W górskich wędrówkach nie zawsze chodzi o zdobycie szczytu. Dlatego dziś opowiemy Wam o niebieskim szlaku z Przełęczy Tąpadła na Ślężę. Nie jest to najkrótszy sposób na dotarcie na szczyt, ale niezwykle malowniczy i różnorodny. A to było spełnieniem naszych górskich potrzeb mimo ograniczonego czasu, który mieliśmy.
Wczesnym rankiem pojawiliśmy się na Przełęczy Tąpadła z zamiarem, by wyruszyć na spacer inny niż zawsze. Tym razem postanowiliśmy wybrać się w góry tylko we dwoje. Dziewczynki zostały w domu, a my z dość ograniczonym czasem wyruszyliśmy szukać najpiękniejszego górskiego szlaku w okolicy Wrocławia.
Wybór padł na niebieski szlak z Przełęczy Tąpadła na Ślężę. Opowiem Wam dziś o nim, a także o tym, czy da się w 4 godziny zrobić górską wędrówkę z Wrocławia (wliczając w to czas na dojazd, wejście na szczyt i powrót do miasta).
WYSOKOGÓRSKI SPACER BLISKO WROCŁAWIA? TAK, TO JEST MOŻLIWE!
Większość osób, które przyjeżdża na Ślężę wybiera żółty szlak. Trudno się dziwić: jest najkrótszy i uchodzi za najłatwiejszy. Trzeba to jednak powiedzieć szczerze… jest mało górski i przewidywalny. Szlak prowadzi szutrową leśną drogą pod górę, przez co jest dość męczący. A przy tym w pogodne weekendy jest bardzo zatłoczony.
I pewnie gdybyśmy zdecydowali się wejść i zejść tym szlakiem, górski spacer zająłby nam mniej niż 4 godziny (z dojazdem z Wrocławia), ale my bardziej niż zdobyciem szczytu byliśmy zainteresowani niebieskim szlakiem, naszym zdaniem to najładniejszy szlak na Ślężę.
Co prawda, jeśli wędrujecie na Ślężę z 2-4 latkiem, to żółty szlak będzie najlepszym wyborem, żeby maluch wdrapał się tam samodzielnie. Starszaki lepiej zabrać na bardziej interesującą trasę. Może i odrobinę dłuższą i na pewno trudniejszą, ale dzięki temu nikt nie będzie narzekał na nudę, a zwykły spacer w pobliżu Wrocławia zamieni się w prawdziwą górską przygodę.
Część niebieskiego szlaku, który chcemy Wam tu dziś pokazać, nosi nawet nazwę „Skalna Perć”, co bez wątpienia jest przedsmakiem wysokogórskiej wędrówki.
NIEBIESKI SZLAK Z PRZEŁĘCZY TĄPADŁA NA ŚLĘŻĘ
Niebieski szlak z Przełęczy Tąpadła na Ślężę ma raptem 4,3 km w jedną stronę, 370 metrów przewyższenia w górę i 54 metry w dół. Nawierzchnia jest bardzo różnorodna. Prowadzi zarówno po leśnych szutrowych drogach, wąskich ścieżkach między drzewami i stromych podejściach po kamiennych stopniach i głazach.
Według mapy turystycznej powinno wędrówka niebieskim szlakiem na szczyt Ślęży powinna zając ok. 1 h 41 min. Nam, z robieniem po drodze zdjęć, zdobycie szczytu zajęło 2 h 15 min. Przy czym, z jednej strony, szliśmy bez dzieci więc z dziećmi zajęłoby odpowiednio więcej czasu. A z drugiej, zatrzymywaliśmy się bardzo często, żeby zrobić zdjęcia ubrań outdoorowych RevolutionRace w jesiennej scenerii.
TEAM REVOLUTION RACE: Kilka dni temu dołączyliśmy do ekipy RevolutionRace! Jest nam bardzo miło, bo totalnie identyfikujemy się z filozofią tej firmy. To szwedzka marka odzieży outdoorowej dla wszystkich tych, którzy kochają spędzać czas na łonie przyrody. Niezależnie od tego czy lubią górskie wędrówki, wspinaczkę, spacery z psem po lasach i łąkach, czy tarzanie się po liściach z dzieciakami. Ich główne hasła to to, że „ma być kolorowo”, a „natura to nasz plac zabaw”⠀⠀⠀⠀
WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ NA ŚLĘŻĘ, CZY JEDNKA NIE?
