Spis treści
- 1. Przepiękne położenie nad rzeką Bóbr w sercu Kotliny Jeleniogórskiej w bliskim sąsiedztwie Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich.
- 2. Ciekawa legenda o założeniu Jeleniej Góry na wzgórzu i Szlak Jelonków
- 3. Długa historia miasta oraz interesujące zabytki Jeleniej Góry
- 4. Ciekawe muzea i wystawy w Jeleniej Górze
- 5. Spacery na łono natury w Jeleniej Górze
Dziś zabieram Was do Jeleniej Góry. W tym wpisie znajdziecie odpowiedź na pytania: Dlaczego warto odwiedzić Jelenią Górę? Co trzeba wiedzieć o Jeleniej Górze? Jakie miejsca w Jeleniej Górze warto odwiedzić z dziećmi? Oraz gdzie pójść na spacer w Jeleniej Górze i okolicy?
Ten wpis powstaje w ramach naszej stałej współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, w ramach której pokazujemy Wam ciekawe miejsca, do których możecie dotrzeć pociągiem. Podróż z Wrocławia do Jeleniej Góry zajmie Wam ok. 2 godziny! Z Jeleniej Góry pociągiem dostaniecie się też w zaledwie godzinę do Szklarskiej Poręby, Świeradowa-Zdroju, czy Gorlitz (polecamy świetne ZOO i Muzeum Śląskie), a już wkrótce także do Karpacza (aktualnie możecie skorzystać z oferty Biletu Zintegrowanego Karkonoski i odcinek od Jeleniej Góry do Karpacza pokonać autobusem).
To co? Zaczynamy?
Jelenia Góra to czwarte pod względem wielkości miasto na Dolnym Śląsku. Jego historia sięga jeszcze XII wieku! Jest stolicą powiatu karkonoskiego. Przez wiele osób nazywana jest bramą do Karkonoszy, choć poza tym pasmem górskim z miasta jest rzut beretem także w Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, czy Góry Izerskie. To właśnie położenie jest głównym atutem miasta, ale też minusem, bo wielu turystów omija je, jadąc od razu w góry. Czy słusznie? Oczywiście, że nie. Dziś opowiem Wam dlaczego warto przystać tu choćby na kilka godzin (a najlepiej na dłużej).
7 POWODÓW BY ODWIEDZIĆ JELENIĄ GÓRĘ
1. Przepiękne położenie nad rzeką Bóbr w sercu Kotliny Jeleniogórskiej w bliskim sąsiedztwie Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich.
Czy Jelenia Góra to najpiękniej położone miasto w Polsce? Być może! W mieście znajdziecie wiele punktów widokowych, które zapierają dech w piersiach. Bliskość gór czuć niemal na każdym kroku!
Górskie panoramy to jednak nie wszystko co oferuje Jelenia Góra. Na północ od miasta znajduje się przełom Bobru i zaczyna przepiękna Dolina Bobru. Z kolei cała Kotlina Jeleniogórska znana jest także jako Dolinę Pałaców i Ogrodów, nazywaną także Śląską Doliną Loary, a niektóre z obiektów znajdują się w samej Jeleniej Górze.
Punkty widokowe w Jeleniej Górze:
- Widoki z Wieży Zamkowej przy ulicy Jasnej będącej pozostałością po XIX-wiecznej bramie miejskiej. Wieża ma 27 metrów wysokości – wstęp bezpłatny, otwarta codziennie od 10 do 18 (wrzesień-październik), od 10 do 16 (listopad-marzec), od 10 do 19 (kwiecień-sierpień).
- Widoki z Grzybka na Wzgórzu Krzywoustego, czyli miejscu, z którym wiążę się początki miasta. Wzgórze Krzywoustego znajduje się około 20 minut od jeleniogórskiego Placu Ratuszowego. Wieża ma 35 metrów wysokości – wstęp bezpłatny, od 8 do 20 (kwiecień – październik) i od 8 do 16 (listopad – marzec).
- Mniej klasycznie, czyli widoki na miasto i góry z parkingu centrum handlowego Nowy Rynek
- Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim
- A także po prostu z ulic miasta! (piękne widoki możecie podziwiać z wielu ulic miasta, jak choćby z Alei Jana Pawła II, Wojska Polskiego, czy ulicy Wolności)
Piękne widoki możecie podziwiać już z okien pociągu z Wrocławia.
