Spis treści
Znasz Dolnośląski Bilet Weekendowy? Dzięki niemu w atrakcyjnej cenie możesz zwiedzić Dolny Śląsk koleją! Zobacz 3 propozycje wycieczek jednodniowych, które możesz wykorzystać podczas kolejowego weekendu z Dolnośląskim Biletem Wekendowym. Podpowiadamy, jakie miejsca warto zobaczyć i zdradzamy nasze ulubione trasy widokowe na Dolnym Śląsku.
CO TO JEST DOLNOŚLĄSKI BILET WEEKENDOWY?
Dolnośląski Bilet Weekendowy to promocja Kolei Dolnośląskich. Dzięki współpracy KD z PolRegio bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w trakcie weekendów pociągami KD oraz PolRegio.
Warto z niej skorzystać, bo nie dość, że podróże koleją to świetny pomysł na odkrywanie Dolnego Śląska, to jeszcze można zrobić to w bardzo atrakcyjnej cenie! Ten wpis to kolejna odsłona naszego cyklu inspiracjami na podróże kolejowe po Dolnym Śląsku #materiałsponsorowany.
Co warto wiedzieć o Dolnośląskim Bilecie Weekendowym?
– Bilet jest ważny od godziny 18.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek! (Warto śledzić stronę kolejedolnoslaskie.pl, bo w trakcie „długich weekendów” bilet może być ważny jeszcze dłużej, tak jak miało to miejsce podczas majówki 2023!)
– Dolnośląski Bilet Weekendowy możesz kupić w kasie, u konduktora, ale też online (bilet okresowy –> Dolnośląski Bilet Weekendowy)
– Obowiązuje jedna cena dla wszystkich (także dla dzieci od 4. roku życia) – 59 zł!
– Dolnośląski Bilet Weekendowy to bilet imienny! Trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości.
– Na bilecie możesz podróżować Kolejami Dolnośląskimi i pociągami POLREGIO na terenie województwa dolnośląskiego bez żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę przesiadek, czy kilometrów! Dodatkowo na stronie Kolei Dolnośląskich wypisano trasy poza granicami województwa, na których można korzystać z biletu m.in. dojedziesz na nim do Goerlitz, czy Harrachova.
3 PROPOZYCJE NA WYKORZYSTANIE DOLNOŚLĄSKIEGO BILETU WEEKENDOWEGO – WYCIECZKI JEDNODNIOWE
Zobacz poniższe propozycje na jednodniowe wypady na Dolnym Śląsku, do których dojedziesz koleją. Dolnośląski Bilet Weekendowy będzie najbardziej atrakcyjny cenowo, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie go na więcej niż 2 odcinkach (dłuższa, 2 dniowa podróż).
JEDNODNIÓWKA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY
Podroż kolejami Dolnośląskimi z Wrocławia do położonej u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich Szklarskiej Poręby to ok. 3h w jedną stronę. Trasa jest przepiękna, a nasz ulubiony odcinek to ten wiodący od Piechowic do Szklarskiej Poręby Górnej, choć trzeba przyznać, że przejazd w okolicy Janowic Wielkich z widokiem na Rudawy Janowickie i Karkonosze, czy samą Jelenią Górą też jest warty uwagi!
Jeśli wyruszysz pociągiem o 7:19 z Wrocławia, na miejscu jesteś już o 10:24. Pociąg powrotny jest np. o 15:33 (Polregio) i o 16:37 (KD), ale też później. Plusem Szklarskiej Poręby jest częstotliwość pociągów, mniej więcej co godzinę, wybrałam jednak takie połączenia, żeby na miejscu we Wrocławiu być przed 20. Jeśli podróżujesz z dziećmi, taki plan wycieczki jest na tyle komfortowy, że dzieci pójdą spać o normalnej porze, a i rano nie trzeba będzie ich zrywać.
Decydując się na tę propozycję masz zatem około 5-6 godzin na wędrówkę.
Zobacz krótki pomysł na spacer w Szklarskiej Porębie z dziećmi ze startem na dworcu Szklarska Poręba:
- Wysoki Kamień – krótka, aczkolwiek miejscami dość stroma wycieczka na jeden z piękniejszych punktów widokowych na Karkonosze. Wysoki Kamień to szczyt w Górach Izerskich, na którym znajduje się schronisko górskie. Trasa w dwie strony od stacji Szklarska Poręba Górna według mapy powinna zająć 2h i 12 min, nam wycieczka z 5-latką, psem i krótkim postojem na górze zajęła 3h. >> Przeczytaj więcej o Wysokim Kamieniu (klik) <<
- Zbójeckie Skały, Sztolnia dawnej Kopalni pirytu, Zakręt Śmierci, Wysoki Kamień – świetnym pomysłem na krótki spacer z wykorzystaniem pociągu jest start wędrówki na stacji Szklarska Poręba Dolna i tu obranie żółtego lub czarnego szlaku na punkt widokowy na Zbójeckich Skałach (świetne miejsce!), następnie kierowanie się w stronę Zakrętu Śmierci i dalej Wysokiego Kamienia. Po drodze można zboczyć za drogowskazem do Dawnej Kopalni Pirytu. Ze szczytu należy zejść czerwonym szlakiem do stacji Szklarska Poręba Górna. Przejście tego szlaku według mapy powinno zająć około 3 h (2:56). Bardzo polecam!
