Spis treści
- CZY SZLAK PRZEZ KOCIOŁ ŁOMNICZKI JEST TRUDNY? CZY TO DOBRY SZLAK NA WYCIECZKĘ Z DZIEĆMI?
- GDZIE ZACZĄĆ WSPINACZKĘ NA ŚNIEŻKĘ? NA ORLINKU, CZY W WILCZEJ PORĘBIE?
- SCHRONISKO NAD ŁOMNICZKĄ
- STROME PODEJŚCIE Z KOTŁA ŁOMNICZKI NA RÓWNIĘ POD ŚNIEŻKĄ
- SYMBOLICZNY CMENTARZ OFIAR GÓR W KOTLE ŁOMNICZKI
- DOM ŚLĄSKI
- Z DOMU ŚLĄSKIEGO NA ŚNIEŻKĘ
- ŚNIEŻKA
- O SPEŁNIANIU GÓRSKICH MARZEŃ SŁÓW KILKA
- WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki jest jednym z piękniejszych karkonoskich szlaków. Równocześnie to jedno z najtrudniejszych podejść w Karkonoszach. Szlak jest zamykany na zimę z uwagi na schodzące tu lawiny. Jednak także w inne pory roku jest nie lada wyzwaniem nawet dla zaprawionych w boju turystów, szczególnie tych wędrujących z dziećmi. Przeczytaj i zobacz czego się po nim spodziewać. Czy to na pewno szlak dla Ciebie?
Kocioł Łomniczki to najgłębszy kocioł polodowcowy w Karkonoszach. Znajduje się pomiędzy północno-zachodnimi zboczami Śnieżki oraz Równi pod Śnieżką. To właśnie na Równi pod Śnieżką swoje źródło ma Łomniczka, która w Kotle tworzy malowniczy 300-metrowy ciąg kaskad uznawany za najdłuższy w Karkonoszach.
Został poprowadzony przez niego szlak turystyczny. To część Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza. Strome zbocza sprawiają, że obszar jest podatny na lawiny, dlatego zimą szlak jest zamknięty.
TIP! Sprawdź, czy szlak przez Kocioł Łomniczki jest otwarty na stronie gopr.pl!
CZY SZLAK PRZEZ KOCIOŁ ŁOMNICZKI JEST TRUDNY? CZY TO DOBRY SZLAK NA WYCIECZKĘ Z DZIEĆMI?
Jeśli chodzi o góry, trudność tej trasy to rzecz względna. Dużo zależy od Twojego doświadczenia i kondycji. Moim zdaniem szlak przez Kocioł Łomniczki jest dość wymagający, dlatego nie zdecydowałam się wchodzić tędy z dziećmi w nosidłach, czy 3-4-5-6-latkami. Na ostatnim, kilometrowym, odcinku do pokonania jest 396 m przewyższenia. Jest naprawdę stromo i bardzo kamieniście. Ścieżka jest wąska, a chwilami kamienie są dość wysokie. Słyszałam też, że osoby z lękiem wysokości nie czują się tu zbyt komfortowo. Nie jestem w stanie ocenić, bo szczęśliwie ani ja, ani Sara nie mamy tego problemu.
Choć od dawna kusiło mnie, by wrócić na ten szlak z dziećmi, zrobiłam to dopiero teraz, ale tylko ze starszą córką. I choć 6,5-latka poradziła sobie świetnie, bo ma dobrą kondycję i doświadczenie w górach, to chwilami było trudno. Cieszę się, że nie zabrałam tam młodszej córki. Kondycyjnie bardziej dla mnie, bo Sara wspinała się jak mała kozica. W niektórych momentach trzeba było ją asekurować trzymając mocno za rękę, w czym nie pomagał fakt, że trafiłyśmy na bardzo pogodny dzień i prawdziwe tłumy, wiec większą część trasy szliśmy gęsiego.
Podsumowując: Ja nie polecam tej ścieżki dla niedoświadczonych w górach rodzin. Nie wybrałabym się tu z nosidłem (choć oczywiście są tacy, którzy chodzą i sobie chwalą), ani z kilkulatkami na własnych nóżkach. Jednak z dziećmi w wieku szkolnym, czy nastolatkami już tak. Moim zdaniem to lepsza trasa w górę, niż w dół.
GDZIE ZACZĄĆ WSPINACZKĘ NA ŚNIEŻKĘ? NA ORLINKU, CZY W WILCZEJ PORĘBIE?
Trasa z Orlinka (czyli czerwony szlak) jest odrobinę dłuższa, a przez to łagodniejsza, wręcz spacerowa. Odcinek od Orlinka do Schroniska nad Łomniczką jest często polecany na spokojne, weekendowe spacery dla turystów. Także z wózkami, czy saneczkami.
My wybrałyśmy żółty szlak z Wilczej Poręby, z okolic ulicy Sarniej. Szlak jest dość kamienisty i stromy. Zatem po dojściu do Schroniska nad Łomniczką byłyśmy już dość zmęczone, a przed nami wciąż był najbardziej wymagający odcinek.
SCHRONISKO NAD ŁOMNICZKĄ
Na wysokości ok. 1000 m n.p.m. stoi budynek Schroniska nad Łomniczką. Obecnie jest w trakcie remontu. Pierwsze szałasy w tym miejscu stały ponoć już w XIX wieku. Później wybudowano gospodę i schronisko z miejscami noclegowymi.
STROME PODEJŚCIE Z KOTŁA ŁOMNICZKI NA RÓWNIĘ POD ŚNIEŻKĄ
Tuż za budynkiem schroniska rozpoczyna się najbardziej malowniczy odcinek opisywanego w tym wpisie szlaku.
