7 lat temu był nasz ślub – sentymentalny spacer na Sokolik

with 33 komentarze

Od dawna planowaliśmy wybrać się na Sokolik. Przede wszystkim z sentymentu. Właśnie tam, 7 lat temu o świcie, ja w sukni ślubnej i butach trekkingowych, a Jacek w garniturze, wdrapywaliśmy się na górę, by uchwycić jak najlepsze światło do ślubnej sesji w plenerze. Z tej niepozornej góry w Rudawach Janowickich przepięknie widać nasze ukochane Karkonosze, ale też Rudawy, Izery i Kaczawy.

Sokolik zdobyty! 7 lat temu we dwójkę, dzisiaj w trójkę, co więcej, całkiem duży kawałek trasy pokonany nie na cztery, jak to bywało do tej pory, ale na sześć nóg! U nas dziś sentymentalnie, na szczycie zakręciła się łezka. Czas leci, dziecko rośnie, a my wciąż czujemy się jakbyśmy mieli 24 lata :D. No dobra… Jacka już czasem łupie w krzyżu i zaczyna mówić „15 lat temu…” ;D. I choć w pierwszej chwili brzmi to całkiem śmiesznie, ale po chwili robi się strasznie! 15 lat?? Ale jak to?!

No dobra, może jeszcze nie PIĘTNAŚCIE a dopiero SIEDEM lat temu było tak:

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki (7)-minSokolik-zbierajsie-Sokoliki (5)-min

A dziś już tak:

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki (19)-min

Jeden Sokolik, dwa Sokoliki – to w końcu jak?

Sokolik to góra (623 m n.p.m.) położona w Górach Sokolich, które z kolei są częścią pasma Rudaw Janowickich. Na jej szczycie znajdują się dwie granitowe formacje skalne – Sokoliki: Duży i Mały. Żelaznymi schodkami można wdrapać się na platformę widokową położoną na szczycie Sokolika Dużego skąd rozpościera się przepiękna panorama na góry okalające Kotlinę Jeleniogórską.

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki (18)-minSokolik_Śnieżka_Zbieraj sie-min

Dużą atrakcją Sokolików są… wspinacze. To tutaj swoją przygodę z górami zaczynało kilku sławnych wspinaczy, alpinistów i himalaistów m.in. Wanda Rutkiewicz, czy Wojtek Kurtyka.

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki

Spacer z dzieckiem, ale niekoniecznie z wózkiem

Na Sokoliki najlepiej wybrać się z Przełęczy Karpnickiej, gdzie znajduje się duży parking. Trasa w jedną stronę według map turystycznych ma 2,1 km i powinna zająć 49 minut. My w obie strony, zatrzymując się nader często, bo część trasy Sara postanowiła pokonać na własnych nogach, pokonaliśmy w 2 godziny. Jak na prawdziwego turystę przystało miała nawet swój kij do podpierania!

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki (10)

Trasa jest raczej łatwa, choć jest kilka stromych, kamienistych podejść. Na pewno nie rekomendujemy by wybierać się tu z wózkiem.

Sokolik-zbierajsie-Sokoliki pod

Po 20 minutach od parkingu idąc niebieskim szlakiem znajduje się przepiękne Schronisko Szwajcarka.

Sokolik, Schronisko Szwajcarka, Zbierajsie

Przy schronisku należy zmienić szlak na czerwony. Po drodze warto zatrzymać się przy Husyckich Skałach, skąd rozpościera się piękny widok na las, a co jak co, lasy w Rudawach są naprawdę piękne! Bardziej wytrwali mogą odbić na czarny szlak i wejść na Krzyżną Górę, gdzie w średniowieczu mieścił się Zamek Sokolec.

Macie takie sentymentalne miejsca jak my Sokoliki, gdzie zrobiliśmy swoją sesję ślubną 7 lat temu?

Wyprawa na Sokolik była kolejnym z #52oddechynatury i szóstym pasmem górskim, które przemierzamy z dzieckiem. Do końca roku zostało już nieco ponad 100 dni, a nam zostało jeszcze kilkanaście oddechów i sześć pasm górskich. Czy nam się uda? Zobaczymy :D!


Podobał Ci się tekst? Chcesz czytać nas dalej? Dołącz do naszych czytelników na Facebooku, a na pewno dasz nam kopa do działania. Będzie nam bardzo miło jeśli klikniesz „lubię to” lub zostawisz komentarz i powiesz nam o czym myślisz. Jesteśmy bardzo ciekawi.