- Wodospad Kamieńczyka – krótka wycieczka do jednego z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach! Tuż obok wodospadu, który można podziwiać zarówno z malowniczego wąwozu (obowiązują bilety wstępu), jak i platformy widokowej, znajduje się schronisko górskie, ale jeśli macie ochotę na coś do jedzenia, polecam Wam Szałas znajdujący się tuż obok niego. Dojście do wodospadu w dwie strony wg mapy to 2h od stacji Szklarska Poręba Górna. Wracając możecie jeszcze zatrzymać się na punkcie widokowym przy Kruczych Skałach, przejść się malowniczą ul. Jedności Narodowej i wejść na Skały Karczmarza.
- Dinopark – nawet jeśli ty, albo twoje dziecko nie ma ochoty na górską wędrówkę, możesz z powodzeniem odwiedzić Szklarską Porębę. Niedaleko stacji Szklarska Poręba Średnia znajduje się Dinopark, w której znajdziesz wiele atrakcji dla dzieci.
Warto jednak zostać w Szklarskiej Porębie na cały weekend, i drugiego dnia pojechać do Jakuszyc przepięknym odcinkiem Kolei Izerskich (koszt min. 34 zł w 2 strony) i stamtąd powędrować do Stacji Turystycznej Orle (przeczytaj opis trasy), albo przepięknym szlakiem przez Owcze Skały do Schroniska na Hali Szrenickiej i potem w dół przez Wodospad Kamieńczyka do Szklarskiej Poręby (przeczytaj opis trasy).
NAJPIĘKNIEJSZA TRASA KOLEJOWA WAŁBRZYCH-KŁODZKO Z PRZYSTANKIEM NA BOROWEJ GÓRZE
Kolejna propozycja to przejechanie najpiękniejszej trasy kolejowej na Dolnym Śląsku, choć są nawet i tacy, którzy uważają, że jest jedną z piękniejszych w Polsce! Mowa o trasie Wałbrzych Główny-Kłodzko Miasto. Trasa poprowadzona jest przez Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie oraz Wzgórza Ścinawskie.
Jeśli startujesz we Wrocławiu, warto przejechać tę trasę robiąc trójkąt Wrocław Główny – Wałbrzych Główny – Kłodzko Miasto – Wrocław Główny.
Na trasie możesz zatrzymać się w jednym z poniższych miejsc i odwiedzić jedne z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska:
- Wałbrzych Miasto – krótka wycieczka na Wzgórze Gedymina, na którym od kilku miesięcy stoi jedna z piękniejszych wież widokowych na Dolnym Śląsku (3,3 km, około 1:05 wędrówki >>dowiedz się więcej o tym miejscu KLIK<<)
- Wałbrzych Główny – jeśli chcesz wejść na Borową Górę, musisz zaplanować około 2:20 h na wędrówkę. Przykładowo do Wałbrzych Główny dojeżdżasz o 10:28, obierasz żółty szlak w kierunku Borowej Góry, a następnie po jej zdobyciu, zielonym schodzisz do Jedliny-Zdrój. Następnie wsiadasz do pociągu w kierunku Kłodzka pokonując najpiękniejszy odcinek tej 52 km trasy. Taka wycieczka to 8,3 km, na które potrzebujesz minimum 3 h! Nie musisz się jednak spieszyć, bo pociąg do Kłodzka jest o 16:30, a później do Wrocławia o 18.30 (30 min na przesiadkę).
- Kłodzko Miasto – świetnym pomysłem na przystanek jest także samo Kłodzko. To jedno z piękniejszych miast na Dolnym Śląsku. Wybierz się na krótki spacer uliczkami Starego Miasta. Jeśli masz ochotę, to zwiedź Twierdzę Kłodzko usytuowaną na górującej nad miastem Górze Fortecznej. Na dojście i zwiedzanie twierdzy musisz mieć min. 3 h przesiadki. Samo zwiedzanie miasta i przejście ścieżką dookoła twierdzy zajmie Ci ok. 1-2 h.
