PIERWSZE KROKI W AZJI – DLACZEGO POSTAWIĆ JE WŁAŚNIE W SINGAPURZE?

with Brak komentarzy

Lot do Singapuru rozpoczął naszą 100-dniową podróż po Azji Środkowo-Wschodniej. Nie żałujemy wyboru, bo Singapur to miękkie lądowanie dla tych, którzy po raz pierwszy lecą na Daleki Wschód. To prawdziwa brama do Azji, także dla rodzin z dziećmi.

Singapur zachwycił nas tak bardzo, że wdarł się na naszą listę TOP 3 najpiękniejszych miast świata. Nie możemy jednak ustalić, co jest pierwsze: Nowy Jork, San Francisco, czy właśnie Singapur. Jak to się stało i czego rodzina kochająca naturę szukała w tej hipernowoczesnej metropolii? Co polecamy odwiedzić? Oraz dlaczego uważamy, że to najlepsze miejsce na pierwsze lądowanie w Azji? O tym dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

hu-chen-unsplash..jpg

Zapraszam Was w podróż po Singapurze, który dla nas okazał się bramą do Azji. W tekście znajdziecie informacje o lotach oraz największych atrakcjach miasta.

JAK DOLECIEĆ Z POLSKI DO SINGAPURU? LOT BEZPOŚREDNI, CZY Z PRZESIADKĄ?

Bramę do Azji przekroczyliśmy 19 lutego. Po 12-godzinnej podróży samolotem zameldowaliśmy się w hotelu w okolicy Marina Bay.

Wybraliśmy bezpośredni lot z Polski, bo podróżując z dziećmi, jest tak zdecydowanie wygodniej. Dodatkowa przesiadka na trasie jest dla nas niepotrzebnym stresem. Jeśli macie podobnie, polecamy połączenie LOT-u.

Ostateczna cena rejsu na trasie Warszawa–Singapur (z uwzględnieniem dojazdu na lotnisko i bagażu) wypadła zdecydowanie najkorzystniej właśnie w ich ofercie, dlatego bardzo ucieszyła nas propozycja współpracy przy tworzeniu relacji z Singapuru. Poznajcie naszą historię.

lot_do_singapuru

Wylądowaliśmy o godz. 11.25 polskiego czasu, czyli 17.25 singapurskiego (UTC +8) i od razu ruszyliśmy w miasto. Nie było czasu na spanie, byliśmy za bardzo podekscytowani zbliżającą się przygodą. Czekało nas 100 dni w Azji, z czego 8 nocy w Singapurze, jednym z najciekawszych miast świata!

Powitał nas tropikalny klimat, jakże inny od tego, który zostawiliśmy w Polsce. Słońce i +30 st C – cudowna odmiana, po szaroburej, lutowej rzeczywistości. Jeśli uciekać od polskiej zimy, to właśnie tutaj!

CO ZACHWYCIŁO NAS NAJBARDZIEJ W SINGAPURZE?

Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego w południowo-wschodniej Azji. Jego odległość od równika to zaledwie 140 km.

Jest jednym z najbogatszych państw świata, największych centrów finansowych, a także najważniejszych portów lotniczych. Nazywany azjatyckim tygrysem i miastem przyszłości. Jednak żadna z tych superlatyw nie jest tym, co zachwyciło nas najbardziej.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

Najważniejsze dla nas okazało się podejście władz miasta do natury w mieście, albo raczej miasta w naturze. Od kilku lat promowana jest idea Singapuru jako miasta w ogrodzie, a nie ogrodu w mieście. Dlatego wszystkie powstające budynki miejskie mają tak duży udział zieleni, a miasto wręcz kipi od tropikalnej roślinności.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

SINGAPUR TO IDEALNE MIEJSCE NA ODPOCZYNEK PO DŁUGIM LOCIE I JET LAG

Singapur to idealne miejsce dla osób, które stawiają pierwsze kroki w Azji. Jest czysty, bezpieczny i… znajomy. Szok kulturowy, którego doświadczyliśmy, był zdecydowanie mniejszy niż gdybyśmy od razu polecieli do Bangkoku.

Singapur jest mieszanką kultury zachodniej z azjatycką. Tu ramię w ramie funkcjonują globalne marki wraz z tymi typowo azjatyckimi. Wokół siebie słyszysz głównie angielski, ale kiedy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz wyłącznie Azjatów.

