Spis treści
- MAŁY, ALE BOGATY W ATRAKCJE OGRÓD ZOOLOGICZNY W NIEMCZECH –TIERPARK ZOO GOERLITZ
- LECZNICA ZWIERZĄT I BOCIAN
- DOLINA ŁUŻYCKA w ZOO GOERLITZ
- GÓRNOŁUŻYCKA WIEJSKA ZAGRODA
- TYBETAŃSKA WIOSKA
- AUSTRALIJSKIE ODLUDZIE
- NIEŚMIAŁA PANDA CZERWONA
- ZOO W GOERLITZ IDEALNE DLA DZIECI – EDUKACJA I ZABAWA: KŁADKI Z PRZESZKODAMI I PLACE ZABAW
- 1. GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ZOO GOERLITZ? JAK DOJECHAĆ? GDZIE ZAPARKOWAĆ?
- 2. ILE CZASU ZAJMUJE ZWIEDZANIE ZOO W GOERLITZ?
- 3. JAK PORUSZAĆ SIĘ PO ZOO GOERLITZ? + MAPA ZOO GOERLITZ?
- 4. KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ ZOO GOERLITZ?
- 5. ILE KOSZTUJE BILET DO ZOO GOERLITZ?
- 6. W JAKICH GODZINCH JEST OTWARTE ZOO GOERLITZ?
- 7. CZY NA TERENIE ZOO GOERLITZ JEST GDZIE ZJEŚĆ?
- 8. CO ROBIĆ W OKOLICY ZOO GOERLITZ?
2 godziny jazdy od Wrocławia, tuż przy zachodniej granicy, w przepięknym mieście Goertlitz mieści się jeden z mniejszych ogrodów zoologiczny w Niemczech. Dlaczego warto tu przyjechać? Z czego słynie ZOO w Goerlitz? Ile kosztują bilety? I co zobaczyć w okolicy?
Wyście do ogrodu zoologicznego to jedno ze stałych marzeń naszej młodszej córki. Postanowiliśmy je spełnić, a przy okazji zobaczyć jak wygląda ZOO w Goerlitz. Bo choć uwielbiamy nasze wrocławskie ZOO, to trzeba przyznać, że w sezonie bywa dość zatłoczone, szczególnie w weekendy.
W Goerlitz bardzo pozytywnie się zaskoczyliśmy, bo nie dość, że nie było kolejki, to w środku na dość małym obszarze w wielu miejscach byliśmy zupełnie sami i mieliśmy szansę na spotkanie oko w oko z dzikimi, ale i bardzo swojskimi zwierzętami.
Co więcej, niektóre z nich mogliśmy samodzielnie karmić!
Poniżej kilka faktów o ZOO i zdjęć, a na końcu część praktyczna, czyli odpowiedzi na pytania, które ułatwią Ci wycieczkę do tego ogrodu. Jeśli coś cię nurtuje, zostaw komentarz, odpowiemy najszybciej jak to możliwe :)
MAŁY, ALE BOGATY W ATRAKCJE OGRÓD ZOOLOGICZNY W NIEMCZECH –TIERPARK ZOO GOERLITZ
Historia ogrodu zoologicznego w Goerlitz sięga 1957 roku, kiedy postanowiono utworzyć ZOO na terenie prywatnego parku należącego do rodziny Raupach. Ciekawe ukształtowanie terenu i wiele wiekowych roślin (w tym pięknych różaneczników) są jedną z zalet tego miejsca.
W ZOO Goerlitz na powierzchni 5 hektarów mieszka 500 zwierząt (100 gatunków). To, co bez wątpienia jest jego ogromnym wyróżnikiem to fakt, że większość mieszających tu zwierząt mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. O ile to bezpieczne, możemy je karmić, czesać, czy głaskać. W wielu przypadkach możemy podglądać je bezpośrednio z terenu wybiegu bez obecności drutów kolczastych, czy siatek.
Powitały nas przeurocze magnusty, które podziwialiśmy przez duże panoramiczne szyby, które sprawiały wrażenie, jakbyśmy byli na ich wybiegu.
Na przestrzeni lat ZOO Goerlitz bardzo się zmieniło, ale wiele inwestycji wciąż przed nimi. Po tym co zobaczyliśmy, jesteśmy przekonani, że idą w dobrym kierunku. Trzymamy kciuki i już wiemy, że pojawimy się tu jeszcze nie raz. Bo ZOO Goerlitz wydaje nam się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, ale przede wszystkim dla mieszkających tu zwierząt.
LECZNICA ZWIERZĄT I BOCIAN
Zacznę przewrotnie, nie od pokazania głównych atrakcji ZOO Goerlitz, ale od faktu, że na terenie ogrodu od wielu lat funkcjonuje klinika dla dzikich, rannych i osieroconych zwierząt.