Naszym zdaniem niebieski szlak z Przełęczy Tąpadła to najładniejszy szlak na Ślężę, choć nie mówimy jeszcze ostatniego słowa, bo możliwości jest całe mnóstwo. Na szczyt Ślęży prowadzi aż 6 szlaków turystycznych, ale cały masyw jest gęsto pokryty siecią dróg i ścieżek. Wiele z nich to dawne ścieżki turystyczne, które mają swoją historię i nazwy, a podczas wędrowania poza szlakiem można natknąć się na ślady dawnej architektury parkowej np. ławki, czy kamienne schodki.
Planowaliśmy w dół zejść czerwonym w stronę Sulistrowic, a potem czarnym do Przełęczy Tąpadła (zobacz trasę 10 km pętli), ale niestety mieliśmy ograniczony czas. Wchodziliśmy za długo i na górze spędziliśmy za dużo czasu. Dlatego musieliśmy dosłownie w 27 min zbiec na dół żółtym szlakiem (zobacz trasę 8 km pętli).
NAJŁADNIEJSZY SZLAK NA ŚLĘŻĘ PROWADZI PRZEZ ŚLĘŻAŃSKI LAS
Zaczynamy na parkingu przy Przełęczy Tąpadła. Najpierw idziemy kawałek połączonym szlakiem, by na drugim rozwidleniu szlaków skręcić w lewo w szeroką, łagodną drogę prowadzącą wokół szczytu od zachodniej strony, na wysokości 400-415 m n.p.m.
Droga wiedzie przez bukowy las wokół Ślęży. Zostały poprowadzone nią dwa szlaki: niebieski – którym idziemy przez około kilometr – oraz zielony, w stronę Strzelec. Droga jest prosta, przyjemna. Nadaje się nawet dla wózków dziecięcych.
Po prawej stronie pojawiają się pierwsze skałki, które z pewnością zainteresują małych odkrywców. Ale spokojnie! Dalej będzie jeszcze ciekawiej.
W pewnym momencie niebieski szlak na Ślężę odbija w prawo. Ostro pod górę! Tu można się już trochę zmęczyć, ale piękny las wokół wynagradza wszystko! Tu też kończy się możliwość jazdy wózkiem, a zaczynają kamienie i korzenie.
ZESPÓŁ PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWY SKALNA TO ABSOLUTNA PEREŁKA
Im bardziej pniemy się w górę, tym więcej formacji skalnych pojawia się wokół nas. Trzeba przygotować się na to, że niebieski szlak na Ślężę jest bardzo ciekawy, ale prowadzi po dość stromym terenie. Wokół można podziwiać duże odsłonięte kompleksy skał, ale także rumosz skalny pośród wysokich lip, buków i dębów.
W pewnym momencie znajdujemy się tuż obok Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Skalna chroniącego grupę skał ze względu na ich ogromne walory geologiczne, przyrodnicze i krajobrazowe. To największe nagromadzenie formacji skalnych w całym Masywie Ślęży. Skała, którą możemy tu obserwować to gabro mając pochodzenie magmowe. To miejsce zauroczyło turystów odwiedzających Ślęże już na przełomie XIX-XX wieku kiedy wytyczono tu większość dzisiejszych ścieżek.
Jeśli interesuje Was ten temat, zajrzyjcie na blog przyrodniczo.pl, który jest prawdziwym kompendium wiedzy przyrodniczej z Dolnego Śląska (https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/skalna/). A jeśli spodobało Wam się to miejsce i niekoniecznie musicie wchodzić na szczyt Ślęży możecie tu zakończyć swoją wycieczkę i eksplorować to miejsce. A możliwości jest całkiem sporo.
Niebieskie szlak na Śleżę prowadzi między wzniesieniem Skalne (521 m n.p.m.) a blokiem o nazwie Czop. Tuż obok charakterystycznej skały – Kazalnica (głowa), na której można znaleźć wykuty znak ukośny pochodzący jeszcze z czasów pogańskich.