Nie baliśmy się w środku nocy wyjść na ulicę z dziećmi, które za nic miały sobie zmianę czasu, a na siedzenie w pokoju hotelowym po prostu szkoda nam było czasu. Bez problemu przechodziliśmy z wózkiem przez ulicę (co w Azji nie jest takie oczywiste), czy znajdowaliśmy coś do jedzenia (także dla maluchów).

Według niektórych Singapur jest „mało azjatycki” i „zbyt zachodni”, dla nas był wystarczająco azjatycki, by chcieć wyruszyć dalej. Co więcej, spacer po singapurskich dzielnicach etnicznych sprawił, że zamarzyliśmy o wycieczce do Indii.

 

Singapur pokazał nam Azję. Dał nam przedsmak innego klimatu, pogody, kuchni, ludzi i architektury!

PRZEDSMAK AZJI – SINGAPUR TO MOZAIKA KULTUR

Singapur to mieszanka kultury malajskiej, chińskiej, hinduskiej i europejskiej. Te cztery kultury mają wpływ na wszystko, począwszy od kuchni i ubioru, na architekturze kończąc. To miasto jak z bajki. Szklane drapacze chmur w centrum biznesowym kontrastują ze starymi pokolonialnymi zabytkami w sercu miasta. Modne, nowoczesne wnętrza restauracji konkurują z ulicznym, azjatyckim streetfoodem.

https://zbierajsie.pl/wp-content/uploads/2019/07/LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-77.jpg

Masz ochotę na butter chicken? Odwiedź Little India, tu zjesz tak dobrze, jak w Bombaju, w otoczeniu kobiet w kolorowych sari i przy akompaniamencie egzotycznych instrumentów. Chcesz zjeść coś typowo chińskiego? Idź na market przy China Town. Od wyboru dań dostaniesz zawrotu głowy, a czas umilą Ci tańce i karaoke chińskich emerytów. Jesteś dość wybredny i wolisz zjeść coś typowo zachodniego? Na pewno coś znajdziesz! To kraj z bardzo dużą liczbą ekspatów, osób ogromnie zróżnicowanych.

Znajdziesz tu również kilkadziesiąt restauracji z gwiazdkami Michelin. Co ciekawe, niektóre z nich funkcjonują jako streetfood.LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

TROPIKALNA WYSPA W MIEJSKIM WYDANIU

Singapur leży w obszarze klimatu równikowego. Można odwiedzać go praktycznie cały rok, temperatury, ilość opadów i wilgotność powietrza są prawie niezmienne.

Miasto Lwa może służyć za miejsce przesiadkowe do dalszych azjatyckich wojaży. Rajskie plaże, czy egzotyczne kultury są w zasięgu krótkiego i atrakcyjnego cenowo lotu. My polecieliśmy stąd do Malezji (już od 50 zł w jedną stronę), ale bardzo dobre połączenia są również do Indonezji, Tajlandii, czy na Filipiny.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

Jeśli traktujesz Singapur jako hub przesiadkowy, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że LOT wraz z liniami partnerskimi oferuje połączenia do wielu miast w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Nowej Zelandii. Na jednym bilecie przez Singapur dolecimy m.in. do stolicy Tajlandii, Indonezji, Malezji, Filipin i Tajwanu.

<< Sprawdź ceny biletów lotniczych z Polski do Singapuru >>

Większość turystów przylatuje do Singapuru na kilka dni i leci dalej. Ja jednak polecam spędzić tu całe wakacje. Bo dlaczego nie? My zostaliśmy tu pełne 8 dni i… żałowaliśmy, gdy trzeba było wyjeżdżać.

Singapur to miejsce dla tych, którzy marzą o tropikalnym klimacie i słońcu, ale niekoniecznie chcieliby zaszyć się na bezludnej wyspie. To miasto ma wszystko! Na położonej w południowej części miasta wyspie Sentosa można poczuć się jak na wakacjach w tropikach. Jest nawet canopy walk, którym nad turkusową wodą przechodzi się na malutką wysepkę Palawan Island. Jest to najdalej na południe wysunięta część kontynentalnej Azji. Są plaże, gęsty las, ale i moc atrakcji.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

Sentosa to wyspa zabawy (the state of fun), która z resztą Singapuru połączona jest kolejką linową. Podróżujący rodzice z pewnością nie pogardzą pirackim, wodnym placem zabaw dla maluchów, ogromnym Oceanarium, parkiem rozrywki Universal Studio, czy Kidzanią – tematycznym placem zabaw, na którym dzieci wcielają się w różne zawody np. pilota.