Trafia tu m.in. wiele bocianów. Te, które nie mają już szansy na samodzielne życie w środowisku naturalnym zostają na wybiegu w Tierpark Goerlitz. To właśnie bociany były drugim, zaraz po mangustach, zwierzęciem jaki zobaczyliśmy w ZOO.
Prócz możliwości posłuchania bocianiego klekotu, dziewczynki mogły sprawdzić czym żywią się te ptaki – bo bynajmniej nie tylko żabami. Przy każdym zwierzęciu znajduje się tabliczka informacyjna z zaznaczonym miejscem występowania.
DOLINA ŁUŻYCKA w ZOO GOERLITZ
To chyba najbardziej zielony zakątek ZOO Goerlitz. W Dolinie Łużyckiej powitał nas wygrzewający się na słońcu szop pracz, który za nic robił sobie obecność naszego czworonoga. Ba! Był nim wyraźnie zainteresowany, a możliwość podglądania zwierzęcia przez szybę pozwoliło na zawarcie znajomości. Zupełnie inaczej przyjęły go łabędzie, które chciały pokazać naszej Azji, gdzie kto tu rządzi.
W części ZOO nazwanej Doliną Łużycką odwiedzający mają okazje dowiedzieć się na temat rodzimych zwierząt zamieszkujących tę część Europy. Prócz łabędzi krzykliwych i szopów mieszkają tu też wydry, choć te ostatnie postanowiły nam się nie pokazywać.
Ponad bagniskami, które stanowią wybieg szopów i wydr można przemieszczać się malowniczymi kładkami dosłownie tonącymi w zieleni.
GÓRNOŁUŻYCKA WIEJSKA ZAGRODA
Tak naprawdę dzieciom czasem niewiele potrzeba do szczęścia. Wystarczy dać im możliwość pogłaskania i karmienia kóz, czy podglądania małych kurczaczków, które kilka dni temu wykluły się ze swoich skorupek.
ZOO w Goerlitz odpowiada na te potrzeby zapraszając najmłodszych z rodzicami do Górnołużyckiej Wiejskiej Zagrody.
W wiejskiej zagrodzie najmłodsi goście ZOO mogą poczuć się jak prawdziwi farmerzy. Nie dość, że czekają na nich trawa, siano i marchewki, to jeszcze grabie, widły i łopaty – by pomóc w opiece nad zwierzętami :).
Nie muszę chyba dodawać, że ciężko nam było stąd wyjść 😊 😊
Choć przekonały je mieszkające tuż obok króliki.
TYBETAŃSKA WIOSKA
Nie myślcie jednak, że w ZOO w Goetlitz mieszkają tylko rodzime gatunki zwierząt. Tuż za wiejską zagrodą skryła się bowiem Tybetańska Wioska, w której możecie poczuć się jak na Dachu Świata.
Nie dość, że spotkacie tu wielbłąda, jaka, kozy kaszmirskie, to jeszcze za sprawą architektury będziecie mogli poczuć się jak na egzotycznej wycieczce. W centrum wioski stoi piętrowy dom rolniczy wykonany z drewna. Są tybetańskie symbole, flagi modlitewne i młynki. A jeśli interesuje Was sam Tybet, to na piętrze domu można dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
Jednak dla nas prawdziwym i hitem okazały się być jeżozwierze, które mieszkają w „ruinie” na obrzeżach wioski. Chętnie przychodzą po kolejną porcję świeżej marchewki, która czeka na turystów tuż obok wybiegu i tablicy informacyjnej, na której można zobaczyć ile rodzajów kolców pokrywa jeżozwierza (w sumie kolców może być kilkadziesiąt tysięcy)
Jadąc do Goerlitz oczami wyobraźni widziałam jak czeszemy małe urocze świnki wietnamskie, które mieszkają w Wiosce Tybetańskiej. Jednak na miejscu okazało się, że w czasie upału pachnie tu tak intensywnie, że szybko stąd uciekliśmy :p
AUSTRALIJSKIE ODLUDZIE
Nie pominęliśmy też wybiegu kangurów olbrzymich, choć te wszystkie grzecznie spały i nie chciały pokazać nam jak skaczą.
Zupełnie inaczej niż koziorożce górskie, które na skalistym wybiegu prezentowały swoje umiejętności.
NIEŚMIAŁA PANDA CZERWONA
Zwierzęciem, które miało nas pożegnać, choć chyba było nieśmiałe kryjąc się w gęstych konarach drzew, była panda czerwona, zwana też małą, albo kocim niedźwiedziem. A może po prostu chciała żebyśmy zostali w ZOO Goerlitz dłużej?