My w tym miejscu trochę pobłądziliśmy, bo zamiast za szlakiem, podążyliśmy w stronę dobrego słońca i ładnych kadrów. Tym samym dostarczyliśmy sobie dodatkowej przygody w postaci przedzierania się przez gęste chaszcze i powalone drzewa.
Możesz pójść też zielony szlakiem (tym, którym szliśmy chwilę wcześniej) docierając do takich punktów w Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym jak Skałki Olbrzymki, czy Źródło Ślężan.
Lub wybrać jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych. Oznaczonym czarnym niedźwiedziem na białym tle szlakiem archeologicznym przez północny fragment Skalnej, lub najciekawszą ścieżką edukacyjną prowadzącą przez sam środek Skalnej i Skalnej Perci, którą pokażę Wam za chwilę.
CHWILA WYTCHNIENIA PRZED ATAKIEM SZCZYTOWYM
Niebieski szlak jest miejscami trudny, ale bywają tu także proste odcinki, jak choćby pierwsze 1,5 km, czy momenty kiedy szlak wiedzie drogami trawersującymi szczyt.Na wysokości ok. 534 m n.p.m. szlak przez kilkaset metrów wiedzie tzw. Drogą Piotra Włosta, która okala szczyt.
Przez te kilkaset metrów zbieramy siły na najtrudniejszy kawałek, czyli Skalną Perć.
SKALNA PERĆ NA NAJŁADNIEJSZYM SZLAKU NA ŚLĘŻĘ
W okolicach 3,5 km od wyjścia z parkingu, wkraczamy na Skalną Perć. To zdecydowanie najciekawszy fragment trasy, który prowadzi przez skały o wdzięcznej nazwie Olbrzymki.
Niebieski szlak na Ślężę wiedzie po kamiennych stopniach wykutych i ułożonych z tutejszego gabra i granitu. Wędrujemy po głazach ze szczelinami. Tuż obok wysokiej skały i wśród usypisk z gołoborza. Jest nawet mała przepaść. Są jaskinie i ruszające się głazy.
Krótkim zdaniem: nudy nie ma! A przy tym szlak jest na tyle dostępny, że jesteśmy przekonani, że nasza czterolatka przy odrobinie pomocy z naszej strony dałaby sobie radę. Dwulatka na pewno nie.
Oczywiście wybierając tą trasę warto mieć na uwadze ogólną sprawność dziecka i jego kondycję bo nie zawsze wiek jest decydujący, ale też pogodę. Tuż po deszczu, kiedy kamienie i liście są śliskie nie jest to najlepszy pomysł na wędrówkę z małymi dziećmi.
NAJŁADNIEJSZY SZLAK NA ŚLĘŻĘ Z NAJŁADNIEJSZYM WIDOKIEM NA SZCZYT
W pewnym momencie docieramy na szczyt mocno przy tym sapiąc: czy to już Ślężą? Nie! Widok z góry pokazuje, że przed nami jeszcze spory kawałek drogi.
Schodzimy z Olbrzymka na pokryte gęstym lasem siodło – jest magicznie, a przy tym dość groźnie. Nie wiem, czy nie bałabym się iść tym lasem w pojedynkę.
Po kilkuset metrach przed nami ostatnie podejście. Stromo w górę prowadzące po kamiennych stopniach aż na szczyt Ślęży.
WIEŻA WIDOKOWA I POLANA NA SZCZYCIE ŚLĘŻY
Niebieski szlak wychodzi tuż obok 12 metrowej Wieży Widokowej na szczycie Ślęży. Wieża została postawiona na początku XX wieku. Składa się z trzech kondygnacji a wejście na nią prowadzi po drabinie, a na samym szczycie jest dość ciasno. Jeśli nie uda Wam się na nią wejść to nic straconego, zejdźcie kawałek niżej na pobliskie skałki.
Tu, z ławki krajobraz jest równie piękny.
Z wieży widokowej idziemy wśród skał do pobliskiego kościółka. Tu także znajduje się wieża widokowa, ale jest ona płatna i otwarta w określone dni (głównie latem). Podczas naszej wizyty była zamknięta na cztery spusty.