https://zbierajsie.pl/wp-content/uploads/2019/07/LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-59.jpg

Nie bez kozery Singapur nazywany jest miastem ogrodem. Jest tu największy (lub jeden z największych, zależy od rankingu) na świecie udział zieleni w miejskiej przestrzeni. To właśnie tutaj można zobaczyć jedyne na świecie 50-metrowe Superdrzewa (Supertrees w Supertree Grove) w Gardens by the Bay. Nie dość, że robią niesamowite wrażenie, to jeszcze mają za zadanie filtrować wodę i powietrze.

Superdrzewa_supertree_LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (70)

Spaceru w takiej okolicy nie zaznaliśmy nigdzie indziej. A jakby tego było mało, to na terenie ogrodu nad zatoką w dwóch przeszklonych pawilonach mieści się las deszczowy (Cloud Forest) z wysokim na 35 metrów wodospadem.

Warto również zobaczyć ogrody i rośliny z całego świata w pawilonie Flower Dome – czyli domu drzew. Byliśmy tam akurat w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku – czerwone lampiony oczarowały nas do tego stopnia, że postanowiliśmy odwiedzić to miejsce także wieczorem.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji

W Singapurze jest ponadto jeden z trzech najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie oraz Ogród Botaniczny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tam fragment prawdziwego lasu deszczowego, przez który wiedzie ścieżka spacerowa.

Dla osób takich jak my, które uwielbiają naturę, ale dobrze się odnajdują w miejskiej rzeczywistości, Singapur to miasto marzeń.

BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO

Singapur słynie z tego, że jest miastem zakazów i nakazów. O ile dla mieszkańców może być to dość uciążliwe, o tyle dla turystów jest to dobra wiadomość. Duże mandaty i kary za łamanie prawa oraz doskonale działający system monitoringu sprawia, że w Singapurze nie ma właściwie przestępczości. Czuliśmy się tutaj bardzo bezpiecznie. Mam tu na myśli zarówno warunki sanitarne, jak i ogólne bezpieczeństwo.

Choć w naszym przypadku powstrzymywanie się od wyrzucania gumy do żucia na ulicę, czy spuszczanie wody w toalecie nie jest wielkim wyczynem. Powiedziałabym nawet, że jest czymś zupełnie naturalnym. Najwidoczniej Singapurczycy potrzebują, by każdy aspekt życia był dokładnie wpisany w ramy tego, co wolno, a czego nie wolno. Być może ma to związek z tym, że spotykają się tu przedstawiciele różnych nacji i kultur, a może tym, że państwo-miasto od początku zarządzane było jak… przedsiębiorstwo.https://zbierajsie.pl/wp-content/uploads/2019/07/LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-66.jpg

8 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ W SINGAPURZE

W Singapurze wszystko działa jak w zegarku, również komunikacja miejska. Taksówki, czy Grab (taki azjatycki Uber) mają rozsądne ceny. Jednak my poruszaliśmy się głównie na piechotę. Chcieliśmy chłonąć miasto. Taksówką podjechaliśmy jedynie do ZOO, a kolejką miejską na Sentosę.

GDZIE ZATEM WARTO IŚĆ W SINGAPURZE?

ABSOLUTNY FAWORYT: GARDENS BY THE BAY ZA DNIA, ALE I NOCĄ

Na temat tego miejsca moglibyśmy się rozpisywać, bo zawsze popadamy w zachwyt nad zielonymi miejscami w mieście. A takich jak w Singapurze nie ma nigdzie indziej i choćby tylko dlatego trzeba tu przyjechać. To jest przyszłość! I absolutna konieczność.