ZOO W GOERLITZ IDEALNE DLA DZIECI – EDUKACJA I ZABAWA: KŁADKI Z PRZESZKODAMI I PLACE ZABAW
Spacerując po ZOO nie raz zatrzymacie się przy tablicach edukacyjnych. A to będziecie musieli odgadnąć zwierzęta po oczach, a to po uszach, a to zagrać w memo ze zdjęciami zwierząt zamieszkującymi teren Łużyc. Na ogromny plus zasługuje fakt, że wszystkie materiały w ZOO Goerlitz są w trzech językach: niemieckim, polskim i angielskim.
Ciekawy jest Mleczny Plac Zabaw, w którym dzieci mogą zobaczyć proces pozyskiwania mleka. Tak, tak – tu zobaczą, że mleko nie pochodzi z kartonu, ale od najprawdziwszej krowy. Choć akurat na placu zabaw stoją krowy zabawkowe, które można wydoić 😊, ale tuż obok w Wiejskiej Zagrodzie biegają krowy, owce i alpaki.
W Zoo jest także plac zabaw pod dachem nazwany Stodołą Odkrywców. Pachnący drewnem i sianem jest idealnym odpoczynkiem w czasie deszczu, niepogody lub zbyt długiego przebywania na słońcu 😊
ZOO GOERLITZ PRAKTYCZNIE
A teraz przechodzimy już do części praktycznej :) O co chcielibyście zapytać przed pierwszym razem w ZOO Goerlitz.
1. GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ZOO GOERLITZ? JAK DOJECHAĆ? GDZIE ZAPARKOWAĆ?
ZOO w Goerlitz znajduje się 4 km od polsko-niemieckiej granicy na Nysie Łużyckiej. Do parku najlepiej dojechać samochodem. Z Wrocławia większość drogi prowadzi autostradą A4 dzięki czemu dojedziemy tu w zaledwie 2 godziny.
Po wjeździe do Zgorzelca należy kierować się na most, a następnie na parking przy Zittauer Straße 43, albo przy basenie Neisse Bad, Pomologische-Garten-Straße 20. My przyjechaliśmy ok. 10 i parking blisko zoo był zapełniony (obok odbywały się szczepienia więc to też mogło mieć wpływ), ale znaleźliśmy miejsce w uliczce prostopadłej do wejścia do ZOO.
Możesz tez przyjechać do ZOO korzystając z pociągu i świetnego biletu Euro Nysa Ticket, który umożliwia przemieszczanie sie po przygranicznych terenach Polski, Niemiec i Czech w bardzo atrakcyjnej cenie (40 zł za bilet jednodniowy, w ramach którego dzieci podróżują bezpłatnie na bilecie rodzica!), Przeczytaj więcej o tej ofercie (klik)
2. ILE CZASU ZAJMUJE ZWIEDZANIE ZOO W GOERLITZ?
Na teren ZOO Goerlitz weszliśmy o 10.18, a wyszliśmy o 14.59. W tym czasie obeszliśmy cały ogród, bawiliśmy się na placach zabaw i zjedliśmy małą przekąskę w Kopytkowie, czyli tutejszym barze.
Ogród ma 5 hektarów, więc jeśli jedziecie sami, lub ze starszymi dziećmi, które nie będą zainteresowane zabawami, to może zająć Wam to zdecydowanie mniej czasu.
Informacje na mapie w google mówią, że goście spędzają w nim od 2 do 3,5 godzin.
3. JAK PORUSZAĆ SIĘ PO ZOO GOERLITZ? + MAPA ZOO GOERLITZ?
Tak jak pisałam wcześniej ZOO w Goerlitz nie jest duże więc z pewnością nie pobłądzicie. W kasie biletowej warto wziąć sobie mapę zoo.
W środku znajdują się też duże mapy oraz drogowskazy wskazujące kierunek do poszczególnych zwierząt. Jest też aplikacja z mapą – i choć z tej nie korzystaliśmy to piszę Wam o takiej opcji 😊
My obraliśmy kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara, zaczęliśmy od bocianów, a skończyliśmy na pandach.
4. KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ ZOO GOERLITZ?
To co bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie w ZOO w Goerlitz, to brak kolejki przy wejściu i stosunkowo mało osób w środku. A musisz wiedzieć, że odwiedziliśmy ZOO w sobotę, w pierwszym dniu wakacji w Saksonii (od 25.07 do 3.09). Czy tak jest zawsze, nie wiem?
Pani z ZOO w Goerltz powiedziała, że to średnia liczba gości w ZOO. Bywa więcej, ale też możesz trafić, że będzie ich mniej.