- Bardo Śląskie – bez wątpienia to jedno z piękniejszych miasteczek na Dolnym Śląsku. Polecamy wycieczkę na Obryw Skalny (z dworca w dwie strony to ok. 1h) oraz spacer na Bardzkie Pierniki i do Katedry (ok. 1h). >> Przeczytaj więcej o Bardzie Śląskim KLIK <<
Warto wiedzieć! O 11.32 startuje bezpośredni pociąg z Wrocławia przez Wałbrzych do Kłodzka. Przyda się Ci ta informacja, jeśli nie zamierzasz wysiadać w Wałbrzychu. Na miejscu w Kłodzku będziesz o 14:12, pociąg do Wrocławia jest np. o 14.32 (jeśli chcesz wracać od razu, albo zatrzymać się na przystanek w Bardzie Śląskim) lub później o 17.52 (masz wtedy ok. 3,5h na zwiedzanie Kłodzka) lub o 18.30 (ponad 4h!)
Z kolei jeśli planujesz skorzystać z którejś z propozycji na przystanek w Wałbrzychu, to możesz jechać Polregio z Wrocławia o 9.12 do Wałbrzycha (ogromnym atutem Dolnośląskiego Biletu Weekendowego jest to, że nie jesteś ograniczony do jednego przewoźnika!). W Wałbrzychu Miasto jesteś o 10:15, Centrum o 10:18 a na Głównym o 10:28. Z kolei pociągi (tym razem KD) do Kłodzka Miasta wyjeżdżają o 12:35 (z Kłodzko Miasto, masz więc ponad 2 h na wycieczkę na Wzgórze Gedymina)
ZOO W GOERLITZ
Zasadniczo Dolnośląski Bilet Weekendowy działa na terenie Dolnego Śląska, ale dojazd do Goerlitz jest jednym z wyjątków (lub raczej bonusów).
ZOO w Goerlitz nie jest tak duże jak wrocławski ogród zoologiczny, ale bardzo klimatyczne i nastawione na najmłodszych zwiedzających. W ogrodzie znajdziecie place zabaw, a także możliwość obcowania ze zwierzętami np. karmienie kóz, jeżozwierzy czy wejście na wybieg kangurów!
O ZOO w Goerlitz więcej przeczytasz w tym wpisie. Ogród znajduje się zaledwie kilkaset metrów od dworca kolejowego!
Dogodne połączenie, to pociąg o 9:35 z Wrocławia z przesiadką o 12:00 w Zgorzelcu (niestety pociągi z Wrocławia dojeżdżają tylko do Zgorzelca i dalej trzeba się przesiąść na pociąg jadący jedną stację do Goerlitz, czas oczekiwania ok. 20 min). Możesz też jechać wcześniej pociągiem o 7:46 z przesiadką w Węglińcu (na miejscu w Goerlitz będziesz o 10:21).
Powrót do Wrocławia jest o 15:50, przesiadka w Zgorzelcu na pociąg do Wrocławia o 16:21 (na miejscu 18:26). Możesz też jechać pociągiem Polregio o 17:08 z przesiadką w Węglińcu (na miejscu we Wrocławiu będziesz o 19:33).
Chyba że zdecydujesz się na piękną widokową trasę do Jeleniej Góry i później przesiadką na pociąg do Wrocławia. Obie te trasy obfitują w piękne widoki na Sudety. Na trasie pociągu Zgorzelec-Jelenia Góra w oddali majaczą Karkonosze, a na odcinku Jelenia Góra – Wrocław, Rudawy Janowickie, a później Góry Wałbrzyskie. To jedna z naszych ulubionych tras kolejowych! Bezpośredni pociąg z Georlitz do Jeleniej Góry wyjeżdża o 15:39, na miejscu jesteś o 17:15, a o 17:30 masz pociąg do Wrocławia (na miejscu 19:40). Łącznie taki powrót trwa 4 godziny i jest to co prawda niemal dwa razy dłużej niż z przesiadką w Węglińcu, ale jeśli lubicie podróżować pociągiem, warto to rozważyć.
PODRÓŻE KOLEJOWE PO DOLNYM ŚLĄSKU!
Powyższe propozycje to jedynie trzy z kilkunastu, które opisaliśmy na blogu oraz kilkudziesięciu, jakie możecie stworzyć analizując siatkę połączeń na Dolnym Śląsku.
Jeśli szukasz czego innego, może zainteresuje Cię wycieczka pociągiem do:
- Jakuszyc, najwyżej położonej dzielnicy Szklarskiej Poręby,
- Lądka-Zdroju,
- Henrykowa Śląskiego,
- Świdnicy,
- Milicza,
- Janowic Wielkich z Zamkiem Bolczów,
- … kolejne propozycje pojawiają się na blogu co miesiąc.
P.S. Polecamy też fantastyczne wycieczki Kolejami Dolnośląskimi do Drezna oraz Liberca. Te połączenia nie mogą być co prawda zrealizowane w ramach Dolnośląskiego Biletu Weekendowego, ale mają inne promocje.
Wpis powstał w ramach stałej współpracy reklamowej zbierajsie.pl z Kolejami Dolnośląskimi. Pozostałe materiały i inspiracje wycieczkowe znajdziecie pod tym linkiem.