, a jednak masz głód gór? Nic straconego. Wróć na Lisią Przełęcz, przejdź przez ulicę, obierz niebieski szlak i dojdź do Fortu Karola na zboczach góry Ptak. Ta kolejna krótka miniwycieczka, to 30 minut w dwie strony. Zobacz! Czy warto iść do Fortu Karola na Górze Ptak w Górach Stołowych (klik)
Przeczytaj nasze inne teksty o Górach Stołowych:
- Kudowa-Zdrój – atrakcje w mieście dla rodzin z dziećmi
- Błędne Skały czy Szczeliniec? Które odwiedzić w pierwszej kolejności? cz.cz1.
- Atrakcje okolic Radkowa: Radkowskie Skały, Wodospad Pośny, Zalew w Radkowie i platforma widokowa na górze Guzowatej
- Schronisko Pasterka i Koniec Świata – baaaardzo stary wpis z naszego bloga :)i