Powoli wychodzimy ponad linię drzew, a naszym oczom ukazują się pionowe ściany kotła i kamieniste zbocza Śnieżki. Do pokonania mamy niemal 400 metrów przewyższeń. Warto od czasu do czasu przystanąć i odwrócić się, by zobaczyć przepiękną panoramę Karpacza i Kotliny Jeleniogórskiej.
Po drodze przechodzimy mostkiem nad Łomniczką, skąd możemy zobaczyć kaskady na tej rzece. Trasa prowadzi kilkoma zakrętami aż na Równię pod Śnieżką.
Warto mieć na uwadze, że jesienią przez długi czas słońce jest za górami, a my wędrujemy w cieniu. 30.10 słońce wzeszło ponad Równię nad Śnieżka dopiero po 12.
Co ciekawe, w 1901 roku na skraju kotła zbudowano schronisko “Einkehrhaus zum Lomnitzfall”. Niestety, jeszcze przed otwarciem, w marcu 1902 roku zostało zniszczone przez lawinę.
SYMBOLICZNY CMENTARZ OFIAR GÓR W KOTLE ŁOMNICZKI
Na wysokości 1250 m n.p.m. znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Każdego roku w okolicy 1.11 spotykają się tu przewodnicy sudeccy, ratownicy GOPR i ludzie związani z Karkonoszami, żeby oddać hołd tym, którzy z gór już nie wrócili.
Cmentarz powstał z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry we wrześniu 1985 roku. Początkowo postawiono ponad 2-metrowy krzyż i napis „ofiarom gór”. Z czasem dołączono tablice upamiętniające ludzi, którzy zginęli w Karkonoszach, albo wnieśli istotny wkład w rozwój turystyki w Karkonoszach.
„Martwym ku pamięci – żywym ku przestrodze” to tekst zaczerpnięty z dzwonku kaplicy na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Tatr pod Osterwą.
DOM ŚLĄSKI
Po około 2-3 godzinach od wyjścia z Karpacza docieramy na Równię pod Śnieżką. Ludzi jest zdecydowanie więcej, bo to węzeł szlaków. Schodzą się tu turyści wędrujący niebieskim szlakiem z Karpacza Wang, czarnym i żółtym z Rozdroża Łomnickiego, czerwonym idący Równią pod Śnieżką, czy Ci, którzy zdecydowali się na wjazd koleją linową na Kopę i dalszy spacer na najwyższy szczyt Karkonoszy.
Dom Śląski to schronisko stojące na wysokości 1394 m n.p.m. na Przełęczy pod Śnieżką. To fantastyczny punkt widokowy, miejsce odpoczynku przez ostatnim podejściem na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz miejsce wypadowe.
W Domu Śląskim znajduje się bufet oraz schronisko z miejscami noclegowymi. Pierwsze schronisko stanęło tu w 1847 roku. Niestety kilkadziesiąt la później spłonęło. Odbudowano je na początku XX wieku. Aktualny budynek powstał w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.
Zobacz! Podsumowanie szlaków na Śnieżkę zimą (klik)
Z DOMU ŚLĄSKIEGO NA ŚNIEŻKĘ
Ostatnio odcinek na Śnieżkę możemy pokonać trasą jubileuszową, po zakosach, czyli czerwonym szlakiem, lub okrężną drogę dojazdową (1,1 km, 40 min vs 1,8 km, 45 min). Warto pamiętać, że w sezonie szlak po kamieniach jest jednokierunkowy, czyli można poruszać się nim tylko do góry! Z kolei, droga okrężna jest zamykana zimą z uwagi na schodzące lawiny.
Po męczącym podejściu Kotłem Łomniczki dałam Sarze wybór, czy wybiera spacerową, ale odrobinę dłuższą trasę na szczyt, czy woli wspinaczkę po skałach. Wybrała to drugie, podobnie jak sześć lat temu, kiedy na Śnieżkę została wniesiona :)
ŚNIEŻKA
O Śnieżce na tym blogu pisałam już nie raz. Dla wielu osób, to po prostu najwyższy szczyt Karkonoszy, najwyższy szczyt w Czechach (Śnieżka jest górą graniczną) i miejsce, które charakteryzuje się klimatem podobnym do tego panującym w rejonie… koła podbiegunowego! Średnia roczna temperatura to zaledwie 0,4 stopnia Celsjusza, a śnieg spada tu już w październiku (w tym roku biało zrobiło się już 30.09, ale tylko na chwilę).
Zobacz! Nasz wpis o Śnieżce (klik)
Dla mnie to góra szczególna, która towarzszy mi od urodzenia w róznych etapach mojego życia.
Poznaj nas lepiej! Przeprowadzka z Wrocławia do Jeleniej Góry (klik)
Wyświetl ten post na Instagramie
O SPEŁNIANIU GÓRSKICH MARZEŃ SŁÓW KILKA
I na koniec jeszcze zapraszam Cię do wpisu na Instagramie:
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz! Co robić w Karpaczu! Bardzo kompleksowy wpis o atrakcjach w Karpaczu! (klik)
WESPRZYJ BLOG ZBIERAJSIE.PL
Prowadzimy dla Was tego bloga już prawie 6 lat!!! Znajdziecie tu wiele inspiracji na bliskie i dalekie wycieczki.
Możesz nas wesprzeć kwotą już od 5 zł. Każda złotówka to cegiełka do rozwoju materiałów na blogu, których jest tu już kilkaset!
Obiecujemy wypić gdzieś na szlaku podczas zbierania materiałów do nowych wpisów.
DZIĘKUJEMY :)