Odpowiadając na pytanie kiedy odwiedzić – myślę, że każda pora roku jest dobra. Choć trzeba przyznać, że w przypadku ZOO Goerlitz wszystkie zwierzęta poza małym terrarium, papugarium, stodoły budynku gospodarczego odwiedzamy na dworze.
5. ILE KOSZTUJE BILET DO ZOO GOERLITZ?
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 9,9 euro, dla dzieci 5,9 euro i dla psów 2,9 euro.
Bilet ulgowy obowiązuje dzieci od 3. do 16 roku życia. Trzeba mieć ze sobą paszport dziecka, dowód osobisty lub legitymację w celu potwierdzenia wiku.
Bilety do zoo w Goerlitz można kupić także online.
6. W JAKICH GODZINCH JEST OTWARTE ZOO GOERLITZ?
Aktualnie tj. do marca do 24. Października ogród zoologiczny w Goerlitz otwarty jest od 9.00 do 18.00
7. CZY NA TERENIE ZOO GOERLITZ JEST GDZIE ZJEŚĆ?
Tuż przy Wiejskiej Zagrodzie jest Bar Korytkowo gdzie można zjeść coś ciepłego. Potrawy nawiązują do produktów regionalnych, w których prym wiodą… ziemniaki 😊 Tuż obok baru jest dużo miejsc, w których można usiąść, a w okolicy prócz Wiejskiej Zagrody jest też plac zabaw.
Na ogromny plus zasługuje fakt, że talerzyki i sztućce w restauracji stworzone są z surowców odnawialnych takich jak drewno, czy liście palmowe, a napoje dostajecie w szklankach wielorazowego użytku.
8. CO ROBIĆ W OKOLICY ZOO GOERLITZ?
Przede wszystkim już na wstępie zaznaczam, że to nasz początek odkrywania tej uroczej części Europy. Łużyce Dolne, bo tak nazywa się kraina historyczna, na której leży Zgorzelec i Goerlitz jest fascynujące z wielu powodów. Już teraz mogę podpowiedzieć kilka rzeczy, które możesz odwiedzić podczas jednodniowej lub kilkudniowej wycieczki do Zoo Goerlitz?
- Goerlitz to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Ma pięknie zachowaną starówkę, położenie i wiele zabytków – ale to opowiemy Wam jesienią, bo to nasz plan na wycieczkę jak się zrobi odrobinę chłodniej.
- Park Przygody Kulturinsel po niemieckiej stronie, ale i po polskiej w Bielawie Dolnej. Tym razem odwiedziliśmy wyłącznie polską część (ok 1,5 godziny zabawy). I choć wciąż jesteśmy zachwyceni niemiecką częścią i bardzo Wam polecamy byście się tam wybrali co najmniej na jeden dzień, albo dwa dni z noclegiem i wtedy moglibyście zacząć np. w ZOO w Goerlitz, to nie pomijajcie Zakątku Turiusa po polskiej stronie. Z niemieckiej części prowadzi tu magiczny mostek na Nysie Łyżyckiej, albo po prostu możecie dojechać od strony Zgorzelca.
- Zgorzelec – będąc w ZOO w Goerlitz, albo ogólnie w Goerlitz, nie można zapominać o „brzydszym bracie”, czyli położonym na wschód od Nysy Łużyckiej mieście. Spacerując po mieście z pewnością odkryjesz, że ów brat nie jest taki brzydki i ma wiele atutów. Jednym z nich jest monumentalny secesyjny budynek Miejskiego Domu Kultury, w którym został podpisany Układ Zgorzelecki. Warto zajrzeć też do Parku Miejskiego im. Andrzeja Błachańca z placem zabaw w formie Fortu Bolka i Lolka. I już koniecznie warto odwiedzić informację turystyczną i Muzeum Łużyckie, w którym dowiedzie się więcej na temat tego mało znanego zakątka Polski. A na koniec zjeść obiad/kolacje w restauracji Przy Jakubie z widokiem na Nysę i niemiecką zabytkową część miasta.
- Na południe od ZOO Goerlitz znajduje się Berzdorfer SEE – duże dobrze zagospodardowane jezioro.
ŁUK MUŻAKOWA – 1 H NA PÓŁNOC
- Z kolei na północ (1 h jazdy) znajduje się Bad Muscau/ Łęknica – czyli jedno z piękniejszych miejsc na pograniczu, a także w Polsce. Park Krajobrazowy i Zamek Hrabiego Pucklera został wpisany na listę UNESCO. Jednak to nie wszystko, na liście UNESCO, tym razem ze względu na walory geologiczne, jest też kolorowe pojezierze, które powstało tu po zalaniu wyrobisk pokopalnianych powstał tu Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa
Zobacz też inne ogrody zoologiczne na terenie Dolnego Śląska