Innymi punktami widokowymi są także Wieża Sołtysia w Cieplicach Śląskich-Zdrój, czy wieża Zamku Chojnik w Sobieszowie.
2. Ciekawa legenda o założeniu Jeleniej Góry na wzgórzu i Szlak Jelonków
Legenda mówi, że Bolesław Krzywousty podczas polowań w tutejszych lasach na szczycie wzgórza z olśniewającym widokiem na góry ujrzał pięknego i dorodnego jelenia. Ponoć nie widział wcześniej piękniejszego! Postanowił go nie zabijać, a aby upamiętnić jego urodę, założył w tym miejscu gród obronny, który stał się zalążkiem Jeleniej Góry.
Gród niestety nie przetrwał do dziś, ale na Wzgórzu Krzywoustego, na którym znaleziono jego ruiny, znajduje się dziś Wieża Widokowa „Grzybek” z pięknym widokiem na miasto.
Nawiązania do legendy miasta widać na każdym kroku. Piękny jeleń przycupnął na jeleniogórskim Placu Ratuszowym w sąsiedztwie zabytkowego budynku ratusza.
Inny (Jeleń ze snu), skrył się na skwerze przy ul. Podwale w sąsiedztwie Baszty Zamkowej.
Jelenie bronią też bramy wjazdowej do dawnej Szkoły Oficerskiej na ulicy Kadetów.
A także w wielu innych miejscach w mieście za sprawą Jeleniogórskiego Szlaku Jelonków! Pierwszego z nich możecie spotkać już przy jeleniogórskim dworcu kolejowym!
Inne jelonki można spotkać m.in. pod Książnicą Karkonoską przy ul. Bankowej, na Placu Ratuszowym, na Placu Piastowskim, przy Bramie Wojanowskiej, na terenie KANSu, czy pod Państwową Szkołą Muzyczną przy ul. Piłsudskiego.
3. Długa historia miasta oraz interesujące zabytki Jeleniej Góry
Jelenia Góra może poszczycić się ciekawą historią. Uzyskała prawa miejskie w 1281 roku. Na przestrzeni wieków pozostawała pod wpływem Polski, Czech, Monarchii Habsburgów, Państwa Pruskiego Niemiec. Widać je do dziś podczas spacerów po mieście.
Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę pociągiem do Jeleniej Góry, idąc z dworca kolejowego w stronę Placu Ratuszowego koniecznie przystańcie przy:
- Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Barokowym Zespołem Kaplic Nagrobnych
- Cerkiew Prawosławną pw. Św. Piotra i Pawła z dwoma krzyżami kamiennymi wmurowanymi w jego ścianę
- Ulicę 1. Maja, czyli Jeleniogórski deptak – na której znajdziecie m.in. ciekawą rzeźbę Porwanie Europy Vahana Bego.
- Basztę i Bramę Wojanowską – koniecznie wejdźcie też do Kaplicy św. Anny
- Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim, kamienicami z podcieniami oraz fontanną z Neptunem – są tacy, którzy uważają, że to jeden z piękniejszych rynków w Polsce!
- Basztę Grodzką oraz Basztę Zamkową z Wieżą Widokową
- Wybierzcie się na Wzgórze Krzywoustego, by podziwiać miasto z wieży widokowej. Wycieczka z dworca kolejowego na Wzgórze Krzywoustego to ok. 3 km w jedną stronę.
W Jeleniej Górze wytyczono dwie trasy zwiedzania:
-
Mały Trakt Śródmiejski w Jeleniej Górze
5 km spacer przez ścisłe centrum Jeleniej Góry. Obejmuje takie miejsca jak: Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, Plac Ratuszowy, Kościół pw. św. Erazma i Pankracego, Bramę Wojanowską, Kaplicę Św. Anny, Cerkiew Prawosławną pw. św.św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zabytkowy budynek przy ulicy Kochanowskiego (siedziba Liceum Ogólnokształcącego Nr 1), Teatr im. C.K. Norwida oraz odrestaurowane budynki przy ulicy Bankowej. Tu pobierz mapkę.