Rzucamy okiem na Polanę na Szczycie Ślęży. Zaglądamy do Schroniska, które aktualnie oferuje dania na wynos przez okienko. Pozdrawiamy Ślężańskiego Misia – rzeźbę kultową, która jest albo niedźwiedziem, albo dzikiem. Patrzymy jeszcze spod krzyża na płaską Równinę Wrocławską i powoli zaczynamy myśleć o powrocie.
Mimo widma COVIDU jest tu dość dużo osób, ale przy rozsądnym podejściu jesteśmy w stanie zachować zdrowy dystans, o ile oczywiście nie wszyscy pójdziemy na szczyt żółtym szlakiem :)
EKSPRESOWY POWRÓT ZE ŚLĘŻY: ŻÓŁTYM SZLAKIEM W DÓŁ
Planowaliśmy zejść czerwonym szlakiem w stronę Sulistrowic, a później czarnym, ale niestety za dużo czasu poświęciliśmy na zdjęcia w drodze „na szczyt”. Mamy już mało czasu więc zbiegamy żółtym szlakiem do samochodu. Zajmuje nam to raptem 37 minut.
SZYBKA WYCIECZKA NA ŚLĘŻĘ? ILE CZASU TRZEBA MIEĆ MINIMUM NA CIEKAWĄ GÓRSKĄ WYCIECZKĘ Z WROCŁAWIA
Oczywiście nikogo do tego nie zachęcam. W górach i przyrodzie trzeba mieć po prostu czas. Niestety czasem jest tak, że mamy mało czasu, a równocześnie siedząc przy komputerze w pracy, marzymy o szybkim górskim spacerze. My mieliśmy 4 godziny (łącznie z dojazdem z Wrocławia i dość ambitnym planem).
Czy zatem w cztery godziny da się pojechać na wycieczkę z Wrocławia na Ślęże i z powrotem, nie wchodząc najprostszym szlakiem, ale wybierając najładniejszy szlak na Ślężę? Optymistycznie myślałam, że tak. Przy czym założyłam też, że w drodze trochę popracujemy tj. zrobimy 600 zdjęć i polatamy dronem – co z góry było skazane na porażkę.
Czy się udało? Nie, bo całość zajęła nam prawie 5 godzin, a i tak postanowiliśmy schodzić krótszym szlakiem niż zakładaliśmy. Według mapy nie była to znacząca różnica, ale nie znaliśmy czerwonego i czarnego szlaku, a na żółtym mieliśmy pewność, że uda nam się przyspieszyć.
Jeśli nie będziecie robić miliona zdjęć po drodze, nie zabłądzicie i nie planujecie dłuższego pobytu na szczycie, możecie uwinąć się tak, żeby zrobić to w pół dnia, wyjeżdżając z Wrocławia o 8, a o 12 być już z powrotem.
My już planujemy eksploracje okolic Skalnej wiosną, razem z pięcioletnią wtedy Sarą. Na pewno zaplanujemy sobie więcej czasu.
Ile nam to zajęło?
Wrocław-Przełęcz Tąpadła – 35 min
Wycieczka niebieskim szlakiem z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży – 2 h 15 min
Pobyt na szczycie (dron, herbata, zdjęcia) – 45 min
Zbieg żółtym szlakiem ze Ślęży do Przełęczy Tąpadła – 37 min
Przełęcz Tąpadła – Wrocław – 40 min
Poniżej jeszcze trzy mapy, które mogą się Wam przydać planując wycieczkę na Ślężę wybierając najładniejszy szlak na Ślężę, czyli niebieski z Przełęczy Tąpadła.
PĘTLA NA ŚLĘŻĘ Z PRZEŁĘCZY TĄPADŁA – NIEBIESKI SZLAK NA SZCZYT, CZERWONY I CZARNY W DÓŁ
OK 8 KM PĘTLA NA ŚLĘŻĘ Z PRZEŁĘCZY TĄPADŁA – NIEBIESKI SZLAK NA SZCZY, ŻÓŁTY W DÓŁ
SPACER PO ZESPOLE PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWYM SKALNA