<< Sprawdź aktualne ceny lotów do Singapuru i zobacz ogrody XXI wieku na własne oczy >>

gardens_by_the_bay__LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-73.jpg

Nad wodami Zatoki Singapurskiej i Marina Bay utworzono wielki zielony ogród, w którym znajdują się Superdrzewa (SuperTrees). To nic innego jak pionowe ogrody, wysokie stalowe rusztowania, które stanowią podstawę dla bujnej, zielonej roślinności. Rosną na nich orchidee, paprocie, tropikalne pnącza i inne egzotyczne rośliny.

gardens_by_the_bay__LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-73.jpgWarto odwiedzić je także nocą. Każdego wieczoru w Gardens By The Bay odbywają się dwa pokazy multimedialne Garden Rhapsody Light Show. To mieszanka gry świateł i dźwięku, która zapada w pamięci na długo. Nie martwcie się o ekologię, energia użyta do pokazu to ta sama, którą wcześniej udało się pozyskać poprzez baterie słoneczne.

gardens_by_the_bay__LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji-73.jpg

W całym kompleksie ogrodów nad zatoką mieści się bogata sieć ścieżek spacerowych, wodny i zwykły plac zabaw dla dzieci, a także Flower Dome i Cloud Forest – dwa szklane pawilony przepełnione egzotycznymi roślinami. Prawdziwa gratka dla miłośników przyrody!LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji_1

SPACER PO MARINA BAY

Spacer wokół Marina Bay to obowiązkowy punkt zwiedzania Singapuru. Tu znajdziecie większość symboli tego miasta, m.in. będący obiektem pożądania wielu turystów, hotel Marina Bay Sands z basenem na 57 piętrze i rachunkiem za noc opiewającym na ponad 1000 złotych (z odpowiednim wyprzedzeniem, bo z dnia na dzień, to nawet 3000 złotych). Budynek jest jednym z najbardziej znanych na świecie – tworzą go trzy wieżowce połączone platformą w kształcie łodzi.Marina_bay_sands_LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (68)

Przy wodach zatoki jest też, naszym zdaniem, jeden z ciekawszych obiektów w mieście –  Muzeum Sztuki i Nauki (Art Science Museum), które nazywane jest „Powitalną ręką Singapuru”. Jego bryła inspirowana jest kwiatem lotosu na spokojnej tafli Marina Bay. W środku znajduje się 21 galerii o powierzchni ponad 5000 m2. Można tam zobaczyć dzieła m.in. Leonarda da Vinci, Salvadora Dali, czy Vincenta Van Gogha. Niesamowity jest też sam most Helix Bridge, prowadzący z centrum do Marina Bay.

Odwiedzić warto też fontannę Merliona – lwa z ogonem ryby. Ten najbardziej rozpoznawalny symbol Singapuru znajduje się w Merlion Parku przy wodach zatoki, jednak podobne rzeźby można znaleźć także w innych miejscach. To właśnie od lwa wzięła się nazwa miasta – Singa Pura.FONTANNTA_MERLIONALOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (68)

Ponad wodami widać lśniące wieżowce dzielnicy finansowej.

Tuż obok kryje się dzielnica kolonialna, w której zobaczyć można wpływ brytyjskiej kolonii na dzieje miasta.

SINGAPURE FLYER

Kolejny punkt to coś dla wielbicieli wysokości i pięknych panoram. Singapore Flyer jest drugim co do wielkości Diabelskim Młynem na świecie. Miasto można podziwiać z wysokości 165 metrów! Z jednej strony strzeliste i błyszczące wieżowce singapurskiego city, a z drugiej potężny zielony kompleks Gardens By the Bay i turkusowe wody Cieśniny Singapurskiej położonej między Singapurem a Malezją.LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (64)

Klimatyzowane wagoniki nie dość, że dostarczają wrażeń estetycznych, to jeszcze pozwalają na półgodzinną ochłodę od tropikalnego klimatu 😊.

WYSPA SENTOSA I SEA AQUARIUM

Wyspa rozrywki, ale też egzotyczna plaża z doskonałą infrastrukturą i canopy walk. Konieczne do odwiedzenia dla kogoś, kto szuka rozrywki albo szuka plaży w wielkim mieście. Na Sentosie znajdziecie Universal Studios, park wodny Adventure Cove Park, Trick Eye Museum, a także Kidzania, o których wspominałam już wcześniej.canopy_walk_sentosa_LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (64)

Naszym zdaniem na uwagę zasługuje głównie drugie największe na świecie akwarium S.E.A. Aquarium i to właśnie tam postanowiliśmy się wybrać. Na odwiedzenie wszystkich atrakcji Singapuru, nie starczyłby nawet rok.

CHINATOWN I FOOD COURT

Coś dla wielbicieli Chin i dobrej kuchni. Znawcy mówią, że to China Town w wersji light, bo jest czyste i uporządkowane (nie mogłoby być inaczej w Singapurze). Ma jednak w sobie chińskiego ducha, więc warto przymknąć oko na brak azjatyckiego szaleństwa.

ChinatownLOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (64)

Czeka Was tu bogactwo kolorów oraz smaków. Aromatycznie pachnący chiński food court znajduje się pod dachem, co w Singapurze jest dość istotne, bo często pada. Co ciekawe, wiele chodników także ma zadaszenie, tak aby w razie ulewy bez problemu poruszać się po mieście.

W China Town można spróbować duriana, egzotycznego owocu o bardzo specyficznym zapachu. Tak charakterystycznym, że jego przewożenie i spożywanie jest zabronione w komunikacji miejskiej oraz w hotelach! „Król owoców” pachnie tak przeraźliwie, że jesteśmy zdziwieni jego popularnością.durian_LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji (50)

Do tego wiele sklepików z pamiątkami „made in China” i potężny tłok.

Będąc w China Town, trzeba odwiedzić buddyjską świątynię Buddha Tooth Relic Temple, w której jak sama nazwa wskazuje znajduje się ząb buddy.

SINGAPURSKIE ZOO I RIVER SAFARI

Singapurskie ZOO jest w TOP3 corocznie przyznawanej nagrody Travellers’ Choice (czyli na podstawie opinii samych internautów) dla najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie!!!https://zbierajsie.pl/wp-content/uploads/2019/08/LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji_2.jpg

Dla nas „wygrywa” pod względem przepięknej lokalizacji i tony zieleni. Co do samego ZOO mamy różne odczucia, bo najpierw był zachwyt, a potem uczucie, że nasze wrocławskie, czy to w Hradec Kralove nie jest wcale dużo gorsze.

Choć trzeba przyznać, że „u nas” nie przejdzie Wam nad głową orangutan.

Najbardziej podobał nam się pawilon lasu deszczowego. Można w nim spacerować wśród bujnej roślinności, a także ptaków, jaszczurek i kanczyli, które w każdej chwili mogą wybiec pod Twoje stopy.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji_2

Tuż obok ZOO mieści się River Safari, które pokazuje cały przekrój rzek na świecie. Mieszkają tam również dwie pandy!

ZOO można zwiedzać także nocą w postaci nocnego safari.

OGRODY BOTANICZNE

Singapurskie Ogrody Botaniczne zostały w 2015 roku wpisane na listę UNESCO i przez wiele lat były najczęściej odwiedzanymi ogrodami botanicznymi na świecie. Prócz idealnie przystrzyżonych trawników i czarujących ogrodów orchidei, można spacerować tu w lesie deszczowym. Do dziś zachowało się 6,2 ha tego lasu.

Jest też polski akcent. Zupełnie się nie spodziewaliśmy, że spotkamy rodaka na Dalekim Wschodzie.

LOT_do_singapuru_z_Dziecmi_zbierajsie_brama_azji_11

LOTNISKO CHANGI

Singapur to także najlepsze lotnisko świata… już siódmy rok z rzędu! Władze lotniska jednak nie poprzestają na laurach. W tym roku został uruchomiony najnowszy terminal, który z pewnością zdeklasuje rywali.

Jewel, czyli diament, łączy trzy terminale lotniska. To zarazem centrum handlowe i konferencyjne, a także potężny ogród botaniczny. Mieści się w nim ogromny wodospad oświetlany różnokolorowymi światłami, otoczony tropikalnym lasem oraz labiryntem z żywopłotu. Moc atrakcji jest porażająca. Bardzo żałujemy, że lądowaliśmy w Singapurze tuż przed jego otwarciem.

TO GDZIE LECISZ? MOŻE DO SINGAPURU?

Miasto Lwa ma oczywiście do zaoferowania dużo więcej atrakcji. Warto się tam wybrać, by spróbować pysznego jedzenia, zwiedzić futurystyczne ogrody i dać się ponieść zabawie w jednym z szalonych parków rozrywki. To nasza subiektywna ocena z perspektywy podróżniczej rodziny i miłośników przyrody.

Na zakończenie warto podkreślić, że Singapur to hub komunikacyjny, który umożliwia wygodną przesiadkę do wielu azjatyckich destynacji. Z Polski dolecicie tam na pokładzie Dreamlinerów LOT-u.

lot_do_singapuru

My do Singapuru wrócimy! Bez dwóch zdań!

Wpis powstał we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które oferują bezpośrednie połączenia do Singapuru.