-
Duży Trakt Śrómiejski w Jeleniej Górze
Ma 20 km i prócz jeleniogórskich atrakcji, pokazuje także najstarsze uzdrowisko w Polsce – Cieplice Śląskie-Zdrój z Pałacem Schaffgotschów, Kościołem Ewangelicko-Augsburski, Zespół Klasztorny Zakonu Cystersów wraz z Kościołem pw. Jana Chrzciciela, zabytkowy Park Zdrojowy, Zdrojowy Teatr Animacji, Park Norweski, Zamek Chojnik, aż po Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Tu pobierz mapkę.
4. Ciekawe muzea i wystawy w Jeleniej Górze
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Jeśli chcecie poznać historię miasta, koniecznie odwiedźcie Muzeum Karkonoskie. Jego początki sięgają jeszcze 1880 roku i są związane z działalnością Towarzystwa Karkonoskiego. Wystawy gromadzą eksponaty związane z historią, etnografią, rzemiosłem oraz sztuką całego regionu. Jest tu m.in. drewniana chata o charakterystycznej dla regionu konstrukcji przysłupowej wyposażona w sprzęty używane w XVIII i XIX wieku oraz największa w Polsce kolekcja szkła artystycznego.
Jeśli macie więcej czasu, możecie odwiedzić inne odziały muzeum, czyli Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej, Muzeum – Zamek w Bolkowie oraz Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Warto wiedzieć o Muzeum Karkonoskim: ul. Jana Matejki 28, czynne wt.-nd. 9:00-17:00, 850 m od Placu Ratuszowego, 1,6 km od dworca kolejowego
Times Gates w Jeleniej Górze
Tuż obok Muzeum Karkonoskiego znajduje się inna ciekawa atrakcja Jeleniej Góry zlokalizowana w podziemiach miasta, czyli Time Gates Brama Czasu. Podczas wycieczek podziemnymi korytarzami można poznać historię Jeleniej Góry oraz Karkonoszy. Na trasie czekają efekty specjalne oraz światło i dźwięk. Dodatkowo, w podziemiach Times Gates przygotowane są trasy naukowe i przyrodnicze.
Warto wiedzieć o Times Gates Brama Czasu: ul. Chełmońskiego 3, czynne codziennie 10-17, 900 m od Placu Ratuszowego, 1,6 km od dworca kolejowego
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Trzecim muzeum, które warto odwiedzić w mieście, jest Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnego klasztoru Cystersów na tyłach Kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach. Na miejscu na turystów czeka ciekawa wystawa przyrodnicza z ciekawymi dioramami oraz eksponatami gromadzonymi już od czasów Schaffgotschów. Część eksponatów dotyczy także historii Cieplic, klasztoru oraz Uzdrowiska Cieplice, które dziś jest częścią Jeleniej Góry. W samym budynku warto przyjrzeć się malowidłom naściennym przedstawiającymi fragmenty z życia św. Bernarda z Clairvaux.
Warto wiedzieć o Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze: Muzeum Przyrodnicze znajduje się przy ul. Cieplicka 11A , Czynne wt.-ndz. 10-17 (maj – wrzesień) lub 10-16 (październik – kwiecień). Jeśli jesteś na wycieczce pociągiem, możesz do niego dojechać autobusem linii 9 (niemal pod samo muzeum) z Jeleniej Góry, lub wysiąść na stacji Jelenia Góra Cieplice, skąd do Muzeum Przyrodniczego jest ok. 1 km.
Zobacz! Nasza relacja z wycieczki do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach Śląskich-Zdroju!
Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze, Sobieszowie
W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego czekają dwie interaktywne ekspozycje: „Klimatyczne Karkonosze” oraz Wystawa Historyczno-Przyrodnicza „Pałac Sobieszów”.
Zobacz! Nasza relacja z Centrum Przyrodniczego oraz wizyty w Pałacu Sobieszów (klik)
Warto wiedzieć o Centrum Edukacyjno-Przyrodniczym KPN w Jeleniej Górze: Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze znajduje się przy ul. Cieplicka 196A. Czynne wt.-ndz. 9-17. Jeśli jesteś na wycieczce pociągiem, możesz do niego dojechać autobusem linii 7,9,15,21,22 z Jeleniej Góry, lub wysiąść na stacji Jelenia Góra Sobieszów, skąd do Muzeum Przyrodniczego jest ok 1 km.
5. Spacery na łono natury w Jeleniej Górze
Wspominałam już co prawda o położeniu Jeleniej Góry, ale w kontekście widokowym. Teraz czas na konkretne wskazówki, dokąd udać się na spacer na łono natury.
W sąsiedztwie Jeleniej Góry znajduje się Karkonoski Park Narodowy, Rudawski Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W mieście startują szlaki turystyczne, którymi dotrzecie do tych miejsc, a także wielu innych zlokalizowanych w samym mieście.
Spacer w samej Jeleniej Górze
- Wzgórze Krzywoustego, Borowy Jar i Perła Zachodu (okolice Placu Ratuszowego)
- Góra Gapy
- Wzgórze Kościuszki (okolice Muzeum Karkonoskiego i Times Gate)
- Wzgórze Partyzantów, Wzgórze Zamkowe i Pałac Paulinum
Spacer w Cieplicach Śląskich-Zdrój
- Park Zdrojowy i Park Norweski
- Wały w Parku Norweskim oraz Suchy Zbiornik Przeciwpowodziowy Cieplice oraz Aleja Klonowo-Lipowa
- Wieża Sołtysia
Spacer w Sobieszowie
- Góra Chojnik w Karkonoskim Parku Narodowym
Spacer na Zabobrzu
- Góra Szybowcowa
6. Termy Cieplickie w Jeleniej Górze a może Basen Uzdrowiskowy
Cieplice Śląskie-Zdrój, czyli uzdrowiskowa dzielnica miasta słynie z ciepłych źródeł. Jak mówią legendy o ich leczniczych właściwościach przekonaliśmy się także za sprawą jelenia, nie mogłoby być inaczej w Jeleniej Górze. To właśnie zranione zwierzę pokazało ludziom tutejsze źródła.
Dziś z wód leczniczych mogą korzystać kuracjusze Uzdrowiska Cieplice oraz turyści. Jednymi z zabiegów jest możliwość kąpieli mineralnych w wodzie termalnej w Uzdrowiskowym SPA „Marysieńka”.
Jeśli macie ochotę na więcej atrakcji, to po drugiej stronie Parku Zdrojowego znajdują się Termy Cieplickie – kompleks basenów, na których wykorzystano wody termalne.
7. Wydarzenia w Jeleniej Górze
Nasza siódemka na liście powodów by odwiedzić Jelenią Górę to jeleniogórskie wydarzenia! Podczas takich imprez jak Wrzesień Jeleniogórski, czy Jarmark Staroci i Osobliwości miasto przybiera nieco inne oblicze.
Do najbardziej znanych imprez w Jeleniej Górze, zarówno sportowych, jak należą:
- Półmaraton Jeleniogórski – kwiecień
- Art Glass Festiwal – koniec czerwca
- Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – lipiec
- Chojnik Maraton – wrzesień
- Wrzesień Jeleniogórski – cykl imprez i wydarzeń kulturalnych w mieście
- Festiwal Silesia Sonans – festiwal muzyki klasycznej
- Festiwal Światła – wrzesień
- Bike Maraton Jelenia Góra – wrzesień
- Jarmark Staroci i Osobliwości – ostatni weekend września
- Kroku Jazz Festiwal – międzynarodowy festiwal jazowy w drugiej połowie października
Jak wiecie (lub nie), od 3 lat mieszkamy w Jeleniej Górze. Może zatem już czas, by pokazać Wam miasto i jego okolice nieco bardziej. Niech ten wpis będzie początkiem nowego cyklu: Zbieraj się do Jeleniej Góry!
To co? Widzimy się w Jeleniej Górze?
Do Jeleniej Góry dojedziecie pociągiem Kolei Dolnośląskich. Bilet na pociąg KD możesz kupić bezpośrednio na stronie kolejedolnoslaskie.pl!
Ten wpis to kolejna odsłona cyklu „ZBIERAJ SIĘ KOLEJAMI DOLNOŚLĄSKIMI”. / Materiał sponsorowany
Leave a Reply